Bij onze Begering is thans een wets-ontwerp tot wijziging der militie-wet aanhangig, voor zoo veel deze de vrijstelling betreft. Volgens dat wets-ontwerp zou de som van afkoop worden verlaagd. Daardoor echter zullen de inkomsten wel vergrootdoch aan de andere zyde de afkoop meer algemeen worden hetgeen misschien tot verwerping van dat voorstel zal leiden. italic;. BUM 10 A li A A a*. In den nacht van 910 Januarij 1861. 11° R. Het planwaarvan ik u in miju vorigen sprak om het departement der drukpers met het Kabinet van den heer de Persigny te vereenigenis geheel opgegeven. De heer Nifftzer heeft thans voor goed de redactie van de Presse verlaten. Hij wordt hoofdredacteur van le Temps. Hij is aan eerstgenoemd dagblad vervangen door den heer Ernest Erdan die dezer dagen in ons land terug- keerde na eene afwezigheid van vijf jaren ten gevolge van eene tegen hem ingestelde vervolgingwegens het schrijven van het werkLa France mystique. Behalve anderenzullen de heeren Lavertyon en de Lomenie thans tot de medewerkers van de Presse behooren. De Gazette Municipalheeft dezer dagen den heer Pereire van verschillende kunstgrepen bescliuldigd door hem aangewend bij den aankoop van terreinen voor de verfraaijing onzer stad. Deze ontsluijeringen, welke aan het beruchte proces van den minister Teste herinnerenworden door dien bankier geregtelijk vervolgd. In mijn vorigen meldde ik u de aflevering aan ons gouvernement van oorlogsvaartuigen van nieuwe con- structie. Ik verneem dat er nog 20 dergelijke sehepen zijn besteld. De Publicateur van Beziers zalvolgens besluit van den prefectvoortaan niet meer met geregtelijke aankondigingen worden geprivilegeerdeen voorregt reeds sedert 50 jaren door dat blad genoten. Zonder- ling genoeg, wyst de prefect daartoe een ander blad aan't welk echter nog niet bestaat. Ten slotte nog de volgende berigten welke ik aan de Paps ontleen De Keizer moet den Belgischen minister Rogier verscheiden malengedurende zijn verblijf alhier de meest geruststellende verzekeringen omtrent het behoud van den Europeschen vrede hebben gegeven. Te Weenen is nog altijd sprake van de vervanging van den heer von Rechberg. De Aartshertog Maximiliaan is te Weenen terugge- keerdom den Keizer de noodzakelijkheid aan te toonen van het onverwijld nemen van nieuwe militaire maatregelen. De aanwezigheid van den Aartshertog te Weenen heeft het vertrouwen op eene minnelijke achikking der Venetiaansche kwestie doen herleven. Par(|s 9 Jan. Bij Keizerlijkdecreet, is de markies Costa de Beauregardvoorzitter van den algemeenen raad van Savoyetot commandeur van het Legioen van Eer benoemd. De heer Charles RogierBelgisoh minister van binnenlandsche zakenis eergisteren naar Brussel teruggekeerd. De Akhbar deelt mededat de nieuwe gouver- neur-generaal van Algeriede hertog van Malakoff, den 2 dezer te Algiers is ontscheept. Hij heeftbij zijne aankomst in het gouvernements-hotelde ver schillende autoriteiten toegesproken en hun te kennen gegeven, dat zijn eenig verlangen was, metal zijn vermogen aan den voorspoed van Algerie te arbeiden, Het vertrek der Fransche vloot van voor Gaeta, ziedaar het puntwaarmede men zich thanswat aangaat de Italiaansche aangelegenhedenhet meest bezig houdt. Het Brusselsche dagblad le Nord, die zaak besprekendebrengt haar in verband met het verspreide geruchtdat de Fransche vloot door een Russisch smaldeel zou worden vervangen. Men weet het, al hetgeen dat dagblad omtrent Rusland zegt, kan niet als van belang ontbloot beschouwd worden. Gemeld gerucht heeft natuurlijk in Italie zeer de gevoeligheid opgewekt. Men begrijpt indardaadzegt de Nord, dat Italie tijdelijk voor Gaeta eene afwij- king van het beginsel van uon-interventie van de zijde van Frankrijk geduld heeft, 'twelk zijn bloedenzijn goud voor de bevrijding van Italie over heeft gehad maar dat het zich niet tot dezelfde inschikkelijkheid gehouden acht, jegens elke andere Europesche Mo gendheid welke daarvoor niet dezelfde titels heeft. Men begrijptdus dat het Sardinische gouvernement de houding van eenige Europesche Mogendheid, welke ten behoeve van Fraus II tusschen beide mogt komenzeer euvel zou opnemen. De Word zegt, redenen te hebben geen geloof te slaan aan de geruchten eener vervanging van het Fransche door een Russisch smaldeelmaar dat die geruchten zelve en het gevoc!daardoor in Italie opgewekt, gewigtig genoeg zijn om die in overweging te nemen. Het blad herinnertdat elke politieke daad van het St. Petersburger Kabinet, door een Russisch nationalen geest en karakter gekenmerktin hem een warmen verdediger vindt. Zoo heeft het herhaaldelijk het bewijs geleverddat het openbaar gevoel in Rus land voor de vrije ontwikkeling der Italiaansche be- weging wasmaar dit geeft hem ook het regt, elke daad en elke strekking in de Russische staatkunde te betreu- ren, welke in strijd zouden zijn met het gevoel en de be- langen der Eussische natie. Neen (aldus besluit de Nord), het Russische smaldeel zal het Fransche niet vervangen, maar het gerucht dezer eventualiteit, de indruk en de verklaring, daardoor in Italie veroor- zaaktzijn de stellige aanwijzing eener valsche positie, door het Russische gouvernement ten opzigte der Italiaansche beweging genomen; de uitkomst eener politiek niet meer nationaal maar welke ingegeven is door de dwalingen van het verledenede openbaring van een staat van zakeneven nadeelig voor Rus land als voor Italie. Wat toch zaler gebeuren? Wanneer de Italiaansche ©nafhftnkelijkheid volkomen zal zijn; Wftnneer het Schiereiland een inagtig Koniugrijk zal vormen, 't welk uit een handels- en staatkuudig oogpunt van beteekenis zal zijndan zal Rusland, dat wil zeggen de Mogendheid, welke het meeste belang heeft bij de grootheid van Italie, bij zijn bestaan als krachtige en vereenigde Mogendheid in de Mid- dellandsche zee, tegenover het nieuwe Koniugrijk zijn in eene half vijandige houding, en hoogst ongunstig voor de wederzijdsclie betrekkiugen en belangen der beide natien. In stede van in Italie een natuurlijken bondgenoot te vindenzal Rusland in de heriune- ringen vau het Italiaansche volk voorkomen als de oude vijand van zijn werk der onafhankelijkheid en de voortdurende verdediger zijner vijanden. Eene bittere ondervinding heeft Rusland geleerd, dat het er niets bij te winnenmaar alles bij te ver- liezen heeftzich in Europa tot gendarme der orde te maken. Het zou voor hetzelfde even nadeelig zijn, zich tot het uiterste als kampvechter der legitimiteit voor Gaeta op te werpen. Het denkt er niet aan, die rol te aanvaarden wij geloovenhet en juichen dit toe, maar zou het voor de belangen der Russische natie niet voordeeliger zijn geweestdat men zelfs niet kon vermoedendat zij daaraan dacht '9 GK\VE\Hi(;e 10 Januarij. Berigten xopens den Waterstand deb rivieren, op iieden den 10 Januarij, Te Keulen en te Maastricht zijn de rivieren vallende. Te Tiel en hooger op de Waal is de toestand der dijken zorgelijk. Te Echheld worden zij van kistingen voorzien. Te Varik zijn zij, na het doorstaan van een overloop, nog beliouden gebleven. De rivier is te Tiel in de laatste 12 uren, 0.21 el gevallen. De dijken te Dreumel en te Wamel waren den 9 Januarij opgekist, en in zorgwekkenden staat. Te Gorinchem is de rivier 1.28 el en te Hardinxveld 2.10 onder noodpijl. De dijken langs den linkeroever der Boven-Maas tusschen Grave en 's Boschworden aan de bedreigde gedeelten opgekist. Ook te Veen, Woudrichem en Sleeuwijkwordt het opkisten met kraeht voort- gezet. De werking van den Baardwijkschen overlaat bedroeg den 9 Januarij 0,92 el; doch was, door het aanvriezen van het Stortebed, belemmerd. In den regter Maasdijk is tusschen Rossum en Driel, over 25 el lengte eene verzakking ontstaan; dit vak werd echter bevestigten het gevaar aldaar is thans opgeheven. OpNederrijn, Lek en Gelderschen IJsselblijft.de staat van het ijs genoegzaam dezelfde. Z. M. heeft vergunning verleend tothetaanuemen en dragen der versierselen van commandeur der Leopolds ordeaan den generaal-majoor J. L. Coenegracht bevelhebber der 7de militaire afdeeling, hem onlangs door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. Bij besluit van 8 dezern°. 39 heeft Z. M. goed- gevondenaan den heer D. Bleskunstschilder te 's Gravenhagevergunning te verleenen tot het aan- nemen der onderscheidingsteekenen van ridder der Leopolds-ordehem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. De Hooge Raad der Nederlanden heeft verworpen de voorziening in cassatie, ingesteld door zekeren letterzetter alhier, tegen een arrest van het Hof in Zuidliolland waarbij hij wegens eenvoudigen diefstal tot 2 jaren gevangenisstraf is veroordeeld. De Arrond.-Regtb. te 's Gravenhage heeft eene nieuwe aanbevelingslijst opgemaakt, tot vervulling eener tweede opengevallen plaats van regterplaats- vervanger bij die Regtbank. Op die lijst zijn geplaatst de heeren1°. Mr. J. J. de la Bassecour Caan, plaats- vervangend Kantonregterte's Gravenhage advocaat bij den Hoogeu Raad2°. Mr. J. G. Rochussen, adv. bij den Hoogen Raad; en 3°. Mr. C. A. van der Kemp, adv. bij den Hoogen Raad. fci I Bij den Burgemeester alhieris gisteren ontvangen een muntbillet groot50 voor de armen te sGravenhage, geteekend J. G.welke som door den Burgemeester is terhand gesteld aan den tliesaurier der algemeene armenvergadering. Naar men verneemtis dezer dagen bij den kerke- lijken ontvanger der Ned. Herv. gemeente alhier, ont vangen eene gift van duizend gulden ten behoeve van het kerkelijk fonds door een milden geverdie echter verlangde onbekend te blijven. Naar wij vernemen, zullen eenige ingezetenen dezer stad, met toestemming van den Heer Burgemeester, eerstdaags eene collecte langs de huizen doenten behoeve van de noodlijdenden door de overstroo- mingen. Van verschillende andere zij den worden ook hier pogingen aangewend om in den nood der ongelukkigeu te voorzien, die door de overstrooming have en goed hebben verloren. Zoo zal ten hunne behoeve door het Gezel- schap: Kunst en Oefening zij ons doeleene tooneel- voorstelling gegeven worden. De boekhandelaars de Geus en Dona Pieck zullen, de eerste door de uitgave eener Bede, de andere door de uitgave eener Plaat trachten den nood dier armen te lenigen. Eergisteren avond heeft, in de zaal op den Fluweelen Burgwalde aangekondigde Soiree musicale van den heer M. den Hartogh plaats gehad. De concertgever heeft, in de door hem op de violoncel voorgedragen stukken, onmiskenbare blijken van goede studie en vorderingen gegevenen werd voor zijn gevoelvol en liks spel zeer toegejuicht. Ook de heeren F. W. van Gelder van Rotterdam en de heer A. Belinfante, van hier, verwierven de eerste als geoefend en bekwaam pianist, de tweede als ver- dienstelijk clarinetist, bijzonderen bijval. Naar wij vernemenzijn, tengevolge vandendreigenden toestand der rivieren,de telegraafkantoren teGorinchem, Arnliem Bommel, Culemborg en Tiel den geheelen nacht geopend, ten einde berigten omtrent den waterstand te wisselenten gevolge daarvau is het personeel der telegraafkantoren aldaar versterkt. Ten behoeve der rivier-correspondentie zijn tijdelijk telegraafkantoren opgerigt te Lent en Vreeswijk. Men schijft uit Pouderoijen De toestand is hier hartverscheurendhet water van de Waal loost zich over onze dijken in de Maas alles is gevlugt wat vlugten kon naar den overkantwaar het ook op in- breken staat. Het huis van den heer, datbovendijks gelegen iszit vol mensehenvee is er ook in ge- borgen evenwel staat daar in de benedenvertrekkeu water. Vee staat ook op den dijk tot de uijers inhet ijs en wordt nu en dan door den stroom medegevoerd. Geen eten voor mensehen nocli voor veebrood is niet te krijgen voor arm nock rijk. Den domind heeft men tot redding van zijn leven daartoe genoodzaakt, zien vlugten in eene sclxuitmen weet niet waar hij is teregt gekomen men zegt te Veen. Wat van zijne naaste buren is gewordenis onbekend men weet niet of zij gevlugt zijn of boven in hunne huizen zittenstervende van lionger en gebrek men kan elkander door den vreesselijken stroom niet genaken. In Bommel moeten twee honderd uitgehongerde men sehen aangekomen zijnonze ongelukkige dorpsge- uooten kunnen daar onmogelijk heen. Voor er door menschlievendheid hulp en giften naar ons toegekomen zijn, kunnen reeds velen bezweken wezen. Een berigt uit Brakel van 5 dezer meldt, dat het water in de huizen van e'ene verdieping tot aan het dak stondin die van twee verdiepingen tot aan de tweede verdieping. De bewoners van een heerenhuis, waar met de ergste vroegere overstroomingen naauwe- lijks ddn voet water stond,hebben die woningnu met alles moeten verlaten en slechts hun leven in de woning van den predikant kunnen redden. Doch ook daar waren zij in den kommervolsten toestand, want zij hadden slechts voor vier dagen levensmiddelenen zouden na dien tijd, wanneer er geene uitkomst opdaagde, moeten lionger lijden.Wanneei er ijsgang kwam of zware wind,was men beducht dat het huis geen weerstand zou kunnen bieden. Sinds dien tijd is het water nog 7.3 duim gerezenhetgeen de ongelukkigeu genoodzaakt zal hebben op den zolder of op het dak hunne toevlugt te zoeken. Het ijs, dat reeds eene week kruidezette zich den 3den vast op de hoogte van Gorinchem waardoor de waterstand sinds tot eene schrikbarende hoogte werd opgevoerd en op alle plaatsen langs den Waaldijk groot gevaar tot inbreken ontstond. Het is dan ook ingebroken niet alleen maar het water is zoo lioog, dat het op verscheiden plaatsen over den dijk looptwaarvan het gevolg isdatdaar de dijken langs Maas en Waal om Brakel heen loopen, alles onder gaattot dat de waterstand binnen en buiten den dijk gelijk staat. Nog wordt uit Brakel gemeld, dat het vee, dat niet verdronken is, op den dijk staat te verstijven van de koude. De huizen staantot aan den zolder in het water. De bewoners, 25 gezinnenvan 17 weggespoeldehuizen, zijn bij elkaar op zolders geborgenmaar er is aan alles gebrek, daar zij, die iets hadden, spoedig het hunne hebben afgestaanen door de verdeeling thans de nood algemeen wordt. Uit Zwolle was berigtdat de wegens moedermoord ter dood veroordeelde Volkerde jammerlijkste tooneelen in de gevaugenis opleverde. In den grootsten angst voor de schavotsstrafdroomde hij s nachts allerakeligsten kermde hij het nu en dan van angst en berouw uit. Thans wordt berigt, dat Z. M. de Koning hem gratie verleend en zijn doodvonnis in 12 jaren tuchthuisstraf veranderd heeft. Scheveiiingen10 Jan. De schroefstoomboot Alertkapitein Th. Dawsonvan Hull, is dezen middag voor de tweede maal alhier voor den wal gekomen en heeft eene lading gist van eene pink van den reeder A. Pronk overgenomen. Hcllevoetsluls 9 Jan. Z. M. heeftby besluit van 29 Dec. des vorigen jaars, aan den raad dezer gemeente de vergunning verleend, op 's Rijks militairen grond (in de keel van het^verdedigingswerkvoor den Struitschen zeedijk) eene gasfabryk te bouwen. Deventer 9 Jan. De ridmeester Gelderman, van het depot van het 5de reg. dragonders alhieris in rang overgeplaatst bij het 4de reg. dragonders, te Zutphen in garnizoen. MAHRT- KM HAIKDGIilBERieTEIV. Delft, 10 Jan. Granen waren in enkele soorten bij kleine hoeveelheden uit het Westland aangevoerd, en vonden aftrek. Westlandsche Rogge 6.75 a 8.50dito Wiuter- gerst 6.50 a 7, Zomergerst /6a 6.50, dito West landsche 5.75 a 6.25, Korte Haver 4.50 it 5, dito Lange 3.50 a 4 Duivenboonen 9 a 10Paarden- boonen 6.50 a 8, Groene Erwten /II a 13. Vee meer gewild vooral Vetvee. Boter 55 a 47. Laagste stand van den Thermometer te 's Leave nil age.

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 2