TELEGMPHISCHE BE&1GTEN. tJ&jrjEitJj; TfjorxGf:\.j Latere Etc pec hex. lliiuienlanclsclie Heursberigten. 401 471 44| 5 1014 5 1004 4 4 - 5 5 944 88J 5 39J 394 H 214 5 594 594 5 45 Itiiitenlaiiclsclie Beiirsberigten. 8Iet jaar IMiO. A 1IVE It T K YT I E Y. Londen, 8 Jan. [It's. 0.) Piemont heeft aange- boden dat het Venetie tegen een aanval van Garibaldi zal beschermen indien de Mogendheden de.i Koning niet langer belemmeren in zijne operatien tegen Gaeta. Turin, 8 Jan. Het officiele dagblad bevcstigt het berlgt, dat het gouvernementtoegevende aan het uitgedrukte verlangen van Keizer Nap >idonde vijandelijkheden te Gaeta tot 19 dezer zal staken, met het doelom te onderhandelen over de overgave der vesting. Het Fransche eskader zou onmiddellijk van daar vertrekken terwijl er - lechts ddn Fransch schip zou achterblijven tot den 19, om tegen iedere schending van den wapenstilstand te waken. Wanneer deze poging ter voorkoming van bloedvergieten mogl mislukkendan zouden de operatien van generaal Cialdini ten krachtigste door de Italiaansclie vloot ondersteund worden. Napels, 5 Jan. Generaal Polizzi is weer opvrije voeten gesteld. De overige generaals zijn in hechtenis gebleven. Er is bevel gegeventegen oproer met nadruk te werk te gaan. Er isversterkinggezonden naar de Abruzzenwaar de boeren met de nationale garde in strijd komen. Marseille 8 Jan. [It's. 0.) Volgens berigten uit Gaeta van 5 dezerwas het vuur der Sardinisclie troepen met veel juistheid op de gebouwen gerigt en de meeste kogels op het paleis. Een daarvan is zelfs doorgedrongen tot de kamer boven den Koning. De ministers van Koning Frans hebben er op aangedrongen, dat hij en de Koningin hun verblijf zouden nemen in de kazematten. Het centrale hospitaal is ook door de kogels getroffen. Yerscheidene zieken zijn hierdoor gewond. De meeste vertrekken zouden ontruimd worden. Er is geen enkel Russisch schip op de reede. Het vertrek van het Fransche escader is op handen. Dresden, 7 Jan. De heer Braun, gewezen minister, heeft heden in de Tweede Kamer het voorstel ten gunste van Sleeswijk-Holstein ontwikkeld dat door hem met zijn ambtgenoot, den heer Georgi, ingediend was. De minister von Beust erkende het loffelijke in de handelwijze van Pruissen welks voorstellen overal eene goede ontvangst genoten liaddenhij voegde er bij dat bij de beraadslagingenwelke eerlang over die kwestie bij den Bond geliouden zullen worden, de voorstellen van genoemde Mogendheid algemeene onder- steuning zouden vindendaar al de bondsregeringen geneigd warenmet haar in overeenstemming te handelen en des noods te velde te trekken. Na deze inlichtingenverklaarde de kamer de zaak voor vol- doende toegelicht. Weenen 9 Jan. De Ostdeutsche Post deelt een telegram uit Pesth van den 8 mede, volgens welkenden vorigen dag eene beslissing omtrent de aannemingvan het voorloopig kiesreglementop grond van het vjjftle artikel vart 1848, heeft plaats gehad. De Landdag zal den 2 April te Ofen bijeenkomen. Konstantinopel2 Jan. (It's 0.) Het ontslag van Safetti-Pacha is ingetrokken. Garibaldisten Hongaren en Polen komenover den weg der Vorstendommente Pera aan. Miroslawski en Turr worden verwacht. De tijdingen uit Servie zijn verontrustende. Men twijfelt aan den goeden uitslag der leening': de wissel stijgt. Weenen, 9 Jan. De Wiener Zeitung belielst eene amnestie voor alle personen in HongaryeZevenber- gen Kroatie en Slavonie, die zich hebben schuldig gemaakt aan pogingen om het regeringsstelsel van v66r 20 October 1860 te veranderen. Parijs 9 Jan. De Constitutionnel zegt, dat men al- gemeen van gevoelen is, dat bijaldien ons smaldeel dezer dagen Gaeta zou verlaten, het eenigen tijd op de Adriatische Zee zou kruisen. WTWERPEV 8 Jan. AMSTERDAM Nederland. Werk. Sch. 2| Dito dito3 Dito dito .4 Handel-Maatschappij4| Spanje. Nieuw 3 /0 thans If Binnenlandsche 3 Portugal. Te Londen 3 Ruslaxd. Bij Hope en G°. 1798 en 1816. Dito 1828-1829 Dito 1840 Stieglitz 8 Januarij. pet. 62 62| 751 98 A 98§ - 129 Dito 18556de Serie. jEngelsche 1860. Oostexrijk. Metalliek Dito 1847-1852 Dito Zilver 1849-1854. Dito Zilv. Nation h-i O O V 94i 394 594 444 441 FRANKFORT 9 Jan. Metallieken5 Nat. Id Crediet Actien Wissel Amsterdam LONDEN, 8 Jan. Metaliek 5 id. National Binnenland. Spanje3 id. id14 39 jf 46i WEENEN 8 Jan. Metalliek 5 62.— National5 73.50 Wissel Londen150.40 Bij het ter perse leggen dezeszijn ons de Bxnnen- en Buitenlandsche Beursberigten nog niet yetcorden. 120.— Consols Spanje11 PARIJS 8 Jan. Fransche Rente3 Binnenland Spanie3 id id1 914 404 66.85 Italic. Y. 4°. De gebeurtenissen op Sicilie en in Napels. Naar mate het Noorden en Midden van Italie zich rond de vaan veroenigden door Victor Emanuel opgestoken, was de terugschok daarvan in het Zuiden merkbaarder geweest. Sedert een jaar sleehts zat een jeugdig Vorst op den troon der Bcide Sk-ilien, maar de woelingen, welke den overgang van dien troon liadden geken- schetst, deden nieuwe gevaren voor Frans II voor- spellenimmers wanneer hij nietdoor bedachtzamen raad voorgelichtin tijds fttervormihgen wist in te voeren die deze gevaren welligt nog konden keeren. Men weetdat zijn vader, Ferdinand II, overleden was in onmin met de groote Westersclie Mogend heden, na gestadige worsteling met de constitutionele partij bestookt door de revolutionnairendie sluip- moord niet ontzagen om zijne aanliangers te treffen. Zoo was de troon ondermijnd; zonder de gebeurte nissen van 1859 ware hij echter niet zoo spoedig bezwekenhadde men vermoedelijlc weder van tijd tot tijd uitbarstingengezien, als van de lava onder dezen vulkanischen bodem. Thans stortte liy in door den verbrijzelenden schok. In 't begin van 1860 had men eene verandering in het bestuur opgemerktde raadsvoorzitter, generaal Filangierien de staatssecretaris voor Sicilie, ridder Cumbowaren afgetreden. De eerste was vervangen door Prins Cassaro, minister van buitenlandsche zaken onder Ferdinand II, tot het jaar 1840. Wat betee- kendedie verandering? Over 't algemeenzagmendaarin voor 't minst vasthouding aan het vroegere stelselin het laatst van Maart achtten de gezanten der twee Westersche groote Mogendheden zich verpligt eene nieuwe gezamenlijke nota aan den Koning van Napels terigten,ten einde hem de noodzakelijkheidtothetin- voeren van verbeteringen in het bestuur zijner Staten te ontvouwen. Terwijl men in Napels raadpleegdezich welligt tot bedwang toerusttewaartoe 's Konings moeder zoo men wiloverheldebrak in de eerste dagen van April eene nieuwe omwenteling uit op Sicilie. Te Palermo, te Catana ja in het sterkeMes sina steekt die 'thoofd op, doch hier wordt zij door de krijgsmagt gestuit. De opstandelingen, waarschijnlijk door opzetting van buiten's landi gesteund, wijken naar het gebergte in 't binnenlandzij hadden echter eene haven, Carini, ingehouden. De troepen belegeren die plaats en steken haar in brand. Dit was het sein voor den bijstand dien Garibaldi aan de Sicilianen had toe- gedaclit. Die aanvoerder der Italiaansche vrijscharen in den oorlog van 1859 had half of heel met Sardinia's regering gebroken hij was wrevelig gescheiden van Yictor Emanuel, in 'tnajaar, omdat hij zijnejagers niet op het Venetiaansche kon afzendenen van Cavourin 'tvoorjaar, om do opoffering van Nizza. Garibaldi was echter de man nietom stil te zit- ten: zijn trek naar het avontuurlijke was door de vadel'landsche zucht om Italie geheel van vreemde heerschappij te verlossen ontvonkt. In 1848 had hij van eene Italiaanschevoor 't minst van eene Romeinsche republiek gedroomd het ijdele had hij daarvan ingezien, en zich daarom aan Sardinia's constitutionele monarchie aangesloten nu was de opstand op Sicilie uitgebarsten op't punt om te worden gedempten hij nieende dat het nu of nooit de tijd was dien te hulp te komen. Hij scheepte zich in den nacht van den 5 op 6 Meimet omstreeks 2000 man aan boord van drie schepen te Gaeta in, na eerst zijn ontslag te hebben genomen als Sardinisch afgevaardigde en generaal. De Sar- dinische regering wraakte in haar officieel blad het waagstuk. Dat zij 't oogluikend begunstigdebleek toch reeds uit het feit der inscheping van de vrij- willigerswier getal zoo gering niet was dan dat het harer aandacht ontsnapt kon zijndaargelaten de uitrustiug. 't Later gedrag van de Sardinische regering bevestigt de meeniug, dat zij de onderne- ming bevorderd heeft; en, dacht Frankrijk daarover welligt niet gunstig, anders was het met Engeland dat, zoo wij gezien hebben er thans naar streefde dat Italie, onder Victor Emanuel, den zou zijn. Dit was de kracht van Garibaldi, van buiten af, gelijk hij kracht in zich zelf haden vertrouwen op de zaak, die hij voorstond. Met minachting of medelijdenden glimlacli werd eerst van den vrijbuiter "gesproken, doch hoe keerden die tot spijt en schrikvan het oogenblik af, dat hij (den 10 Mei) te Marsaladen voet op Sicilie's bodem zette, en weldra, van wege Victor Emanuel, het dictatorschap over dat eiland aan- vaardde. Hij stelde een voorloopig bewind instijfde het opzet der bevolking en schaarde duizenden onder zijne vanenzoo versloeg hij deNapelsche strijdmagt, opende zichna een vinnig treffenin het laatst van Mei alreeds de poorten van Palermo en met den geluk- zoeker werd onderhandeld hem werd zelfs de titel van Excellence toegekend bij het aftrekken van de Koninklijke troepen. Later rukte hij ook naar de hoofdstad Messina en bemagtigde de stad met behulp der bevolking evenwel kon hij het kasteel niet ver- meesterendat tot op dezen oogenblik met nog eene andere sterktehet eenige punt is waar de Koninklijke Napclselie vlag op het eijand is blijven wapperen. Sicilie was dus aan Frans II ontweldigden het was van daar, dat de ontwerpen werden bernamd en volvoerdom dien Vorst op het vaste land aan te tasten. Garibaldi organiseerde meer zijne krachtenkreeg toeloop van vele vrijwilligers uit Italie, van elders, inzouderheid uit E igeland, waar zijne jongste wapenfeiten hem tot den man des volks hadden gemaakt. Geldelijke bijdragen wapenon ja vaartuigen werden hem van daar gezondenom zijne onderneming voort te zetten. Buitendien Weet men dat er in Engelandsedert het laatst der vorige eeuw, veel belangstelling voor Sicilie bestaaten de Britsche politiek niet vreemd scheen aan het denk- beeld om zich daar vasten voet te verzekeren. Daarin slaagde zij ook nu niet maar zij won er toch ongemeen aan invloed. Terwijl Garibaldi zich eene schijnbare rust guntom zijne landingsmagt en zijne flotille in gereedheid te brengen weuden wij den blik naar het Napelsche. De jonge Koning had eene laatste poging gedaan, om zijnen wankelenden troon te schragen. Den 25 Junij had Fraus II eene proclamatie uitgevaardigd tot kennisgeving aan zijn volk van een nieuw ministerie (met den commandeur Spinelli aan het hoofd), en waarin hij niet alleen eene volkomen kwijtschelding in het staatkundige toezegde, maar de aannemiug van eene geheel nieuwe staatsorderegering naar vrij- gevige beginselenovereenstemming met Sardinie aanneming van de Italiaansche volksvlag oprigting van een Onderkoningschap voor Siciliemede op zeer onbekrompen voet. Aanvankelijk bragten deze toe- gezegde hervormingenstraks door de zamenroeping van Kamers gevolgd, eene niet ongunstige working te weeg. Er was duidelijk eene gematigde partij, die daarmede geuoegen nam en op 's Konings woord vertrouwen stelde. Maar aan de eene zijde had men de oude partij, die alle hervorming tegenwerkte aan denanderenkant de doldriftige Mazzinisten, die ltet op de omverwerping van den troon toelegdenen zonder Garibaldi's tegenwoordige leuze geheel te willen aanneinentoch in het geheim voor hem werkten als een middel om tot hun doel te gera- ken. Naauwelijks was de Koninklijke proclamatie dan ook verschenen of men zag gevaarlijke aauslagen, den eenen dag tegen Frankrijks gezant, baron Brenier, die zelfs ligt gekwetst werd den anderen dag tegen de bureaux van politie in de hoofdstad waartegen 's volks haat vooral gekeerd was. Die stad moest in staat van beleg worden verklaard en de Koningin- Moeder benevens de Prinsessen weken naar Gaeta. Op Sicilie maakten de belol'ten van eene nieuwe staats- regeling geen den minsten indruk in Sardinie wilde men van geene overeenstemming met het Napelsche Koningshuis weten of wel sloeg daar te harde eisehen voor; Frankrijk verTimgde voldoening voor de mis- handelingdie zijn gezant had ondergaan. Deze werd toegezegddoch de ware schuldigen waren moeijelijk te vinden. In die omstandiglieden stak de oude liofparty nu en dan het hoofd weder op, maar de Koning hicld zich na eenige weii'eling toch aan de nieuwe orde van zaken, waarvan de vlag, op het kasteel van St. Elme geheschen, het zinnebeekl was. Maar dit keerde den storm niet, die van Sicilie kwam op~ zetten. Zendelingen van Garibaldi en van Sardinie stookten het vuur van misnoegen in Napels aan en een algemeen wantrouwen begon te heersclien zoowel onder het volk als onder het leger. Onder de oogen van Frans II werden de hevigste ge- sehriften tegen hem en zijn stamhuis in het licht gegeven, die getuigden van overmoed of van de reeds sterk voortgeschreden omwenteling. Dit alles gaf eene wankeling aan het bestuurdat den aanval van buiten te gemakkelijker maakte. Bij een nieuw oproer te Napels zelfs onder de Koninklijke gardetoonde Frans II echter meer vastheid van karakterdan men verwacht haden sedert heeft hij die nog meer aan den dag gelegd. Inwendige geschillen verdeelden zijn liof en huis; 's Konings oom de graaf van Aquila koos openlijk voor Sardinie partij raadde den Koning aan toe te geventen einde bloedver gieten te voorkomenen kreeg bevel het land te verlaten. Weldra echter zou Frans II het zelf groo- tendeels verliezen. [Het vervolg hierna.) Getrouwd M. F. A. G. CAMPBELL, Wedr. van C. M. Schmit en P. GUYOT. 's Gbavenhage 9 Januarij 1861. Heden overleedte's Gravexhage Vrouwe ANNA HELENA WASSENBERGII, eerder Weduwe van Mr. Frederik George Alsche laatst van den Heer Jacques Francis Miraxdolle. 's Gravexhage, 5 Januarij 1861. Heden overleed alhier, in den ouderdom viin 74 jarende HoogEdel Gestrenge Heer MATTHIAS J ACOBUS BREPOELS ridder van het Legioen van Eergepensioneerd Luitenant-Kolonel. 's Gravexhage, 8 Januarij 1861. Den 7den Januarij 1861 is te 's Gravexhage in den ouderdom van bijna 81 jaren, overleden Mejuf- vrouw D. SCHOUTEN. Eenige kennisgeving. Govoelig voor de vele bewijzen van deelneming betoond bij het afsterven mijner geliefde Echtgenoot betuigik, namens mijne kinderenkleinkinderenrnaaste betrekkingeumijnen hartelijken dank aan alien, die in onze droefheid deel hebben genomen. Wed. P. ZADELAAR geb. E. J. Larok.

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 3