akkoorden y/w- karwei teneinde Cen besparing van tientallen guldens! SCHIEDAMSE J ALOEZIEENFAB RI E K noodzakelijk samenspel ondergronds verkeer kosten zelf verdienen hoger peil geen zuinigheid ook tuindorp t ii) rijbetvijs „JASMIN Boerenleenbank Schiedam/Kethel Van Seltn's slagerijen Kethels groente- en fruithuis Het is de juiste tijd voor een aluminium jaloezie le Jaargang no. 13 31 oktober 1968 Kethel omhoog Als dit blad in uw bus glijdt, zuilen waarschijnlijk de laatste straatmakers uit Kethel-Oost (Vogelbuurt) vertrokken zijn. Hiermede is dan een periode van 5 maanden afgesloten, waarin deze buurt volkomen overhoop lag door een ingrij- pende, doch hard noodzakelijke ophoging van straten en tuinen! Dat aan deze ophoging het nodige, doch onvermijdelijke, ongerief vast zat, is duidelijk! toegankelijkheid van de straten voor brandweer, G.G.D. en Politie ook nog aandacht worden besteed. Ook trouw- partijen, begrafenissen e.d. moeten in zo'n periode van ophogen normaal voort- gang kunnen vinden. Dat in zo'n situatie een bewoner wel eens moppert om een voor hem onple- zierige situatie, waarvan dan meestal de Gemeente de schuld krijgt, weet men bij Gemeentewerken wel, doch zoals al ge- zegd: men kan het niet iedereen tegelijk naar de zin maken. En dat deze rigoreuse werkzaamheden beslist noodzakelijk waren, zullen zowel de bewoners als Gemeentewerken vol komen beamen. Want hoewel de Vogel buurt nog maar 8 jaar bestaat, was de grond waarop de huizen gebouwd zijn al ontstellend verzakt. Met als gevolg dat de aansluitingen van rioleringen, gas, water e.d. gevaar liepen. Het was on- verantwoord deze situatie te laten voort- duren! Bij hevige regenval konden de riolen het water niet meer afvoeren en hele delen van de straat stonden dan blank. De afvoer van faecalien gaf al evenzeer grote problemen. De afvoer naar het gemaal aan de Schiedamseweg stag- neerde regelmatig met als gevolg slecht afvoerende toiletten, stank en meer na- righeid. Voordat een groot aantal klachten van bewoners bij de Gemeente was binnen gekomen, was men bij Gemeentewerken al gereed met de complete plannen voor een reconstructie van straten en tuinen van de wijk! Alle bewoners werden d.m.v. een cir- culaire op de hoogte gebracht van het begin der werkzaamheden. In die circu- laire stonden ook de namen en telefoon- nummers van de betreffende gemeente- ambtenaren die de leiding hadden over het project. Zoveel als in haar vermo- gen lag, werd door de Gemeente reke- ning gehouden met de wensen en ver- langens van de bewoners. Speciale aan- passingen i.v.m. vakanties kwamen veel- vuldig voor. Dat men toch veel ongerief moest ac- cepteren is onvermijdelijk wanneer men weet hoeveel facetten er aan zo'n op hoging nog vast zitten. Een ingewikkeld samenspel tussen Gemeentewerken, P.T.T., G. T. B., Plantsoenendienst etc. kan met het oog op de veelheid van werkzaamheden voor buitenstaanders wel eens onoverzichtelijk lijken, we kun nen u verzekeren dat al deze diensten hun uiterste best hebben gedaan om 't ongerief zoveel mogelijk te beperken. Bij Gemeentewerken, waar men ons uit- voerig over de werkzaamheden inlichtte, merkten we dat het onzichtbare verkeer onder de grond bijna net zo druk is als het verkeer bovengronds. Rioolstelsels (een voor hemelwater en een voor fae- calien) gas- en waterbuizen, talrijke elec- triciteitskabels voor zowel hoog- als laagspanning, telefoonkabels moeten in een voor de leek ingewikkeld samen spel zodanig onder de grond worden ge- legd, dat aan alle veiligheidsvoorschrif- ten voldaan wordt en dat storingen worden voorkomen. Dat dit de diensten de nodige hoofdbrekens kost is duide lijk. En bij alle brekerij moet aan de Voor de bewoners van de buurt zaten er naast de 5 maanden durende aan- passingen aan de ophoogsituatie nog de nodige financiele consekwenties aan vast, want ieder moest de kosten ver- bonden aan het vernieuwen van de rioolaansluitingen binnen de rooilijn en het ophogen van de tuin voor eigen rekening nemen. Want alle huizen in de Vogelbuurt zijn eigen bezitl Deze kosten varieerden al naar gelang de grootte van da tuin en het aantal centimeters dat moest worden opge- hoogd. En daarbij kwam dan ook nog het verleggen van tegelpaden, het ver- planten van bomen en struiken, het op- nieuw zaaien van gazons etc. We heb ben bewoners gesproken wier tuin slechts enkele decimeters omhoog ging en die met f 100,grond klaar waren, doch er waren er ook die hun tuin meer dan 1.30 meter moesten ophogen (Nach tegaallaan o.a.) en die alleen aan grond al ca. f1200,kwijt waren. Met bij komende kosten (graszaad, nieuwe bo men en planten, tegels etc.) kwamen die bewoners op meer dan f 2.000,De hoogste kosten voor een nieuwe riole ring waren ca. f140,Aan rioolbuizen werd overigens meer dan 1600 meter totaal gelegd I Doch ook wat betreft die noodzakelijke kosten heeft de Gemeente alle moge lijke medewerking gegeven., De bewo ners konden grond en rioolbuizen kopen tegen zo laag mogelijke prijzen. Alle werkzaamheden, zoals leggen van tegels aansluiten van riolen etc. werd tegen kostprijs gedaan. Dat sommige bewo ners liever wat betere grond betrokken van een eigen leverancier en de werk zaamheden door een hovenier lieten doen, was natuurlijk toegestaan. Heel veel bewoners gaven er echter de voorkeur aan de noodzakelijke arbeids- uren zelf te verdienen en zo kon men op zaterdagen en zondagen vele huis- vaders alleen of samen met een buur- man met kruiwagens aarde zien rijden, tegels zien leggen en bomen en struiken zien verplanten. Vooral ook weer aan de Nachtegaallaan is vanwege de maxi- male ophoging, bergen werk verzet. Het was een vreemd gezicht de al opge- hoogde tuinen als een aarden wal van meer dan 1 meter hoog vanaf de nog lage straat te zien. Het is leuk om te zien dat de ophoging en reconstructie van hun tuin veel be woners heeft aangezet om die tuin een nog fraaier aanzicht te geven dan voor- heen. In onderlinge wedijver kwamen ware pronkstukken tot stand, die voor- bijgangers bewonderende blikken ont- lokten. De bittere financiele pil werd hiermee weer enigszins vergoed. Een tuin is er in de Fazantlaan n.l. die van dhr. Bosma, die volkomen uit de toon springt. In positieve zin dan, want dhr. B. heeft de gelegenheid gegrepen om een dieper liggende rotstuin te ma ken. Hij Met maar een gedeelte van zijn tuin ophogen en maakte in de diepte een vijver, compleet met fontein. Veel men- sen denken dat dhr. B. wel eens last van overvloedig water of van verzakkende grond kan krijgen, doch hij is daar zelf beslist niet bang voor. Hij is er trots op dat hij een aparte tuin heeft en lacht om mensen die denken dat hij uit zui- r.igheid zijn tuin niet helemaal ophoogde. Niet alleen Kethel Oost ging echter om hoog, ook Kethel West (Tuindorp) maak te en maakt momenteel weer zo'n zelfde situatie mee. Ook hier was de ophoging noodzakelijk omdat leidingen door de verzakking gevaar liepen beschadigd te raken. In 3 etappen, waarvan de laatste nu aan de gang is, werd ook daar het peil van straten en tuinen aanzienlijk verhoogd. De situatie is daar echter ge- makkelijker omdat de meeste huizen daar eigendom van de Gemeente zijn. In Tuindorp zal gelijk de parkeerruimte enigszins worden uitgebreid door par- keerplaatsen in de Populierenlaan en op de kruising Kersenlaan, Goudenregen- laan, Lijsterbeslaan (14 parkeerplaatsen). Dit zal in deze nauwe straten die eigen- lijk niet berekend zijn op zoveel auto's enig soelaas geven. Het beste zou zijn een groot parkeerterrein te maken vlak buiten Tuindorp, waar alle auto's van de bewoners een plaats zouden kunnen vinden. De straten zouden dan taboe moeten worden voor parkeerders. De landelijke rust in Tuindorp zou dan weer terug keren. Doch dit zal vanwege de vele bezwaren die aan zo'n grote parkeerplaats kleven niet te verwe- zenlijken zijn! naar AUTORIJSCHOOL V.A.M.O R. en N.B.A. ge- dipl. en erkend. Lest met Flat 850 en Fiat 850 Abarth Bachplein 114, Tel. 353291 Schiedam b.g.g. 262385 of 1593 73 Verschijnt iedere veertien dagen Orgaan van de wijkver. Grcenocrd e.o verspreiding huis aan huis Secretariaat Bart Verhallenplein 26, tel. 15 7103 Redaktie B. D. Roza, J. Greliosingel 91, tel. 15 82 47 Uitgave Drukkerij - Uitgeverij „De Magneet", Rotterdamsedijk 279 281 - Schiedam, tel 26 86 66 - 26 66 70 Advertentie redaktie J. J. I evens jr., Joh. Straussplein 332, tel. 26 86 66, na 18.00 uur 15 69 67 Spaarbank Gezinsrekeningen Alle bankzaken Zwaluwlaan 101, telef. 26 53 25 Nieuwlandplein 56, tel. 15 8183 Voor een lekkere maaltijd met vlees Noordeinde 3 (Dorp) tel. 268140 lepenlaan 74 (Tuindorp) tel. 26 70 39 Kethel Voor kwaliteit B. Leeflang Vlaardingseweg 4 - Kethel 22 novetnber a.s. vrijdagavondvrijhouden! Toneelgroep „GItOETO!V" speelt „Struisvogeleieren". Jan Steenstraat 3 Schiedam Telefoon 26 72 15, na 18 00 uur 16 73 28

Groenoord Akkoorden | 1968 | | pagina 1