IV". H. Zondag 13 en Maandag 14 January. 180 VAN e; i t a Ij a a i*. 95 I A A B<: V V, A A r 3* DA6BLAD ZUIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE Dit Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen '/.on- en Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. t Br [evenstukken en advertentien franco ami 't Bureau van dit Prijs der Advertentienvan 16 regels f 1.80, elke regel meer 25 centsbehalve het Zegel. - Groote letters naarmate de ruimtewelke zij beslaan. F K A N K R 1J H. Pari js 11 Jan. De Moniteur bevat een Keizerlijk decreet van den 30 Dec., tot oprigting van eenraad voor liot Keizerlijk Huis, welke op het einde van elk jaar zal bijeeukomen, onx over bet budget van dal Huis voor het volgende jaar te beraadslagen. Zoodanigc raad bestond ook onder het eerste Keizerrijk, en zal zijn zamengesteld uit den minister van het Keizerlijk Iluisde groot-officieren der Kroonde eerste officiers, den secretaris-generaal van het ministerie en den thesaurier-generaal. Men kondigt de aanstaande verschijning eener circulaire betrekkelyk de kwestie van het kiesregt van den graaf de Persigny, aan. De minister moet daarin de verzekering herhalen, dataande kiezers alle vrijheid zal worden gelaten. Het gouvernement ziet echter van het regt niet afom een' candidaat voor te stellen. Dat er tussclien ons gouvernement en het Engel- sche eenige spanning bestaat omtrent de Syrische aangelegenhedenschijnt aan geen twijfel meer onder- hevig te zijn. Het bestaan eener notavan de zijde van Engeland moge overdreven zijn, doch verschil is er zekerbij het bepaalde voornemen om de be- zetting van het Fransche leger in Syrie te verlengen. Men zegt zeli'sdat de Keizer dienaangaande zou verklaard hebbendat hij des noods omtrent het Italiaansche vvaagstuk kon transigerendaar dit slechts de algemeene politiek gold, maar geenszins omtrent het Syrische, 'twelk dadelijk denFranschen invloed gold. Volgens anderen, zou men ten deze echter overdrijven. Volgens eene nota van de Cor- respondance Havaszou ons gouvernement niet a priori reeds tot de verlenging der bezettingbesluiten, maar zich bepalon bij het verlangen, dat de conclusien van het onderzoek der internationale commissie in tegenwoordigheid der Fransche troepen mogen toege- past worden zoodat het vertrek van dezen zou af- hangen van den spoedwaarmede de commissie liaren arbeid ten einde zou brengen. Mevrouw de gravin de Persigny is Dingsdag jl. te Londen voorspoedig van eene docliter bevallen. De alhier woonachtige Duitschers hebben eene vereenigiug willen oprigtenwaartoe hun echter door den prelect van politie naar men zegtop verzoek eener vreemde legatie, de autorisatie isgeweigerd. De arrestatie van Jud heeft zich ongelukkigniet bevestigd. Men heeft zich door de gelijkenis in den persoon bedrogen. I T V I, I E. Dat Gaeta door de Fransche vloot zal worden ont- ruimd is thans, na het berigt van den Moniteur (zie ons vorig nommer onder de telegraphische berigtenoffi- cieel. Dat berigt zegt niet hetgeen zal geschieden indien Koning Frans II aan het verlangen van Frankrijk geen gevolg gaf. Hoogstwaarschijnlijk zal dit eene redeu te meer zijn, om tot het vertrek van het smaldeel te besluiten, daar anders het voorstel tot den wapen- stilstand niets zou te beduiden hebben. De Corres- pondance Havas zegt bepaald, dat zoo het antwoord van Gaeta niet gunstig isde Fransche vloot onmiddellijk zou vertrekken. Dat antwoord is intusschen nog niet ontvangen. Zij die van oordeel zijn dat het weigerend zal wezen, beroepen zich op een brief, welke Koning Frans II voor eenigen tijd aan den Keizer der Fran- sehen geschreven en waarin hij verklaard zou hebben dat hij liever onder de mliren der vesting wenschte te sneuvelen of door de Piemontezen gevangen genomen, te worden, dan Gaeta te verlaten daar zijndood het monarcliaal beginsel zou bevestigen en zijne gevange- neming het Kabinet van Turin groote moeijelijkheden zou veroorzaken. Men mag het er echter voorhouden, dat het zoover niet zal komenen dat Koning Frans II buiten'slands het lot van zoo vele onttroonde Vorsten zal deelen. Voor'shands schijnt men intusschen te ver- wachten, dat het antwoord van Frans II weigerachtig zal zijn, naardien men te Gaeta, volgens de jongste berigten, op een aanval van de zeezijde bedacht, en een gedeelte der bezetting ijverig bezig was aan de verdedigingswerken der haven te arbeiden. Zoo men aldaar voornemens ware, aan het voorstel tot den wapenstilstand gehoor te gevenzou van een en ander geen sprake zijn. Het bevestigt zichoveri- gensdat het kabinet van St. Petersburg er geenszins aan denkt, Koning Frans II te hulp te komen. Uit Turin wordt van den 7 geschreven, dat het zeer wel mogelijk is dat Piemont de verwachting zijner vijanden zou bescliamen door Venetietegen de lentc niet aan te vallen. Indien de heer de Cavour (aldus schrijft men uit Turin), zooveel wijslieid als vroeger stoutmoediglieid toont, en Indien hij al wat redelijk en verstandig in Italie isrondom zich weet te vereenigen, zal hij aan zijn Uikid en aan Eurpoa verschrikkelijke rampen kunnen besparen. Men meldt uit Rome dat de woorden des Pausen, bij de ontvangst van de Fransche officieren op Nieuwe- jaarsdag verkeerd zijn medegedeeld. Toen namelijk de generaal Goyon den zegen voor den Keizer der Franschen aan den Paus vroeg, aarzelde deze een oogenblikdoch zoide daarop zeer aangedaan. Ja generaalik zend dien niet voor hetgeen is geschied, maar voor hetgeennaar ik hoopzal gedaan worden. 'S GR1VEXHACE 12 Januarij. Berigtex nopexs des Waterstand der rivierf.n OP HEDBN DEN 12 JANUARIJ. Te Keulen blijft het water vallende. De Rijn heeft zich gezet van de Lurleij tot Oberwesel. Te Tiel is het water 0.50 el gevallenen staat 1.40 el onder noodpeil. Te Bommel is het water 0.30 el gevallen. De opening in den Meidijk is 30 el lang en wordt vergroot. Te Gorinchem is de waterstand 1.33 el en te Har dinxveld 2.00 el onder noodpeil. Het ijs in de Killen zit allerwege vast tot ,u>,r*d, Amer. In don staat van het ijs op Nederrijn en IJssel is geene verandering te melden. Den 11 Januarij work to de Baardwijksche over- laat met 1.10 el. De dijk te Iledikhuizen was nog niet verontrustende. Van Veen tot Werkendarn bleef men met de kis- tingen voortwerken. Z. M. de Koning heeft bij de Armeninrigting alhier en elders, voor HD. bijzondere rekening, eene aan- zienlijke hoeveelheid kleedingstukken doen aankoopen, ter onverwijlde uitreiking aan de slagtoffers van den tegenwoordigen watersnood. Bij menigeen wordt thans de dankbare herinnering verlevendigd aan 's Konings grootmoedige liefdadigheid ook tijdens den waters nood in 1849 en 1855. Met genoegen kunnen wij melden dat het Z. M. den Koning behaagd heeftvoor een zeer aanzienlijk getal biljetten te teekeneu voor de voorstellingte geven door het tooneelliefhebberij -gezelschap Kunst en Oef ening zij ons doel, ten behoeve der noodlijdenden door de overstroomingen in Gelderland. Daar het 2de bat. van het reg. grenadiers en jagers, thans te Leidenden 1 Mei aanst. weder in deze residentie zal gevestigd worden, is o. a. bepaald, dat gemeld bat. in de Oranje-kazerne zal gehuisvest wor den dat het depot-bat. van gemeld corps, thans in gemelde kazerne gehuisvest, zal overgaan naar de Frederiks-kazernewaarin de compagnie veldartillerie gekazerneerd is, welke batterij van dat tijdstip af zal verplaatst worden naar de Alexanders-kazernebij het 3de reg. di'agonders. Bij de Dames-Vereeniging tot het houden van een Bazar ten voordeele van het nieuwte bouwenDiaconie- Weeshuis is ontvangen, van H. K. H. PrinsesIIendrik der Nederlanden een keurig bewerkt canape kussen en van H. K. II. Prinses Marie der Nederlanden eene porceleinen bloemvaas. De 's Gravenhaagsclie Boekhandelaars-vereeniging heeft, zoo wij vernemen, gisteren avond besloton tot het houden van eene verloting van boek- kunst- en plaatwerken ten behoeve van de noodlijdenden door watersnood in ons vaderland. zich tot den Consul der Nederlanden gewend, met verzoe k eene inteekenlijst ten behoeve van die noodlijdenden te openen. De Consul heeft aan dat verzoek voldaan en aanvankelijk reeds met goeden uitslag. Aan een particulier sclirijven uit Zalt-Bommel van eergisteren wordt het volgende ontleend Ten gevolge van ontzettend wcrken is het ons ge- lukt de stad vooreerst vrij van water te houden, doch rondom door water omringd is het thans de vraag wat de kwelling, die ons reeds fbpt, doeft zal. Den dag van Dingsdag 8 dezervergeet ik nooit, ik dacht waarlijk dat we het zonden moeteu opgevendoch ten gevolge van ontzettende inspanning bleven wij de was' voor. De peilschaal teekende 5 el 29 duim gedurende ruim een dag; in 1809 was het maar 4 el 94 duim. Daarbij komt te strenge vorst. Denkendeden we maar niet, maar wij hebben gewerkt als leeuwen. In drie dagen heb ik 4 uur geslapen bij ontvangst van uw telegram had ik 17 uren op den dam voor de Bosschc poort doorgebragt en zoo deed ieder. Ik hoor dat het overal benaauwd zit, doch heb geen tijd om icts te lezen. Menschenlevens betrouren we nietde stad is opgepropt vol, en, met dankbaar- heid denkende aan hetgoen we krijgen zullen, zulleu we wel in den nood voorzien. Met genoegen boiugten wij dat de directie der Ned. Rijn-spoorwegmaatschappij bereid is, de goederen tot een weldadig doel bostemd voor de noodlijdenden der door watersrood geteisterdo districten, vrachtvrij te vervoeren van station tot station. Van het doel en de bestemming dier goederen zal moeten blijkon door de onderteekening op het adrcs van een lid eener com missie van onderstand of van cone gevestigde auto- riteit, ter wij 1 men zich, tot het verkrijgen van nadere inliclitingen, vrachtvrij aan don coutroleur der Maat- sehappij te Amsterdam zal behooren te wenden. Van Zuid-Beijerland wordt gemeld dat door den brievengaarder A. Snijders aldaar, de brieven te voet over het ijs naar het eiland de Tiengemeten gelegeu in het Hollandsch Diep bezorgd worden 39 jaren Is het geleden dat zulks nog eens gebeurde. Men schrijft ons uit Brussol: Dezer dagen heeft hier ter stede iets plaats gehaddat welligt tot eene niet onaardige procedure aanlciding kan geven. Den 29 December jl. betaalde de hoer Lambertagent van het huis Rothschildaan den heer Carvalho de Moraez, Braziliaansch gevolmagtigdeeene som van 30,000 fr. Op verzoek van denbankier, die aan het einde van het jaar geene nieuwe zaken wilde openenstemde de heer Carvalho er in toe, de kwitantie op 1 Januarij. 1861 te dagteekenen. Doch in den avond van den 30 December overleed de heer Carvalho aan een aan val van bcroertewaarop zich de bankier haastte de afgegeven kwitantie ter terugbetaling naar Brazilie op te zenden. De vraag ontstaat nuhoe kan iemand, den 30 December overledenden 1 Jan. daarop volgende eene kwitantie afgevenof lieverkan men in 1861 eene bewijs van ontvangst onderteekenen, na in 1860 te zijn overleden Nopens den watersnood ontvangen wij van ver- schillende zijden bij voortduring de meest treurige berigten. Er wordt in de nabijheid der zoo zwaar bezochte plaatsen eene milddadigheid en hulpvaar- digheid aan den dag gelegdwelke niet geuoeg kan geroemd worden. Zoo worden alleen te Heusden 332 personen uit den Bommelerwaard verpleegd. Niet alleen hier te lande maar ook in het naburig Belgie toont men, met het lot der ongelukkige slagt offers begaan tezijn. De haudelstand te Antwerpen heeft Seheveuingen 12 Jan. De commissie van het Fonds ter ondersteuning van weduwe en weezen der verongeluktc visschers heeft heden weder een bewijs van hare weldadige strekking gegevendoor aan die behoeftigen eene uitdeeling van turf te doen plaats hebben. Van denzelfden milden menschenvrienddie elken winter de armen alhier bedenkt, is ook nu weder uit's Gravenhage, bij den heercommissaris van politie Behr, ton behoeve van eenige behoeftige huis- gezinnen, eene gift van vijftig gulden ontvangen. Gisteren is van hier naar Engeland met eene lading boter vertrokken de pink de Eendragtreeder Alebert Mos. Morgen vertrekt van dienzelfden reeder eene tweede pink. Er ligt weder eene stoomboot voor de kust om gist te laden. Leiden 10 Jan. Naar men verneemtis d e schrijver der prijsverliandeling, voor welke de regts- geleerde faculteit onzer hoogeschoot besloten heeft eene. zilveren medaille aan te vragen, de heer J. A. Kramer jur. cand. alhier terwijl eene loffelijke vermelding voor het andere antwoord op dezelfde vraag is toegekend aan den heer R. de Marees van Swinderen,/«r. cand. te Groningen. Utrecht, 11 Jan. Men verneemt, datdekapt. graaf van Limburg Stirurnvan het eerste regement vesting-artilleriebenoemd is tot adjudant van het artilleric-materieel te Amsterdam.

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 1