akkoordjes Schrijf'es iemand, Bel'es iemand, Bezoek'es iemand, Praat'es met iemand, GRDEN Correctie geheugensteun cK.lcinc Linoliumsnede Yrouwen Wereld gebedsdag 1969 Vele deelneemsters magneet drukwerk treki lei.: 2(86(6-266178 Weer prijzen gevallen bij de SCHIEDAMSE BOY'S ALLE STUKKEN Een nieuw initiatief Paul J. J. Verspeek Daar heden ten dage steeds meer te lezen, te horen en te zien is over krea- tieve vrije-tijds-besteding, is iedereen wel eens de term „linoleumsnede" tegengekomen. Wat is dit? Vele kinderen zullen u het antwoord kunnen geven. Omdat momenteel op onze scholen, gelukkig, veel meer aan- dacht wordt besteed aan het kreatieve element, dan in de schooljaren van onze oudere lezers. Wij willen u graag op weg helpen, voor het zelf beoefenen van de beeldende kunst (met een heel klein kaa-tjei). Verwacht u echter van ons niet, dat wij alles tot in details zullen behandelen. Dan zou onze krant een boek moeten worden. U kunt zelf in een avond ,,doen" meer van de diverse technieken en mogelijk- heden ontdekken, dan wij in tien artike- len kunnen beschrijven. Wilt u er echter vooraf alles over we- ten, dan kunt u in de boekhandel te- recht. Van alle technieken zijn beschrij- vingen te krijgen. Wat u nodig hebt: Een stuk kurklinoleum, of een ander speciaal soort linoleum. Een stuk glasruit voor het verdelen van de druk-inkt. Een stuk, niet glanzend, papier. Een rubberrol. Enkele linoleum-gutsen. Drukinkt of autoprint-aquarelverf. Omtrent de aan te schaffen materialen kunt u zich laten voorlichten in de win- kel van teken- en schildersartikelen. Zo zult u bijv., als u wilt afdrukken op stoffen (i.p.v. op papier) weer andere drukinkt moeten gebruiken. Werkwijze: Neem om te beginnen een eenvoudige voorstelling, zonder dunne lijntjes. Bijv. het silhouet van een poppetje. a. Breng deze voorstelling over op het linoleum. Met een guts snijden we tot op een diepte van enkele mili- meters, het linoleum rondom het poppetje weg. De linoleumplaat, zo- als we die nu over hebben, noemen we ,,snede". b. We doen op de glasruit een hoe- veelheid drukinkt, en rollen die met de rubberrol op de glasplaat uit tot een dun laagje. Hierdoor is de rol goed ingei'nkt. c. Nu rollen we de rol met inkt over de snede (het poppetje). d. Nu leggen we de snede met de be- inkte zijde op het papier, waar de afdruk op moet komen. e. Leg nu over de snede een stapeltje kranten en daar bovenop een plank- je. Ga nu zelf op het plankje staan, of zet er een zwaar voorwerp op. Dit ter vervanging van de pers, die we niet bezitten. f. Als u denkt, dat de inkt voldoende in het papier is gedrongen, kunt u voorzichtig, het papier van de snede aftrekken. De afdruk staat nu op het papier, en u kunt de bewerking her- halen, tot het aantal afdrukken dat u wenst. g. Nu kunt u zelf gaan experimenteren. Drukken in verschillende kleuren; in verschillende ,,sterkten", door streepjes, putjes, puntjes enz. in de linoleum aan te brengen. Wat u nu zelf o.a. leuk kunt maken: geboortekaartjes, briefhoofden, prent- briefkaarten, wandversieringen, enz. Sukses. C. v. d. Heijden, tel. 351087. In de in ons vorige nummer opgenomen „Geheugensteun" zijn enkele kleine foutjes geslopen. Het adres van de heer K. J. Koerts, onder de rubriek Heilgymnastiek en massage moet zijn Jozef Oreliosingel 331 -333 i.p.v. Vival- dilaan 67. Er ontbrak in de rubriek nog een kleu- terschool en wel de R.K. Kleuterschool E. v. Beinumlaan/hoek Mozartlaan, hoofdleidster Mej. Th. M. Waterreus. Deze vergissing ontstond omdat in de 2 houten noodgebouwtjes zowel een Openbare-, een Christelijke- als een R.K. Kleuterschool zijn gevestigd. Tevens ontbraken nog enkele prive- telefoonnummers van schoolhoofden. Al deze correcties en nog enkele aanvullingen zullen we in de volgen- de Geheugensteun inlassen. Tarief: f 2,50 voor de eerste vijf regels, f 0,60 voor iedere regel meer. Het maximum aantal regels is bepaald op 15. Akkoordjes kunnen schriftelijk en telefonisch worden opgegeven bij de redaktie, t.a.v. Hr. Rosa. PEDICURE-MANICURE SCHOONHEIDSSPECIALISTE Mej. M. Maliepaard, Telefoon 35 24 10 Bachplein 444 - Schiedam-Groenoord Dr. L. FOLDESY Belastingconsulent Voor al uw belastingzaken en boek- houdingen, Bart Verhallenplein 56, tel. 1574 71. Gevraagd in Groenoord HULP IN DE HUISHOUDING voor enkele uren per week. Aanmelden na 4 uur, tel. 269160. In ons vorige nummer startten we met een puzzelrubriek. Tot onze grote vreugde kwamen er op de in die rubriek geplaatste kruiswoordpuzzel een groot aantal oplossingen binnen. Sommige inzenders begeleidden hun inzending met enthousiaste adhaesiebetuigingen inzake de nieuwe rubriek. Uit de goede oplossingen kwam als 1e prijswinnaar te voorschijn dhr. John. A. M. v. Zwieten, Hekbootstraat 16c, Rotterdam. Hij ontvangt de fraaie auto- gereedschapskoffer. De 2e prijs t.w. 50 visitekaarten met enveloppen en bedrukt met naam en adres gaat naar Mevr. C. Spermon, Diepenbrockstraat 68, Schiedam. In ons volgende nummer zult u een nieuwe puzzel aantreffen. Tevens zullen we dan de oplossing van de eerste puzzel geven. WENST U LID TE WORDEN VAN DE WIJKVERENIGING GROENOORD? Neem dan even contact op met: Mevr. G. J. v. d. Spek, Obrechtstraat 86, tel. 15 95 38; Mevr. B. A. M. Luyckx, J. Oreliosingel 27, tel. 15 67 35; Dhr. G. de Jager, Henr. Bosmanplein 125, tel. 15 10 63. U wordt hierna zo spoedig mogelijk bezocht! Op vrijdag 7 maart a.s. zal om 8 uur n.m. in de Dorpskerk aan het Noord- einde in Kethel een kerkdienst worden gehouden in het kader van de vrouwen wereldgebedsdag 1969. Deze jaarlijks terugkerende gebedsdag danken we aan de visie van een vrouw die de kracht van het gemeenschappelijk ge- bed kende. Hierdoor is er een band gegroeid tussen miljoenen vrouwen over de gehele wereld. In 1887 nam een vrouwelijk lid van de Presbyteriaanse kerk in Amerika het initiatief voor een nationale gebedsdag. In 1922 nam men in Canada dit voor- beeld over en hierdoor werd de ge bedsdag internationaal. Spoedig volg- den andere delen van het Britse Ge- menebest en zo breidde het aantal deelneemsters zich meer en meer uit. In 1928 hoorde een Nederlandse vrouw op de grote zendingsconferentie in Jeruzalem hierover. Zij werd enthou- siast en zorgde ervoor dat in 1929 ook Nederland ,,een schakel van het ge- bedssnoer dat de wereld omspant" werd. Sindsdien zijn elk jaar op vele plaatsen in ons land diensten van de vrouwen wereld gebedsdag gehouden. Het aantal deelneemsters in ons land was vorig jaar ruim 140.000. Was u een van hen? Dan neemt u dit jaar zeker weer deel aan de dienst. Voor Groenoord en Kethel wordt die dienst dus gehouden in de prachtige pas gerestaureerde Dorpskerk" aan het Noordeinde in Kethel. De liturgie is dit jaar samengesteld door vrouwen uit Afrika. Het thema is; ,,Samen naar Christus toegroeien" Ef. 4:15. De opbrengst van de collecte wordt besteed aan het zendingswerk van de Rooms- en Oud Katholieke- en Protes- tante kerken. Speelt U al in de Toto Zo niet, geef U dan op bij G. v. Barneveld, Mozartlaan 11 J. A. M. v. Geene. Tel. 262874 L. v. d. Linden, Spoorbaanstr. 17, Kethel. Het inleggeld bedraagt f0,50 en de pool wordt wekelijks gehaald en gebracht. Wilt U alvast maandagavond 31 maart reserveren voor de klaverjas- en bridgewedstrijd om eieren Klaverjassers entree 2,— p. pers. Bridgers 4,— per paar. Leden gratis entree. Nadere gegevens volgen in ons volgende nummer voor de redaktie van Groenoord- Akkoorden s v.p adresseren aan J Oreliosingel 91, telefoon 15 82 47. Dit voorkomt vertraging! U weet zelf wel wie eenzaam is in uw omgeving. Deze slagzin uit een advertentie-cam- pagne hebben we allemaal wel eens gelezen. Het moet ons aansporen de eenzaamheid van onze medemens te doorbreken. Het is wel een verontrus- tend gegeven in onze huidige maat- schappij, waar zoveel mensen, dikwijls min of meer gedwongen, dicht bijeen leven in grote wooncentra. Hele nieuwe stadsdelen verrijzen er aan de rand van de vroegere stadskern. Er wordt meer wooncomfort verschaft aan de nieuwe bewoners, jong en oud, maar helaas kan de leefbaarheid van het oude stadsdeel niet meegenomen wor den naar de moderne flat. Het winkeltje aan de overkant, en de dokter om de hoek en die hele gezellige sfeer van wat wij nu noemen ,,een gevestigde buurt". Kijk in Groenoord maar eens om je heen, de moderne vaak hoog op- getrokken flatgebouwen nodigen niet uit tot contact, de galerijen zijn winde- rig, de trappenhuizen tochtigwe trek- ken snel de deur achter ons dicht; bin nen is het behaaglijk, warm, ons eigen domein. Maar met het dichtslaan van de voordeur slipt bij velen dan een ongenode en heel ongewenste gast mee naar binnen: de eenzaamheid. Het je verloren voelen temidden van veel mensen, het willen praten met iemand, maar er is niemand. Een onverwacht bezoekje van iemand die naar je wil luisteren. Degenen onder ons die gemakkelijk het contact van me is tot mens maken, die desnoods met een vreemde over niets kunnen praten laat staan met iemand die ze kennen over iets, zullen het probleem van de eenzaamheid nau- welijks kennen! Maar hoe kunnen wij nu een hand rei- ken aan een eenzaam mens? Door te verwijzen naar een sociale dienst, een maatschappelijk werkster? Neen dat is niet de oplossing. Het eenvoudigste zou het zijn als wij, bewoners van Groenoord, uit medemenselijk gevoel tiet contact met een eenzame buur of mede-flatbewoner totstand zouden brengen. Maar het is vaak moeilijk, wij leven te graag ons eigen leven. O ja, we weten wel dat in onze naaste om geving een bejaarde woont die zelden bezoek ontvangt, iemand al vele weken ziek is etc. Maar weet u, dan zijn we al een heel eind! Want uit het bestuur van uw wijkvereni- ging is het initiatief naar voren ge- komen om door middel van een be zoekje een langdurig zieke eens op te fleuren, een van contacten verstoken medemens wat meer bij de wijk te be- trekken. Een initiatief is echter wel mooi, maar wij moeten op uw medewerking kunnen rekenen. Is er iemand in uw omgeving die voor een bezoek in aanmerking komt, geef zijn of haar adres dan tele fonisch door, of stop een briefje in de bus bij onderstaand adres: Mevr. Luyckx, Jozef Oreliosingel 27, tel. 156735. Ondergetekende COUPON zie voorpagina Naam Adres Telefoon Zou in een te houden gesprek met het Gemeentebestuur gaarne de onderstaande vraag behandeld zien. (Eventueel nader toelichten in 'n brief als bovenstaande ruimte niet toereikend is!) Handtekening Schiedamseweg 1 Schiedar Teleloon 26 74 78

Groenoord Akkoorden | 1969 | | pagina 5