Donderdag10 Januarij. N°.8. 186 ii VAN II liTE L A ZUIDHOLLAND EN SGRAVENHAGR Dit Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zon- en Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. - Franco p$r pout l>. Brievcnstukken en advertentien franco aan Bureau van dit Dac.blad. Prijs der Advertentienvan 16 regels f 1.80, elke regel meer 25 centsbehalve het zegel. -Groote letters naarmate de ruimtewelke zij beslaan. BCRGEHEESTER en WETHOUBEKS vai 's Gravknii.age brengen bij deze ter kennisse vai belanghebbenden dat het beurtveer tusschen 's Gra- venhage en Bodegraven door de betrokkene Gemeente besturen, met ingang op 1°. Januarij 1861 is opgeheven en bet daartoe betrekkelijk besluit behoorlijk i goedgekeurd, weshalve met gemeld tijdstip liebbe opgehouden van kracht te zijn alle reglementen tariven vrachtlijsten instructien en verdere bepa- lingen, welke voor dit veer mogten zijn vastgesteld. 's Gravenhage 9 Januarij 1861. F. G. A. GEVFRS DEYNOOT, De Secretaris P. WlSTftESS. DU1TICHLASD Weenen 6 Jan. Graaf von Rechberg heeft aan de vreemde gezanten te kennen gegevendat hij vodr- nemens is, zijne betrekking niet neder te leggen. Aan den Keizer moet men beduid hebbendat in de tegenwoordige omstandigheden voor Oostenrijk noodig was, dat bij op zijn post bleef, omdat geen ander zoo zeer met den gang der buitenlandscbe aangelegenbeden bekend was. Niettegenstaande die verklariug en de officiele tegenspraak in de Wiener Zeitung blijtt het publiek oVertuigd, dat genoemde Staatsman door graaf Mensdorff zal vervangen worden. De tijd zal leeren wat het einde van deze crisis zijn zal. Edne zaak staat vast or moet gehandeld en krachtig ge- handeld worden, anders loopt het Rijk gevaar, als eene zeepbel uit een te spattenook al vallen de Italianen Venetie niet aan. De heer von Schmerling heeft den Keizer beloofd in het Kabinet te zullen blijvenzoo lang hij het vertrouwen des Keizers bezat, en deze zijne maat- regelen goedkeurde. Als een gevolg hiervan ziet men eerstdaags de uitvaardiging te gemoet van het statuut voor het Kroonland Oostenrijk. Bij de verkiezingen zullen geene standen in aanmerking komen. Het grondbezit zalals van zelveden adel en de geestelijkheid een genoegzaam aantal -yertegcnwoor- digers bezorgen, daar de meeste gfoote grondbezit- ters tot den adel of de geestelijkheld' behooren. De Augsb. Zeitung stelt voor, de tegenwoor dige banknooten tot de zilverwaardedat is met ruim 40 pet., te verminderen en eene gedwongenleeiiirig uit te schrijven. Uit Venetie wordt gemeld dat de politie op het spoor is van een der ijverigste agenten der Piemon- tesehe Rogering, en wel in den pevsoon van een zeer rijk grondbezitter. Een zijner agenten, eenige d'agen geleden volgens krijgsregt doodgeschotenheeft be- kentenissen afgelegd welke de gevangenneming van genoemden grondbezitter ten gevolge hebben gehad. F R A N H R IJ K. Par||s 8 Jan. Eergisteren was er kleine receptie ten Hove, ter vervanging van het groote bal, 'twelk, gelijk men weet, afgezegd is, tetigevolge van het over- lijden van den Koning van Pruissen. De Keizerin was op de soirde tegenwoordigwelke door een lion- derdtal personen en bepaald door de hooge ambte- nar'en, werd bijgewoond. Men denkt niet, dat er dezen winter gecostumeerde bals in de lioogere kringen zullen plaats hebben. Maandag 11. was de receptie bij Prinses Mathilde zeer talrijk bezocht. Prins Joachim Murat is gisterenvergezeld van twee adjudanten des Keizers, naar Berlijn ver- trokken om een eigenhandig schrijven van Z. M. aan den Koning van Pruissen over te brengen. Gisteren waren allerlei tegenstrijdige geruchten in omloop nopens de buitenlandsche staatkunde. Al die geruchten stemmen intusschen daarin overeen, dat de heer Thouvenel zijn ontslag als minister van buitenlandsche staatkunde zou nemen. De Moniteur zou heden dat ontslag mededeelen, even als den naam van een opvolger. Het Regeringsblad heeft intusschen het licht gezien zonder iets van een en ander te be- rigten. Gemeld ontslag scliijnt even wel zeker. Omtrent zyn opvolger loopen de gerpcliten zeer uiteen. Velen spreken van den heer de .Mprny, ofschoon anderen daaraan volstrekt geen geloof willen hechten. Zij die echter van eene fegenovergestelde meening zijn willen in de kopist van gemelden heer in het kabinet, het bewijs eener aljiaptie rijet Rusland zien. Zij be- weren of hopen dat de zaken van Syrie, Frankrijk is onlangs bij de politie te Freiburg gesignaleerd geworden. Men weet echter scdert niets van hem. I T A L I E. Meer en meer begint men aan het aanstaande vertrek der Fransche vloot van voor Gaeta te denken. Het Parijssche ministeriele dagblad de Pays bevestigt de zaak thans op de volgende wijze Zoo de tegenwoordigheid van Frankrijk in de wateren van Gaeta natuurjijk kon en moest geweest zijn, zoo lang zij eene gebillijkte bcschefming gebleveu is kan men begrijpen dat zij niet buiten bezwnar was, den dag, waarop zij een liinderpaal zou worden voor de regelmatige en wenschelijke oplossing der problema'sdoor den toestand van Italie gesteld. Het zou ook gemakkelijk te begrijpen zijn, dat Frankrijk voor zich alleen de verantwoordelijkheid niet op zich wihle nemen van eene vertraging, in deze oplossing gebragten dit te eerdernaardien een onbepaald volhouden, 'twelk daardoor zelfs het karakter eener dadelijke en geisoleerde tusschenkomst zou erlangenandere inmengingen ten gevolge zou kunneu hebben. Hiervan zijn wij in alien gevalle overtuigd dat den dag, waarop Frankrijk vermeenen zou zijne vloot uit de wateren van Gaeta te moeten laten vertrek- kendit veel minder zou zijn in het denkbeeldom de vesting en de kwestiedaarmede in verband staande aan het goeddunken van het Piemontesche gouvernement over te geven dan wel uit verlangen om een en ander aan de waardcring en beslissing van EuropA te onderwerpert. De Redoutableden 6 in de haven van Toulon aan- gekomeu en den 5 Van de reede van Gaeta vertrok- ken rappafteert het volgende. De Piemontezen onder- liouden voortdurend eon vreesselijk vuur, 't welk groote schade in de vesting aanrigt. Zij hebben op 500 ellen van de vesting nieuwe batterijen opgerigt, waarvan eene beslissende uitwerking wordt tegemoet gezien. De Bourbonsclie artilleric heeft al haar geschut op die positie gerigt, doch den arbeid der Piemontezen niet kunnon beletten. De laatsten hebben besloteuspoedig een einde aan de zaak te maken. \V~elligt is de vermoedelijke ihn'ame der vesting aan de landzijde niet vreemd aan de conce'ssie van Keizer Napole'onom zijne vloot den 19 torug te trekken. HOt bevestigt zich ria'uielijk, dat Sardinia in de voorwaarden van Frankrijk heeft toegestemd. Naast Gaeta, blijft natuurlijk de kwestie van Venetie het belangrijk puntwaarop steeds de meeste aandacht is gevestigd vooral met het oog op den herliaaldelijk tegen de lente aafigekondigden aanval. Het l'egitimisti- sche dagblad le Monde .deelt omtrent die kwestie eene nieuwe zienswijze mode welke als niet van belang ontbloot kan aangemerkt worden. Dat bladnamelijk van de mogelijkheid uitgaandedat eene nieuwe jurisprudence zal verklaren, dat het ondoenlijk is, dat Italianen met het Oostenrijksche Keizerrijk ver- bonden blijven, vraagt met welk regt alsdan Victor Emanuel de hand aan Venetie zal slaan Waar zijn zijne titels, om zich meester te maken van een land 'twelk niets methet zijne gemeens heeft en waarop zijne voorouders maimer eenig regt gehad hebben Wie beletKeizerFrans Joseph, vraagt de Mondezoo het gecoaliseerde Europa dreigt Venetie aan Oos tenrijk te ontnemende republiek van Venetie te herstelleri? Door zoodanige nieuwe oplossing meent het bladdat de gevoelens der verschillende Mo- gendheden zouden gewijzigd worden. NochDuitsch- landnoch Frankrijk hebben ei^ belang bij, Pie- mont nog meer uit te breidenen Oostenrijk, meer bijzonder door de Italiaansche omwenteling be- drei'gd moet trachten er de gewelddadigheden van te beperken. De Monde onderzoekt daarbij ook het voorstel van den Constitutionnelom de kwestieomtrent den af- koop van Venetie, door een Europeescli Congres te doen beslissen. Naar hot oordeel van eerstgemeld blad is het geheele Congres niet ernstig gemeend en is do eenige w'erkelijke bedoeling <tc raad aan Oostenrijk gegeven'.om Venetie te verkoopeniets waaraan de diplomatie niet vreemd zou zijn. Als zoodanigzegt de Mondeis er geene andere oplossing dan de oorlog. Het is en Engeland geheel vari elkande'r zullen verwijderen en zij verzekeren reeds, dat men veel digter bij eene openbare brenk is dan men denkthetgeen van zelf eene toenadering tot de Russische politiek ten gevolge zou hebben. Diezelfde lieden gewagen zelfs van eene ver- standhouding tusschen Frankrijk Pruissen en Rus land met het doelom de Oostersche kwestie te regelen, de Duitsche eenheid te vestigendoor de verdeeling van het Oostenrijksche -Keizerrijken ein- delijk om het Italiaansche vraagsituk te beslissen in strijd met de wensclien van Engelanddoor een Bondgenoolschapin plaats van dd eenheidmet een Franschen Prins te Napels. De keuze van Prins Joachim Muratom de brieven van rouwbeklag naar Berlijn over te brengen zie hiervorenzou met hef laatste gedeelte van dit ontwerp inverband staan. Men voegt er bij dat de Napolitaan3che royalistendie zich hier be- vindenzich voorloopig met de candidatuur van een Franschen Prins zouden vereenigeU, waardoor zij van het behoud der Napolitaaansche nationaliteit zouden verzekerdzijn en op hunne hoop eene minder beslissende inbreuk zou worden gemaakt, in dien zin, dat zij, met eene Napolitaansche Monarchy, welke ook, niet elke kans zouden verliezen, om op een gegeven tijdstip, de dynastie der Bourbons te herstellen. Hoezoer die redeneringen uitgaanvande vijanden der eenheid van Italie schijnen de teiten die eenigermate te bevestigenton gevolge der wezenlijke oneenigheden van Engeland'en Frankrijk, ten aanzien der Syrische aangelegenheden. Dit wil in tusschen nog niet zeggen, dat aan al die beweringen be paald geloof moet worden gehecht, en wordt zelfs van een anderen kant beweord, d$tin spijt der gebeurte- nissen, de goede verstandhouding tusschen de kabi- nettcn van Parijs en Louden uooit opgehouden heeft te bestaan. Men heeft thans de zekerlieid, dat de benoe- ming der bisschoppen te Romeizal worden belcrachtigd met uitzondering van die van den abt Maretdie te zeer de gallicaansche rigting is toegedaan. Men denkt dat ons gouvernement ten slotte zal toegeven dit zou zelfs de voorivaarde voor de bekrachtiging van de benoeming der andere bisschoppen zijn. Het Journal des Debats bevat een artikeltot aanprijzing van het jongste door den Moniteur mede- gedeelde decreet, waarbij de invoer van een groot aantal grondstoffen wordt vrijgesteld. Het blad noemt dit eene der gewigstigste tbitenwelke sedert de douanen-wet van 1791 tot stand zijngekomen, ten einde orize nijverheid te bevoordeelen. De maatregel is overi- gens de natuurlijke aanvulling van het handelsverdrag. Men weet, dat een der artikelen van het pro- gramma in den bekenden brief des Keizers aan den minister van Staatbestond in de vrijstelling van regten der grondstoffen. Deze was reeds voor twee allerbelangrijkste artikelen, wol en katoen toegestaan. Het nieuwe decreet verleent gelijke. vrijstelling voor eene menigte andere artikelen alle evenzeer grond stoffen. De lijst is zeer uitgebreid en op zoo ruime schaal, dat er geene uitzondering of beperking mogelijk is. Onze nijverheid zal dien ten gevolge voor de meeste harer voortbrengselen op gelijke lijn gebragt worden met de meest begunstigdeJmitenlandsche nijverheiddaar bijna alle grondstoffen vrij van regten zullen kunnen worden ingevoerd. Het Journal is van oordeel, dat erbij den ijver aldus door het gouvernement aan den dag gelegd, om onze nijverheid op ruime schaal te ontlastenweiuig twijfel overblijftof men zal spoedig nog een stap verder gaan en gehoor geven nan het met zoo veel aandrang uitgedrukte verlangen der industrielenom namelijk af te schaffen de be- lasting op het zoutvoor het fabriceren der chemi- sche producten. Die belastingeerst sedert 1852 ingevoerdis voor vele takken van nijverheid be- lemmerond geworden. Het Journal houdt het voor wenschelijkdie belasting op te offerenterwijl naar zijne meening, de sehatkist er geen verlies door zou lijden. Het hoofdzakelijk belang van deze is toch, dat het land in zijn arbeid niet belemmerd worde. De vrije arbeid is de overvloedigste bron van bijzonderen rijkdom en van den voorspoed der openbare finantien. Wanneer aan het land bij het fabriceren geene belemmeringen worden in den weg gelegdmaakt het daarvan een ruim gebruik het drijft veel handel en daardoor ontstaat groote consum- zelfs waarschijnlijk, dat geen gezant daaromtrent regt- tie, een en ander zeer ten voordeele der sehatkist. streeks het voorstel aan Keizer Frans Joseph zou durven De Nouvelliste Vaudois deelt mede dat een doen. Oostenrijk begrijpt nietdat alle groote Mogend- groot aantal photograpliien van het portret van Jud, heden hem vijandig zijn en dat het op het beslissende den vormoedelijken moordenaar van den heer Poinsotoogenblik alleen zal staan. Zijne inwendige liervor- aan de Zwitsersche autoriteiten gezonden zijn. Jud mingen schijnen bovendien,— steeds volgens k Monde,-—

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 1