NOTEER DE DATUM 23 en 24 September a.s. Modehuis Marlen BROERSVELD 76 de stam r Hoe maken we Groenoord leefbaar voor de jeugd? i cAiaison V I Bazuingeschal van melkman Administratief medewerksier J' I X Actieve ouders? De piemen Speelmogelij kheden J. Oreiiosingel Statusgroen Bouwspeelplaats top-form meubelen Alleenverkoop van Schiedam Parkweg 201-205 Telefoon 26 83 68 Vrijdag 's avonds geopend VERMEULEN N.V. Internationale Technische Handelsonderneming „MTHO - SCHiEDAM99 Dat de jeugd van Groenoord meer wil is wel zonneklaar gebleken uit de op- stellen die ze maakten over de spel- en rekreatiemogelijkheden in Groenoord. En wat ze willen maakten ze ons ook wel duidelijk: ze willen meer klimrekken, speel- plaatsen, zandbakken en plaatsen waar ze hun fantasie kunnen uitleven in en op oude bomen, bouwmaterialen, desnoods een oude auto of vliegtuig. Ze willen in de vakanties hutten bouwen van oude planken en stenen. Maar hoe denken de ouders van die kin- deren er over? Zijn ze bereid hun apa- tische houding te laten varen, zich daad- werkelijk in te zetten om de idealen van hun kinderen te verwezenlijken? Dat eist meer dan alleen maar goedkeurend knik- ken bij het lezen van de artikelen in ,,Groenoord-Akkoorden". Dat eist een spontane aktie, morele en daadwerkelijke steun aan diegenen die zich in willen zetten voor het uitwerken van de plan- nen en het bespreken van die plannen met Gemeente-instanties etc. Tot nu toe bleek ons echter van die steun der ouders maar bitter weinig en we vragen ons af of we alleen staan in onze mening dat er meer gedaan moet worden voor onze kinderen. We geloven van niet, doch zouden zo graag het be- wijs in mondelinge- of schriftelijke ad- haesiebetuigingen zien. Pas als we dit bewijs kunnen overleggen aan diegenen die de realisering van speelruimten in hun macht hebben, kun nen we verder werken. En laten we u nu eens een beeld geven in welke richting onze gedachten gaan. We zijn van mening dat op de verschil- lende pleinen die nu geheel als parkeer- ruimte zijn ingericht, een mogelijkheid moet bestaan om daar alsnog gelegen- heid voor spel te kreeren. Vooral de pleinen die het laatst gereed kwamen (H. Bosmanplein, Corn. v. Zantenplein, D. Schaferplein en Sem Dresdenplein) vragen om een doorbreking van de par- keermoloch. Op die pleinen bevinden zich ca. 75 parkeervakken, waarvan er op de top-uren zo ongeveer 50 bezet zijn. Tevens zijn er 35 garages in de onderbouw. Overdag zijn de pleinen bij- na leeg, doch wat is er voor een kind te doen alleen op de stenen? Er staan op de pleinen nog 6 bloemperken, met een betonnen rand, die echter weinig rekreatieve waarde hebben. De jeugd loopt er dwars doorheen; dat kan plant- soenendienst wel getuigen, die de zaak moet bijhouden. 15 Boompjes complete- ren de pleinen. Hardop denken we nu: „De ruimte van de plantenbakken met de niet gebruikte parkeervakken moet toch effectiever benut kunnen worden Want wie zo'n plein kan zien als een soort open kamer voor de omliggende flats, die moet met ons van mening zijn dat er aan de funktie van zo'n kamer beslist niet tegemoet wordt gekomen. Op zo'n plein moeten zich de kinderen van de omringende flats kunnen verma- ken onder toezicht van hun moeders. Die moeders (op een bankje bij een zandbak bijv.) krijgen dan dat veelge- wenste sociale contact dat we in onze wijk zo node missen. Het voorbeeld van de reizende beiaard op het H. Bosman plein onlangs, spreekt duidelijk; als er op een plein maar iets te beleven valt, fungeert elke activiteit als een sociale ijsbreker. Nu weten we wel dat in eerste instantie de pleinen een meer rekreatieve be- stemming was toebedacht. De eerste pleinen (Bern. Zweersplein, W. Landre- plein) zijn daarvan een voorbeeld. Daar is wel gras, zijn wat rekken en een zandbak. Doch een intensiever benutten van de bouwgrond (flats werden hoger, de binnenpleinen kleiner) benevens het toenemend autobezit (hield men aanvan- kelijk rekening met 1 auto per 2 ge- zinnen nu is dat al 1 auto per gezin) werd de pleinen hun oorspronkelijke be- stemminq onthouden. Wat de parkeermogelijkheden betreft is er echter buiten de pleinen nog ruimte te over, die niet of nauwelijks gebruikt wordt. We noemen W. Andriesenlaan, P. v. Anrooylaan en de parkeerplaatsen Jan Damenstraat en Jacob Bijsterstraat We weten uit Literatuur (Jeugd en Woon milieu, uitgave Bouwcentrum) dat er le- gio middelen zijn om op kleine ruimten toch iets te kreeren voor de kleinste kinderen die in de onmiddellijke omge- ving van de flats moeten spelen, voor, tussen en na schooltijd. De kosten aan dit soort speelruimten verbonden zijn in verhouding gering. Met boomstronken, betonnen bouwelementen, rioolbuizen zijn al wonderen te verrichten. En een zandbak is ook wel te bekostigen en behoeft heus niet altijd een bron van vervuiling te zijn. Want zand is een es- sentieel speelattribuut voor de kleinen. Let u maar eens op hoe ze het toch bemachtigen door straattegels los te maken! Dan zijn er in de wijk momenteel nog enkele braakliggende terreinen, waar van enkele al met gras zijn ingezaaid. Ook daar zouden speelattributen een plaats moeten krijgen. Het is jammer dat over de definitieve bestemming van die open ruimten nog zo weinig te ver- tellen valt. Het woord statusgroen valt als we kij- ken naar de 30 bomen, keurig op een rij naast de Martinuskerk. Hier kan de jeugd hoogstens een tentje neer zetten; balspelen is er moeilijk tussen die bo men. Wat zouden hier moderne fel ge- kleurde speelplastieken naast een grote spelfunktie ook nog een artistieke waar de hebben I Op het nu nog braakliggende stuk grond aan de J. Oreiiosingel zijn ir» de toe- komst scholen te verwachten, hoewel niemand daar nog het ware van weet. Een tweetal voetbruggetjes zullen de door de gehele wijk lopende voetpaden over de singel heen voeren! Uit reakties van bewoners maken wij op dat men met toekomstige scholen niet erg gelukkig zou zijn. Liever zou men de gehele strook willen benutten als een groene long, dwars door de ge hele wijk heen. Een leuk slingerend wan- delpad met veel bomen, banken, zand bakken, speelwerktuigen etc. zou een ideaal van velen verwezenlijken. Als laatste wens hebben wij een terrein dat blijvend gebruikt kan worden als z.g. bouwspeelplaats. Een terrein dus waar de jeugd zich onder toezicht kan uitleven in het maken van hutten en an- dere bouwsels. Ook hierover hebben we literatuur, getoetst aan de praktijk van andere steden in binnen- en buitenland. Vooral de stad Utrecht heeft op dit ter rein baanbrekend werk verricht. We we ten dat er ook in gemeentelijke kringen mensen zijn die zich voor bouwspeel- plaatsen interesseren, dus wie weet Een van de melkmannen in onze wijk (we zullen zijn naam niet noemen) heeft er een gewoonte van gemaakt zijn komst op de pleinen bijzonder luidruchtig aan te kondigen. Zo luidruchtig, dat er al verschillende klachten van boze bewo ners zijn binnengekomen. Ook bij de Gemeente is deze overdadig toeterende melkman met naam en toenaam bekendl Op een van de door het gemeente- bestuur gehouden contactavonden werd n.l. door een bewoonster een klacht over de geluidshinder ingediend. Deze klacht werd daarna door de Gemeente aan de Wijkvereniging doorgegeven met het ver- zoek de zaak af te handelen. We hebben genoemde melkman eens op een van de pleinen nauwkeurig aange- hoord en moeten zeggen dat zijn ge- toter werkelijk alle perken te buiten gaat! Meer dan 20 keer schalde zijn toeter met overslaand geluid over het plein. Voor slapende baby's en mensen met nacht- dienst werkelijk een verschrikking. Dit hoeft toch echt niet; iedere huis- vrouw weet ongeveer hoe laat de melk man komt; enkele stoten op de toeter zijn voldoende om hen naar beneden te laten komen. We hopen dat de melkman deze papieren waarschuwing ter harte zal nemen. We adviseren hem zijn ,,muzi- kaliteit" voortaan uit te leven langs de lijn op het voetbalveld. En wil hij niet goedschiks, dan maar kwaadschiksl! modeshow NAAIMACHINEBEDRIJF Fransenstraat 9 f. o Gem. bibliotheek Waalstraat 38, tel. 340075 - Vlaardingen ZIG-ZAG machines in koffer v.a 248,- In modern bergmeubel v.a. 325.— STERNA a MET BAKER VOOB DIENSTBETOON EM BETROUWBAARHHD VAN DE ERKENDE NAAIMACHINE- BEDRIJVEN IN NEDERLAND. STERNA SERVICEBEDRIJF ITHO-SCHIEDAM Afdeling Inkoop vraagt voor zeer spoedige indiensttreding een: ten behoeve van de voorraadadministratie Vereisten leeftijd ca. 17-19 jaar duidelijk handschrift gewend nauwgezet te werken Mulo-opleiding strekt tot aanbeveling. Wij bieden; goede salariering aangename werkkring op een kleine afdeling. Sollicitaties, telefonisch of schriftelijk, zo spoedig mogelijk te richten aan: Nieuwe Haven 249, Schiedam, t.a.v. de heer Griffijn, Tel. (010) 20 0340 Voor een modern kapsel volgens de laatste internationale mode, speciaal voor U door ons geinterpreteerd naar Schiedamseweg 41 a - Telefoon 26 72 51 DAMESKAPSALON cMaison ,£ary' Erkende biologiques en kerastase Salon Paris Membre du sections d'Art

Groenoord Akkoorden | 1968 | | pagina 3