TELEGRAPHISCHE BERIGTEN. 3418 5926 6943 9021 17703 14771 18735 18758 115 3549 3815 KLASSE. 1500. 1500. 1000. 1000. 1000. 1000. 1000. 1000. 400. 400. 400. 200. 200. 200. 13293 3235 3281 4276 4767 5454 9270 9934 13162 16302 17556 18259 19198 11 i nnenla iuIsc-lie Ken isber iff 1 en Latere nepeches. Buitenlaiidsclie Beursberifften. Het jaar I§60. APVEBTEIT1E1. B U K L t: R L 1J K E f v N l>. 10 Januarij. BEVALLEN: C. M. Oosterling, geb. Helged. S. H. M. Zurbaar, geb. Mutter, d. D, I.eiu geb. van Nifterik, z. H. Toet, geb. Hofkes z. C. J. C. Beerens, geb. vaR (ler Linden, z. J. M. van der I.uhbe, geb. de Zwar,, .1 J. A. Hiko, geb. van Wijtvliet, z. E. C. A. Laffree, tel. Nieuw- kerk, z. J. M. Meyer, geb. de Kniter, z. M. 0. van de Orient, geb. Krekel, d. OVERLEDEN A. Wolff, ecbtg. van U. Schuijer, 48 j. K. de Leeuw, wed. van A. Cosman, 93 j - J. Scheffer, z. 5 m. M.J. Brepoels, wedr. van A. C. van de Velde, 74 j. L- A. Got- terman, jd., 73 j. J. G. Kriiger, jra., 36 j. E. Crook, wed. van W. de Jong, 78 j. G. Steuvenaar, jd., 86 j. f. Meijer, ecbtg. van A. M. Quindt, 74 j. L. Franken, jd., 74 j. M. A. van der Pot van Groeneveld, wed. van Jhr. Mr. J. W. van Vredenburch, 65 j. P. Bijleveld, echtg. van M.S. Soer, £6 J. P. Bijmanj, z., 1$ j. 343ste STAATS-LOTERIJ. VTJFDE N°. 6556 14679 8 Veertiexde Lijst. 200. Nc - 100. - 100. - 100. - 100. - 100. - 100. - 100. - 100. - 100. - 100. - 100. - 100. CLOTURE TIJIUXGEX.J (B'». 0.). Men schrijft uit Shanghaivan 21 November: De tijdingen uit het Noordeu zijn zouder gewigt, Het vredes-traktaatis op de muren van Pekin aangeplakt. Het hoofdkwartier en het leger der geal- lieerden zijn den 17 te Tientsin aangekomen. De admiraal Bruce zal tot aan delentein die plaats ver- toeven. Een Chinesclxe gezant zal in Engeland ver- blijven. Alle belangrijke Chinesche havens enrivieren zullen voor den handel geopend worden. De Insur- genten bedreigen Shanghai nog. Ningpoo Frayer regeert. Hopenhagcn10 Jan. Bij Kon. patent, wordt de confirmatie van de godsdienstige examina geschei- den, en in Sleeswijk de taal bij de confirmtie facul- tatief gesteld. Bij ministerieel rescript, is de dwang wegens het gebruik der taal voor liuisonderwijzers opgeheven. ARITERDAq, 10 Januarij. Batavla 29 Nov. Java is rustig. De Gouverneur- Generaal zal zich den 6 Dec. naar de Moluccos be- geven. De laatste tijdingen van Bandjermasin zijnniet ongunstig. Vrachten. f 75 naar Holland. Koers op Holland 104 pet., op Londen/11.12. Aangekomen schepen. Elisabeth en Anthoinette BezierEdouard Marie, Remmers; Cornelia, Witt; BrouwershavenJansen Helena Anna Lupcke Argonaut, CarstBaltimore BrakkeGen. de Stuers, Viersma Eva Johanna, v. Bochove; Erasmus, van Heijningen Macasser deBoer; Prins Hendrik, Ver- loop; Stad EnschedeHegtPieter, Hoogewerf; Watergeus, Giezen. Het schip Twee Jeanneskapt. A. vandenWindt, 13 Sept. van Hong Kong naar Batavia vertrokken is verongelukt. Turin 9 Jan. Het officieel orgaan deelt thans jnededat de heer Fariniop verzoek, als stedehouder des Konings te Napels ontslagentot minister van staat benoemd is. Het blad bevat tevens de offieiele benoeming van den Prins de Carignan tot stedehouder in de Napelsche provincienen die van den ridder de Nigra tot secretaris-generaal van het stadhouder- schap. De Prins de Carignan en de heer de Nigra zijn heden morgen naar Genua vertrokken alwaar zij zich, wanneer de staat van het weder het toelaat, onmid- dellijk naar Napels zullen inschepen. Londen9 Jan. (K's. O.) Volgens berigten uit Washington van 28 December, zijn de fortenMoultrie en Pinaekney te Charleston alsmede het tol- en het postkantoor en het arsenaalbezet door de bonds- troepen. De president der Uniede heer Buchananheeft een ministerraad belegd om over den staat van zaken te beraadslagenmaar in dien raad is niets beslist. De Dominicaansche regering heeft geweldadiglijk bezit genomen van de Guano-eilandenaan Amerika toebehoorende. JHarselllc9 Jan. Sedert gisteren is de tele- graphische gemeenschap met Avignon verbroken. Alhier zijn tijdingen ontvangen uit Konstantinopel van den 2 dezer. Er zijn gelden naar Syrie gezonden, om de troepen gedeeltelijk te betalen. De toestand der schatkist blijft overigens hagehelijk. In de hoofdstad is de gisting groot, zelfs onder de ambtenaren. Aan de beurs lieerscht eene paniek, doch de vrees voor faillisse- menten is verdwenen, ten gevolge van uit Parijs ont vangen telegraphische depecheswelke geruststellend luiden omtrent het sluiten der nieuwe leening. Uit Bosnie schijnen de berigten niet gunstig te luiden; althans de Porte zendt in die rigting troepen df en concentreert ook troepen te Schumla. Frankfort 9 Jan. Naar men verneemtzijn in eene op den 7 dezer gehouden zitting van het comittd van den Bondsdagdoor de gezanten van Pruissen en Oostenrijk de gemeenschappelijke inzigten dier Staten met betrekking tot de tegen Denemarken ten opzigte van Holstein te volgen gedragslijn blootgelegd. A1 de leden van het comitd vereenigden zich met die inzigten en drongen er bij den president van den Bondsdag op aandat ten spoedigste rapport dienaan- gaande zou worden uitgebragt. Berlijn9 Jan. De Koning heeft heden Prins Joachim Muratalsmede den groothertog van Toscane en den Graaf van Ylaanderenin een gehoor ont- ©ntvangen. Londen 10 Jan. De Times deelt mede, dat Frankrijk aan Koning Frans II zal vragenGaeta te verlaten. Volgens een ander geruchtzou Frankrijk aan Piemont een wapenstilstand opleggen van drie jnaanden, waarna een coDgres zou worden ehouden. Nederlaxd. Werk. Sch. 2t pet. 62$ Dito dito3 75$ Dito dito4 98 H 98$ Ilandel-Maatschappij 44 44$ Spaxje. Nieuw 3 /0 thans If 40$ Binnenlandsehe 3 47$ 47$ Portugal. Te Londen 3 44f 44$ Ruslaxd. Bij Hope en C°. 1798 en 1816. 5 101$ 101$ Dito 1828-1829 5 J) 100| Dito 18404 Dito 18545 83$ Dito 1855, 6de Serie. 5 94 Engelsche 1860. 4£- 88$ Oostexrijk. Metalliek 1816-1852 5 39$ 39$ .39$ Dito 1847-1852 2f 22 Dito Zilver 1849-1854. 5 60$ 61 Dito Zilv. Nation 5 46$ 46$ 46$ Slotkoersex. Londen 10 Jan. Consols 92 op 1 Feb., Spanje. Parijs 10 Jan. Fransche Rente 67.Binnenland Spanje dito dito Antwerpen10 Jan. Metalliek 41, dito Nat. 48$ Binnenl. Spanje Weenen 10 Jan. Metal!. 63.id. Nation. 74.50 Wissel Londen 149.40. Frankfort, 9 Jan. Metall. 37$, Nat. Id. 47$ Crediet Actien 120.Wissel Amsterdam Italie. VI. Omstreeks het midden van Augustus had Garibaldi eenige kleine benden als 't ware tot verbinding van Sieilie of naar den vasten wal van Napels gezonden, eii vond de bevolking vrij gereed om hem te ontvangen. Den 19 derzellde maand verliet hij Messina met om streeks 10,000 man. Op zijnen weg erlangde hij nog liulp van wapenen en andere behoeftenhem uit Londen toegezonden. Zijne voorhoede maakte zich alras van Reggio meesteren het voorbeeld aldaar door de troepen gegeven was aanstekend. Andere plaatsen ja gewesten, sloegen tot Garibaldi over, verraad speelde onder de bevelhebbers der Koninklijke magt, en zelfs het meest onder hen, die Frans II tot het uiterste hadden gevoerd. DieVorstachtte zich met de zijnenin de hoofdstad niet meer veilig en wildezoo hij sedert verklaard heefthet schoone Napels niet aan een bombardement prijs geven. Den 6 September ontweek hij de hoofdstad en begaf zich naar de zijde van Capua en Gaeta. Eerst wilde hij zich nog in het open veld staande houdendoch het verloop van vele troepen met liunne generaals, drong hem spoedig eene schuilplaats te zoeken achter de sterke linien van Capua en binnen de genoemde sterke vesting. Wij zullen weldra vernemen hoe hij zich daar kweet. Inmid- dels zien wij Garibaldi met opene armen in de helft van September, te Napels ontvangen, ook daar de dictatoriale waardigheid over het Napelsche gebied aanvaarden, en hem beschikken over het magtig Rijk, met welgevulde sehatkisttuighuizenvloot en een groot deel des legers. Hij gedroeg zich gematigd in het bewind brak met de Mazzinistenen handelde ook nu met der daad uit naani en ten behoeve van Victor Emanuel, ofschoon hij in openlijk gescliil kwam met den graaf Cavour. Europa scheen eene wijle verlegen over dezen keer der dingen. Zou het de verwezenlijking dulden van het denkbeeld om geheel het Zuiden van Italie almede met Sardinie te vereenigen werd door die vereeniging het gevaar niet grooter voor de gansche inzwelging van den Romeinschen Staat, en den aanval van het Venetiaansch gebiedzou Duitschland bij laatst- bedoelden aanval Oostenrijk steunen, en was dan niet de algemeene oorlog te vreezen? Dit was de cirkel der gedachten waarin men zich rondbewoog, Er had omstreeks dezen tijd een Congres der drie Noordsche Souvereinen te Warschau plaats; Oostenrijk had zich met Pruissen en Rusland verzoend beteekende dit dat eene nieuwe coalitie op handen was Was het monar- chaal gezag op het punt den handschoen op te nemen dien de revolutie hetzelve in Italie en verder welligt toewierp Die vragen paarden zich bij de zoo even gemelde. De uitkomst wasdat de gebeurtenissen haren gang gingendat de vertoogen, door den ver- dreven Koning van Napels uit Gaeta te Warschau ingeleverd geen geopend oor vondendat het beginsel van niet-tusschcnkomst bleef stand houden, en dat, daardoor beschut, Victor Emauuel het Napelsche binnentoog; dat aldaar en op Sieilie weder volksstem- mingen plaats grepen, die ten voordeele van de aan- hechting aan Sardinie uitliepeuen dat Garibaldi de teugels van 't bewind aan den „Koning-soldaat"ovefgaf. Het was tijd, dat eene bepaalde regeliag, welke dan ook tot stand kwam daar Garibaldihoe de volks- gunst hem persoonlijk ook bij bleef, reeds zeer te worstelen had met naijver onder lioofdeu, misbruik van gezag, veler nieuwebeambtenen strijd der woelende partijeu. Want was de oude partij door het verpleite- rende van den scliok een oogenblik geheel uit het veld ge- slagen, langzamerliaud kwam zij totherhaal, en op ver- schillende punten hadden er reactionnaire bewegitrgen plaats die Garibaldi kwalijk meer bedwingenkon, om- dat zijne hoofdmagt moestworden aangewend tot ver- overing van de linien en sterkten, waaracliter Koning Frans II zich had teruggetrokkeu. Zijne vrijwilligers waren ligte troepennog geen geharde soldaten geschikt om een geregeld beleg te slaan. Van daar dat hij ten slotte reikhalzend naar den bijstand van Sardinia's krijgsmagt uitzag, aan wier spits Victor Emanuel van Ancona af was opgetrokken. Bij de rivier'de Garigliano hadden, in de laatste dagen van Oc toberernstige gevechten plaats tussehen de Sardiniers en de Koninklijke troepenwaarvan een deel zich verzameld had. Zij vielen in het uadeel van iaatst- gemelden uitde Napelschen werdeu op het Romeinsch gebied gedreven. Nu -werd hot reeds aangevangen bombardement van Capua met kracht doorgezetdie vesting moest den 1 Nov. bukken. Men dacht Gaeta even spoedig te nemen: dit faalde. Koning Fransen zelfs zijne gemalin eeneBeijersche, moedigde het overschot zijner troepen, en de bevolking aan, tot het uiterste vol te houden, en voegde het voorbeeld bij het woord. Hij ontwikkelde zoo veel veerkracht, als van eene kloeke en beleidvoile verdedigingin schier wanhopenden toestandslechts te eischen is. Hij steunde daarbij duidelijk op de pogingen, die de tegenstanders der omwenteling vooral in de Abruzzen (die 't minst ge- reedelijk Victor Emanuel hadden ingeliaald)tot her- 3tel van zijne regering deden pogingen, door de Sar- dinische magtliebbers soms ernstig genoeg geacht om steden on gewesten in staat van beleg te verklaren. Koning Frans II steundo ook eenigermate op de be- scherming, die Keizer Napoleon hem en zijn gezinuit re- denen van menschlievendheid of staatkundeverleende door de Fransche zeemagt voor Capua te la ten, waardoor de Sardinische vloot niet bij magte was, die vesting ook van de zeezijde aan te tasten. Engeland was dit niet naar den zin doch de Frausche staatkunde hield nog volzelfs nadat een korte wapenstilstand de vijande- lijkheden had doen scliorsen. Keizer Napoldon moet inmiddels den rampspoedigen jeugdigen Vorst er op hebben gewezen dat de verdediging van Gaeta lang genoeg voor zijne eer was volgehouden, en dat, bij't onmogelijke om die op den duur voort te zetten, hij op de overgave bedaclit moest zijn. Koning Frans II wil zich zoo lang mogelijk nog in dat laatste bolwerk van zijnen troon handhavenen heeft voor weinige dagen een uiterste beroep op de Napolitanen gedaau. dat wel in zekeren zin een afscheid van zijne onder- danen kan heetenmaar de herinnering behelst van 'tgeen hij voor hen gedaan en gewild heeft, en, in ieder gevalde hoop uitdruktdat hij eenmaal ip hun midden zal keeren. Gesteld, hij moet de rots- muren van Gaeta voor het hevig vuur zijner vijandeu verlaten waarheen zal hij wijken Een oogenblik was hem te Rome een toevlugtsoord gebodendoch de staatkunde schijnt zich daartegen te verzetten. Sedert lang werd voor hem en de zijnen ook gastvrij in Spanje eene Vorstelijke wijkplaats gereed gemaakt Spanje's gezant blijft hem ter zijde zeker om hem in 't uiterste van den nood, naar dat land te vergezellen. Vervolg hierna). Voorspoedig bevallen van eene D O C II T E H, C. vax BERGEgeliefde Eclitgenoot van W. MOULIJN. 's Gravexhage 10 Januarij 1861. Tot onze groote droefheid overleed heden mijne zeergeliefde EchtgenootJACQUES NEPPER, in den ouderdom van 61 jaren, diep betreurd door my en mijne kinderen. 's Gravexhage, Wed. J. NEPPER, 7 Januarij 1861. geb. S. vax de Voorde. Heden overleedin den ouderdom van ruim 65 jaren, Vrouwe MARIA ADRIANA vax der POT vax GROENEVELDDouairiere van den Hoog Welgeboren Heer Jhr. Mr. J. W. van Vrepexburch. 's Gravexhage 8 Januarij 1861. Heden overleed JACOBUS STEPHANUS LE DUC, in den ouderdom van 68 jaar, waarvan hij 46 jaar trouw en eerlijk zoo in wijlen mijns Vader als in mijne dienst werkzaam geweest is. 'sGravexhage, C. J. VINJU 10 Januarij 1861. Mr. Metsetaar en Loodgieter. Heden overleed onze hartelijk geliefde jongste Doch ter de Eerwaarde Zuster ADELEANNA FRANCINA, in den ouderdom van 25 jaren. s Gravexhage L. A. VORST. den 10 Januarij 1861. M. E. VORST Eenige en algemeene kennisgeving. Tijsmaxs. Heden ontsliep mijne teedergeliefde echtgenoot JOHANNA vax der LUBBE na tijdig voorzieu te zijn van de genademiddelen der H. Kerk, in den gezegenden ouderdom van bijna 82 jaren. Schevexixgex, A. HOOGEVEEN. 10 Januarij 1861. Eenige kennisgevingook ngmens mijne kinderen behuwd en kleinkinderen.

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 3