N-.7. Woensdag, 9 Januarij, 189 VAN Conuiiissai'iaat van Poliiie. 15 U IT K A Ii A A 15. DAGBLAD ZDIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE Bit Bajblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zon- Feestdagen. Frijs per drie maanden f 5. Franco Per fioit f 6. en Brievenstukken en advertentien franco aqn 't Bureau van dit Bagblad. u-~ Prijs der Advertentienvan 16 regels f 1.80 elke regel meer 25 centsbehalve het zegel.Groote letters naarmate de ruimtewelke zij beslaan. RURGEMEESTER en WETIIOITUER** va 's Gravevhage zijn voornemensop Vrijdagde 11 Januarij 1861, des namiddaga, ten dOn ure op het Raadhuisin het openbaar A AN TE BE STEDEN het O ii d c r h o u d der Schoolgebouwer. over 1861. Ilet bestek en de voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing aan de Gemeentewerfalwaar ook dagelijks de noodige inlichtingen omtrent deze werken zijn te hekomen, terwijl de bestekken tegen betaling van/0.30, verkrijgbaar zijn ter Plaatselijke Secretarie. 2de afdeeling. Aldaar zijn terug te bekomen twee op straat ge- vonden Zakken gevuld met Gist en voorzien van drie letters. F R A W K R IJf K. Petri js7 Jan. Z. M. de Keizer heeft gisteren den rouw voor 21 dagen aangenomen, wegens het overlijden van Z. M. den Koning van Pruissen. Bij besluit van den 3 dezeris de kapt.-luit. Hamelin tot adjudant des Keizers benoemd. De Moniteur deelt de benoeming van eenige prefecten en onder-prefecteu mede. Dit kan echter geenszins de groote promotie zijn, waarvan vroeger sprake was, daar er in het geheel slechts drie prefecten en twaalf onder-prefecten zijn benoemd. Het Regeringsblad berigt ookdat, bij ministeriele resolutiede interest der schatkist-bons van heden af bepaald is als volgt3°/? per jaar, voor de bons van drie tot vijf, 3.|°/0 voor die van zes tot elf maanden, en 4°/0 voor die van een jaar. Men zal zich herinneren dat na de geboorte van den Keizerlijken Prins, HH. MM. de Keizer en Keizerin zich peter en meter hebben verklaard van alle kinderendenzelfden dag16 Maart 1856 in Frankrijk geboren. Men verneemt, dat HH. MM. dit thans ook uitgestrekt hebben tot de kinderendien dag in de nieuwe departementen geboren. De prefect van Opper-Savoye heeft eene circulaire in diengeest uitgevaardigd. Er wordt thans een internationale arbeid in gereedheid gebragt nopens de kwestie der telegraphen met het doel, de tariven aanmerkelijk te verlagen, en daardoor de aanwending van dit middel van gemeen- schap aanzienlijk te vermeerderen. Men verzekertdat ons gouvernement en dat van China besloten hebbenhunne offieiele bladen den Moniteur Universel en het clagblad van Peking met elkander te ruilen. Er zal een bisscliop voor Schanghai worden be noemd. Ons gouvernement zendt sedert eenigen tijd kruid en krijgsvoorraad aan generaal Goijon. De voorraad wordt naar Civita-Vecchia gebragt. Er zullen drie gepantserde schepen worden ge- bouwdwelke de volgende beteekenisvolle namen zullen voerenSavoieAn ville de Nice en Ba Revanche. De Akhbar van den 31 December deelt mede, dat de generaal de Martimprey onder-gouverneur- o-eneraalna een zeer moeijelijken overtogtden vorigen dag te Algiers was aangekomen en het bevel- hebberschapad interim door den divisie-generaal Yussuf waargenomenhad aanvaard. Z. Exc. de maarschalk hertog vanMalakoff, gouverneur-generaal, werd den 2 dezer te Algiers verwacht. 1 T A L I E. De Italiaansclie aangelegenheden houden steeds de algemeene aandacht bezig en dit zal het geval wezen tot dat eene oplossing, welke dan ook, aan den tegen- woordigen onzekeren en gevaarlijken toestand worde gegeven. Voor het oogenblik, en terwijl de gebeur- tenissen voortgaan en de feiten zich vermenigvuldigen, scliijnt de toestand dezelfde te blijven. Het is in- tusschen zekerdat die gebeurtenissen en die feiten eene strekking hebben tot wijziging, terwijlde diplomatieke activiteit verdubbeltten einde zich niet te laten overvleugelen. Van dien voortdu- renden arbeid merkt men evenwel weinig, on is het dus voorzigtigdaarover niet bij voorbaat te oor- deelen en zich er nog eenigen tijd bij tebepalen, de gebeurtenissen met de meeste aandacht te volgen te meer daar men met grond mag gelooven dat de sluijer, welke de Europesche staatkunde bedekt, spoedig niet meer ondoordringbaar zal zijn. Opmerkelijk is met het oog op een en ander, een artikel van le Nord, getiteldde toestand en Gaeta." Omtrent den toestand wijst het blad op het treffendedat zoo het woord oorlog bijna overal doorschemert, het woord vrede zich overal schijnbaar vertoont en zich als eene uitdrukking van hoop, als een wensch of als eene algemeene behoefte doet kennen. De Nord brengt al de motiven voor den vrede bij en toch, ondanks de behoefte en de algemeene wenschen daartoe maakt zich niemand ernstig illusie nopens de mogelijkheid eener vreedzame oplossing. Een ieder ziet met schrik de lente en daarmede den oorlog naderen. De reden dier algemeene bezorgdheid is Gaeta. De verlenging van den weerstand dier vesting is een voortdurend gevaar. Die toestand welke een gevolg is van de tegenwoordigheid der Fransche vlootkan, volgens den Nord, niet langer duren zoowel in het belang van Frankrijk als in dat van Italie in het belang vooral van de internationale be- trekkingen en van den vrede. Het blad gaat de redenen na waarom het Fransche smaldeel zich voor Gaeta vartoond heeft en billijkt die ten deele. Thans echter kan zoodanige staat van zaken niet langer gebillijkt worden. De ondersteuning aan Koning Frans II kan niet onbepaald verleend worden ten koste van de rust in Italie. Immers onder de schaduw der be- scherming van Frankrijk wordt door de reaction- naire partij een opstandde burgeroorlog beproefd. Gunstigen uitslag hebben die pogingen niet gehad. De antipathie tegen de Bourbons en de eenheid en Victor Emanuel blijven de algemeene kreet en wensch der Napolitanen en Sicilianen. Wat staat tegen dat ontzettend heir, 'twelk de vaan dier eenheid voert en verdedigt, over? Geene bataljons; de troepen, in Gaeta opgesloten verdienen dien naain niet. Het zijn steenen muren. Deze kunnen niet aan een geheel volk weerstand bieden, noch eene verloren zaak herstellen. Door aldus de bescherming voort te zettenzegt le Nordhandelt het Kabinet der Tuilerien ten na- deele der belangen van Frankrijk en van Italie, alwaar de invloed door de wapenen en het geld van Frankrijk verkregen, tot Engeland overgaat. Het doet nog meer, het bedreigt de internationale betrekkingen met eenelievige breuk, en bij gevolg de handhaving van den vrede wiens behoud doorgouvernementenen volken verlangd wordt. Waarom zou dus de Fransche vloot voor Gaeta blijven Reeds hoort men van neven- bedoelingen,van heerschzuehtige en dynastieke inzigten spreken zoo onverklaarbaar scliijnt de tegenwoordige liouding. De tegenwoordigheid dier vloot is thans eene bepaalde schending van het beginsel van non-interven- tiehet is eene stellige intrekking der Keizerlijke woorden: Italie aan de Italianen"; het is meer dan dathet is eene direete tusschepkomsthet is eene ijverige medewerking tegen Italie. Dit (aldus eiudigt het blad zijn artikel) doet ons hopen, dat zij niet lang zal durenen de heerLe Barbier de Tinan, wat men ook. moge zeggen of doendezer dagen bevel zal ontvangende wateren van Gaeta te verlaten. Het is overigens billijk ook te zeggen dat zoo de vloot teruggeroepen wordt, hare tegenwoordigheid nog- tlians de zaak van het Schiereiland zal gediend hebben in dien zin vooral, dat zij evenzeer belet heeft de buitensporighedenwelke het gevolg zouden ge- weest zijn van eene al te gemakkelijke overwinning, als dat eene opgewonde en verblinde vaderlands- liefde het hoof'd stootte tegen den vierlioekalwaar met haar de Italiaansche zaak zeer waarschijnlijk zou bezweken zijn. Maar zoo zij tegen onze vor- wachting, blijft, zal de Keizerlijke staatkunde alle geloof in den geest der volkeren verloren hebben en groote rampen zouden daarvan het gevolg kunnen zijn. Men zal zich herinneren dat er in den laatsten tijd tijd nog al van gesproken is, dat Frankrijk, met goed- keuring van Engelandde vloot voor Gaeta hield alleen uit vrees datzoo deze vertrokRusland een smaldeel ter ondersteuning van Koning Frans II zou zenden. En als men nu nagaat, onder wiens invloed de Nord gezegd wordt geschreven te zijn, dan ver- dient gemeld artikel bijzondere opmerking. Dit is te eer waar, wanneer men daarmede vergelijkt een artikel van het bekende ministeriele Russische dagbladde Noordsche Bij, waarvan de hoofdstrek- kingr is te doen uitkomen, dat do eenige invloed welke thans in Italie kan worden uitgeoefenddio van Italie zelf is onder bescherming van de non-inter- ventie. Dit is althans de zin en de slotsom van het volgende artikel van dat blad De gebeurtenissenwaarvan Italie het tooneel is geweest, hebben drie tijdperken doorloopen het waren in den aanvang de handelingeu van Oosten- rijk, sedert die van Frankrijk, en eindelijk die van Italie zelf. In 1859 werd de invloed van Oostenrijk door Frankrijk vernietigd en met voeten getreden thans handelt Italie zelf. Aan welke zijde zal de over- winning blijven Aan wien zal het laatste woord zijn? De meest verschillende beoordeelingen ontbrekeu in Europa niet. Van de eene zijde zou men wel willendat Oostenrijk de zending of magtiging mogt hebben, alle zijne krachten aan te wenden om alle faits accomplis in Italie ongedaan te makeii. Dezen schijnen te vergeten, dat tusschen Piemont en Oosten rijk lang -voor 1859 eene verklaarde vijandschap bestond. Te vooronderstellen, dat Oostenrijk op nieuw den voet op Italiaanschen bodem zou kunnen zetten, zou voor Frankrijk zijn een schandelijkenafstand doen van zijne jongste overwinningen het herstel der bladzijden van het WeOner-traktaat van 1815te Magenta en Solferino verscheurd liet zou zijn aan Oostenrijk al zijn invloed teruggevenwelken het heeft we ten te bezigen doch tevens hatelijk te makenhet zou zijnin Italie het brandpunt van wanorde en onrust ontsteken, en ein delijk het op nieuw doen uitbarsten van een oorlog tusschen Piemont en Oostenrijk, met al de rampzalige gevolgen van dien. Overal waar een regtvaardig denkbeeld met het geweld in strijd is, kan het gebouren dat het laatste zegeviertmaar zoodange zege is nimmer duurzaam, Nimmer kan men een regtvaardig en waarachtig denk beeld vernietigen nimmer kan men langen tijd strijden tegen hetgeen regtvaardig en billijk is. Daarom is elke handeling van Oostenrijk jegens Italie voortaan on- mogelijk. Volgens onsbegaan zijdie den Franschen invloed in Frankrijk vreezen eene groote dwaling, en zien zij den wezenlijken toestand der zaken niet in. Wat kan Frankrijk inderdaad thans doen of middelen van geweld bezigen, om de bepalingeil van het ver- drag van Zurich ten uitvoer te leggen of de Ita liaansche beweging beschermen welke zich met zoo groote kracht ontwikkeld heeft en zich steeds meer en meer ontwikkelt. In het eerste gevalzou Frankrijk zijne wapenen bezigenom zijn eigon werk te verzwakken en te bedcrvenom de gebeurtenissen te verminken welke het in het leven geroepen heeft. Men kan evenmin vooronderstellendat Frankrijk besluiten zalnevens Piemont te gaan en gemeen- schappelijk de Italiaansche bewegingmet al hare gevolgente ondersteunenwant Frankrijk is door verdragen gebonden welke het zelfonderteekend heeft. Frankrijk'twelk in geen geval de hand aan Oostenrijk zal reiken, om gemeenschappelijk in Italie te handelen, kan dus evenmin de hand aan Piemont reiken in den zin der Italiaansche beweging. Frankrijk heeft, volgens ons zijn pligt gedaan en zijn werk voltooid het heeft een einde gemaakt aan de Oost'enrijksche heerschappij in Italie en dit land met het schild der non-interventie gedekt, waarvan het groote nut, ondanks de aanvallen van liedendoor eigenbelang geleid, bewezen is gewprden. Op die wijze laat Frankrijk Italie aan zich zelf, aan zijne eigene inspiration over. Do be3te staatkunde in Italie is die, welke de Italianen zelven zullen volgen laten zij zelven hunnen toestand wettigen laat hen voor hunne eigeno belangen waken. Waarom zouden de Italianen hetzelfde regt niet hebben meester ten liunnent te zijnals de Belgen in Belgiede Spanjaarden in Spanje, de Engelschen in Engeland, de Franschen in Frankrijk? Op de vraag welke invloed in Italie moet worden ge- bezigd, om de Italiaansche beweging tot een goed einde te brengen, antwoorden wij zonder eenige aarzeling; de Italiaansche invloed, als de eenig mogelijkede eenig bepaalde de eenig wettige. Zoodanige staatkunde vloeitvolgens ons voort uit het beginsel zelf van non-interventie, door Frank- rijk en Engeland geproclameerden door de andere Mogendhedenal ware het slechts stilzwijgend er- kend. Aan do Koln. Zeit. wordt, van een gemeenlijk goed onderrigte zijde, uit Turin geschreven: De zaken schijnen eene voor onze Regering gunstigen keer te

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 1