IV. IS. Woensdag, 16 Januarij. 1861. VAN BI lITftllL X D. K L I I K I. It 1 A V X li A V BI. DAGBLAD ZUIDHOLLiND EN SGKAVENHAGE Dit iJajblad verschjitt dfijebjksj uitgenomen Zon- en Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Brieveustykkeri en advertentien franco aan VBureau van dit Dagblad. Prijs der Advertentienrem 16 regels f 1.80, elke regel meer 25 cents, behalve het zegel.Groote letters naarmate de ruimteivelke zij beslaan. De BERGEiflEEsiTER van 's Gravexhage geelt bij deze aan de Ingezetenen kennis dat de commissie die zicli tot taak gesteld had om gisteren langs de huizen eene Schaalcoliecte te bouden voor de nood- lijdenden door de overstrooming in ons Vaderland hem debelangrijke somvan 10,844.11, als opbrengst dier Collecte heeft ter hand gesteld welke som zco spoedig mogelijk door hem zal worden overgemaakt aan Heeren Commissarissendes Konings in de Provin cial Zuidholland Gelderland en Noordbrabandten einde daarmede ten behoeve der noodlijdenden te liandelen. De Burgemeester gevoelt zich verpligtzoowel aan de leden der commissiedie door hunne goede en be- langelooze zorgen deze collecte hebben voorbereid en bewerkstelligdals hundie gemelde commissie bij het ophalen en verzamelen der gelden bijgestaan hebben, openlijk zijnen welgemeenden dank toe te brengen overtuigd, dat hij daarmede handelt in den geest der ingezetenendie door zoo ruime bijdragen hulde hebben gebragt aan het door de commissie opgevatte en uitgevoerde denkbeeld. 's Gravexhage den 15 Januarij 1861. F. G. A. GEVERS DEYNOOT. F 11 K R IJ K. Parijs14 Jan. De receptie van denabt Laeordaire b\j de Fransche Akademie zal den 24 dezer geschieden: de beer Guizot zal daarbij den recipiendaris beant- woorden. Naar aanleiding van een nieuw manifest van Mazzini, laat zich het Journal des Debats aldus uit: Iiet stuk heeft dien toon van krachtige en bittere welsprekendheid den ex-dictator van Rome eigeu die in een land als Italie, waar zulke hevige hart3- togten woelenonvermijdelijk indruk moet maken. Mazzini tracht zich van de leiding der Italiaansche beweging meester te maken ten einde die naar zijn zin te verhaasten. Het lust ons niet, ons tegen hem te verklaren. Wij kunnen het grievende van zijn toestand begrijpen. Na dertig jaren voor een denkbeeld gestreden, aan dien strijd zijn geheel leven en zijn naam opgeofferd, zich veroordeeld te hebben om voor een droomer of een dwaas aangezien te worden, en wauneer menna dertig jaren zamenzweren, ballingsehap, tegenspoeden, rusteloozen arbeid, verkropte woede, tot het doel geraakt wanneer de droom eene wezenlijkheid wordtdan door anderen de plannen te zien vervul- len en bekroonen welke men soms zoo langen tijd langs duizend wisselvalligheden vervolgd heeft aan het werk, maar niet aan de zegepraal deel te hebben genomen; tot het laatste eon verdoemeling en ver- werpeling te blijven, omdat men lietzelfdo werk be- proefd heeft, 't welk de roem en de magt van een mededinger uitmaakt, dit kan voor eene vurige en be- droefde ziel lijden genoemd worden. Menschen blijven altijd menscheu, en wanneer men menselielijke zaken eenigzins billijk wil beoordeelen, moet men niet verwachtenzelfs niet van hendie zich het meest door de dweepzucht van hun denk beeld laten medeslependat zij door zich aan eene zaak te wijden zich zelven geheel zullen vergeteti. Het verwondert ons niet, dat Mazzini het denk beeld niet kau verdurendat de beer de Cavour overal den oogst plukte, door hem in Midden-Italie, in de Marken, op Sicilie, te Napels voorbereid. Maar daar het belang van Italie Mazzini doet spreken, moet er, naar het ons voorkomt, geen kwestie van den heer de Cavour, noch van Mazzini, maar van Italie zijn. Wij zijn er verre af te gelooven, dat het beste middel om het lot van Italie te verzekeren zou zijn de partij der beweging aan het bewind te brengen. Er zijn daden beginselenwaarvan de partij door Mazzini vertegenwoordigd steeds zorgvuldiggetracht heeft zich geheel te zuiveren. Hetzij dan laster of nietde geschiedenis zal dit pleit beslissen, daar zij alleen met de stukken in hand zal kunnen oor- deelen maar de openbare meening deinst voor die daden en beginselen terugen wie twijfelt erbij den tegenwoordigen staat der zaken en denkbeelden in Europa aan dat eene zaakaan welks hoofd zich Mazzini bevondniet vooraf zou verloren zijn Hetzij het gevolg van een gebrek in den geest of hetkarakter van den beruchten volksmennerof eenige andere redenmaar de fortuin begunstigt Mazzini niet, Zij was zijne medepligtige niet, noch in 1833 en 1834, toen hij van uit Frankrijkwaar hij zijn verblijf hieldtegen Piemont de door hem georganiseerde benden afzond, noch in 1848 in Lombardye, noch in 1849 te Rome, noch te Milaan in 1853, noch te Genua en in het Koningrijk Napels, in 1857. Nogmaals, wij betwisten nietdat hij en de zijnen althans voorloopige offers voor het monarchaal beginsel hebben gebragt, welke hun veel moeten gekost hebben. Italie is ons werk," zegt hij op fieren toon, wij zijn steeds voor Sardinie een prikkel geweest.Dtt moge waar zijn, maar wanneer een wagen op een weg vol afgronden staat, dan is de prikkel niet voldoende. Er isboven- dien eene voorzigtige en bekwame hand uoodig, om de teugels te houden. Een radschoen, om in tijds den loop te sluiten zou zelfs; niet nutteloos zijn." Men meldt omtrent Charles Jud de volgcnde bijzonderhedenwelke dagteekenen van vodr den 6 December, het tijdstip waarop hij den moord heeft be- drevon. Hij kwam te Parijs eenige weken voor den moord van den Russisclien geneesheer Ileppien zoclit zijn broeder Jacques, een kleedermakers-knecht, op, wien hij wilde overhalen zich met hem naar Londen te begeven, alwaar hij zeide eene gewigtige zaak te moeten verrigten. Aanvankelijk weigerde zijn broeder, maar op den herhaalden aandrang, dat het voor hem een pleizier- togt wasdat hij Charlesbetaalde en geld gonoeghad, gaf hij ten slotte toe en verschafte hij zich een reispas naar Londen. Charles onderzocht dat stuk naauwkeurig, en eens in het bezit er van, gaf hij te kennen, dat dit het eenige was wat hij wilde en dat hij thans alleen vertrok. Jacques wetende dat zijn broeder reeds met de justitie in aanraking was geweest, verkeerde in groote ongerustheidmaar kon den pas niet terug bekomen. Twee maanden later vernam hij door de dagbladen, dat Charles, te Ferrette in hechtenis genomen, was ontsnapt en van den moord van den Russischen geneesheer beschuldigd werd. Hij ver keerde in den ontzettendsten angsttoen hij tegen het einde van November, eensklaps zijn broeder als een spook voor zich zag verschijnen. Ongelukkige (vraagde hij hem)wat komt gij bij mij doen Gij zijt wegeus diefstal veroordeeld; thans beschuldigt men u, een reiziger vermoord te hebben gij hebt mijn reis pas Gij wilt dus mijn ondergang en dien mijner familieGij hebt ons alien onteerd! Charles antwoorddedat al hetgeen de dagbladen verliaalden, hem niet betrof; dat hij alleen gedeser- teerd wasen naar Algerie terugkeerdeom zich in handen der militaire justitie te stellen. Hij kon ecliter zijne aandoening niet verbergen. Zijn broeder hervatte vervolgensmet tranen in de oogenGij hebt dus niet gedaeht aan onze oude moederdie gij van smart zult doen sterven Er blijft u niets anders overdan u voor het hoofd te schieten. Charles bleel' slechts den dag bij zijn broeder. Eenige dagen later vermoordde hij den heer Poin- sot. In de eerste oogenblikken na deze misdaad werd zijn broeder in hechtenis genomenals be- schuldigd de vlugt van een veroordeelde begunstigd te hebben, door hem zijn x'eispas gegeven te hebben. Hij werd echter na aeht dagen, en na de bijzonder heden te hebben medegedeeld, wederom op vrije voeten gesteld. Behalve dien broeder heeft Jud er nog een ander, bij de douanen geplaatst, Beiden zijn zeer brave en geachte menschen. De minister van openbare werken in Spanje heeft dezer dagen bij den Senaat een uitgebreid plan van openbare werken ontwikkeld. Er zullen in Spanje wegen werdon aangelegd op eene uitgestrektheid van 34,000 kilometersde verlichting op de kusten zal aangevuld en in 28 havens zullen verbeteringen van den cersten rang aangebragt worden. Zoo die ontwerpen worden uitgevoerdzal dit een nieuw onderpand voor den voorspoed van Spanje en een nieuw bewijs zijn voor den gelukkigen geest, waar- mede het gouvernement en de natie sedert eenige jaren in dat land bezield zijn. I T A L I E. De zaken in Italie schijnen een gunstiger keer te zullen nemen dan zich aanvankelijk liet aanzien. Het blijkt meer en meerdat graaf de Cavour zich krachtig tegen een oorlog met Oostenrijk zal verzetten, en alge- meen verwacht mendat het Italiaanscli Parlement 't welk in de volgende maand bijeenkomt, die staatkunde zal ondersteunen. Men ziet dan wel binnenlandsche beroerten tegemoetdoch deze zullen gemakkelijker onderdrukt worden, naarmate men meer de handen vrij heeft om zijne krachten op een bedreigd punt aan te wenden. Gelukt het Koning Victor Emanuel -niet Garibaldi over te halen van zijn expeditie af te zien, dan zal vermoedelijk lveizer Napoldon zijne vloot naar Venetie zenden. De vrees voor oorlog vermindert dus merkelijk, terwijl het Napelsche weldra zal kunnen georganiseerd worden, daar het verlrek van Ivoning Frans uit Gaeta als op handen kan worden beschouw<l. B E E I E. Brussel 14 Jan. Z. K. H. de graaf van Vlaan- deren is gistoren uit Berlijn te Laeken teruggekeerd. Ter tegemoetkoming der slagoffers van den watersnood in Holland, heeft onze hoofdstad het voorbeeld van Antwerpen gevolgd. Er is gelegenheid gegeven voor het uitreiken van giften aan de Neder- landschc legatie en aan het eonsulaat. Die giften (zegt de Indepen.dan.ee) zullen talrijk wezen, wij zijn or van overtuigd want iedereen zal verlangen aan dit werk van nationale broedersehap deel te nemen en aan eene zoo groote ramp tegemoet te komen. Alle klassen der maatschappij zullen er eene eer in stellen, die ramp te verzacliten 't zij langs den door ons arn- liewezen wegof door bijzondere inschrijvingen te openen. Dit laatste is reeds door eene onzer voornaamste societeiten: de cercle du Commerce, gedaan. Gisteren avond is eene eerste lijst door alle aanwezige leden onderteekenden zullen verder lijsten ten huize der leden gezonden worden. Batavia, 28 November. Door den Gouverneur-Generaal van Neerl. Indie zijn nog de volgende beschikkingen genomen: Militair Departbuent. Bcnoemdtot insp. der draagbare wapenen en buskruidfabricatiede maj. der artillerieJ. D. Hoedt; tot adj. bij het ode bat. inf. de lste lnit. F. J. Boom; bij bet wapen der artillerietot magazijumeester 3de kl. de magazijntn. 4de kl. L. R. A. Rycken Benoemdbij het wapen der artillerie, bij het personeel: tot kapt. de lste luit. C. H. A. Raedt van Oldenbarneveld tot lsten luit., de 2de luit. J. G. Boekholtbeiden van het personeel; tot lsten luit. bij het 8ste bat. inf., de 2de luit. F« K. Martintot mil. ambt. lste kl., de dir. van den buskruiclmolen te Bodjong H. J. Kerrebijn. Verleend: een 2jarig verlof naar Nederland, aan de kapts. der inf. VV. J. L. Schmidt, A. Struiken J. C. Horner en V. J. Sp^ltie en aan den kapt. der art. J. Seelig. Overyeplaatstbij het 14de bat. inf. de majoor V. A. Amiot, van het 5de bat. (Celebes). Ontslayeneervol de kapts. der inf. J. J. If. Eschweiler en J. S. Westermanals amanuensis bij de dir. van het rnilit. wed. e« weezenfonds, J. Seelig kapt. der artillerie. Inyetrokkenhet aan deu lsten luit.- der inf. A. Luijmes op zijn verzoek verleende eervol ontslag uit de betrekk. van adjud, bij den railit. comm. der Wester-afdeel. van Borneo. Gesteld: op non-act. de 2de luit. der inf. G. C.O. Vos van RijswijL. Hersteldin activiteitde 2de luit. der inf. F. K. Martin; Goedyekeurddat door bet militair departement zijn geplaatst bij de inf., bij het lste bat. de 2de luit. F. R. P. van den Abeelen bij het 5de bat., de in activiteit herstelde 2de luit. P. J. Heck; bij het 6de bat., de 2de luit. J. van Wessem en C. C. Prage; bij het 1 lde bat., de kapt. J. C. Steenbergenen de lste iuit. P. 11. Verberne; bij het 12de bat., de 2de luits. P. W. H. du Pon, J. II. P. Kroesbeek en G. H. vanderBeek; bijhetl7de bat. de kapt. F. A. C. Bloem. Zijn overgeplaat9tbij de inf bij het 4de bat. de kapt. C. J. Riesz bij het lldebat., de lste luit. G. W. Oppelbij het I2de bat., de kapi. .1. F. Wiegand, bij het 15de bat de luits. E. C. G. Cohen en L. C. J. Blan- kenbij het lGde bat., de lste luit. J. C. Lach de Bere en de 2de luit. G. L. van Doornam; bij het gain.-bat. der lste mil. afd. op .lava, de lste luit. J. K. Schochbij het gam.-bat. der 2de mil. afd. op Java, de kapt. F. J. Henner en de 2de luit. F. von Balluseck en F. M. Mullerbij het gam.-bat. van Sumatra's Westkust en Onder'noorigh., de lste luit. E. V. Jeltes en \V. L. van W'armelo, en de 2de luit. J. J. H. de Bode; bij her garn.- bat. van Paiembang de kapts. J. B. du Puij de Montbrun en K. F. Schuitze en de eerste luits. F. J. EngelF. P. J. Rocheil en P. A. Janssen. Bij het corps pupillen.- de lste luit. G. S. C. Klerk. Bij de artill.bij het pers. de kapt. J. Seelig. a.HA VEMI AI.K 15 Januarij. Berigtex xopexs dex Waterstaxd der rivierkn OP HEDEX DEX 15 JAXUARIJ. De Rijn te Keulen dalende. Te Maastricht de Maas rijzende vermoedelijk door eenige stremming in den afvoer benedenwaarts. Op den Waalde Nederrijn, de Lek en den Gelder- schen IJsselhet ijs vast. De rivierenlangzaam dalende. Te Bommel is het overstroomingswater 0.14 el ge- daald. Hot kwelwatcr in de stad houdt op.

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 1