Een laan met historie 39 o A. SIMONS 79 ct 19c 98 ct 59 ct Alles is goedkoper bij A. Simons Stamvader Burgemeester Hervormde Kerk van Kethel weer in gebruik Boomschors Ratten RAAK COLA DRINK Fles inhoud 1 lifer 59 ct. nu fancy roze keta ZALM hele moot blik 220 gr. van 175 ct. nu UNOX Groenlesoep 79 ct. 79 ct. Groot blik 49 ct. Nieuwe oogst malse speksnijbonen Inhoud pot 720 gr van 89 ct voor Koen Visser Nasi- of Bami- Goreng Speciaal van 1.89 nu Weg ens en arm succes QUICK UP Per fles 55 ct Nu 3 gezinsflessen Ko tlrinl.t het ooli! ALLE SOORTEN JAM per pot JUS D'ORANGE MARGARINE extra hwaliteit REUZEN BAAL Z0UTE PKNDA'S ovenverse Kristaf suiker kilo pak 1.18 Gesneden zoetzuur LET OP! Bij ons nog steeds SUPRA KOFFIE Literflacon UNIEK alleen bij ons afwas, tegels, ramen, houtwerk pankhire groenten relelame Dinsdag: savoye kool Woensdag: rode kool 15 ct. Donderdag en vrijdag Panklare worteltjes 29 ct met gratis pieterselie De Groentehandel voor Groenoord en omgeving Laan van Bol'es 27 Als enige uitzondering tussen de riaar componisten, musici en zangers genoemde straten en pleinen in onze wijk, is de Laan van Bol'Es zowel voor Groenoorders als voor mensen van buiten de wijk een vreemde naam. Betekenis en achtergrond van die naam zijn weinige nieuwkomers hier bekend. Daarom leek het ons wel eens leuk u te vertellen hoe die naam eigenlijk ontstaan is. We togen daarom naar het Gemeente-archief en vonden daar in oude land- kaarten en kranteknipsels een interessante historie over de familie Bol'Es naar wie de laan genoemd is! Wanneer de naam Laan van Bol'Es pre- cies ontstaan is, valt niet te zeggen. Voor de huidige laan ontstond, was er het Laantje van Bol'Es; een kronkelend weggetje, omzoomd met knoestige bo- men, dat liep van achter het huidige bad Groenoord, langs de boerderij Land- vreugd naar de Vlaardingerweg. Jaren- lang zochten (vooral verliefde) Schie dammers er verpozing en ondeugenden onder hen strikten er mezen. Opmerk- zame wandelaars zagen aan gele strepen in het land dat er in vroeger dagen een groot huis moest hebben gestaan. Dit huis was eigendom van de familie Bol'Es geweest. De stamvader van deze familie was Cor- nelis Hermensz., die in 1690 van Bolnes naar Schiedam verhuisde, aangezien hij hier betere bestaansmogelijkheden vond voor zijn vrouw en 7 kinderen. Hij ves tigde zich bij de Vlaardingse poort. Kort hierna overleed zijn vrouw. Cornelis huwde kort daarop met Grietje Arents, die hem evenals zijn eerste vrouw 7 kinderen schonkl Adriaan, een van zijn meest belovende kinderen mocht op kosten van de Ge- meente Schiedam, in Leiden studeren. Een andere zoon, Harmen genaamd, een bekwaam architect, trad in dienst van Tsaar Peter de Grote en heeft geholpen bij de bouw van St. Petersburg, terwijl een derde zoon, Ary Cornelis zijn vader opvolgde als stadstirnmerman. De vader overleed in 1735. Na 1754 werd Ary Cornelis bijgestaan door zijn zoon Rutger, aangezien deze functie steeds omvangrijker werd en een man haar onmogelijk langer af kon doen. Behalve plannen en plattegronden stook- te 't tweetal ook jenever, iets wat in die tijd veel Schiedammers deden aangezien er geen wetten waren die dit verboden. Maar Rutger heeft behalve jenever nog wat anders nagelaten. Hij heeft bijge- dragen tot de bouw van het oorspron- kelijke Beursgebouw en maakte boven- dien een fraaie plattegrond van Schie dam de z.g. ,,Caarte figuuratijff", waar- aan hij 4 jaar heeft gewerkt. De kaart is in koper gegraveerd en er zijn slechts 80 exemplaren van afgedrukt, waarvan voor zover bekend slechts 2 exemplaren in Schiedam bewaard gebleven zijn (u kunt er in het Gemeente-archief Oude Kerkhof 5 een zien). Een van de andere nazaten was Cor nelis Adriaan van Bol'Es, die van 1852 tot 1854 burgemeester van Schiedam was. Hij woonde tegenover de Plantage, op de piaats waar vroeger het oude Postkantoor heeft gestaan. Vermoedelijk is hij ook de eigenaar geweest van de buitenplaats op het Laantje van Bol'Es, die zo spoorloos verdwenen is. Zijn zoon Frederik Jacob woonde er in ieder ge- val wel. Zijn vader was toen echter nog geen burgemeester maar wel lid van de gemeenteraad. Frederik Jacob zelf was kandidaat in de reehten en letteren aan de Universiteit in Leiden. Toen Frederik Jacob 24 jaar oud was, ging hij in dienst, om onder Koning Wil- lem I de Belgen een lesje te geven. Hij moest zijn bloeiende buitenplaats in Ke- thel dus vaarwel zeggen om zijn vader- land te dienen. Wat er met hem gebeurd is? Hierover zwijgt de geschiedenis, maar wel is bekend dat hij op 3 Sep tember 1832 is overleden. Hij werd bij- gezet in het graf van zijn vader in Ke- thel. Op de grafsteen staat vermeld: De Edelachtbare heer Cornelis Adrianus van Bol'Es in leven burgemeester van Schie dam en zijn zoon Frederik Jacobus van Bol'Es, alhier overgebracht uit het vijfde graf, derde plein, den 25 juni 1854. Hierna heeft het buitenhuis nog pirn. 25 jaar stand gehouden tegen verwildering, maar omstreeks 1890 is het verdwenen. U ziet dat er heel wat kan vast zitten aan de naam van een straat waar we allemaal zo vaak per week doorheen komen. We hopen u met dit historische verhaal een piezier te hebben gedaan en willen een volgend keer graag nog eens met u in de historie van Groen oord en Kethel duiken. Op vrijdag 30 augustus om half 8 des avonds zal met een speciale bijeenkomst het gerestaureerde kerkgebouw van de Hervormde Gemeente te Kethel weer in gebruik worden genomen. De zondag daarop, op 1 sept., zal dan weer de eerste dienst in de kerk wor den gehouden. De restauratie van de kerk zal dan in totaal ca. f 332.000,hebben gekost en ruim anderhalf jaar hebben geduurd. De restauratie, die onder leiding stond van Architect Kruger, omvatte een grondige inwendige onderhoudsbeurt, vernieuwing van binten en gewelven, terwijl de hou ten vloer werd verwijderd om weer piaats te maken voor de oude plavuizen. De verwarming werd verbeterd en het uit 1884 daterende orgel werd duchtig on der handen genomen. Een deel van de restauratiekosten (dat gene wat oudheidkundige waarde heeft) wordt gesubsidieerd door de Rijksdienst voor Monumentenzorg. De rest der kos ten werd door de Kerkgemeenschap zelf bij elkaar gebracht. Van da huidige op een terp staande kerk is bekend dat ze ca. 400 jaar oud is, doch oudheidkundigen zijn van me- ning dat er reeds in de 15e eeuw spra- ke was van een kerk op dezelfde piaats. Men vindt in de kerk nog een kansel en een bank van 1630 terwijl er ook een fraaie herenbank te zien is daterend uit 1775. De heer Hoek van de oudheidkundige dienst van Rotterdam is momenteel be- zig een studie van de huidige kerk te maken. Zodra alle gegevens verzameld zijn, willen we daarover eens uitgebrei- der schrijven. Diegenen onder u die de kerk eens na- der willen bekijken, adviseren we eens op een zaterdagochtend de koster, de heer v. Haften, om een bezichtiging te vragen. Hij is dan meestal in de kerk aanwezig om de dienst van zondag voor te bereiden. Van de plantsoenendienst hoorden wij dat men de laatste tijd wordt opgebeld door mensen (ons advies opvolgend?) die vernielingen signaleren van bomen of struiken. Een voorbeeld van vernieling werd door verschillende bewoners gemeld; n.l. het afhalen van boomschors door kinderen. Het is echter goed te vermelden dat die bomen wier schors los zit, zodat het verwijderd kan worden, juist bomen zijn waar het schors MOET afvallen omdat deze bomen ieder jaar nieuwe schors krijgen. Als voorbeeld noemen we de platanen, die op verschillende punten staan. Laat hier dus de kinderen hun gang maar gaan; het is een vernielings- drang die op de plataan geen kwaad kan, doch eerder goed doet! Verschillende huismeesters vroegen ons om de bewoners er nog eens op te wil- en wijzen dat het rattenprobleem steeds groter vormen aan gaat nemen. Vaak met de beste bedoelingen gooien veel mensen brood- en etensresten van- af de galerijen naar beneden (voor de eenden of vogels) doch men beseft niet dat veel hiervan blijft liggen en op de ratten een grote aantrekkingskracht uit- oefent. Zelfs overdag worden regelma- tig ratten bij de flats gesignaleerd. Wie iets van ratten af weet, weet ook dat deze dieren zich ontzettend snel voortplanten. De bestrijding kan deze voortplanting beslist niet bijhoudenl Het grote gevaar dat ratten voor de volks- gezondheid opleveren, kan niet vaak ge- noeg worden vermeld! Werkt u dus mee om de ratten te be- strijden en gooi uw etensafval in stort- koker of vuilnisbak. En wilt u de eenden voeren, ga dan naar de singelkant en voer die dieren in het water, zodat u ziet dat ze het inderdaad ook opeten. 49d Hierbij dubbele tube mayonaise 69 ct. 1.25 Frankfurter knakworst Italiaanse geconcen- treerde tomatenpuree 4 blikjes 49" 1.49 98* 69" Appelaardbeien - kersen - bosbessen - frambozen etc. Onze bekende Grote fles 0,6 liter van 98 nu Ca. 500 gram Hooymeyer beschuit 2 rollen Gezinspot inhoud 720 gram Ook Melita maling. FILTERZAKJES No. I 40 ct. No. II 49 ct. 89"

Groenoord Akkoorden | 1968 | | pagina 3