TELEGRAPHISCHE BERIGTEN. BIWElLiVI). liemen en de Fransche vloot voor Gaetade bron van zoovele moeijelijkheden voor Italie, zal daar niet lang meer vertoeven. Alleen op aandrang van Rusland en Prnissen heeft Keizer Napoldon van zij n voornemen afgezien om reeds yroeger zijn vloot terug te roepen. Men moge dit berigt tegensprekenbet is niet te min een stellig feit. Keizer Napoldon was te eerder geneigd aan de wenschen vim die Mogendheden te vol- doen, omdat in de Syrische aangelegenheden Engelands stem dan minder krachtig zou zijn. Het toenemen der onrust in het Napelsclie, het voortdurend woelen der reactie aanzekere Hoven, maakte op den Keizer meer indruk dan de bezwarenvanSardiuieendevriendelijke tusschenkomst van Engeland. GenoegFrankrijk sloeg een wapenstilstand voor van 14 dagen en ingeval Koning Frans na dien tijd Gaeta niet heeft verlaten, dan zal het bombardement mogen aanvangen. Hier vond men dien termijn te lang, en wenschte die op 8 dagen terugge- bragt te zien. Men heeft als drangrede doen golden dat de generaals Fanti en Cialdini er voor instaan de plaats in den loop dezer maand alleen van de landzijde te zullen nemen. Dit argument heeft zijne beteekenis, daar het evenmin Sardinie als Frankrijk onverschillig kan zijnde vloot als rustig toeschouwer van de in- name der stad te weten. Het schijnt dan ook niet zonder uitwerking te zijn gebleven, want ik meen te wetendat hier thans eene depeche uit Frankrijk is aangekomen, met nieuwe voorwaarden. De wapen stilstand zou tien dagen duren. Terstond na de aanname van dit voorstel zou Frankrijk zijne vloot terugroepen, met uitzondering van een enkel schip, dat in de haven van Gaeta blijven zal tot na afloop van den wapenstilstand. De aanval aan de land- en zeezijde zal den 19 aanvangenindien Koning Fians weigert te vertrekken. De onderliandelingen wegens de overgave der vestingzullen tusschen Koning Frans II en de Sardinische Regering direct worden gevoerddaar Frankrijk zich daar°niet in kan mengen. Dit zal de eerste keer zijndat beide Vorsten regtstreeks met elkander zullen handelen wat vroeger daaromtrent gemeld iskan als onjuist worden beschouwd. 'S I«RIVE\HAC;E 8 January. Berigten nop en's den Waterstand der rivieren OP HEDEN DEN 7 JaNUARIJ. Volgens berigt uit Zalt-Bommel, van den 8 dezer des morgens ten 8 ure stond het water op de dijken: de rivier wassende. De lengte van de doorbraak te Nieuwaal is 100 el.; De doorbraken te Zeulichem en te Brakel zijn nog niet te bereikenhare lengte is derhalve nog on- bekend. Be Hellouw is het ijs des nachts op den dijk ge- schovende rivier sterk wassende. Te Herwijnen het ijs vast. In den staat van het ijs op den Nederrijn, IJssel en de Bovenmaas is geene verandering. Te Keulen en te Maastricht het water vallende. Te Goriuchem stond het water, den 8 dezer1.44 el en te Hardinxveld 2.16 el onder noodpeil, Bij Zr. Ms. besluit van den 21 Dec. 11.n°. 71is de lieer Antoine Raima benoemd tot Nederlandschen consul op het eiland Cyprus. Met Zr. Ms. goedkeuring is door den Neder landschen agent en consul-generaal te Caracas tot zijn' vice-consul te Ciudad-Bolivar benoemd de beer H. N. Franzius. geen patent behoeft aan te vragen of te nemeu. Advocaat-generaal heeft hoofdzakelijk gewezen op de feitelijke beslissing in deze waaruit blijktdat binnen Tiel gelegenlieid bestaat tot gezellig verkeeronder deu naam van groote societeitdie door jaarlijksche bijdragen van de contribuerende leden wordt in stand gehoudenzoodat de instandhouding dier societeit met geschiedt door den kastelein maar door de con tribuerende leden onderling, die alzoo de kosten afgescheiden van die van verteringdracen. Daaruit volgde z. i. de patentpligtigheid van de societeit, en met van den kastelein, als societeithouder. Hij conclu- deerde op deze en meerdere grondeunader uitvoerio- uiteengezet, tot vernietiging van het bestreden arrest" tot veroordeeling der gerequireerden overeenkomstig de conclusie van de requiranten en veroordeeling der gerequireerden solidair in de kosten van cassatie. De uitspraak is bepaald op 23 Januarij. De vraagof meesters strat'baar zijn voor hetgeen door hunne knechts in strijd met eene gemeenteTijke verordening, tegen welker overtreding straf is be- dreigd is bedreveuwas door den kantonregter in het 3de kanton te Amsterdam, bij vonnisvan 13 Au"iis- tus 11., toestemmend, en door de Regtbank aldaar bij vonnis van 1 November daaraanvolgendeout Z. M. heeft benoemd tot militaire leden in de na- volgende militaire-districten des Rijks voor deligting van dezen jarealste Leeuwarden, den luit.-kolonel deLange vanBetuwe provincialen adjudant in Fries- land te Qroningen, den majoor Jhr. Wentholtprov. adjudant in Groningen en Drenthe te Heerenveenen Assen de majoors Reperkamp en Bubebeiden van het 8ste regement infanterie te Zwolle, den luitenant- kolonelG-ijswijt van der Netten, provincialen adjudant in Overijssel; te Zutphenden luitenant-kolonel Ver- tholenvan het 4de regement dragonders; te Utrecht, den majoor de Jongh, provincialen adjudant aldaar; te Dordrecht den majoor Woortman Spandaw, van het 2de reg. vesting-artilleriete Rotterdam, den luit.- kol. de Rondevan het 4de reg. inf.te Leidenden majoor van der Schrieck, van het reg. grenadiers en jagerste Haarlem den luit.-kol. Scliartenprovin cialen adjudant in Noordhollandte Amsterdam en te Hoorn, de majoors Taets en Yinkhuizen; van het 7de reg. inf. te 'sGravenhageden majoor baron van Tuyll van Serooskerkenprovincialen adjudant in Zuidholland; te Middelburg, den majoor Langgutli, prov. adjud. in Zeelandte Bredaden majoor Frackers, van het 6de reg. inf.; te sHertogenboschden majoor Berghauber, prov. adjud. in Noordbrabautte Arnhem, den majoor von Motz, prov. adjudant in Gelderland; te Eindhoven, den majoor Miltenburg, van het 5de reg. inf.; te Maastricht, den majoor Camerlingh, prov. adj. in Limburg; te Roermond, den majoor Meeussen, van het 5de reg. dragonders. Ill de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad heeft de adv.-gen. Karseboom conclusie geno- men in de zaak, 11. Maandag behandeld betreffende het nemen van patent voor eene societeit. Bij arrest van het Hof in Gelderland van 30 Oct. 11. was be- slistdat voor eene societeitgehouden wordende in eenige localen van een gebouwhetwelkofschoon in eigendom toebehoorende aan de vereeniging der leden, in zijn geheel is verhuurd aan een kastelein, die volgens zijn pacht-contract, verpligt is de perso- nele belasting vanhetganschegebouwenmeubelair, met Inbegrip der societeits-meubelente betalen en van de daarin door hem uitgeoefende nering, de directie y vllf kennend beslist. Het feit, waarover het geding liep, was dit: dat op den 22 _Juny jl. ,te Amsterdam was geieden met een mallejan of houtwagenwaarvan de veiligheidstoestel niet in bruikbareu toestand was door het afbreken van een touw en zulks door een persoon, in dienst bij en met den wagen van beide beklaagden als gezamenlijk het bedrijf van houtzaao-- molenaars uitoefenende. De beklaagden warden des- wege in eersten aanleg veroordeeld hoofdelijk tot eene boete van/3. In appel zijn die beklaagden op grond van vorenstaande regtsbeschouwiugenvan alle regts- vervolging ontslagen. Hiervan door den officier van justitie bij gemelde regtbank in cassatie gekomen zijnde, is deze zaak gisteren bij den Hoogen Raad behandeld en heeft de heer advocaat-generaal Kar seboom geconcludeerd tot vernietiging van het be- klaagde vonnis, wegens schending van de artt. 60 en 70 der verordening, n°. 38, op de straat-politie te Amsterdam, afgekondigd 3Junij 1856, in verband met art. 165 der Gemeentewet en artt, 52 en 55 van den Code Penalen dat de Raadmet vernieti- ging van het in eersten aanleg gewezen vonnis alleen voor zooveel de toepassing der geldboete be- treftde gerequireerden veroordeele ieder in eene geldboete van 1 met bekraclitiging van het overige van het in eersten aauleg gewezen vonnis enz. De uitspaak is bepaald op den 23 dezer. Gedurende 1860 was het getal schepen, waaraan voor het eerste Nederl. zeebrieven werden verleend 105 metende 7900 lastenwaarvan 16 schepen en 1644 lasten buiten 's lands gebouwd. In 1859 was het totaal 106 schepen en 10.787 lasten. Zr. Ms. fregat met sj,ooiiiver;nogeu Zeeland is den 29 Dec, te Port Malion aangekomen; het fregat met stoomvermogen Evertsen ;iigt sedert den 21 October in die haven. De schout-bij-nacht, commandant van het Nederlandsche smaldeel in de Middellandsche Zee zal met den 1 Januarij zijne vlag van de Zeeland op de Evertsen overbrengen. Met de oogziekte op laatstge- noemden bodem gaat het beter, het schip is gezuiverd, terwijl de equipage in daartoe door het Spaansche gouvernement atgestane gebouwen gekaserneerd is. Men zegt dat de schepen nog geruimen tijd te Mahon zullen blijven, om tegen het voorjaar te repatrieren. Port Mahon is eene der veiligste en schoonste havens van de Middellandsche zee, en dus eene goede ligplaats gedurende den winter het is daarom te betreurendat er voor de oorlogsehepen geene gelegenlieid bestaat tot het doen van exercitien in het vuurjterwijl ook het debarqueren tot het maken van militaire evolutien aan vreemde natien verboden is. Zr. Ms. transportschip Heldin is den 29 Dec. van Toulon te Mahon gearriveerdaan boord hebbende de herstelde zieken van de Evertsen. Deze bodem zal waarschijnlijk tegen den 15 Jan. naar Nederland ver trekken. door werklieden bewezenhetgeen niet anders dan den bond tusschen meesters en werklieden kon versterken. Deze bijzondere plegtigheid werd bij den aanvang en bij het einde door fanfares begroet en bragt bij alien een zeer goeden indruk te weeg. Onder het opschrittDagbladzegel. Postzegelvoor gedrukte stukkenherinnert het Nieuwsblad voor den boekhandel aan het artikel,dezer dagen in den Economistt helge erschenen betreffende het zegelregtop vreemdw dagbladen. Ook de Courrier de la Meuse klaagt over het hooge zegelregt der binnenlandsche bladen "terwijl thans het genoemde Meuwsblad de aandacht vestigt op de noodzakelijkheid van postzegels voor gedrukte stukken. Reeds werd de behoefte hieraau gevoeld, en het blad wijst op het denkbeeld; in dit opzigt reeds door Frankrijk, Engeland, Zwitserlandde Veree- mgde Staten enz. gegeven. In verband hiermede deelt net blad ook mede de aanmerkingen in de afdeelingen der Tweede Kamer gemaakt bij de behandeling der aanhpngige postwetwaarin wordt aangedrougen op eene vermindering van het port der dagbladenen het verkrijgbaar stellen van postzegels voor de verzendino- van drukproevencirculaires enz. I treclit 6 Jan. Door wijlen Freule van Lijnden van Lunenburg is eene som van 70o,000 bij testa ment gemaakt aan onderscheidene weldadige inrig- tingen enz. Swolle 5 Jan. De commissie uit den raad dezer stad (de Heeren Mr. J. A. G. baron de Vos van Meenwijk en Mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis) waaraan in de Raadsvergadering van 8 Dec. 11. was opgedragen het adres van den' Raad in zake de vaste brug over de rivier den IJsselnaar's Graven - hage over te brengen en te ondersteunenheeft in de Raadsvergadering van 2 dezer rapport wegens de vol- bragte zending uitgebragten medegedeeld, dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijne inge- nomenheid met het plan der Nederl. centraal-spoor- wegmaatschappij was te kennen gegeven, zoo mede dat de eoncessie tot exploitatie derlijn van Utrecht-Elburg verleend was, maar dat tot nog toe door de Nederl. centraal-spoorwegmaatschappij geene verdere aanvrage gedaan, noch plannen overgelegd waren, en alzoo ter zake van de vaste brug over de rivier den IJssel, niets was gedaan kunnen worden. De raad dezer gemeenteuit de van den raad van administratie der Nederlandsche centraal-spoorweg maatschappij ontvangen berigtenmeenende verstaan te hebbendat alle pogingen tot de verkrijging van de brug in de gewenschte rigting waren in 'het werk gesteld heeft beslotenna de bekomeue inlichting ZIC" tot dien Raad zelventer informatie, te wenden. MARKT- EN II.1 1)EE*itEKIGTE Ctorlnchem 7 Jan. Door den dreigenden stand van het watergeeu aanvoer en geen handel. Enkele partijtjes larwe en Rogge tegen vorigen prijs en iets hooger. B U R G E R L IJ Jl E T A. N II. 8 Januarij. BEVALLEN c. Verhoog, geb. Koornliof, M. Taut, geb. Buitenhek, 7. At. Scbeenhouwergeb. Zerkenbach d O. Verkijk, geb. Draasel, d. C. H. van Thol, geb. vanSoldt, d. E. van Solingen. geb. van Roosmalen d. M. C. Wiimer' geb. van Ooijen d. J. E. Thesing, geb. Jansen, d. L.de Cocq geb. Wdke, d. H. P. Marchant, geb. Jans.d. A.C. M. Keibestem, geb. van Wijck z. OVERLEDEN: A. H. Wassenbergh, eerder wed. van Air F G Alsche, en laatst van J. F. Mirandolle, 84 i. D Sch'nnten' jd„ 80 j. - C. van den Brandt, wed. van D. J. Ha'aa 83 j J. S. Leduc, yvedr. van J. Boesserolle, 68 j. A. A.' Halver- hout, jd., 57 j. .1. Spa, echtg. van D. J.' van der Loo, 61 i H. Uroekman, jm., 61 j. M. Spaans, d., 2 j. J. W. Wit- lemsen, z. 2 111. J. Nepper, echtg. van S. van de Voorde, 61 j. W. P. Jansen, echtg. van J. M. Weijers. PUBEIEKE VERKOOPING VAN HI I/.EN. Gisteren avond had op de gebruikelijke wijze bij gelegenheid van Koppermaandagde achttiende feestviering van de Typografische Vereeniging door Eendragt t' zaam verbondenalhier plaats. Even als in vorige jarenwerden er door sommige leden drie stukjes uitgevoerd die bijyal verwierven. Het vyaren de blijspelen Erispifii de Dragonder Te zijn en niet te zijn en De Jager, de Huzaar en het Oester- meisje. Zoowel acteurs als actrices hebben zich van hunne taak goed gekwetenzij werden bij herha- ling teruggeroepen en met luide blijken van tevre- denheid begroet. Eene talrijke schare leden met hunne familieri woonde deze feestviering bij die ver- eerd werd met de tegenwoordigheid van vele pa- tronen met hunne dames. Na de uitvoering van het tweede stukje had er eene bijzondere plegtigheid plaatsdie vermelding verdient. Een der coniimssa- rissen van de Vereeniging, D. Nepveuhad, dezer dagen zijne 25jarige dienstbetrekking by Gebroeders Belinfante, alhier, vervuld. Zijne patronen boden hem nu dezen avond, geheel ouverwacht, een ge- sclienk in zilver aan, van een toepasselijk opsclirift voorzien, ter lierinnering aan de 25jaren trouwe dienst, door hem bewezen. Die aanbiedinggeschiedde bij eene toespraak van een der leden van de Firma, die tevens, uit naam der patronen, de Vereeniging dank zeide voor het genoegendat hun ook ditmaal door de_ werklieden werd verschaft. De jubelaris dankte innig voor dit voor hem zoo onverwacht en vleyend blijk van vereering, terwijl de Secretaris den dank van het Bestuur en van de leden betuigde voor dit blijk van waardering van trouwe diensten, Veiling, van den f Januarij 1SG1. Notaris F. M. SCHMOLCK. No. 1. Een Huis en Erf, staande aan de zuidzijde van de Molenstraat, n». 4,/ 5825; prov. kooper J. van Vliet. N«. 2. Een Winkelhuis en Erf, staande aan de noordzijde van de Plaatsn°. 4 f 6050 prov. kooper H. Lensing, Notaris J. BERVOETS. Een Huis Erve en Tuintje, staande aan de zuidzijde van de Jufv.ouw Idastraat, n». 16 3000; prov. kooper J. J. Duijns'ee. Notaris J. W. van den BERGH. Een Huis Erve en Tuinstaande aan de noordzijde van de Nienwe Molstraat, n°. 45,/ 4025; prov. kooper P. Buivens. Notaris C. J. van de WATERING. Een Buitenverblijfgenaamd: Vliet en Bnrehmet Stalline Koetshuis en meer getimmerten gelegen tusschen den Straatwea en den Vliet, in het oostemde der gemeente Voorhurg, groot I bunder, 22 ellen12,900 prov. kooper C. de Zwaan Ji43sie ITAATS-LOTER IJ. VIJFDE KLASSE. N°. 17994 5863 - 3295 - 4667 - 14433 - 5272 - 9679 - 10466 - 2000. 1000. 400. 400. 400. 200. 200. 200. Twaalide Lijst. N°. 986 100. 3793 - 100. 8197 - 100. 10793 - 100. 10901 - 100. 13080 - 100. 13485 - 100. 18166 - 100. CL.ITICKK 1' T,t It I xti ,v. Marseille, 7 Jan. De pakketboot uit Konstauti- nopel, die sedert Woensdag door storm was opge- houdenis heden alliier aangekomen.

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 2