BIIVEUiAIP, Van dien aard te zijn, dat het daardoor gedesorgani- seerd wordt. Deze dobberingen in de te volgen staat- kunde herinneren aan de treurige wisselvalligheden der Fransche Monarchy van 1774 tot 1789, enOostenrijk heeft niet eens dagbladen om zich te verdedigende revolutionaire sectealmagtig in Europaheeft de openbare meening tegen Oostenrijk opgezet. De jongste reactionaire pogingen in deAbruzzen en het Napelsche hebben in zooverre eene goede uit- werking gehaddat de uiterste partijen zich meer aan hetgouvernement aansluiten. Tusschen Cavour. Ratazzi en Garibaldi bestaatnaar men wilthans meer toe- nadering dan sedert jaren het geval was, en Mazzini heeft minder kans dan ooit. Alle partijhoofden werken mede, om het gouvernement te versterken en men verwacht, dat het kabinet Cavour eene zeer groote meerderheid in het nieuwe Parlement zal hebben. Garibaldi heeft in de Turinsche dag bladen den volgenden brief openbaar gemaaktLieve Bellazziik ben ervoor, dat openbare eendragt tus schen alle deelen van Italie heerscheten einde het gevolg onzer pogingenom het ons nog ontbrekende te verkrijgen niet in gevaar te brengen. Bij eendragt, kan Koning Victor Emanuel geruggesteund door een millioen soldatenmet regt vorderen wat wij alien verlangen. Op het geheiligde paddat wij bewandelen, wensch ik dat ieder spoor van partijzucht verdwijne. Onze tegenstanders zijn eene partij. Zij willen een Italie dat naar hunnen zin met vreemde hulp en zonder onze medewerkingJte zamen is gesteld. Wij zijn de natie, wij willen geen ander opperhoofd dan Koning Victor Emanuelen wij sluiten niemand uitdie denzelfden wensch deelt. Daarom geldt het v66r alles om met nadruk eendragtals onze eerste steun, te prediken." Uwr Garibaldi. B E L G I G. Brussel 8 Jan. Z. K. H. de Graaf van Vlaanderen is naar Berlijn vertrokken, om namens Z. M., aan het Pruissische Hof de gevoelens van deelneming wegens den dood van Koning Frederik Willem over te brengen. Gedurende het afgeloopen jaar zijn alhier ter stede geboren 5653 kinderenoverleden 4625 per- sonen; huwelijken 1602, echtscheidingen 11. De be- volking bedraagtongeveer 175,000 zielen: in 1851 be- droeg die) ongeveer 137,000. 'S GK VVKVII U.i; 9 Januarij. Berigtex xopexs dex Watekstaxd der rivierex. In den nacht tusschen 8 en 9 dezer, liepen de dijken van den Tielerwaard van Heesselt tot Haaften over zij werden sterk opgekist, en 's morgens van den 9den was het dringendst gevaar geweken. De rivier te Tiel en te Ophemert wassende; te Bommel in 20 uren, 0.40 el gevallen. Rivierstand den 9 teGoriucheml,44el, teHardinx- veld 2,13 el onder noodpeil. De Boven-Maas van Grave af benedenvyaarts den 9 van 0,10 el tot 0,30 el onder noodpeil. De linker- dyk liep te Alem over; het water wassende. Te Keulen en te Maastricht, den 9 dezer, het water vallende. De staat van het ijs op Nederrijn, Lek en IJssel genoegzaam dezelfde. Men verneemtdat tot Minister van Kolonien benoemd is Jhr. J. P. Cornets de Groot van Kraaijen- burgoud Raad van Nederlandsch Indie. Bij besluit van den 6 dezern°. 67heeft Z. M. goedgevonden1°. aan de nagemelde officieren bij de dienstdoendeschutterijen, op hun verzoek, eervol ont- slag te verleenen, te weten: bij de dienstd. schutterij te Rotterdam; aan A. Hartevelt en W. C. Schalkwijk als kapt.; aan II. Moensals lste luit. en aan B. van Rossem, als 2de luit.; 2°. te benoemenbij de dienstd. schutterij te Rotterdamtot kapt. H. T. Wilkens en P. L. 11. Pozzoli, thans lste luits; tot lstenluit.A. N. TrinitdA. C. van Rossem en J. R. P. C. H. de Kuyper, thans 2de luits; tot 2den luit., E. C. W. Hoijer, J. I. Jacobson, J. A. Nieuwkampen J. Bleuland van Oordt thans schutters; bij die te Gouda: tot 2den luit., H. A. L. P. van Ilasselt, thans schutter. Bij Zr. Ms. besluit van den 2den n®. 112, is aan den kapt. ter zee S. Faber Huys, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van president van den Raad van Tuclit op de koopvaardij- schepen te Amsterdam, onder dankbetuiging voor zijne als zoodanig aan den lande bewezeu diensten. Voorts is bij gemeld besluit tot president van den Raad van Tucht benoemd: de kapt.-luit. ter zee J. E. de Man, thans vervullende de betrekking ran onder- directeur der Marine te Amsterdam, en tot lid van gemelden raad de lieer H. A. Tekelenburg, gewezen koopvaardijschipperaldaar. Bij Kon. besluit van den 5 dezer, n°. 42zijn bij het Departement van Finantien benoemdtot commies de hoer II. W. J. C. Swaanthans ad junct-commies tot adjunct-commiezen de lieeren G. J. Zwierzinathans lste klerk en A. E. Inckel. Bij besluit van den 7n°. 29 heeft Z. M. goed gevonden te benoemenbij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt tot officier van gezondheid 2de kl. (naar ouderdom van rang)de officieren van gezondheid 3de kl. J. W. Kipp en W. A. van Duravan gemeld personeel. Men verneemtdat do commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaalbelast met het houden eener enquete over den toestand van de Maas, in den leop dezer maaud nog eenige getuigen zal hoorenen reeds tot dat einde eene oproeping aan eenige Maas- schippers heeft gerigt. Intusschen wordt het rapport der commissieen wel bepaald het verslag van de verklaringen der getuigen, reeds gedrukt. Gisieren is het stoffelijk overblijtsel van den vice- admiraal Anthon Wilhelm de Man, in gevolge zijn uit- gedrukt verlangen, te Haarlem, in stilte ter aarde besteld. Eenigen der aldaar aanwezige zee-officieren en vrienden des overledenen zijndaarbij tegenwoordig geweest. Aan dezen heeft 's mans zoon de heer D. J. de Man, op eene liartelijke wijze daarvoor zijnen dank betuigd en heeft de heer vice-admiraal Ferguson op eene kernaclitige wijze de verdiensten aangewezen van den ontslapen vlootvoogd aan welken het vader- land steed3 dankbaar zal gedenken. Omtrent de watorrampwelke Pouderoijen den 5 dezer getroffen heeft, deelt een ooggetuige het vol- gende mede A a dat men zich aldaar reeds sinds eenige dagen over den hoogen waterstand der rivier de Maas had bekommerd gemaakt, welke tot beneden anderhalf voet van de oppervlakte des dijks gerezen was werd men niet minder verontrust door de tijding, dat ook de rivier de Waalop een uur af'stands van de Maas bij Pouderoijen, eene aanmerkelijke was had bekomen, zoodat men eene doorbraak bij het dorp Brakel duchtte. Deze voud werkelijk des Vrijdags avonds ten half negen ure plaats als wanneer men te Pouderoijen het luiden der noodklok vernam. „Die doorbraak was verschrikkelijk in hare gevolgen. Want niet alleen dat te Brakel verscheidene huizen werden omgespoeld maar hot. water vulde zoo snel de polders van Brakel en Pqpderoijeu dat den vol genden dag, des voormiddags ten 11 ure, die polders zoodanig gevuld waren dat het water te Pouderoijen over den Maasdijk in de Maas stroomde met een verval van een voet. Benard was de toestand dier gemeente. Alle huizen, welke op of aan den dijk waren gebouwd liepen in. Graan- en hooibergeu stallen en scliuren stonden onder water, zoodat er aan bergen niet te denken viel. Naarmate het water wiesbegaven mannen vrouwen en kinderen zich naar de hoogste plaatsen van den dijktot ook deze onderstondenen de inenschen in het heerenhuis of op enkele zolders een goed lieenkomen moesten zoeken, vee en paarden op den dijk in het water latende. Zoo als de zaken nu staan, heeft men zoo goed als alles verlorenen men mag verheugd zijn, het leven er te hebben afgebragt, want Maas en Waal is thans denen van Pouderoijen blijfit niets over dan eenige huizenwelker daken zich uit het water ver- heffen. Ware er wind geweest, dan hadden de ijs- schollen geheel Pouderoijen vernietigd." Men schrijft uit Harlingen De zee voor deze stad levert weder zeer zeldzarae natuurtooneeleuals waarvan wij sinds meer dan twintig jaren vroeger ooggetuige waren. Zoo verre het oog reikt is alles ijs. De horizont is als met krijtbergen omzoomd en vormen zich hier en daar opeen geschoven ijsmassa's tot bergen. Onmogelijk is het meer voor zeilschepen, door dit ijs veld, keen te worstelendoch spotten de stoombooten met deze bezwaren. Zoo zagen wij Donderdag jl. in den vocrrmiddag de stoomboot Lion, met het grootste gemakdeze haven binnenloopenen werden wij weinige uren later op dergelijk schouwspel verrast door de schroefboot Alert. Te Maastricht liep den 2 dezer het gerucht, dat aldaar buiten de Boschpoort in de Zuidwillemsvaart het lijk van den vermis ten paardenkoopman Muffi, van Haccourtzoude opgevisclit zijn, deerlijk mis- handeld en de lidteekenen van zeven zware steken alsmede eon koord om den hals dragendezoodat er een schrikkelijke moord schijnt plaats gehad te heb ben; de policie doet nog altijd onderzoek naar den misdadiger. (Maas en Roerb.) In den laatsten tijd is, van driezijden, deaandacht van het buitenland gevestigd geworden op den kerke- lijken strijd in ons vaderlanddoor den heer A. Re'- ville, pred. der AVaalsche gemeente te Rotterdam, in de Revue des deux Mondesdoor den heer J. P. Trottet, pred. der Waalsehe gemeente te 'sGraven- liage, in de Revue chretienne eindelijk door den heer Groen van Prinsterer, in eene brochure getiteld: le ptxrti antirevolutionnaire et confessionnel dans V Eglise reformee des Pays-Bas. Het is vooral in laatstgenoemd werk, dat de heer Chantepie de la Saussaye aanleiding heeft gevonden ook van zijne zijde over onzen toestand een beoor- deelend verslag te gevengetiteldLa crise religieuse en Hollande Souvenirs et impressions. (Zie advertentie.) De Times doet de opmerkelyke veranderingen uit- komen welke de invoer van granen in het afgeloopen jaar, vergeleken bij dien van 1858 en 1859, ople- verten dat wel vooral ten gevolge der gelukkige oogsten in Rusland en Amerika. In 1858 stond de invoer uit Pruissen boven aan; in 1860 daarentegen bekleedt Rusland de eerste plaatsdaarop volgt Pruis sen en dan de Yereenigde Staten. Uit laatstgemelde werd in 1859 zeer weinig ingevoerd, maar in 1860 leverden zij aan Engeland ruim 1/5 van zijnen voor- raad. De toevoer uit de Yereenigde Staten neemt iedere maand toeen de December-opgaveals alles met voldoonde juistheid bekend is zal waarschijnlijk een hooger cijfer dan voor Pruissen aanwijzen. Frank- rijk is in het afgeloopen jaar ten achteren gebleven, maar leverde toch nog meer dan de aanvankelijke berigten over den oogst deden verwachteu. Uit Odessa wordt geschrevenTerwijl men ter viering van het lOOOjarig bestaan des Russischen Keizerrijks nog niets heeft voorbereid dan het ont- werp tot oprigting van een gedenkteeken te New- gorod zijn hier aanstalten van kolossalen aard ge maakt, en wel op litterair gebied. Het betreft hier niet meer of minder dan een episch dichtstuk, getiteld Oesckiedenis van Rusland's eerste duizendjaren 1 in het Duitsch, vervaardigd door W. Toporow, en als feestgelegenheidsstuk aan Rusland opgedragen. Reeds ziet als prospectus het eerste gedealte van dezen arbeid i het licht. Het omvat Ruslands geschiedenis tot op den inval der Mongolen eii beslaat twee deelen, die meer dan 11,000 regels op vijm belielzen. Telt deze eene periode der geschiedenis reeds zoo vele regelsdan kan men veilig aannemendat het geheele dicht- werk ongeveer 500,000 regels tellen zal. Voltooit de heer Toporow zijn arbeid dan kamt zyn epos ontegenzeggelijk, na het bouwen van den Chine- schen muurden kolos te Rhodes en de muren van Babylon, de eerste plaats onder de wonderen der wereldtoeHet geheele gedicht is in zangen ver- deeld .^aan het lioofd waarvan geen opschriftmaar de inhoudsmaatdat is het aantal versregels, staat. Zoo bijv. beloopt dezang, waarin Groot vorst AVladimir [wordt bezongen2233 regels. Deze zondvloed van verzen heeft zeker in de geschiedenis der letterkunde van alle volkeren der aarde zijne wedergade niet. Schevcntngen 9 Jan. Nadat eene pink van don heer M. M. Teeuwisse, met gist geladen drie etmaal op de Engelsche boot gewacht hadis de schroefboot Contest, kapt. AAoodhead, gisteren einde lijk voor de kust gekomen, om de gist en den Sche- veningschen visscher over te nemen. Gisteren zijn nog twee pinken van den heer F. Varkevissermet bokking naar Ostende atgevaren. Onderscheidene hookers komen voor Schoveningen met zouteviseh tan. Een en ander geeft eenige bedrijvigheid doch dat neemt niet wegdat ten gevolge van den vol 's lagen stilstand dor visscherij bij de heerschende telle aanhoudende koude, armoede in vele huisge- zinnen wordt geleden. itordreclit 7 Jan. Hot ijs op de rivier voor deze stad, ofschoon steeds zittende en aan de veren met beladen schietschouwen gepasseerd wordende, heeft toch hier en daar door den sterken stroom en het af- komende dikke water min of meer geleden. A1 thans op sommige plaatsen, waar vroeger ijs was, is blank water gekomen, zoodat de voorzigtigheid verbiedt, zich op ongebaande wegen te begeven. De stadsplanken worden dan ook nog niet uitgelegd. Achter het eiland veel ijs. Haarlem 8 Jan. Het wintervermaak op het ijs is ook hier ter stede in vollen gang en ziet men reeds paard en arreslede op het Spaarnezoo binnen als buiten de stad. Heden morgen maakte een detache- luent infanterie van het 6de regement, onder bevelen van den lsten luit.-adjudant Sasburg, alien op schaatsen, met exercitie-geweren verscliillende manoeuvres op de binnengrachten en het Spaarnemet veel juistheid en gepaste orde had een en ander plaatshetgeen ook menigen toeschouwer lokte. Te.xel5 Jan. Bij de aanhoudende strenge vorst, is de zee alsmede het Texelsche zeegatgeheel met schotsen ijs bedekt, zoodat wij bijna geheel van ge- meenschap met het vasteland verstoken zouden zijn, indien niet de zoo zeer bekende kloekmoedige Mets en de zijnen, door middel van een rank vletje schots op, schots neer met groote iuspanning en dikwijls gepaard met leyensgevaarde coinmunicatie met het vasteland onderhieldendoch niettegenstaande de onverschrok- kenheid dezer manschappengebeurt het somsdat de overtogt ondoenlijk is zoodat men alhier meer dan eens 3 dagen van eenige tijding van de vaste kust ver stoken blijft. Dit eiland nu met zijne 6000 bewoners en den nog al belangrijken koophandelalhier gedreven vordert gemeenschap. Deze gemeenschap kan worden verkregen door het leggen van eene telegraaflijn onder zee van het Nieuwediep en zoo vervolgens naar de Hors alhier. Met genoegen verneemt men dat tot verkrijging daarvau reeds pogingen worden aangewend door een invloedrijk persoonwien wij alien van harte een gelukkigen uitslagop zij n streven toewenschen. Xijiiicgen, 7 Jan. Heden morgen waser eenige stil stand in het wassen van het water. De rivier is zoo sterk met ijs overdektdat de overtogt hoogst bezwaarlyk gaat. Op de oude haven en de lage markt zijn stevige dammen aangelegd voor het naderend gevaar. Door eene onvolkomene sluiting van de sluisdie de vesting- gracht buiten de Hezelpoortgewoonlijk genaamd de halve maan, van de Waal afsluitis het bevrozen water tot bijna op de hoogte dier brug opgevoerd, en men is bij hoogeren waterstand of dooi bevreesd voor inundatie van den straatweg. De genie stelt gisteren en heden ijverige pogingen in het werkom door planken en mest eene volkomene sluiting der sluis te verkrijgen. Maastricht7 Jan. Heden heeft Onze Lieve Vrouwe Parocliie een feestelijk aanzien de pastoor, de heer Lebensheeft het zeldzame voorregtzijn 50jarig priesterschap te mogen vieren, waarbij zich de nog zeldzamere bijzonderheid voegt, dat de jubelaris gedurende dit tijdvak onafgebroken in dezelfde parochie dienstheeftverrigt. Hetgeluiderklokken, waar tusschen zich de vreugdeschoten deden hooren, kondigdehetfeest aande buurt is met dennenboomenvele woningen zijn met vlaggen versierd. Na eene mis in de St. Ser- vaaskerk, heeft de jubelaris de hoogmis in O.L. Vrouwe kerk gevierd. De parochianen schonken aan hunnen geachten herder eene prachtige miskleedingwelker waarde men op 6500 begrooten waartoe alien zelfs de minst gegoede nog hun centje hebben bijge- dragen; de voornaamste autoriteiten namen aan den plegtigen optogt deel. Jammer dat eene geweldige sneeuwjagt veel van het effect van het fee t bedierf. MARKT- EN HASBELSBERIfim. Amsterdam9 Jan. Tarwe en Rogge onveranderd. Gerst en Boekweit nominaal. Koolzaad najaarf 73^ Raapolie vliegend- 42 Id. voorjaar- 42 Id. najaar- 42f Lijnolie vliegend- 31 Id. najaar 32

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 2