TELHGMPilSCHE bIrIGTM I INGEZONDEN STUKKEH. Latere BPepecfies. h iTicni: j'/jwog/lv. 75| 981 40f 981 63 981 UinnenlaiKlscIic leeiirsbei i^ten. 1011 lOlf 100 100£ 100 94| - 89 391 40i 40| 2 H 2 2i 60| 61 60g 46 464 461 Farifs 6 Jan. De Moniteur bevat een decreet, waarbij de invoerregten op de volgende artikelen ge- wijzigd worden, als: drooge huiden alle soor ten van Pelterijen, Paardenhaarenz., smeerolijven en dergelijke vruchten oliezaden bennip vlas enz. en Lood en Tin. BtiiitenlaiHlsclie S*enrsben paarden gebroken haver en gehakt hooi en stroo to geven Hot work, dat zulks kosten zoude, kangeene zwarigheid geven; handenarbeid is goedkoop of liever om niet te verkrijgen bij een troep lieden, die dagelijks een uur of wat met hun ledigen tijd geen raad weten; en buitendien waren rosmolens uitmuntend aan te wendenwant het zou aan een artillerie- en zelfs aan een ruiterspaard geen kwaad hoegenaamd doennu en dan eens een uurtje in eenen ros- of tredmolen te loopen. Een belangrijk feit in de geschiedenis der Ameri- kaansche spoorwegen bad onlangs plaats namelijk de plegtige opening van een groot gedeelte van den Atlantisehon en groot AYester-spoorweg. In de Vereenigde Staten van Amerika noemt men den Atlanti3chen en groot AYester-spoorwegde lijn, die in directe verbinding moet brengen New-York met St. Louishoofdstad en middenpunt van den handel der valleijen van den Mississipi en Missouri met de zuidelijke Staten en de boorden van de Stille Zuidzee. Ueze hoofdlijn is niet minder dau 1200 mijlen lang, en G Engelsche voeten breedzij is vooral zeer belangrijk omdat zij veel moet toebrengen tot ontwik- keling der relatien tusschen de zuidelijke gedeelten van Amerika en New-York bet groot entrepot van den handel met Europa. Het plan is reeds dertig jaren geleden gevormd, maar de ontelbare moeijelijkheden bebben steeds den voortgang der werkzaambeden beletde Amerikaan- sche ondernemers bebben echter den moed niet laten zinken en kapitalisten gevonden in Europa waarvan zij eene ondersteuning op groote schaal verkregen bebben, en wel in Engeland Mac Henry en in Spanje de Salamanca. Selieveniitgen6 Jan. Dozen .morgen is van bier met eene lading gist naar Hull vertrokken, de Engelsche schroefboot Alert, leapt. Ths. Dawson. Heden wordt eene tweede stoomboot ten vervoer van gist verwacht. Vijf pinken, respectivelijk van de reeders de heeren Mr. van der ToornJ. K ruM. M. TeeuwisseP. Varkevisser en P. de Niet, zijn gedurende de laatste dagen met ladingen bokking naar Ostende vertrokken. Men meent intusschendat de pink van den reeder J. Krul, tengevolge van gemis aan behoorlijke docu- menten, zijne reis slechts tot Vlissingen heeft kunnen vervolgen. In sommige bladen wordt gemeld, dat eene bedee- ling aan huisgezinnen van arme Scheveningsche visschers heett plaats gehad. Bij onderzoek is gebleken, dat die bedeeling niet is geschied en men verzoekt ons dit te melden omdat velen die welligt geneigd zij n hunne liefderijke hand uit te strekkendoor bedoeld onge- grond berigt van hun voornemen zouden kunnen afzieil. Werkenctam 3 Jan. Heden heeft men alhier een begin gemaakt met het maken van een pad over de rivierhet ijs is reeds zoo sterkdat het door eene menigte voetgangers gepasseerd wordt. Ook ziet men op sommige plaatsen in de rivier eene menigte menschen bezig om boomen uit bet ijstehalen, daar er met het drijfijs plus minus 250 groote dennen- boomen zijn komen afdrijven.alleen aan deKievits- waard zijn er 70 komen aandrijven. Heden morgen is de eigenaar van die boomen alhier uit Dusseldorp, de plaats vanwaar zij zijn weggedreven aangekomen en heeft 7 gulden uitgeloofd voor elken boom, die gevischt wordt. Haarlem, 4 Jan. Heden morgen, ten tien ure, is alhier in hoogen ouderdom overleden de Hoog Ed.Gestr. heer vice-admiraal AY. A. de Manridder van onderscheidene orders een man wiens diensten aan het Vaderland bewezeno. a. in den strijd tegen Algiers in het jaar 1815nog steeds in dankbare herinnering zijn. Van den 5. De Arrondiss.-Regtbank alhier heeft in appel eene belangrijke beslissiug genomen namelijk datindien de verordening genoemd in art. 178 der Gemeentewet, waarbij bevolen wordt, dat tenminste eenmaalin de 5jarenbij eene verordening afgekondigd wordtwelke der plaatselijke verorde- ningen nog gelden, niet behoorlijk is afgekondigd zoodat daaraan ontbreekt de vermelding, dat de ver ordening in afschrift aan Gedeputeerde Staten is me- degedeeldook de plaatselijke verordeningen, waarvan de nog geldigheid in de 5 jaren niet op eene wettige wijze is kenbaar gemaakt, bare kracht en verbind- baarheid verliezen. Leenwarden 3 Jan. Behalve met de provincie Groningenblijft de communicatie met de overige deelen des Rijks en sommige oorden van dit gewest nog altijd gestremd zoodat wij heden avond bier niet minder dan 7 Hollandsche posten ten achteren waren. Met de Hollandsche diligence is het niet beter gesteld. Op sommige plaatsen tusschen Heerenveen en deze stad had de sneeuw de hoogte van een gewoon huis bereikthier en daar waren de telegraafpalen er zelfs geheel onder bedolven. Wij komen tot U. M. in het voile Vfr'rouwen, flat zij de Hoi'st.d so i d;ramp zal hehoeden. Meerinalen nerd door U. M eene beschermende band uitgc- strekt over die weinige kunstgewrochtenwelke uit vroegere tijden ons overgebleven zijn. Op llaar voorstel zal de Itidderzaal op het Binnenliof eene her- stelling ondergaan. Daarvoor werd op de begrooting van 18G1 als eerste kosten eene som van f 75,000 uitgetrokken. Even zoo wordt op Haar voorstel sinds 2 jaren jaarlijks op de begrooting eene som van f 70ii0 gebragt, ier gestadige herstel- ling van het schoonste kerkgebouw in het Land de Kathedraal van 'sllertogenbosch. Door Haar werd eene som van/70.000 bestemd om den prach- tigsten tempelwelken onze Kolonien bezalenin afteekening en beschrijving zijner overblijfselen als het ware zich zelf te doen overleven en bij het volk in herinnering te houden. Alle jonge blijken Sire! van de overtuiging Uwer Majesteit, dat de bevordering van schoonheidsgevoel bij het volk een middel is ter zijner veredeling en beschavingen daarom zoo noodig, zelfs door opoffering van 'svoiks gelden, moet worden verkregen. Die overtniging zal het vandalisme tegenhouden, dat thans den spoorweg-ondernemer bezieltom aan het Ilaagsche Bosch eene schendende hand te slaan. l)_t BoscltSire! is een eerbiedwaardig ..verblijfsel uitvroegere tijden, door de bescharing van latere tot ten lusthof hervormd, waarin de natuur en de haar hel|iende kunst het gevoel van elken bezoeksr streelen. Het gelieikoosd verblyf van de voorzaten Uwer Majesteit, was en is nog steeds h t onderwerp van de zangen onzer diehters. Het is nog de trots en het sieraad der Hofstad, en vermaard, naar zij zelve al zij het slechts bij name, is bekend. Het is het dagelijksch lustoord alier standen en rangenwaar elk Op zijne wij.e verpozing en opwekking vindt. Geen wonder, dat de zware wonden, die de opeenvolgende tormen der iaaiste jaren aan dat Bosch sloegentot groote be- '.orgdheid hebben geleid. - Het is dan ook in de Hofstad eene oiksovertuiging geworden dat zorgen nocli kosten raogen wor- len ontzien, om dat Bosch in stand te houden, het tegen de kracht van nieuwe stormen te vrijwuren, en het door doelmatig mderhoud en verfraaijing bij toeneming aan zijne bestemming te doen beantwoorden. Niets zou aan die volksovertuiging ruwer aanstoot geven, dan indien de Hewindslieden Uwer Majesteit kracht bleken te missen om het vandalisme van gezegden spoorwegondernenier te staan en hem te dwingen eene andere rigting aan zijnen wegte geven. Wij komen daarom SireiUwe Majesteit verzoeken door Haren tlvermogenden wil hun daarioe kracht te schenken. Meerinalen liebbcn kortstondige menschelijke hartstogten dat Bosch met sloping bedreigd, doch steeds werden er kracliten gevonden welke ze wisten te staan. Thans Sire is geene spraak gelijk vroeger van algeheeie slooping. Maar toch dreigt aanranding en wanstaltige schending voor altijd wat meer dan ooit behoefte aan opbouwing en ver- betering heeft. Werd die aanranding en schending gedoogd, het geslacht van heden zou in dien spoorwegdijk zich te midden van de daar- door geschonden rij- en wandeldreven der Hofstad, een gedenkteeken hebben gesticht van zijn onvermogen om aan* de behartiging van stotfelijke belangen gevoel voor hetgeen eerbiedwaardig en scboon is te paren. Wij verzoeken mitsdien eerbiedig doch met aandrang Sire dat het U. M. moge behagen Hare Regering te gelastenom aan de boven omschreven rigting van den bedoelden weg liaregoed- keuring te ontzeggen, als strijdig met 'svoiks belang bij het ontzien van den trots en het sieraad der Hofstad. 't Welk doende enz. 's Gravenhage, January 1861. De Commissie benoemd in de Vergaderinggehouden in het locaal Viligentia den 24 December 1860. G. M. van ber LINDEN. W. D. A. M. van BlUENEN. r. L. F. BLUSSE. E. van de VELDE. C. SUERMO.NDT. Was geteekend MAIIKT- EN II1 i»LItKHIGE 's Gravenliage, 7 Jan. AYegens het strenge weder, weinig aanvoerde handel iets levendlger tot ge- vraagde prijzenvan f 43 tot 46. Amsterdam 7 Jan. Tar we en Rogge vast. Koolzaad voorjaarf 73 Koolzaad najaar- 73 Raapolie vliegend- 42 Id. voorjaar- 411 Id. najaar- 42f Lijnolie vliegend- 31 reld'ijk gezag des Pausen aanprijst, en lie i\v nlo, waarvoor zij niet durft uit te komen, eu daterkent dat het gezag des Pausen zich tot zuiver Kerkelijk gebied behoort te bepalen. Als reden waarom de geeste- lijkheid, vooral de lagere, niet opaulijk voor dit laatste gevoelen durft uitkomen geeft de schrijver op, dat zij anders natuurlijk in ongenade zou vervallen en teveris van gallicanisme zou besclmldigd worden dat heden ten dage synoniem is met ketterij. Turin, 6 Jan. De Opinione bevat eene dep.iche uit Palermo, volgens welke de markies Torrtirsa belast is met de zamenstelling van een nieuwen raad van stadhouderschap. Weenen6 Jan. De Wiener Zeitung bevat eene verordening van den minister van staatwaarbij in alle Kroonlandenmet uitzondering van Hongarije, Zevenbergen Croatie en A enelie, de bepalingen om- trent het kiesregt en de verkiesbaarheid voor de landdagen in de steden en de plattelands-gemeenten deflnitief vastgesteld worden. De afgevaardigden van die stedenwelker landsstatuten regt tot bet kiezen van eigen^afgevaardigden geven worden bij directe verkiezingen benoemdvolgens den grondslag der bijzondere gemeentewetten van 1849door de tot bet kiezen van gemeenteraadsleden bevoegde man- nen. De afgevaardigden van de plattelandsgemeen- ten worden gekozen door bendie door kiezers daartoe benoemd zijn. Elk Oostenrijksch staats- burger, die den ouderdom van dertig jaren bereikt heeft, in het genot der burgerlijke regten en in de klasse van kiezers opgenomen is, kan tot afge- vaardigde voor den Landdag benoemd worden. De Presse deelt eene depecbe mede uit Pestli van gisteren, waarin gemeld wordt, dat aldaar een conflict is ontstaan ten gevolge waarvan het garnizoen het noodzakelijk heeft geaclit tusschen beiden te komen en gebruik te maken van zijne wapenen. Vijf person en zijn hierdoor zwaar gekwest. Brussel5 Jan. De Graaf van Vlaanderen vergezeld van twee lioofd-officierenzal zich naar Berlijn begeven ton einde uit naam van den Koning der Belgenden nieuwen Koning van Pruissen met zijne komst tot den Troon geluk te wenschen. londen ,6 Jan. It's. O. deelt eene depeche mede uit Parijs van heden, waarin gezegd wordt, dat uit eene echte bron kan worden medegedeeld dat on- derhandelingen tusschen Frankrijk en Sardinie zijn aangeknoopt, betreffende Gaeta. New-Aork, 21 Dec. (R'sO.) De wetgeving van Zuid-Carolina heeft bij algemeene stemmen (109) be- sloten de Unie te verlaten. Dien ten gevolge heerschte te Washington eene groote agitatie. Zuid-Carolina heeft te Havana twee oorlogsschepen aangekocht. De New-York Times zegt, dat de heer Buchanan aan denmajoor Anderson bevolen heeft het fort van Moultrie over te gevenindien het aangevallen mogt worden London t Jan. De Bank heeft haar disconto op 7 pet. verhoogd. Consols 92| De stoomboot Teutonia heeft 70,000 uit Engeland medegenomen. U eencnJan. De Donau-Zeituny van heden behelst een berigt van een Londenscben Correspondent, die zegtuit goede bron te weten, dat Engeland thans bij Oostenrijk niet meer aandringt op den afstand van Venetie. B U R CI E K L IJ H E S T A N D. Het adresbetreffende de rigting van den spoorweg van hier naar Scheveningenwaarvan in ons vorig nominer is melding gemaaktluidt als volgt Sire! Wij ondergeteekenden ingezetenen van 's Gravenhage hebben kennis genomen van de mededeeling des Burgemeesters in de zitting van den Gemeenteraad van 20 Nov. jl. en van d« op het terrein nfgebakende rigting, welke men geven wil aan den spoorweg, die den llijn spoorweg langs Leiden met's Gravenhage en Scheveningen zal verbinden. Volgens die rigting zal de aan te leggen spoorwegdijk den oorhof van het Ilaagsche Bosch sohuins doorsnijden ongeveer in de lijn, die strekt van het Scheid tusschen ter Nood enBoschlust door Koekamp en Maliebaan naar het Boorhuis. Die doorsnijding zou zijn eene schending van het Bosch. Zij moet mitsdien strenge afkeuring wekken bij elk, die prijs stelt op behoud en ontwikkeling van datgenewaarin natuur en kunst de residentie Uwer Majesteit boven aile andere steden der wereld doen uitmunten. 7 Janvarij. BEVALLEN: C. Noorderviiet, geb. Schoonhovenz. J. M. van Houtert, geb. Keulemans, d. A. van M"ouw,geb. Klooster- inan, d. E. C. de Roode, geb. Kloppert, d. W. F. Brasser, geb. Zippel, d. B. van Es, geb. van Damme, z. H. Dijks geb. Warmenhoven, d. M. J. W. Pfeiffer, geb. van Dierenz. OVLRLEDEN: M. Dros, jd., 24 j. II. Witmaar, z., 13j. II. Treep wed. van .1. J. Stein, 80 j. J. Borsbooin, echtg. van K. Verlieul, 8G j. C. J. Vermaas, jd., 82 j. A. J. Bronstein, z., 1 w. C. Andreolie, jd. 57 j. J. C. M. P. Kool, jm., 22 j. J. M. Kohler, geb. Jude, 63 j. G. J.van Weelden jd.93 j. H. van Oldersom, jd., 55 j. J. J. Oosterveer, z., 2 m. J. Ederseel, z., 6 j. 4 AiTISTEItBAH, 5 Januarij. Nederland. Werk. Sch. 21 pet, 62? 63 Dito dito3 Dito dito4 Handel-Maatschappij 41 Spanje. Nieuw 3 70 thans If Binnenlandsche3 Portugal. Te Londen 3 Rusland. Bij Hope en C°. 1798 en 1816. 5 Dito 1828-1829 5 Dito 1840 4 Stieglitz4 Dito 18545 Dito 1855, 6de Serie. 5 Engelsche 1860. Oostenrijk. Metalliek 1816-1852 5 Dito 1847-1852 .21 Dito Zilver 1849-1854. 5 Dito Zilv. Nation 5 41 2 48£ 44| 441 4 Heden is de brochure Rome et les evegues ver- schenen. Daarin wordt een terugblik op de geschie denis geworpen, ten bewijze, dat de Pausen eertijds geene wereldlijke magt bezaten. Later hebben zij zich ook in wereldlijke aangelegenheden gemengd. De schrijver (men weetdat de brochure geacht wordt van de Fransche Regering zelve voort te spruiten) constateert het met leedwezen dat de bisschoppen en de hooge geestelijkheid het Pausdom op dien weg volgden maar liij erkent tevens dat heden ten dage de handhaving van bet wereldlijk gezag des Pausen niet door alle bisschopppen noodzakelijk wordt geacht. Hij verzekert, dat een zeker aantal bisschoppen eene tegenovergesteldemeeningzijn toegedaanenbetoogt, dat op dezen oogenblik te dien aanzien twee gevoelens bestaan, namelijk het eene, dat de geestelijkheid ltiide kenbaar maakt en de handhaving van het we- Louden, 5 Jan. Consols 921 Spanje. Parijs ,5 Jan. Fransche Rente 67.60, Spanje dito dito ^'"nenland Weenen 5 Jan. Me tall. 62.30, id. Nation 73 so AYissel Londen 147,80. nation. 73.80 [Gaarne plaatsen wij de onderstaande letteren welke wij ernstig en dringend in de overweging en belangstelbng onzer stadgenooten aanbevelen. r|d 1 Mijnheer de Redacteur'J De strenge koudo en de stilstand in den arbeid daardoor veroorzaakt, zijn voor vele ingezetenen van s Gravenhage eene ware ramp. Gelukkig, dat de weldadigheidszin onzer stadgenooten aan vele behoef- ten te gemoet komt. Maar, ofschoon ik niet gaarne een enkelen penning zou willen terughouden van de vele die dezer dagen aan armbesturen en armen worden ee- schonken meen ik toch ook nog een ander en zeker niet minder lieilzaam middel te mogen aanbevelen, om waar- lijk wel te doen. Het is geef werk aan hen die zonder werkzijn Men kan dit al dadelijkdoor bii tc dragen bij de inzameling, die jaarlijks geschiedt door de zoogenaamde Duin-Commissie die naarmate vmn

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 3