Latere nepeches. MSimienSumlscIie Beiirsberigieii. I'rijzen der Builcnl. Coupons en uitgel. Obligalien. Biiiteiilandsclie Beui'sbcrigtcii. Ret jaar l§00. A IB VERT E ilTIE.I. De berigten van daar zijn van 16 December. Brieven nit Servie maken melding dat de beweging under de slaven toeneemt. De comitd's bereiden zich tot een' worstelstrijd. De Redoutable is gisteren nit Gaeta te Toulon ge- arriveerd terwijl de Ari'ege uit laatstgenoemde Viaven onder zeil moest gaan, orn bet Fransch cseader te Gaeta van proviand te voorzien. Den 4 dezerhadden de Piemontezen een hevig vunr tegen deze vesting gerigtterwijl zij tevensmeer in de nabijheid der stad eene nieuwe batterij zwaar geschut hebben op- gerigtwaardoor het bombardement binneu kort met meer kracht zal worden voortgezet. Blijkens berigten uit Beyruth.heerschtebij de Drusen eene hevige agitatie tengevolge van de nieuw opge- legde belastingen. Naar die plaatsen, waar zich deze stemming vertoontzijn Fransche detachementen ge- zonden. Liverpool7 Jan. (R's 0.) Uit Washington zijn tijdingen ontvangen loopende tot 24 Dec. Daaruit blijktdat de atgevaardigden van Zuid-Carolina aan het Congres verklaard hebben, dat zij hun ontslag nemen ten gevolge der afscheiding van hunnen Staat. De voorzitter van het Congres heeft echter die afschei ding niet erkend. De hoofden der separatistische partij trachtten het geheele Zuiden in hunne afscheiding mede te slepen. Zuid-Carolina heeft bereids een adres gerigt tot de slavenhoudende Staten om zich te vereenigen en eene afzonderlijke confederatie te vormen. Het fort Maultrie is door de bonds troepen verlaten, die zich teruggetrokken hebben naar het fort Lampher, in de haven van Charleston. Men zag een aanval op laatstgenoemd fort te gernoet. Turin 8 Jan. De National meldtdatte Napels de generaals PolizziBarbalonga Liguore Palmori en Deuta Murra in hechtenis zijn genomenals ver- dacht van zamen te spannen ten gunste van Koning Frans II. liOiidcn 8 Jan. Er is hier een officieel berigt ontvangen uit Benaresgedagteekend 11 Dee.in- houdendedat honderd invloedrijke kooplieden hunne hulp aan het gouvernemeut hebben toegezegd bij het innen der belasting. De toestand was verbeterd. (R's 0.) Volgens berigt uit Bern heeft de heer Kern verklaarddat men te Parij s geloofdedat de vrede zou bewaard blijven. Piemont trachtte de plannen der Garibaldisten tegen te houdenen hoopte dat hem dit zou gelukken. Weenen 8 Jan. Die Presse van gisteren avond behelst het volgende telegram uit Spolato, van den 7 De gemeenteraad protesteert, opgrond van het Keizer- lijk diploma en der circulaire van den heer von Schmerlingin zijn eigen naam en in dien van 16 gemeenten in Dalmatie tegen iedere vertegen- woordiging, niet door een geldig mandaat van de bevolking van Dalmatie voorzien, bij de behandeling der vraag van de aansluiting van Dalmatie bij Croatie. Berlijn8 Jan. Gisteren heeft te Potsdam in de Frederiks-kerk de plegtige begravenis van wijlen Koning Frederik Willem IV plaats gehad. Koning Wilhelm, heeft thans eene proclamatie uitgevaardigdgedagteekend van den 1 Januarij met het opschriftAan mijn volk. In den aanhef wordt herdacht het zwaro lijden van den ontslapen Koning, en de rouw deswege; hoe hijmet vrije Koninklijke hand, het land instellingen gesehonken heeft, wier ontwikkeling deszelfs hoop verwezenlijken zoude. Daarna luidt dat stuk woordelijk aldus: Dien Koningdie zoo iets groots kon vestigen wiens onvergetelijk woord: Ik en Mijn Huis, wij willen den Heere dienen," ook mijne ziel vervult, komt eene uitstekende plaats toe in de roemrijke rij der Monarchenaan wie Pruissen zijne grootheid verschuldigd is welke het tot den drager van den Duitschen geest maakt. Dit verheven erfdeel Mijner voorvaderenhetwelk zij met onophoudelijke zorg, met hunne beste krachten, met opoffering van hun leven, gevestigd en vermeerderd hebben, wil Ik getrouw beschermen. Ik ben er trotsch op, Mij door zulk een trouw en dapper volkdoor een zoo roem- rijk leger omringd te zien. Mijne hand zal het welzijn en het regt van alienin alle klassen der bevol king behoedenzij zal beschermend en eischend dit zoo rijke leven besturen. Het is de bestemming van Pruissen niet, te leven voor het genot der verworven goederen. De voorwaarden zijner magt liggen in de ontwikkeling zijner verstandelijke en zedelijke kracht in dan ernst en de opregtlieid zijner godsdienstige ge- zindheid in de vereeniging van gelioorzaamheid en vrijlieid, in de versterking zijner verdedigingskracht slechts zoo is het in staatzijn' rang onder de Staten van Europa op te houden. Ik blijf getrouw aan de over- leveringen van Mijn Huiswanneer ik Mij voor- neem, den vaderlandschen geest van Mijn volk te ver- heffen en te versterken. Ik wil het regt van den Staat, naar zijne geschiedkundige beteekenis, bevestigen en ten uitvoer leggenen de instellingen in stand houden •welke Koning Friedrich Wilhelm de IVde in het leven heeft geroepen. Getrouw aan den eedwaarmede ik het Regentschap aanvaardde zal ik de Constitutie en de wetten des Koningrijks beschermen. Mogt het Mij, onder Gods genadigeu bijstand gelukken, Pruissen tot nieuwe eer te voerenMijne pligten jegens Pruissen komen overeen met mijne pligtenjegens Duitschland. Als Duitsch Vorst is het mijn pligtPruissen in die stelling te versterken welken het door zijne roemvolle ge- schiedenis door zijne ontwikkelde leger-organisatie onder de Duitsche Staten tot aller lieilmoet innemen. Het vertrouwen op de rust van Europa is geschokt. Ik zal mij beijveren, de zegeningen des vredes te be- houden. Evenwel kunnen er gevaren voor Pruissen en Duitschland aanbreken. Moge dan die moed welke op God vertrouwt en die Pruissen steeds in belang- rijke tijdsgewrichten bezieldezich bij Mij en Mijn volk oponbaren en dat volk Mij op Mijne wegen trouw, gehoorzaam eu volhardend ter zijde staan Moge Gods zegen rustenop de taak welke Zijn Raadsbesluit mij opgelegd heeft De Daily-News meldt,dat Frankrijk aan Piemont heeft aangeboden, zijne vloot van voor Gaeta te verwijderen, indien de Piemontezen hun vuur tegen die stad staakten tot den 18 of 19 dezel maand. Het is waarschijn- lijk dat Piemont hierin zal toestemmenop voor- waarde, dat Persano na dien tijd vrijheid van handelen zal hebben. AMSTERDAM8 Januarij. Nederlaxd. Werk. Sch. 2| pet. 62 ft 62| Dito dito3 75£ Dito dito4 98 A 98| Ilandel-Maatschappij.4$ 129 Spaxje. Nieuw3J/0 thans 13 n 40:i Binnenlandsche3 47 j Portugal. Te Louden 3 41 Rlslavd. Bij Hope en C°. 1798 en 1816. 5 101$ Dito 1828-1829 5 100$ 1001 Dito 18404 Stieglitz4 I»-i- Dito 1854 5 Dito 1855, 6de Serie. 5^ 94| 94$ Engelsche 1860. .4$ 88| Oostexrijk. Metalliek 1816-1852 5 39| 39| 391 Dito 1847-1852 2$ 21 Dito Zilver 1849-1854. 5 59| 59$ 59$ Dito Zilv. Nation 5 44| 45 44| Pruissischef 3">. Spaansche Piasters - 2 40 Coup, per - Metalliek f 19.20 \Tat. Met. Coup - 26.90 Mapelsche - 22 75 Divers. Eng. in p.st - 11.65 Eng. Russen- 11.65 Fransche - 55.62£ llelgische - 55.87£ Hamb. Russen - 31.— Russ. in Zilv. R- -- .- Poolsche in fl.... - 27.56$ Dollars- London 8 Jan. Consols 91$, Spanje. 40$. Parijs 8 Jan. Fransche Rente 66.85, Binnenland Spanje dito dito De Bank heeft haar disconto tot 7 pet. verhoogd. Antwrrpcn 8 Jan. Metalliek 39$, dito Nat. 46' Binnenl. Spanje Weenen8 Jan. Metall. 62.id. Nation. 73.40 Wissel Londen 150.40. Italic1. IV. Maar de Pauselijke regering besloot tevens het niet bij geestelijke wapenen te laten. De graaf Xavier Me'rode Belg van geboorte verving den kardinaal Antonellials minister van oorlogen ging tot eene reorganisatie van liet Pauselijk leger over waartoe gavenonder den naam van St. Pieterspenning, aan alle Katholyken werden aangevraagd meerder magt werd aangeworven en vrijwilligers opgeroepen; eeuige ieden van oude, legitimistische geslachten uit Frankrijk, Duitscliers Ieren en anderen gaven gehoor aan de oproeping maar vooral trok de aandachtdat de ge- wezen Orle'anistische krijgsoverstegeneraal de Lamoriciere die sedert jaren in Belgie rustig den loop der zaken had gadegeslagen weder op het tooneel trad en aan 't hoofd van de nieuwe Pauselijke krijgs- magt geplaatst werd. Hij tartte daarvoor schimpscheuten en bedilling van vijanden of vrienden en legde zich met de borst toe om het vervallen krijgswezen in den Kerkelijken Staat op te beuren. Zoo hij al geen leger schiep, hij stelde toch regel en oefende het legertje om op alles gevat te zijn. Reeds was eene bende vrijscharen uit Toscane (19 Mei) in den Kerkelijken Staat binnengedrongen, doch afgeslagen. Omstreeks denzelfdeu tijd kwamen echter veel dreigender stormen opzetten. Garibaldi was, zoo 'theette, ondanks Sardinia, uit Geneve naar Sicilie gesneld daar deed hij den opstand in lichte laaije vlammen uitslaan, zoodat de Napelsche standaard er moest zwichten toen bragt hij de omwenteling op het Napelsche overen ook daar Was hij verwinnaar ten behoeve van Sardihie. De omverwerping van den troon der Beide Sicilien gaf eene kracht aan de omwentelingin het zuidendie den opstand in nog meerdere Staten van den Paus aanbliesen waar- tegen de pas zaamgebragtemeestal half geoefende krijgsmagt onder generaal de Lamoriciere welligt reeds niet bestand zou zijn geweest. Maaron- bevreesd voor Rome zelvewaar de Fransche be- zetting als ter vergoelijking eenigzins was versterkt; gerust gesteld nopens de houding van Sardiniedoor Frankrijks staatkunde zoo men zeide beteugeld, dacht de beproefde krijgsoverste, door het innemen van goede stellingen de invallen van vrijscharen te kunnen afkeerenzoo niet den opstand in de Marken en Umbrie tot rede te brengen. Dit alles faaldeniet door de Lamoriciere's moed of beleid zoo als weinig edelmoedige tegenstanders verbreidden, maar door den drang der gebeurtenissendoor de verandering in Sardinia's houding. In Augustus reeds had er eene nieuwe wisseling van staatsstukken (usschen beide Regeringen plaats gehadwaar bij de Sardinische opkwam tegen de her- schepping van het Pauselijk leger dat zij uitkreet als uit vreemde huurlingen bestaande, en met voor Italie's vrijheid gevaarlijke ontwerpen versterkt. De Pauselijke Regering hield haar regt vol, om hare krijgsmagt zamen te stellen, zoo haar goetl daoht, en verklaardedat zij juist ter barer beveiliging tot de versterking was ovorgegaan, eene versterkingwelke echter in geene verhouding stond tot de magtwelko Sardinie op de been had gebragl. Na nog meerdere woorden over en weder, volgdeii dadon. Den 11 September gaf Koning Victor Emanuel zijne wel toegeruste keurbenden40 a 50,000 man sterk bevel om de grenzen over te trekken en de ongelukkige Italiaansche gewesten die door vreemde gelukzoekers werden geteisterdte hulp te komen. Dat besluit ging van verklaringen vergezelddatde Koning met alle buitenlandsche Mogendheden in vrede verkeerde; dat hij den zetel van 't Hoofd der Kerk zou weten te eerbiedigendat hij echter inoest op- komen tegen den tocdeg van gevaarlijke raadslieden en van eene hem, Victor Emanuel, en Italie bela- gende secte dat hij voor gansch Europa die eerzucht beleeddat hij de zedelijke orde en de vrijheid van het algemeene vaderland op vaste grondslagen vestigen en alzoo on if werelddeel voor de gevaren van gesta- dige omwenteling in deze gewesten behoeden wil. Na eenige bewegingen tastte het Pauselijk leger- hoofd met bijkans al zijne magt10,000 man sterk den Sardinischen krijgsbevelhebber Ciftldini bij Castel-Fidardo, aan het was volgens soinmigen een wanhopende stapvolgens anderen had die kans van slagenwanneer de bezetting van Ancona de Sardiniersongelijk sterkerin de flank had kunnen vallen. Men kent de uitkomst: de Lamoriciere verloor den slag van Castel-Fidardo, een groot deel zijner magt werd of krijgsgevangen of geraakte gewond of sneuvelde (een zijner voorname bevelhebbers, generaal Pimodanmede een Franschman, stierf spoedig aan zijne hier bekomen kwetsuren). Er was ongetwijfeld met verwoedheid gestreden, nog was het wonderdat de Lamoricibre, met eene kleine troep ruitersAncona kon bereiken. Straks werd ook die vesting, van de land- en zeezijde, door de Sardinische magt bestookt, ten slotte hevig be- schoten den 29 moest de Lamoriciere, met het over- schot zijner magtzich aan Cialdini overgeven. Sedert heeft hij op vrije voeten gesteldeen verslag van het gebeurde of verweerschrift wereldkundiggemaakt. De Paus had bij al die voor hem smartelijke voor- vallengehoopt op de krachtige tusschenkomst van Frankrijk; op de afdoende webrhouding van Sardinie om den Kerkelijken Staat al meer en meer in te krimpen, zoodat men het oogenblik gekomen waande dat het doel van de Sardinische regering geheel en al zou zijn bereikthet erfgoed van St. Pieter hoogstens tot Rome zelf te bepalen. - Graaf de Cavour had in het voorjaarvoor de Sardinische Kamers aandrang van doldriftigen bestreden die geheel het Romeinsch gebied wilden aanhechtenals op dat tijdstip de Romagna hij had echter op 't onvermij- delijke daarvan gewezen, en tevens op den invloed, dien overreding en de kracht der gebeurtenissen zouden uitoefenen. Nu dat oogenblik gedaagd scheen hoorde men veel van het vertrek des Pausen uit Rome; Spanje, Frankrijk en andere landen zouden hem, was 't in het uiterste noodig, eene scliuilplaats hebben aangeboden doch het kwam zoo verre niet. De houding daarna door Frankrijk en andere Staten aangenomenwas die tot afkeuring van Sardinia's jongste stappenverscheiden gezanten werden zelfs uit Turin teruggeroepen Rusland stelde zich op den voorgrond tot protest tegen de jongste handelingen en zelfs Engeland gaf eerst een wenk, eene waar- schuwing. De schok der omwenteling voerde Sardinie voortin 't Zuiden van Italie dezelfde phases van aanhechting; maar het Kabinet van Turin werd weder eenigzins belioedzamermet opzigt tot de nog aan den Paus verbleven en door de Franschen welligt te verdedigen gewesten. Umbrie en de Marken gingen echter feitelijk voor dezen verloren De jongste berigten getuigen van nieuwe pogingen tot herstel der krijgsmagt, ook door de van elders vloeijende geldmiddelenen tot handhaving van het Pauselijk gezagimmers tot op de uiterste posten, welke daaraan feitelijk verbleven zijn. Hoe vele verliezen het dit jaar ook moge geleden hebben hoe vele beproevingen ook daarvoor waren weggelegd veel zwaarder waren die van den Zuidelijken nabuur. (Vervolg liierna Ileden overleedte 's Gravexhage Vrouwe ANNA HELENA WASSENBERGH, eerder Weduwe van Mr. Frederik George Alsche laatst van den Heer Jacques Fraxcois Miraxdolle. 's Gravexhage, 5 Januarij 1861, Den 7 January 1861 overleed te 's Gravexhage Mejufvrouw GERARDINA JOHANNA van WEEL- DENin den ouderdom van 93 jaren. Eenige hennisgeving. Tot onze bittere droefheid overleed heden, aan verval van krachten, onzegeliefde ZusterMejufvrouw AALTJE ADRIAN AIIALVERHOUTin den ouder dom van 57 jaren, 's Gravexhage C. A. L. IIALVERHOUT den 7 Januarij 1861. Uit aller naam. Algemeene kennisgeving. ~7T Heden overleed alhier, in den ouderdom van 74 jaren, de HoogEdel Gestrenge Heer MATTHIAS .1ACOBUS BREPOELS ridder van het Legioen van Eergepensioneerd Luitenarit-Kolonel. 's Gravexhage 8 Januarij 1861. Voor de Ongelukkige Weduwe (advertentie in dit Dagblad van 8 dezer) is bij de uitgevers ontvana'en: van A. D. een muntbillet groot 50.

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 3