Kerstfeest staat voor de deur. Voor veel mensen is het thuis gezellig maken en wat extra aandacht geven aan het eten van die dagen het belangrijkste element. Voor weer anderen is de geestelijke beleving van het kerstgebeuren van primair belang. Doch allemaal laten we toch met Kerstmis onze gedachten uit gaan naar de geestelijke achtergronden van ons leven. Dat deze gedachten natuurlijk sterk afhankelijk zijn van onze levensovertuiging spreekt voor zich. Het leek ons daarom een goede gedachte een viertal mensen van verschillende geloofsovertuiging eens aan het woord te laten over Kerstmis. „2alig, <®elufefeig, „38ltjs:rf)ap torn* ife $rettig Heratfeeat" ban Ijarte toe" „Cen gelufefetg nteutojaar" ..gtesfalamalejkum" lurtftmfe m #roenoorb 25 december, de dag van de winter- In de donkere dagen voor Kerstmis zonnewende vierden de oude Ro- is het glas-in-lood-raam van het meinen als de ,,dies natalis soiis Bejaardentehuis ,,Spaland" wel het invincti", geboortedag van de on- mooist. Aan de prachtige kleuren zie je dat het werkelijk de ,,Drie Konin- gen" zijn uit het Oosten, op zoek naar het Kerstkind. En toch is er iets mis. Ze Iopen net de verkeerde kant op. Misschien worden ze in de war gebracht door de vele kleurige sterren, die de ra- men van de flats versieren. Zo zou een iegende kunnen begin nen in Groenoord. De nog onvolwassen, uit de krach- ten gegroeide wijk, waarin de wijzen dwaien van fiat tot fiat op zoek naar het Kerstkind. Wellicht horen ze in de Kerstnacht de klokken van de St. Martinus luiden. Zo dwaien we allemaal door onze nieuwe wijk. Een wijk, die nog niet af is die nog een chaotische in- druk maakt maar waaraan wel gewerkt wordt om er iets moois en iets leefbaars van te maken. En is dat niet kenmerkend voor de hele wereidsituatie. Ook de wereld maakt een chaotische indruk spanningen, ellende, honger, ooriog maar er wordt hard gewerkt om er iets leefbaars van te maken. En is dit ook niet kenmerkend voor het leven van ieder van ons. Allen zijn we bezig om er iets van te maken al geeft het vaak een chaotische indruk. Welnu, dit zoeken en tasten van de mens vinden we terug in de drie wijzen uit het Oosten. En dan zijn we onmiddellijk bij het Kerstfeest In Bethlehem, in de stai is het Kind geboren de verlosser der wereld In dit Kind heeft Gods liefde gestalte gekregen. Alleen deze liefde brengt i de wereld en dus ook ons leven de vrede aan de sjaloom dat is ook harmonie, geluk, leefbaarheid Er zai in Groenoord op vele manie ren Kerstfeest gevierd worden. Maar wezenlijk gaat het hierom „Zie, ik verkondig u grote blijd schap .(J is heden de Heiland ge boren, Christus de Heer". Die blijdschap wens ik u van harte toe. Ds. E. Verwaal overwinnelijke zon, omdat dan de zon in zekere zin opnieuw wordt ge boren en weer zal toenemen in grootte en kracht. Voor de christenen was dit feest aanleiding om op deze datum de geboorte te vieren van Hem, die hun Licht en hun Zon was: KERSTMIS of CHRISTUS-MIS" Zou het Kerstfeest voor de bewo- ners van Groenoord nu ook een eigen inhoud hebben Dit bepaald niet. Hoogstens kunnen we zeggen dat door ons woonoord kerstmis een bepaald accent krijgt zoals we spreken van kerstmis in de bergen"of „kerstmis in de tro- pen." Wat zou nu kerstmis voor Groen oord in het bijzonder kunnen bete- kenen? Groenoord is een wijk in opbouw, niet slechts wat de flats betreft, de beplanting en andere voorzieningen, maar ook vooral sociaal en maat- schappelijk. Immers de gezinnen die zich in Groenoord vestigen komen uit alle delen van Schiedam, van de provin- cie, van het land. Meestens is men niet slechts een „vreemde" voor de buren, maar men voelt zich ook zo. En omdat men prijs stelt op zijn pri vacy, houden verschillenden zich op een afstand, met het gevolg, dat men toch wat verioren loopt. Zou kerstmis, het feest van vrede, waarop men zich meer dan anders verbonden, ja, verbroederd voelt met anderen, zelfs de elkaar be- strijdende frontsoldaten in Vietnam zullen elkaar op die dag de hand reiken zou kerstmis voor Groen oord niet een aanleiding kunnen zijn voor wat meer contact, harte- lijkheid en meeleven met elkaar? ,,De goedheid en de mensenliefde van God, onze Heiland, zijn versche- nen(Tit, 3,3). Laten wij in Groenoord deze gestalte geven in onze toenadering en ontvankelijk- heid tot de ander, al is het alleen al in een welgemeend ,,ZALIG, GE- LUKKIG, PRETTIG KERSTFEEST" M. W. Wederom loopt een jaar ten einde Een periode waarin we ons hebben kwaad gemaakt en ook gelachen, waarin we probeerden goed te doen en ook waarin we elkaar eens flink te pakken namen. Niets bijzonders dus op een ding na, kijkt u maar eens goed om u heen. In onze kleme levensperiode is de wereld wel zo radicaal aan het ver- anderen, dat we het idee krijgen, dat ze vele eeuwen heeft geslapen. Sinds de mens nu ca. 50 jaren bezig is onder de gebods- en verbodsbe- palingen der goden en demonen uit te kruipen, gaan er twee dingen met sprongen vooruit. Allereerst het begrip m e n s e I ij k- h e i d; zijn we niet veel nader tot elkaar gekomenDe begrippen uit de verleden tijd van ,,die ooriog daar ver weg in Vietman is ver van mijn bed", zijn omgezet in begrip voor de lijdende burgerbevolking en het sneuvelen van vele mensen (soldaten). Ook de hongerende bevolkingen in Biafra hebben onze aandacht en bij- stand. Zo maar enkele voorbeelden dus van doodgewone medemense- lijkheid. Het tweede winstpunt zit gekoppeld aan het eerste, nl. de vooruitgang der wetenschappen en technieken. Vooral de communicatiemiddelen en de vervoersapparaten hebben de aardbol begaanbaarder en leefbaar- der gemaakt. Dat we er af en toe geen raad mee weten en de tove- naarsleerling spelen is moeilijk de vooruitgang te verwijten. Eerder de remmingen van vroeger die ons een paar duizend jaar deed stil staan in ontwikkeling. Doch langzaam trekt ook deze mist voor de menselijke geest op en zul len komende generaties bevrijd wor den van wanbegrippen die van on- waarde zijn gebleken. Moeder aarde zal glimlachend toezien en een zucht van verlichting slaken. Nee, de mens hoeft zich niet terug te werpen in het stadium van de reptielen en an dere succesloze experimenten. U kent toch ongetwijfeld de beschrij- ving van Tergil Cheorghin, die schreef: ,,Het zou veel waard zijn om te weten welk oordeel een histo- ricus in het jaar 3000 evenver van ons verwijderd als wij van de kruisvaarders over onze eeuw zal uitspreken, wanneer hij op onze handelingen terugblikt. Laten wij hopen dat dit zijn oordeel zal zijn: De twintigste eeuw was zonder twij- fel de belangrijkste periode van honderd jaar in de historie der mensheid. Zij begon met de verove- ring van het luchtruim en voordat ze halverwege was gevorderd, schonk zij de beschaving de beheersing van de atoomenergie. Beide gebeurtenissen, hoezeer zij ook 's werelds aanzien vermochten te wijzigen, werden echter spoedig door andere in de schaduw gesteld. Nu duizend jaar later, komt de ge hele geschiedenis van de mensheid voor de 20e eeuw ons voor als een voorspel tot een groot toneelstuk, een voorspel dat zich afspeelt op de smalle strook van het toneel voor dat het gordijn opgaat en de decors zichtbaar maakt. Voor ontelbare generaties van men- sen gold dat kleine stukje toneel de planeet aarde als het geheel der mogelijkheden en zij zelf als de enige spelers. Maar tegen het einde van die fabelachtige eeuw begon het gordijn langzaam en onverbid- delijk te rijzen en de mens werd zich er eindelijk van bewust dat de aarde slechts een van de vele we re/den was, de zon slechts een van vele sterren. De raket die eind 1968 startte bracht het einde van millioe- nen jaren van afzondering. Met de landing van het eerste ruim- teschip op mars en venus werd de jeugd van het menselijke ras afge- sloten en nam de geschiedenis zo als wij die thans kennen een aan- vang Zo is er voor de Humanist en ook de buitenkerkelijke mens een ge- dachtenwereld mogelijk op het einde van het jaar vierende de terugkeer van het licht en hopend op de toe- komst. Immers zeer veel moeilijker is leren leven met onzekerheden dan met halve waarheden. Groenoord is daarom voor velen een oord met een beter, moderner en eerlijker leefklimaat, Zwart Naza reth, nog steeds een zere plek in ons Schiedam is daar een goede tegenstelling van. Ook wij, het be- stuur van de Gemeenschap Schie dam wensen u een gelukkig nieuw- iaar. E. de Brabander. Ter gelegenhe/d van Zijn geboorte kijkt men ook met Moslimse gevoe- lens vol bewondering en eer naar de kribbe Jesus. De H. profeet Mohammed schrijft van Hem in de H. Koran ook in deze stijl. Hosanna aan de profeet van de naastenliefde Jezus; door hem krijgt deze vanuit alle opzichten koude wereld warmte en kleur! Dr. L. Foldesy. Knirp, knirp doet de sneeuw Jantje geeft een grote geeuw Want't is al heel erg laat Maar Jantje moest nog over straat Omdat hij sarhen met mamaatje En natuurlijk ook papaatje Naar 't kerstfeest is geweest Dat is zo'n prachtig feest Kinderen die prachtig zingen En die mooie kerstboom dingen Bailen, stingers, kiokjes met muziek En bovendien een gouden piek Een mijnheer die mooi kon praten Maar nu Jan de kerstzaai heeft verlaten Merkt hij, dat hij at bijna slaapt Vandaar dat hij nog maar eens gaapti H. G. Bakker. De klokken kiinken door de stad, De sneeuw valt van hoog neer. in ieder huis vindt men een boom, Met kaarsjes en veel meer. De klokken kiinken door de stad, De mens die pronkt en praalt. Ats vreemden zijn ze voor elkaar, Geen een die licht uitstraaltl De klokken kiinken door de stad, Woest, omdat wij vrede willen. In deze tijd die Kerstmis heet. Maaroorlogsbloed is niet te stillen! H. G. Bakker.

Groenoord Akkoorden | 1968 | | pagina 5