N\ 14, Donderdag, 17 Januarij. 1861. VAN Mi L 1 T K X li A A fl). ii i a Bj a i>. ZUIDHOLLAND EN SGRAVENHA6E Dit Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zon- en Feestdagen. Pry's per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Brievenstukken franco aan Dae/Had. en advertentien bureau ran dit Pry's der Advertentien, van 16 vegels f 1.80, elke regel meer 25 cents, be halve het zegel.G'route letters naarmate de ruirntewelke zij beslaan. BJ RCKlllOliSTKIt en 1VETHOUDERI vai 's Gravexhage brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbendendat bij hen ingekomen en aan de Outvangers verzondeu zijn, de voljaars kohieren der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommenvan het dienstjaar 1861voor de beick afdeelingen dezer Gemeenteop den 8 Januarij 1861 door den Heer Staatsraad, Commis.saris des Konings in de provincie Zuidhollandinvorderbaar verklaard en dat van heden at' de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames daartegen behooren te zijn ingediend; onder opmerking wijders, dat, om den bij de wet van den 8 Maart 1828 Staatsblad n°. 8)bepaalden vrijdom van grondbelasting te ge- nieten van alle stichtingen, vernieuwingen en aan-of bijbouwingen, aangifte moet gedaan worden aan de zetters der Gemeente, waar de gebouwen gelegeu zijn, binnen zes maanden na de ingebruikstelling der percelen, of na dat die voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken; zullende van alle voornoemde gebouwen, met betrekking tot welke binnengezegden termijn geene aangifte gedaan isde aanspraak op vrydom vervallen. 's Gravexhage 16 Januarij 1861. F. G. A. GKVERS DEYNOOT, Burgemeester. P. WlSTftESS. Secretaris. Bl'lift Elli:K<iTGK en WETHOdliERi van *s Graven hag e maken bij deze aan de belanghebben den bc kenddat de grtmd tussclian den Hobgen W al en denieuw gebouwde Schoollocalen in de Nieuwe Sehool- straat op grondrente verkrijgbaar is gesteld voor het bouwen van huizen, volgens het plan van verdeeling, door den Raad vastgesteld den 2 Januarij 1861. De voorwaarden van verkoop met het plan van ver deeling van het terrein zijn te bekomen ter plaatse- lijke Secretarie, 2deafd., tegen betaling van f 0.50. De termijn, waarop omtrent de ingekomen aanvra- gen zal beslist worden is door Burgemeester en Wethoudersbepaald op Vrijdag, den 1 February 1861. 's Gravexhage den 16 Januarij 1861. F. G. A. GEVERS DEYNOOT. De Secretaris P. W I X T G E X S. D li 1 T C H L I S i). Berlin 15 Jan. Uit Krakau wordt van den 8 ge- meld, dat de Universiteit aldaar gesloten is, omdat de studenten verklaard hebben, dat zij de lessen alleen zouden bijwonen, indien deze in de Poolsche taal werden gegeven. De Yorst Serge Troubetzkoi, lioofd der zamen- zwering, welke tijdens de troonsbeklimming van Keizer Nieolaas uitbrak, is te Moscou overleden, alwaar hij sedert eenigen tijd woonde, na dertig jaren balling- -cliap in Syberie. F It t .V h It 1.8 K. Parijs, 15 Jan. Het gouvernementheeft30 millioen toegestaanals buiten gewone toelage voor den aan- leg van spoorwegen te RennesToulouseEpinal Caen en Laval. Ten gevolge der jongste wijzigingen bij het minis- teriebij decreet van 24 November, is het budget van het ministerie van Staat verhoogd met 38,500 fr. dat van justitie met 853,300 fr; dat van marine met 20,700,000 fr.dat van openbaar onderwijs met 1,100,000 fr.terwijl het budget van het Algerijnsche gouvernenient 40,036,100 fr. beloopt. Het lot der wegens schuld gegijzelden is in zoo verre verbeterd dat voortaan 45, in plaats van 40 fr. per maandvoor hun onderhoud zal worden besteed. Het bevestigt zich, dat de benoeming der bis- schoppen, met uitzondering van die van Mgr. Maret, te Rome zal worden bekrachtigd. De Syrische kwestie is steeds het punt, waar- omtrent ernstige verdeeldheid tusschen het kabinct van St. James en ons gouvernement bestaat. Gelijkte verwachten isheeft de legitimistische pers hare eigen- aardige zienswijze omtrent dit vraagstuk. Voor Frankrijk (zegt een harer organen) is de oplossingder Oostersche kwestiehet herstel van het Katholicismus in het Oosten. De bekeeringen in de hand werken, aan de bekeerlingen bescherming verleenen, de Katholyken wapenen zich tot eene natie te vereenigen, dit moet onze politiek zijn. Wat Syrie in't bijzonder betreft, is de mtwapening der Druzen eene voorwaarde tot de vrij- heid der Christenen. Daartoe kan ons leger met goeden uitslag gebezigd worden. Indien de vrijheid dor Katliolijke godsdienst alleen met beliulp van het be- zettingsleger mogelijk is, dan moeten wij in Syrie blijven. dan moeten wij naar Jeruzalem gaan. De Katholijke bewegingen, welke zich zoowel in Euro- pisch als in Asiatiscli Turkye openbarenzijn de elementen deraanstaande oplossing. Iederenationaliteit zal volgens hare kraohten gerangscliikt worden. In het Oosten tocli is de godsdienst het teeken der nationaliteitzij is de nationaliteit zelve. De Katho lijke bewegingwaarvan onze invloed in het Oosten afhangt, was gisteren zoo zwakdat de diplomatie veinsde die niet te zien. Zij verkrijgt eensklaps eene ontzettende uitbreiding en werpt de combina tion der oude politiek ten onderste boven. De in-" vloed der Russische afge3cheiden Kerk eertijds overwegend heeft daardoor eene onherstelbare nb- derlaag geleden. Hij wordt door den Katholyken invloed vervangen, welke te eerder aannemelijk is, naardien deze volstrekt geene verovering van grond- gebied op het oog heeft. Op 12,000,000 inwoners telt Europisch Turkye ter naauwernood 2 a 3 mill. Turken het overige is zamengesteld uit eertijds Katholyke volksstammendie niet dan onder bedreiging van het zwaardhuune godsdienst hebben afgezworen. Hoe zou het voorbeeld der Bulgaren niet op dezen van invloed zijn Hunne godsdienst is het bewijs hunner slaver try door tot de-godsdie.f ihunner vaderen terug te keerenworden zij tot de vrijheid herboren. De middelen tot bekeering zouden niet ontbreken, indien de gouvernementen van Europa verlichter waren. En voorzeker zoo men niet noodig hebben de Turken naar Azie te zenden. Door hun gering getal onmagtig ge- wordon, zouden zij onschadelijk zijn. Men zou aan de Turksche natie eene lijllente geven en haar in vrede laten sterven. I T A I. I E. Het Parijssche dagblad le Siecle heeft op nieuwhet denkbeeld ontwikkeld dat slechts ddne zaak aan de Italiaansclie eenheid ontbreektnamelijk eenehoofd- staden dat deze slechts Rome kan zijn. All© oude hoofdsteden zouden voor het prestige van de oude hoofdstad der wereld nederbuigen. Het legitimistische dagblad le Monde antwoordt hierop het volgende Op dat prestige valt ontzettend veel af te dingen. Rome is de hoofdstad der Katholyken; ontneem haar dezen titelen zij is niets meer. Gedurende de ballingscliap der Pausen te Avignontelde zij niet meer dun 15,000 inwoners en groeide het gras in de straten. Toen voor vyftig jaren Italie ons toebehoordewas Rome slechts de hoofdplaats van een departement Milaan, Napels, Florence waren hoofdsteden. Het staatkundige prestige van het heidensche Rome is slechts overgebleven in de hersenen der regtsgeleerdenvan de denkbeelden van Caesarismus doordrougen en bij hunne opvolgers die ons thans voorstellendenPaus naar de catacomben terug te zenden. Zoo er volksherinneringenbestonden, zouden het zijn die van onderdrukking van Italie door Rome, van de verAvoesting, van de verdelging van het Schiereiland door de veroveraars der wereld. Rome is nooitnoch voor, noch onder, noch sedert de Romeinen, de hoofdstad van Italie geweest. Het is onguustig te midden eener woestenij gelegeu en be- antwoordt aan geene strategische positie. Het is de hoofdstad der wereld "geweestomdat het door het Romeinsche volk bewoond werd en dat dit volk, waar ook wonendemeester van de wereld zou zijn ge- worden. Van zijn opperpriester beroofd wordt Rome eene gewone stad ja minder dan deze, daar het noch nijverheid, uoch handel heeft. Men bedriegt zich, wanneer men zich verbeeldtdat do volken, die vroeger aan Rome onderdanig waren het juk wederom zouden willen torschen. Er zijn twee volkeren in Italie. Het Christenvolk't welk met het oude Rome den spot drijfthet niet kent en 't welk zijne staat kundige hoofdsteden en zijne godsdienstige hoofdstad behouden wil. Er is voorts het geletterde, klas- sieke volk, in de domme bewondering der oudheid opge- voed, het volk der zamenzweringen en geheimegonoot- schappen, het volk deradvocatenen der dagbladsclirij- vers. Dat volk buigt zich voor het prestige van het oude 1 Rome. Het tracht zich te Rome te vereenigen, er zijne magt te concentreren, welke zich van daar over hetgeheele onderworpene en onteigende Italie zou uitstrekken. Het socialismus van het Romeinsche regt zou met voile kracht herrijzen uit zijne asch, welke door do vrome handen der regtsgeleerden steeds een weinig opgerakeld wordt. En wij zouden eene tweede editie van het caesarismus van vroegere dajren en van de Fransche omwenteiinjj O O t O van heden hebben. Dat dit plan voor Italie nuttig zij is nog niet aangetoonden daartegen protesteert de opstand van geheel zuidelijk Italie. 'S t.KAVENHACIE 16 Januarij. Berigtex xopexs dex Waterstaxd der rivierex OP HEDEX DEX 16 JaNDASIJ. De Rijn blijft te Keulen dalende. Te Maastricht is de Maas, in 24 uren, 1.37 el gewassen. Op de Waalde Lek, en den Gelderschen IJssel het ijs steeds vast. Dierivieren blijven langzaam dalen. Te Bommel staat het overstroomingswater thans 5.51 el -j- A. P.zijnde in 24 uren 0.11 el gevallen. In de stad is het kwelwater 0.02 el gevallen. Men is bezig den stadsdijk van eene dubbele kisting te voor- zien. Waterstand te Gorinchem 1.86 elte Hardinxveld 2.43 el onder noodpeil. Te Sleeuwijk en te Werkendam blyft men voort- gaan met het opkisten der dijken; te Wijk en hot Bern heeft men dit roorloopig gesiaaki. De voor- ziening aan den binnenberm van den dijk te Hedik- huizen wordt voortgezet, Te 's Hertogenbosch is de waterstand 0.12 el ge- daald. De Baardwijksche overlaat werkte den 15 Jan. met 0.76 el. Z. M. heeft aan den kapt. R. W. R. van Dongen Franoke, van het 3de reg. inf., vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder der orde van Adolph van Nassau met de Zwaarden, hem door Z. D. II. den Ilertog van Nassau geschonken. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad, is behandeld het beroep in .cassatie, ingesteld door G. Roodtegen een arrest van't Ilof in Noordholland, waarbij hij wegens poging tot moedwilligen doodslag op zijne huisvrouw tot deportatie naar een oord van ballingschap is veroordeeld. Na het uitbrengen van- rapport door den raadsheer Mr. Pape, heeft de advocaat Mr. Eyssell voor den requirant gepleit. De adv.-generaal Ivarsseboom zal den 28 dezer concluste Tot aanvullirig van het berigtvoorkotnende in ons blad van gisteren, zien wij ons in staat gesteld te melden, dat de ambte- naren ter Provinciate Graffie van Zuidholland, gisteren raiddag, ten 12 urebij Z. Exc.den heer .Ihr. Mr. J. A. Ridder van der Heim van Duivendijke, Staatsraad, Coinmissaris des Konings in dit gewest, zijn toegelaten ten einde Z. Exc. hunne hulde en deelneming te betuigen over het groote voorregthem in de viering van zijn 7Osten'geboortedag ten deel gevallen. llroeg de zeer gepaste en sierlijke toespraukwaariu een der hoofdambtenaren dier Griffie, zijne heilwenschen en die van zijne ambtgenooten ontboezemdehet kenmerk der hooge waardering van het ijverig en volhardend streven des feestvierenden tot be- vordering van het welzijn der aan zijne zorgen toevertrouwde provincie, de wijzc, waarop die sverd beantwoord kenteekende den rusteloos werkzamen en nog even krachtvollen Staats- dienaar die op een hoogst aanzienlijk standpiint geplaatst, en bij ds veelvuldige en belangrijke bezighedenwelke hem iederen dag onledig houden, gaarne en dankbaar de hulp erkentwelke hem daarin door de onder hem werkzame anrbtenaren wordt verstrekt. Be heilwensch werd besloten met de aanbieding van eenen sierlijk bewerkten zilveren inktkoker, uit de fabrijk van den heer van Kempen te Voorschoten (door wien ook het gisteren ver- melde geschenk was geleverd)dragende de met smaak aange- bragte incriptie: 1791- 1801, Aan Jhr. Mr. J. A. Ridder van der Ileim van Duivendijke. De ambtenaren bij het Provinciaal Restaur van Zuidhnllandvergezeld van een album, waarin de handteekening der ambtenaren welke tot den aankoop van het geschenk gaarne hadden bijgedragen. Voor dit eenvoudig blijk van gehechtheid en waardering van buitengewone ver- dienstenbetuigje dc achtenswaardige jubilaris in hartelijke bewoordingen Zijnen dank. Gisteren avond ten half negen ure ontstond te Scheveningen een hevige brand, in den korenmolen de Vriendschapvan de stad in huur, bij den korenmolenaar H. van Duijne, aldaar. Be brand nam in weinige oogenblikken zoodanig in hevigheid toe, dat er aan lrlussehen niet te denken viel. Be vlammen sloegen reeds uit bet rieten dak, vadr dat de bewoner, die

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 1