N\ 16. Zaturdag, 19 Januarij 1861. VAN Bl lTEIL Al D. dvitschlakd. DAGBLAD ZUIDHOLLAND EN SGRAVENHA6E - rt -7/i 1fifl P.l.R 1 .80 €trs. Dit Dajblad ver schijnt dageUjksuitgenomen Zon- en Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per })Ost f 6. Brievenstakken en advertentien f r a 11 c o aan Bureau van dit Ddgblad. ItlKfiKJlKiitrKll ell WETHOITDERS van 'sGravexhage maken bij deze aan de belangliebben- den bekenddat de grond tussehen den Hoogen Wal en de nieuw gebouwde Schoollocalen in de NieuweScliool- straat op grondrente verkrijgbaar is gesteld voor het bouwen van huizenvolgens het plan van verdeeling door den Raad vastgesteld den 2 Januarij 1861. De voorwaarden van verkoop met het plan van ver deeling van het terrein zijn te bekomen ter plaatse- lijke Secretaire, 2de afd.tegen betaling van f 0.50. De termijnwaarop omtrent deingekomen aanvra- gen zal beslist worden is door Burgemeester en Wethoudersbepaald op Yrijdag, den 1 February 1861. 's Gravenhage den 16 Januarij 1861. F. G. A. GEVERS DEYNOOT. De Secretaris P. WlXTGENS. BFRGEMEESTER en WETHOUDERS van 's Graveshage zijn voornemens, op Maandagden 4 February 1861, des namiddags ten ddn nre, op het Raadhuis, in het openbaar, AAN TE BESTEDEN 1°. liet leveren en leggen van eenige kant- steenen voor voetpaden (trottolrs) en a0, het leveren van gegoten ijzeren pijpen tot eene lengte van 6SO ellen. De Bestekken en Voorwaarden dezer leveringen liggen ter lezing op de Gemeentewerf, alwaar ten dien aanzien dagelijks tot des middags 12 ure inlichtingen te bekomen zijn, en zijn verkrijgbaar ter plaatselijke Secretarie, 2de Afdeeling, tegen betaling van 0.10 voor elk Exemplaar. Kerlijn 17 Jan. Het blijktdat de ministeriele partij in het Heerenhuis wel versterkt is door de onlangs gedane benoemingen maar als men de bankeu der zoogznaamde regterzijde ziet, dan is het duidelijk, dat die benoeming slechts een halve maatregel is ge- weesten door eentweedezal moeten gevolgd worden, wil de Koning aan zijne hervormingsplannen gevolg geven. De Italiaansche kwestie wijkt op den achtergroml, sedert aller blikken op de onderhandelingen met Denomarkeu zijn gevestigd. Een oorlog tegen dat Rijk is hier zeer populair en velen gelooven, dat die on- vermijdelijk is. Weenen 16 Jan. De heer von Plener, minister van finantien, heeft een langdurig onderhoud gehad met den Keizer en dezen den ongelukkigen toestand onzer finantien bloot gelegd. Er zullen en moeten buiteu- gewone maatregelen genomen worden tegen de meer dan half in opstand zijnde provincien maar daartoe behoort geld en veel geld ook. Zonder crediet is dit moeijelijk te verkrygendit weet men hier en overal elders, maar ons gouvernement scliijnt ook niet meer te weten, en geen middel te kennenom die moeijelijkheid op te lossen. Zelfs een staken van de interest betaling zoubijnageen verligting aanbrengen. Er wordt wel van eeneleeninggesproken met het crediet mobilier, maar dat is blijkbaar een verzinsel. Niemand zal onder de tegenwoordige omstandigheden eene leening met ons gouvernement aangaan. F R A N K R IJ M. Parijs, 17 Januarij. Particuliere Correspondence. Hebt gij wel eens des zomers opgelet, doorwelke symptomata het onweder wordt voorafgegaan. Nadat het openen van de sluizen des Hemels, de wandelaars naar hunne haardsteden heeft teruggedreyen, keert alles in de natuur tot eene zekere twijfelachtige kalmte terug waarvan schier ieder voorwerp, dat u omringt, de kenmerken schijnt te dragen. Boven uin het westen drijven nog eenige donkere wolken stalig voort en schijnen besluiteloosof zij zich over uw hoofd zullen uitstorten of naar het oosten afdrijven. Om u doet zich het gezang der vogelen bij tussehenpoozen hooren en zelfs die wezens schijnen er aan te twijfelen, oi het uur voor liun concert wel zou zijn aangebroken. Gij zelf weet nietof gij u wel in de open lucht kunt wagen en waarom zoudt gij niet in twijfel staan nu zelfs de wind niet schijnt te weten, uit welkenhoek hij moet waaijen wij in de staatkundige wereld een dergelijk tijdperk. Alles geeft zich als om strijd het voorkomen, van naderenden vredemaar ik weet niet juist wat, fluistei t ons toe op onze lioede te zijn. Of lieverik weet het wel: het is het misschien maar al te gegronde voor- uitzigtdatwat men ook doede oorlog onvermijdelijk is. En tocli weet men bepaald, dat 1' rankrijk alles aanwendt, opdat het Engelsche gouvernement den vrede predike en dat men reeds zoo verre geslaagd schijnt te zijn, dat Albion en Frank rijkin vereeniging met elkander, op hunne beurt stappen bij den bcei de Cavour aanwenden, opdat deze zijn invloed bij het Sardinische Parlement en bij Garibaldi doe gelden en deze van een aanval op Venetie afzie. an deze zijde wil dus alles vrede ademen, en zelfs de taal der FranscheEngelsche en Cavoursche dagbladen stemt daarmede in. De Morning Posthet orgaan van lord Palmers ton, raadt zelfs Garibaldi aan, de onder handelingen te vertrouwenthans door den heer Cavour in overeenstemming met lord Palmerston gevoerd. De Opinione vergeet mede niet te doen opmerkendat de gemakkelijkheidwaarmede Sicilie en Napels werden bevrijdde vooronderstelling eener gemakkelijke veroveringvan\ enetie niet wettigt. Doch zouden al die stappen werkelijk inliet belang van den Europeschen vrede zijn ondernomen. Van de zijde van Engeland baart ditgeen twijfel. Het wantrouwen van het Kabinet van St. James omtrent Frankrijk en de Murats en de daaruit gevolgde wensch naar de een- heid van Italie zijn verlangenom de Italiaansche verwikkelingen niet tot voorwendsel van zekere Napo- leontibche oudornemingeii t doen slrekken en zoo- doende Engelands onverdeolde aandacht aan Syrie te kunnen wij den, maken het ontwijfelbaar, dat En geland den vrede wenschten zoodoende 1' rankrijk wilhelpen, misschien zijns ondanks, de toespraak van 1 Jan jl. te verwezenlijken waaraanliet Kabinet van St. James overigens weinig vertrouwen schenkt, na hel geen lord Cowley bij de vertooning van les massacres 'de Syrie in de Cirque heeft gehoord. De opregtheid van den heer de Cavour lijdt evenmin twijfel. De innerlijke toestand van Italie eischt eene duurzame regeling alvorens Piemont aan den krijg zal kunnen denken. En daarbij heeft de lioer Thouvenel Sardinie ovei- tuigd dat Gaiita nog eenige maanden weerstand zal kunnen bieden en dat Koning Frans II zich tot het uiterste zal vei'dedigen, ten einde die vesting tot de lente te kunnen behouden en juist den aanval op Venetie als hulpmiddel voor zich zelven interoepen, ten einde uit zijn togenwoordigen toestand te geraken. En zonderling genoegen dit voert ons van zelf tot de vraag: is Frankrijks bedoeling opregt? de beletselendoor onze vloot te Gaeta aan de Piemon- tezen in den weg gelegd, liebben den Koning van Napels juist geholpen, dat plan misschien te kunnen ver wezenlijken. Onze schepen tocli hebben Koning Frans II in staat gesteld, Gaeta van eene hoeveelheid levens- middelen te voorzien, welke voor zes maanden voldoende isterwijl onze schepen eerst bevel ontvingen naar Frankrijk terug te keeren, op het oogenblik dat de toe stand der zeeten gevolge van het tegenwoordige jaar- o-etijde, den Piemontezen grootelijks in het beschieten van de zeezijde zal belemmeren. Nuzegtde Moniteur van heden wel, dat ons eskader den 19 dezer Gaeta zal hebben verlaten en dat de tegenwoordigheid onzer schepen voor Gaeta sleclits ten doel hadeen blijk van sympathie aan den jongen Koning te geven. Maar zoo die sympathie werkelijk bestaat, waarom dan met vroeger den aanval der Piemontezen belemmerd of belet Doch het regeringsorgaan zegt ookdat ons couvernement aan het beginsel van non-interventie getrouw heeft willen blijven. Maar ik geloof dat dit beginsel reeds door het zenden onzer schepen werd ceschonden en gedurende eenige maanden loort- gezet is. Ik voor mij hecht dus weinig aan de opregtheid der bedoelingen van onze Regering. Ik zie daarin veelmeer het streven omvertrouwende op het vasthouden van een aanval op Venetie door Garibaldi, op nieuw eene diepe klove tussehen dien generaal en de Sardinische Regering te doen ontstaan, en tegelijkertijd het naar vrede hakende Europa zooveel voldoening als mogelijk te geventen einde zich, ten koste van Oostenrijk, in de oogen van het algemeen te verheffen en zoodoende alle verantwoordelijkheid van den oorlog op Keizer Fvans Josef te doen tei ug- vallen, juist zoo als dit voor den oorlog in Ltaliii Prijs der Advertentien, van 16 regels f 1.80 el he regel meer 25 centsbehalve het zegel. Groote letters naarmate de ruimtewelke zij beslaan. A1 1 zou toonenvertrouwen in de toekomst te hebben, Z.UU Doch, in plaats daarvan, heerscht er eene schier onge- kende bedrijvigheid aan het ministerie van marine. Op dewerfvan St. Ouen zijn 200 nieuwe kanoneersloepen besteldterwijl de minister van oorlog eene circulaire aan de militaire bevelhebbers heeft uitgevaardigd en de proeven te Vincennes'onder toezigt van den man i - schalk liandon, voortduren. De zoo even genoemde circulaire heeft tot doel het vereenigen in de instructie-depots van het tweode godeelte van het reserve-contingent. Nu zegt men weldat de rede door den Keizerden 4 February bij de opening der wetgeving uit te sprekenzeer vredelievend zal wezen doch ik behoef u niet te doen opmerken, dat dit gclieel voorbarig is en mondelinge verklaringen in deze niets beteekenen, te meer nog nu de Fransche politick in de laatste jaren heeft bo- wezendat de kracht der omstandigheden dikwijls sterker dan die barer woorden was en dit zelfs een barer onderscheidende kenmerken uitmaakt. De zoo even vermelde verklaring van den Moniteur laat echter eene gewigtige vraag onbeantwoord. Het is namelijk deze: Wat zal er gebeuren als de wapenstilstand den 19 dezer zal zijn afgeloopen? Hier wordt daaropdoor sommigen geantwoord dat alsdan met Frankrijks bemiddeling onderhandelingen zullen worden geopend, tot ontruiming van Gaeta door de Napolitanen. Ik nieen echter goed ingelicht te zijn, iudien ik u meld, dat Frankrijk, na het terugtrekken van ons escaderhet geheel opgeeft, Piemont of Koning Frans II bij te staan en dus de groote Mogendheden geheel vrij zal laten. Bovcudien kan ik het gerucht tegenspreken dat Rusland en Spanje de taak i an ons escader weder zullen opvatten. Ik geloof zelfsdat ons Kabinet de stellige overtuiging heeft verkregen dat daartoe geene kans bestaat en eerst daarna het besluit tot het terugtrekken van ons eskader bepaald is geformuleerd. Het is ook niet onmogelijk, dat Rusland met het oog op Syrie, van meening is, dat het hoog noodig wordt, de menager la chevre et le choux. Onze half-officiele pers ontkent het beweren van de Nazionevolgens welk blad Frankrijk de toezegging van de groote Mogendheden zou hebben verkregen, dat zij de blokade van Gaeta door de Piemontezen, zullen erkennen. Onze bladen voegen er bij dat onze regering daartoe geene stappen heeft gedaan. De Napolitaansche agenten, die hier kortelings zijn aangekomenhadden boven- dien in last, onze regering te bewegen, die blokade niet te erkennen. Terwijl onze regering overigens het denkbeeld eener confederatie heeft opgegevenmoet zy nog altijd aan dat van een Congres vasthoudenen men verzekertdat dit dezen avond in den Constitutionnel op krachtige wijze zal worden ontwikkeld. Anderen weder beweren, dat onze Keizer, alvorens dit op nieuw ten tapijte te brengen, den Keizer van Oostenr rijk in een mondeling onderhoud zou polsen. Ik behoef u echter niet te zeggen lioezeer dit laatste gerucht bevestiging verdient. Er heeft zich hier ter stede een comite gevormd tot het vervaardigen en verzamelen van pluksel zwachtels en andere benoodigliedenten dienstevan Gaeta. De eerste bezending is door den generaal de la Tour, adjudantdeslvonings, medegenomen. Daar- onder behoorde eene gift van 60,000 franken van den graaf de Chambordeen aantal chirurgische instru- mententwee huisapotheken en eene hoeveelheid linnen van ons Keizerlijk Huis ter waarde van meer dan 1000 franken. De nog altijd liangende negociatien tussehen Fraukry k en Engeland, nopens onze bezetting van Syrie, blijven van zoo ernstigen aarddat men reeds van de ver- vauging van lord Cowley door lord Grand\ille spreekt. Hoewel ik het laatste voor ongegrond kan verklarenschijnt er steeds geen uitzigt op schikking dezer kwestie te bestaan. Engeland inis- trouwt onze bedoelingen en weigert dus den ge- stelden termijn te verlengenterwijl Frankrijk zoo weinig aan het terugtrekken onzer soldaten denkt, dat gij waarschijnlijk weldra zult hoorendat 500 man die te Alexandria uit China zijn teruggekeerd bevel hebben ontvangennaar Syrie te vertrekken. Daarenboven bestaat de nota van lord John Russel, waarvan dezer dagen is gesproken, niet alleen wer kelijk maar zelfs moet gisteren een tweede stuk van dien staatsman bij onze regering zijn ontvangen, waarm op vrij duidelijke wijze wordt gesproken van het s: zou evenwel misschien tocn, uieuegeu- y - f \veT»;;Si:ge,„^nde do »1 h.. W. in dc .W»o. I llompen, welke ons thans overal omringen, beleven vertrouwen stellen, mdien zy zelve in de eexste plaats I

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 1