N.». Vrijdag, II Januarij. VAN BUITEI LAl D. DAGBLAD ZDIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE Dit Dagblad verschijtU dagelijksuitgenomen Zon- 'n Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Pranco per poet f 6. Brievenstukken en advertentien franco aan 't Bat eau van dit Dagblad. Prijs der Advertentienvan 16 regels f 1.80, elke regel meer 25 cents, behalve het zegel.Groote letters naarmate de ruimtewelke zij beslaan. BURGEMEE9TER en WETHOUUERg van *8 Gra.vexha.gk Gelet op het bepaalde bij art. 4 4 der Yerordening. regelende de werkzaamheden der commissie van toe- zigt op het bouwen in de Gemeente van 17 Novem ber 1857volgeus hetwelk de commissie onder andereit belast is met het toezigt a. op de naieving van alle bepalingen in de Alge- meene Politie-Verordening voorkomende, betrekkelyk het bouwen en verbouwen van huizengevelsmuren heiningen, afscheidingen en het maken en vernieuwen van stoepensecreten en riolen b. op alles wat voor de openbare of bijzondere veiligheid gevaarlijk wordt geacht Gezien art. 5 van het Huishoudelijk reglement voor gemelde commissiegoedgekeurd bij besluit van Burgemeester en Wethouders van 28 April 1858 waarby voor het doen van opnemingengevorderd tot het adviseren op aanvragen en het waken voor de naieving der bepalingen der bovenbedoelde voorschrif- tende Gemeente in drie wijken of onderdeelen ver- deeld is alsmede het tarief van gemelde commissie voor werkzaamheden, ten verzoeke en ten behoeve van particulieren vastgesteld door den Gemeenteraad den 10 Augustus 1858 Brengen bij deze ter kennisse der ingezetenen 1°. dat ingevolge art. 6 van gemeld Huishoudelijk Reglementals leden belast met het toezigt in iedere der na te noemen wijken of onderdeelenzullen op- treden. a. de heer J. H. de Swartwonende Scheveningsche Veer, n°. 7, voor wijk I, bestaande uit Schevenin- genen het gedeelte van 's Gravenhagegelegen tusschen de Zeestraaathet Noordeindede Plaatsden Vijver- berg, het Tournooiveldhet Korte Voorhout, de Princesse- gracht, het Kanaal en langs de grenzen van Wassenaar tot de duinen b. de heer H. Kramer, wonende op de Nieuwe Haven n°. 12, voor wijk II, bestaande uit de zuidwestelijke helft van de stadgelegen buiten de as van de Zeestraathet Noordeindede Hoogstraat, de Groenmarkt, de Veenestraat en de Wagenstraat tot aan hef station van den IJzeren Spoorweg en c. de heer G. Brouwerwonende Lange Voorhout (Leijdsche Wagens) n°. 37 voor wijk IIIbestaande uit de overige hiervoren niet vermelde blokkenten zuidoosten van de genoemde sclieiding door de Wagen straat en aansluitende aan het blok van wijk I; 2°. dat de leden der commissie voor werkzaamheden of vacation ten verzoeke en ten behoeve van particulieren, aanspraak hebben op de belooningbepaald bij het turief, uit kracht van art. 8 der Yerordeningvan 17 November 1857door den Gemeenteraad vastge steld, den 10 Augustus 1858; luidende als volgt TARIEF van de Commissie van Toezigt op het Bouwen in de Gemeente 's Gravenhage voor werkzaamheden ten verzoeke en ten behoeve van Particulieren. 1. Voor het nazien van schoorsteenensecreten riolen enz. in een geheel nieuw huis a. Voor huizen van 35 ellen oppervlakte en min der f 5. b. Voor huizen van meer dan 35 tot 60 ellen opper vlakte 7.50. c. Voor huizen van meer dan 60 tot 150 ellen opper vlakte 10. d. Voor huizen van meer dan 150 ellen opper vlakte f 15. 2. Voor het opnemen van den bouw van een schoor- steen of eene stookplaats 1.50. 3. Voor iederen schoorateen of pyp in hetzelfde huis meer f 0.50. 4. Als voren ,van het bouwen van een oven f 2. 5. Als voren van het veranderen van een riool of beerput f 0,75. 6. Het nazien van een steiger 0.50. 7. Het geven van rooying voor een gevel ofpui./2. 8. Als voren by hetleggenofverleggeneenerstoep/I. 9. Het geven van advys omtrent erfseheidingen/5. 10. Als voren omtrent het bouwvallige van een schoorsteen f 1. 11. Als voren omtrent het bouwvallige van een gevel f 3. 12. Als voren omtrent het bouwvallige van een gebouw f 20. 13. Als voren jjn zake van liolenoverhangende muren bestaande lichten enz.enz. f 2. 's Gravenhage den 9 Januarij 1860. F. G. A. GEVERS DEYNOOT. De Secretaris, P. WlNTGEtfS. F R A S K R IJ K. Parijs 8 January. [Particuliere Correspondentie.) De kwestie van Gaeta heeft van den dagbladschrijver den goochelaar gemaaktdie voor zijne toeschouwers allerlei toeren uitvoert, doch hun het ware mechanisme van al het wonderbaarlijkedat hij hun vertoont met de uiterste zorgvuldigheid verborgen houdt. De dagbladschry ver verzekert zijn publiek, dat hij uit goede echte, officiele ja, welke bronnen niet al meer, weet te putten terwijl het hoofd van den armen lezer door al de tegenstrijdige lezingen verward raakt en hij niet meer weet a quel saint sevouer. Ik zou gaarne even als de goochelaarhet mechanisme van onze be- trekkingten minste in deze kwestie zorgvuldig ver borgen houdendoch het medelijden met den lezer dwingt mij tot Let tegonovergestelde. En waarom zou ik het niet doen? Hebben niet zoo vele andere gooche- laars hetzelfde gedaan Ik aarzel dus niet langer en zeg uwaarde lezerdat alle dagbladschrijvers waar zy hunne inlichtingen omtrent Gaeta ook ont- leenen, uit dezelfde bron putten...-. namelyk uit die der vooronderstellingen. Het komt er alleen op aandat de journalist die hypothese kieze, welke het meest waarschijnlyk is. Indien ik u toch alle lezingen en vooronderstellingen omtrent deze zaak moest mededcelen zouden de vier bladzijden van uw dagblad naauwelijks voldoende wezen. Uit diezelfde bron putte de Brusselsche Inde'pendance reeds voor veertien dagen het bgrigtdat de Fransehe vloot onverwijld zou terugkeerenom het den volgenden dag formeel tegen te spreken nadat de Agence Havas op hetzelfde oogenblik het tegenoverge3telde had ver- klaard. Kortomwij leven hier in een doolhof van verzekeringenmededeelingen en inlichtingen, waaruit verstand en overleg ons alleen kunnen redden. Mis- schien weet de heer Thouvenel zelf niet regt wat onze regering wil. Dat de lezer al het bovenstaande onthoudetot het.later blijke, of ten minste uw berigtgever goed was ingelicht. Na al deze preliminairenmeld ik u het volgende Alle berigten komen daarin overeen dat onze vloot weldra zal terugkeeren. Onze regering moet bepaalde stappen hebben gedaanom een' wapenstil- stand tot stand te brengen, gedurende welken noch verandering van positie plaats hebben kannoch nieuwe maatregelen van verdediging of aanval mogen worden genomen, Gedurende dien termijn hoopt men Koning Frans II tot vertrek te bewegen. Wordt dit plan door beide partijen aangenomen, dan vertrekt onze vloot onmiddellijkzoo niet dan vertrekt ons eskader 14 dagen later. In alien gevalle komt die terugtrekking onzer vloot op eene kwestie van tijd neder. De termijn van den wapenstilstand wordt verschillend opgegeven. Sommigen zeggen, dat die den 19 dezer maand zal verstrijkendoch dit komt mij onwaarschijnlijk voor, aangezien onmiddellijk na het sluiten van de wapenschorsing, eene com missie den toestand der beide krijgvoerende partijen zal onderzoekenom eene goede uitvoering van den wapenstilstand te verzekeren. Engelijk gij ligt be- grijptworden daartoe eenige dagen vereischt. Hoe het ook zy door een en ander wordt bevestigd het- gee* ik u in mijn vorigen schreef. Ook verneem ik datvolgens gisteren avond hier ontvangen regerings- depeches de wapenstilstand reeds door Koning Victor Emanuel zou zijn aangenomenterwijl de Pays die van het sluiten van den wapenstilstand als van een loopend gerucht spreektmededeeltdat het vuur ran beide zyden, volgens de jongste berigten, nog voortduurde. De Redoutabledie Gaeta den 5 dezer verliet en gisteren te Toulon binnenliepbrengt het zelfde berigt mede't welk u waarschijnlyk reeds door den telegraaf is overgebragt. Zoo als' gy weet, maakte dat vaartuig deel uit van ons eskader. Welnu ik vernamdat dit schip niet meer naar Gaeta zal terugkeeren en de Ariegewelke gisteren naar Gaeta is vertrokken, met levensmiddelec voor onze vloot, bestemd schijnt te zijn om, indioii de wapenstilstand niet wordt geslotenvoor. Gaeta te blijven. Dit wordt in zekeren zjn bevfestigd door de my gegeven verzekeringdat de bevelhebber in last heefthet aan boord genomen proviand niet naar de andere schepen over te brengenmaar dit aan boord te houden, en naar gelang zich de be- hoefte duaraan doet gevoelenaan de andere vaar- tuigen af te leveren. Voor het overige wordt hier weder van de Italiaansche confederatie gesprokendoch ik houd dat ontwerp thans voor nog minder te verwezen- lijken dan vroeger, nu de Hertogen van Modena, Toscane en Parma van de lijst der Vorsten zijn verdwenen en Koning Frans II op het puut staat hetzelfde lot te ondergaan. Er blijft dus niemand meer over dan de Paus, Koning Victor Emanuel en Keizer Frans Jozef, en de nieuwe proclamatie van Garibaldi bewyst maar al te duidelijk, hoe weinig eene confederatie in zijne planneu ligt, en Keizer Frans Jozef nog zware proeven wegens Vonetie zal hebben te verduren. Ik moet dan ook bekennendat een gezegde van Lord Cowley aan den heer Thouvenel het beste den toe- stand uitdrukte. Hy zeide namelijkGij wilt eene confederatie? Goed; maar waar zijn de gecoufede- reerden De aanleiding tot het besluit nopens het terugtrekken van onze vlootligt vooral in de landing van den graaf van Trapani in de Abruzzen met 3000 man der vroegere Koninklijke troepen, on der steund.door den generaalde Rivera, die van vroeger, toen hij de Napolitaansche troepen in de Abruzzen commandeerde, vele vrienden aldaar moet tellen. Boven- dien worden in andere gedeelten des lands door een zwerm Muratistische agenten ijverige pogingen aan- gewend, doch naar het schijnt met weinig gunstigen uitslag. Ook dit zou welligt eene beweegreden te meer kunnen wezen voor het door onze Regering genomen be sluit. Vroeger wist zij alleen, dat men Frans II niet meer als Koning wilde. Doch het was haar niet duidelijk, of Victor Emanuel of Prins Murat de uitverkorene was. Heden is zij omtrent de populariteit van den laatste ingelichten acht het dus waarschijnlijk beterKoning Victor Emanuel in plaats van een* Bourbon te doen optreden, en misschien ook om de Beide Sicilien niet te verdeelen en later op nieuw de kansen voor een' Murat te wagen. Zeker is het toch, dat het nog eenigen tijd zal aanhou- den alvorens het ontworpen Italiaansche Koningrijk op vasten voet zal staan. Ikbegrijpdaarom volstrekt niet, hoe eene zekere partij uiet zooveel welgevallende leemten en gebreken opsomtwelke zij in Sicilie en andere gedeelten van het tegenwoordig gebied van Sardinie opmerkt. Men vergete het nimmerdat deom- wenteling nooit het werk van alle onderdanen maar slechts van dat der meerderheid is. De minderheid, welke het nieuwe bewind niet is toegedaangrijpt iedere gelegenheid aan, om de oude dynastie weder op den troon te brengenen overalj bij iedero omwentelingneemt de meerderheid maatregelen om die pogingen te verijdelen. En geen wonder I Chacun preche pour sa paroisse. Dat is het kenmerk van iedere revolutie. In 1792, 1848 en 1851 gebeurde datzelfde in Frankrijkeven als in 1830 in Belgie, en dezelfde partij vond het toen niet meer dan billyk dat diezelfde meerderheid de voorbijgangers op straat doodschootnaar de guillotine voerde of de huizen der orangisten met kruizen merkteopdat de plun- deraars zouden weten welke taak zij dien dag hadden te vervullen. Ik herhaal het op nieuw; TJne revolution, ne doit pas etre regarde'e de trop pres. Te Nizza wordt ons thans weder hetzelfde schouw- spel geleverd. Zoo als men weet, was het den bewoners vrijgelaten, Italiaansche onderdanen te wprden of Franschen te blijvenzooals zy dat door de annexie waren geworden. Doch tot op het oogenblik hebben niet minder dan 16,000 van dat voorregt gebruik gemaakt en vd<5r het sluiten van den daartoe gestelden termijn, zou Nizza waarschijnlijk 20,000 Italianen tellen, die aan allerlei lastige politie-maatregelen zyh blootgesteld. De nieuwe brochure Rome et les eveques de France wordt by duizendtallen verkocht, vooral omdat dit werkje allezins het kenmerk draagtvan half-officiela zijde afkomstig te zijn. De grondtoon is deze, dat de bissohoppen die den Keizer hebben ondersteundzich na zyne verhefling op geheel andere wijze hebben gedragen. Ik geloof echter, dat het antwoord daarop zeer gemakkelijk kan wezenGij hebt uw gedrag ver- anderd en wij hebben hetzelfde gedaan.

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 1