TBLEGRAPHISGHE BERIGTEN r i s EiiK t 1 juixa i-: j Latere Btepcehes. beiig was zijne jonge kinderen ter ruste te leggen, et iets van gewaar was geworden. De commissaris van politie de heer Behr, met de agenten, was een der eersten op de plaats des on- heils aanwezig. Aan hem mag men het behoud van roenschenlevens danken, want hij belette, op eene kiachtige wijze eenige ijverige mannen, die uit het brandende gebouw nog eenig huisraad wilden redden, daarmede voort te varen. Geen kwartier uurs nadat de brand was uitgebrokenstortte het dak met de roeden enz., die in voile vlam waren, neder. Zeer spoedig was de Scheveningsche brandspuit met haar personeel alsmede de kapitein der scliut- terij de heer Maasmet zijne onderhebbenden gereedmaar de zware vorst maakte het watergeven hoogst moeijelijk. Inmiddels kwani de volijverige heer H.H.van Gogh, opper-brandmeester, de heer Schroot, de adjunct-brandmeester, onder de leiding van den brandmeesterden heer J. H. de Swart, met de brandspuit n®. 8, met twee paarden bespannenaanrukken, welke spuit in weinig tijds ook het water in de vlammen bragtterwijl daarna ook de militaire spuit kwam aanrukken en insgelijks spoedig water gaf. Onze hooggeachte Burgemeester was reeds kort na den brand tegenwoordig; de heer subst.-offic. van Justde heer de Raadt van Oldenbarnevcldt, bevond zich mede, van den beginne af, bij den brand. Maar het laat zich niet gemakkelijk beschrijven welk een indruk het maakte, toen men Z. M. den Koning, vergezeld van twee adjudanten ter plaatse van het ongeluk zag verschijnen; Z. M. ontzag zich niet, met burgers en militairen te wedijveren oui al die hulp te verleenen, welke mogelijk was. II. D. verordende voorts de meest gepaste maatregelenom de verspreiding van den brand te voorkomen waarvoor bij den scherpen windveel be- duchtheid bestond. Van het gebouw is niets overgebleve'n dan de muren. Door de goede en spoedige hulp zijn zelfs een nabij ig- gende hooiberg en paardenstal gespaard gebleven. Het gebonw is een eigendom van de stad en voor brandschade bij de Haag- sche brand-waarborgmaatschappij verzekerd. Het huisraad en eene partij graan die geheel zijn verbrand, waren echter niet verzekerd. De liuurder, een zeer oppassend huisvader, met een gezin van vrouw en negeu kinderen belastheeft letterlijk alles verloren maar mogt te midden van zijnen beklagenswaardigen toestand het geluk smaken, door den heer Burgemeester bij LM* gebragt te worden, die hem niet zonder troost en opwekking liet vertrekken. De vermoedelijke oorzaak van den brand wordt daaraan toege- schreven, dat eenige vonken uit den schoorsteen zich hebben medegedeeld aan het rieten dak. Ware de brand een uur later uit gebroken aan het behoud van het talrijk gezin was welligt niet meer te denken geweest. Bij den Heer Burgemeester zijn gisteren door tus- schenkomst van den Heer J. PleijsierMr. timmerman te Scheveningenvan eenige Scheveningsche huismoe- ders ontvangen vijf groote manden met allerlei klee- dingstukken, voor de noodlijdenden door de over- strooming, onder het opschrift: 2 Corinthe VIII vs. 12. Ten einde deze doelmatige gift dadelijk aan het doel der weldadige huismoeders te doen beantwoorden heeft de Burgemeester deze manden nog heden verzonden aan den Heer Begramlid der Tweede Kamer, vvonende te Gorinchem, ten belioeve der noodlijdenden te Heusden en te Gorinchem. Yrijdag aanstaande zal door het Schilderkundig Ge- nootschap PuLchri Studio deszelfs derde Kunstbe- schouwing gegeven worden in het gewone locaal op den Fluweelen Burgwal. De Portefeuille, zamengesteld uit de fraaiste teeke- ningen der schoone collectie van de Heeren Mr. W. X. Lantsheer en F. C. Rose, zal, naar wij vernemen, uitstekeud zijn, en belooft den Ieden van deze steeds in bloei toenemende Vereeniging een der prachtigste kunstavonden. Gisteren heeft bij de manschappen van het3dereg. dragonders, alliier in garnizoeneene collecte ten be- hoeve der noodlijdenden door den watersnood plaats gehaddie ongeveer 150 heeft opgebragt. Het Nederlandsche zendelinggenootschap heeft van 1856 tot 1860, en dus in de '5 laatste jarenaan giften en legaten ontvangen de kapitale som van f 159,438.55. Reeds dadelijk nadat de Eerw. heer J. J. L. ten Kate, in de vorige week, zijne treffende redevoering had gehouden in de Maatschappij Arti et Amicitae over het leven en de verdiensten van wijlendenalom gcvierden en betreurden Nicolaas Pienemanwerd algemeen de wensch uitgesprokendat die redevoering door de drukpers in den zoo uitgebreiden kring van Pienemans vrienden mogt verspreid worden. Met genoegen zal men dus vernemendat de heer ten Kate zijn voortreffelijk stuk ter opname in de Kunstkronijk heeft afgestaan die het in de eerste aflevering van haren nieuwen jaargang hhren lezers zal aanbieden. De hoofdeomraissie tot stichting van een gedenk- teeken voor Vondel, te Amsterdam, in aanmerking nemende den nood des tijds, die zoo menig beroep op de Nederlandsche weldadigheid dringend gebiedt, heeft gemeend, vooreerst hare plannen te moetenlatenrusten en thans geen beroep te mogen doen op den Neder- landschen kunstzin. De dure pligten der eerste er- kennende gaat haar de goede naam van den laatsten te zeer ter hartedan dat zij dien eenigzins in de waagschaal zou willen stellen, door ontijdig offers te vragen voor hare Vaderlandsche onderneming. Reeds hebben wy gewaagd van de daden van zelf- opoffering, welke gedureude en na de overstrooming zijn geschied. Plaatsgebrek heeft ons tot dus ver verhinderd het volgend schrijven uit Tiel op te nemen. De houding van den heer J. van der Toorn verdient algemeene bekendheid en erkenning Eerst heden ben ik in staatu eenige bijzonderheden betref- fende de verschrikkelpke waterramp mede te deelen. De ongelukken volgen zoo snel op elkander, dat men den ijsselljken toestand moet zien, om er aan te gelooven. Lof en dank komt toe aan den heee J. van der Toorn, ingenieur van den waterstaat in het arrondisse- ment Bommel, welke verdienstelijke ambtenaar in deze omstan- digheid met den raeesten ijver en groote opoffering zijne gewigtige pligten uitoefent. Met levenigevaar toch heeTt hij den 8, van 2 tot 5 ure namiddag te Heesselt een dijkvak van den Ticlerw aard, de Kromme morgen genaamdverdedigd en door het voorkomen der dreigende breukbehoudenten gevolge waarvan de Tieler- wsard niet meer in gevaar verkeert. Tan 2 ure op genoemden dag liep de dijk (een gedeelte van den Waalbandijk) terlengte van 300 a 400 el over met 10 a 20 duim. De nood heemraad van den Tielerwaard, de heer V'erstegen en een tiental arbeidersbevonden zich toen bij den heer van der Toorn. Mest was er niet, en al het luateriaaltot verdere bekisting aangevoerdwerd een kwartiar hooger bij het dorp Heesselt opgehoudenwaar men tot beveiliging van dat punt er gebruik van maakte. Langzamer- hand werd de overloop sterker en kwam tot 40 duimwaardoor de rivier zich met die lioogte over dit gedeelte van den dijk naar binnen stortte. Weldra sloegen er stukken uit de binnenglooijing en sclioof een groot gedeelte van deze op twee plaatsen tegelijk weg. Hoogst gev aarlijk was oj) dat oogenblik de toestandeen door- braak was bjjna onvermijdelykhet volk trok af en de heeren Verstegen en van der Toorn bevonden zich alleen op het zoo fel be- dreigde puntal heviger en heviger stroomde het water over den dijk en zijn kruin nam aanhoudend in breedteaf. De nood-heemraad en de ingenieur stampten bessen stroo tegen de kruin derbuiten- glooijing en de losse tuinen der kisting aan die door den fellen stroom geheel was uitgeloopen. Zij bezwoeren het aftrekkende volk te blijven doch die lieden gingen have en vee redden. Aan tie strenge vorst was het te dankendat het stroo en de voort- gesleepte takkebossen de verlangdc uitwerking haddenen den overloop deden verminderen. IJzingwekkend was de toestand waarin de ingenieur zieh langer dan een uur moet bevonden hebben. Later, toen hij en de heer Verstegen weder een weinig op het water begonnen te winnenvervoegden zich weder eenige persunen bij hen en toen de nood geweken was begon men mest aan te voeren. In de hofstede achter dit dijkvak gelegen was alles op red- ding bedachten werd het vee met geweld door het over den dijk stortende water gedreven. Drie der zoons uit die hofstede zijn de eenige trouwe helpers geweest. De moeder, eene weduwe, van Maren genaamd, trok, na het behoud van den dijk, hare kousen uit, om ze dien ambtenaar te geven. De laarzen waren hem volgeloopenzoodattoen tijj even uit het water op een paar stroohossen stond, alles bevroor.- laarskous en voet aan elkander. Aandoenlijk was het tooneeltoen de zoon desk, izes, van den heer van der Toorn de blijde mare vernomen hebbende dat de dijk voorioopig behouden was, hem in verrukking om- helsde, om hem zijne erkentelijkheid te betuigen. "Den 9 ten 1 nrena middernaclit begat meergenoemde ingenieur zich te Heesselt ter ruste doch een uur later werd zijne hulp ingeroepen om den dijk te Varikeen uur hooger gelegen te behouden; daar verschenenbleek het echter, dat de bestaande vree» ongegrond was geweest. De dijk liep daar nog nietover en het water stond slechts totaan de kruin. In den namiddag van den 9 begaf de heer van der Toorn zich van Varik naar deze stad (Tiel) Overal, ook te Ophemertbrandilen de roode noodlantaarns aan de torens. Te Echteld, waar de ingenieur ook kwam was de waterstand het hoogstdoch gelukking geen gevaar. Ik herhaal '■et. en het verdient algemeen bekend te worden, die ambtenaar heeft zich allerloffelijkst van zijne taak gekweten. Drie dagen en drie nachten was hij onafgebroken aan den arbeid. - Delft15 Jan. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alliieris gisteren gemaakt het vol- gende twaalftalals H. S. Balsem te Nootdorp G. E. Bron Hz., te HelderJ. W. P. Feithte Beemster; II. J. E. van Hoorn H. Jzn.te Hoorn; G. A. Hoogte BolswardA. G. Jans, Wz., te Westzaan W. C. E. Koch, te Doesburg; A. Moens te Sneek; J. W. D. Roell, te Ter Heijden L. g! Iloijaardste Oijen en Megen L. H. Slotemaker, te Maartensdijk en P. Steen te Delden. Dordrecht14 Jan. Het ijs voor deze stad neemt door de felle vorst in sterkte toe, en wordt met zwaar beladen sleden en schietschouwen in alle rigtingen gepasseerd. Het water wordt van tijd tot tijdklaarder. Haarlem, 13 Jan. Gisteren had alhier in de nieuwe gracht voor de groote kaserne aan den Koudeu- hoin, een feest plaats op schaatsen eene hardrijdery waaraan de ontwerpers, alien militairen van het 6de reg. infanterie, tevens een liefdadig doel verbon- dendoor eene lijst tot deelneming te laten circuleren, welke spoedig van een aantal handteekeningen voor- zien was. Met goede orde had de hardrijderij plaats, waaraan 24 rijders deelnamen. De wedstrijd werd afgewisseld door de muzijk van het 2de reg. draoon- ders en besloten door een 101 i 16 en optogt. De overwinning werd behaald door den tamboer van Assendie den eersten prijs, een paar gemon- teerde I riessche schaatsen behaalde eene bouifante en een paar cigarenkokers vielen aan de op den over- winnaar volgenden ten deel. Honderde toeschoxxwers, zoowel op bet ijs als langs de gracht, namen deel aan dit zoo zeldzame wintervermaak, hetwelk ten behoeve van de door den watersnood lijdenden, p. m. f 90 heeft opgebragt. De onderollieieren van bet alhier garnizoenboudende 2de regement dragonders den heer kolonel verzocbt hebbendeten behoeve vaix de door den watersnood lijdenden ieder een dag tractemexxt te laten staan heeft er ook bij de heeren officieren van het x'egement eene lijst gecirculeerdwelke gretig door alien is ingevuld de opbrengt van een en anderruim f 166, is reeds ten behoeve van onze ongelukkio-e lando-e- nooten gestort. Als eene bijdrage tot de beoox'deeling der tegen- woordige dikte van bet ijs kan strekkendat aan de nxenw te bouwen brug over de Ringvaart van Haar- lemmermeerdoor den aannemer D. E. de Koffeene beistelling op het ijs geplaatst iswaaraan dertig man bezig zijn te werken, met een lieiblok van 1000 pond, zonder dat eenig beletsel bun wei'k stuit. Mlddelburg, 10 Jan. De geisoleerde toestand ueemt dagelijks toedaar weldra ook de vaart naar Neuzen, bij die plaats, gestremd zijn zal, zoodat men zich tot Breskexxs bepalen moeten verder door Belgie. De havens te Vlissingen ontvangen dagelyks aanvoer van scbepenen zoodra de wind uit het oosteu ophoudtzal dit getal nog aanzienlijk grooter worden. Het gerucht is hier in omloop dat de Hol- landscbe post te IJersekendanx tusschen drijfijs be- klemd zit. Sedert Maandag avond is bier geen post aangekomen zoodat deze week nog geene eouranten ontvangen zijn, tei'wijl ook de telegrafische gemeen- schap verbroken is. Harderwijk13 Jan. De detachementen sup- pletie troepenwolke in deze en de volgende maand naar Java worden uitgezonden, zullen bestaan voor de helft uit Nederlanders en voor de an - dere helft uit vreemde militairenZwitserswelke laatsten thans zich reeds in dienst bevinden bij bet 2de en 7de regement infanterie te Vlissingen en Helder, en van daar herwaarts zullen overgebragt worden ten eiixde als koloniaal militairen naar Indie te vertrekken. MARKT- en 1I4\0F.L§BEHI«TEK. Schiedam16 Jan. Moutwijnf 12.75 per Ned. vat, Jeneverf 18.25 zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proef19.50. Spoeling f 0.60 de ketel. Amsterdam, 16 Jan. larwe en Rogge onvex-anderd. Gerst goede lxandel. Koolzaad zonder ornzet. Raapolie vliegend421 Id. voorjaar42^ Id. najaar- 43 Lijnolie vliegend341 Id. Maart341 Parijs45 Jan. Volgens de Patriezullen de garnxzoenen op Malta en Corfu verdubbeld en door de Engelsche autoriteiten aldaarde militie georga- nxseerd worden. Ook zal bet Britsche escader van de Middellandsche zee worden versterkt. rurin,15 Jan. De andere Fransche scbepen zullen de 1 ee yan Glaeta ten spoedigste verlaten. Slechts tfe'n xaartuig zal daar blijven, tot aan den afloop van deu wapensUlstand. Het is onjuist, dat de generaal v lakliru geweigerd heeft, de belegeringawerken oq- dureade den wapenstilsUind te staken. De operatTen hebben van weerszijden opgehouden. if eenen 9 15 Jan. De Oest. Zeit. verzekert, dat van wege de Russische regering in de laatste dagen herhaalde verklaringen naar Parijs zijn gezonden mhoudende dat Rusland besloten heeft, onder alle onxstandighedende blokkade van Gaeta van de zee- ^ljde niet te erkennen. In de hoogere kringen alhier is het gerucht in omloopdat Koning Fx-ans aan den Keizer van Oostenrijk zijn vast beslxxit heeft te kennen gegeven, om Gaeta tot het uiterste te blijven ver- dedxgen. 15 Jan. Alhier zijn berigten ontvangen mt Rome van den 12. Daaruit verneemt men, dat de graat van f rapani aldaar uit Gaeta was aangekomen. "'auifestatien in liberalen geest duurden in het Theatre Apollon voort. De pater-generaal der Domiuicanen lieeft eene cir culate uitgevaardigd waarbij aan de tot die orde behoorende geestelijken die zich onder de gelederen ran Garibaldi geschaard of burgerlijke betrekkingen aangenomen hadden bevolen wordtvddr Paschen naar hunne conventen terug te keeren, op straffe van uit de orde vervallen te worden verklaard. LitGaeta zijn berigten ontvangen van den 11. Den 8 hebben de Piemontezen zes duizend schoten op de lesling gelost, waai-op door de troepen van Koning lylet twee duizend schoten werd geantwoord. ele huizen in de stad zijn bijna in puinlxoopen ver- anderd; twintig personeu werden gedood. De admiraal Ee Baibier de iinan heeft daarop onderhandelingen met Konxng brans aangeknoopt, tengevolge waarvan het vuur tot den 19 is gestaakt. De oorlogvoerende pai-trjen zulleii alleen de aangerigte schade mogen Ilcl S LG11GI1. 1).^®,.b,erlg.te° «it lapels loopen tot den 12. Generaal 1 xnelli bevindt zich nog altijd in 'de Abruzzen met negen bataillons Piemontezen, om de vrij talrijke benden opstandelingendie geen boofdaanvoerder hebben, ten onder te brengen. Uit Palermo wordt gemeld, dat bij eene eirculair# <iei autoriteiten maatregelen worden yoorgeschreven voor de veiligbeid der openbare wegen. De geruchten van insurrectionele bewegincen 041 Siciliedoor enkele bladen medegedeeldzijn van grond ontbloot. I'arijs 16 Jan. De Moniteur meldt, dat het be- ngt van de formatie van een vierde regement Keizer- lijke garde onjuist is. Hariricl 15 Jan. De Prins van Asturie is door eene ernstige keelontsteking aangetast. De orrespondencia spreekt het gerucht tegen van eene ontbinding der Cortes en wijzigmg van het kabinet. an den 16. De Kroonprius is buiten gevaar. Home 15 Jan. Het corps diplomatique en de 1 ausehjke Nuntius zijn naar Gaeta vertrokkenom den Koning hunne geluk we liscben aan te bieden bij gelegenlieid der verjaring van zijnen geboortedag." Kopenlia^en, 15 Jan. De Berlingshe Tidende z'egt, dat de werkzaamheden aan de marinewerf met ijver woiden voortgezet, voor zoover bet jaargetijde zulks toelaat. Er zal een wets-ontwerp worden aangeboden, om 4000 matrozen in dienst te nemen. koiistantiiiopel9 Jan. Bij het gouvernement is be rig t ontvangen, dat weldra wederom vijf scbe pen met krijgsvoorraad zullen aankomen, bestemd vooi den Donau. De Russische en Oostenrijkscbe legatien hebben deswege krachtige nota's bij de Porte ingediend. Eoudcii 16 Jan. (B's. O). Er zijn bier berigten uit Washington van den 3 dezer. De president Buchanan heeft het verzoek van de afgevaardigden uit Zuid- Carolina van de hand gewezen en hun verklaard dat bij de wetten des lands zou ten uitvoer leggen en de eigendommen der Unie met alle hem ten dienste staande middelen verdedigen. Twee oorlogschepen zullen naar Charlestown worden gezonden. Bij gerucbte meldt mendat alle belangrijke havens van het zuiden on- middellijk versterking zullen ontvangen. De heer Macintire, van New-York, is tot ontvanger der haven van Charlestown benoemd. Nog loopt het gerucht dat de Bondsfortiflcatien en arsenalen in Noord- Caroline en Georgie zijn vermeesterden dat in Zuid-Caroline de oorlogstoerustingen voortduren,

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 2