c Gezellige Belasting i akkoorden J- ontspanningsavond Enqueie Openbaar onderwijs Gedipl. le kapster Wat is Koninklijke Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde? VJ '...Groenoord- Mevr. Walther Belasting heffen is een vak aangilte doen eigenlijk ook Plichten en Rechten Tijdig aanmelden! Decorbouwers voor vervolg van voorpagina centages berekend en er werden on- derverdelingen in allerlei groepen ge- maakt. Een van de interessante uitkomsten was bijvoorbeeld al de samenstelling van de gezinnen. Van de 410 gezinnen die meededen, vrijwel alle gezinnen die kinderen op de vijf openbare scho- len hebben, had 45 2 kinderen, 35 meer dan twee kinderen en 23 1 kind of alleen 2 kleuters. De leeftijd waarop kinderen zakgeld krijgen ligt aldus verdeeld: 15 voor het zesde jaar, 24 tus- sen 6 en 7 jaar, 10% tussen 7 en 8 jaar, 131/2 tussen 8 en 9 jaar, 6% tussen 9 en 10 jaar, 81/2 tussen 10 en 11 jaar. In gezinnen met 1 kind geeft 30 van de ouders voor het 7e jaar zakgeld en in gezinnen met meer dan 2 kinderen 42 een vervroeging die waarschijn- lijk wordt veroorzaakt doordat de an- dere kinderen al zakgeld hebben. Bedragen De ouders en de kinderen gaven nogal uiteenlopende bedragen per week op voor het zakgeld. Hieronder de per centages van de kinderen bij bepaalde bedragen. Kinderen van 6 t/m 8 jaar: van 10 tot 25 ct. opgave ouders 8 kinderen 26 van 25 tot 50 ct. opgave ouders 22%, opgave kinderen 15%; van 50 ct. tot f 1,opgave ouders 23%, opgave kinderen 19%. Bij de kinderen tussen 9 en 13 jaar zien we dezelfde verschillen. Hier vol- gen alleen de percentages die de kin deren zelf opgaven. Van 25 tot 50 ct. in de week krijgt 14 van de kinderen, 50 ct. tot f 1,-32 f 1,— tot f 1,50 krijgt 32 en f 1,50 tot f 2,50 per week krijgt 12%. Sparen Veel kinderen sparen van het zakgeld. 53 van de ouders meldt dat de kin deren dat doen. Van de kinderen zelf zegt (varierend met de leeftijdsgroe- pen) dat 80 tot 90 procent spaart, on- geveer driekwart van de kinderen spaart thuis. Op de spaarbank spaart 58 van de kinderen tussen 6 en 9 jaar en 75% tussen 9 en 13 jaar. Te veel, te weinig? Veruit de meeste kinderen vinden dat zij voldoende zakgeld krijgen en maar een zeer gering deel geeft op dat ze ontevreden zijn. Onder de ouders bestaat dikwijls wel enig onbehagen over de hoogte van het zakgeld van vriendjes en vriendin- netjes van hun kinderen. Ongeveer 40 van de ouders geeft op dat zij dat te hoog vinden. Wat kost het? De slotvraag aan de kinderen behelsde een lijst artikelen waar achter zij kon- den schrijven hoeveel ze kosten. De antwoorden gaven een goed beeld van het geringe besef van kosten van soms eenvoudige zaken. Een fiets bracht het er redelijk af. De prijs van brood ech- ter was vrij onbekend, ook als de antwoorden met zeer ruime grenzen werden beoordeeld. Ongeveer veertig procent van de kinderen heeft geen idee van de prijs van een tramkaartje. Echt opvallend was dat alleen jongens tussen 9 en 13 jaar een redelijk idee van de prijs van een ons drop had- den, de andere kinderen nauwelijks. Conclusie Voor zover bekend is dit het eerste onderzoekje op dit gebied dat in een modern stadsdeel werd gehouden. De uitgebreide resultaten geven een goed inzicht in de hoogte en de functie van het zakgeld. De eindindruk van het bestuur van de Vereniging Openbaar Onderwijs is, dat de kinderen en de ouders behoorlijk spaarzaam zijn, weinig geld van de bank halen, maar dat er via het zak geld op de lagere school nog maar heel weinig wordt gedaan aan opvoe- ding in het uitgeven van geld aan levensbehoeften. voor de meeste kin deren is het zakgeld luxe. De .Koninklijke Maatschappij" is een organisatie, die is opgericht in 1873 en momenteel ca. 30.000 leden telt. Deze leden, die bestaan uit liefhebbers en vaklieden, zijn verdeeld over 125 afdelingen, verspreid over het gehele land. Zoals in de statuten staat om- schreven, is een van haar belang- rijkste doelstellingen: ,,de belang- stelling voor de natuur en de ken- nis van bloemen en planten in de meest ruime betekenis te verbrei- den, daarmede de belangen van de tuinbouw en plantkunde bevor- derend". Wat doet die „Maahchappij"? De J 25 afdelingen van deze or ganisatie beijveren zich jaar in, jaar uit hun leden van dienst te zijn door het organiseren van in teressante voordrachten, film- en diavertoningen, cursussen, excur- sies, tentoonstellingen, planten- en tuinkeuringen. Bijzondere aan- dacht wordt besteed aan de voor- lichting van de grote schare lief hebbers en liefhebsters. Er worden cursussen gegeven in bloemschikken, verzorglng van kamerplanten en snijbloemen, aanleg en onderhoud van siertui- nen, de verzorging van balkon- bakken enz. enz. De excursies richten zich op bloe- mententoonstellingen, kwekerijen, botanische tuinen, parken enz. Alle leden hebben bovendien gra tis toegang tot alle bloementen- toonstellingen van de .Koninklijke Maatschappij" in het gehele land. En dan is er nog een maandblad ..Groei en Bloei" met vele be- langwekkende artikelen, verlucht met prachtige foto's en illustra- ties, waarin u alle voorlichting kunt vinden, die u wenst. Dit blad wordt gratis aan alle leden toe- gezonden. De s ecretaris van de afdeling Schiedam, de heer G. J. de Kooter. Populierenstraat 26, is gaarne be- reid u nadere inlichtingen over het lidmaatschap te verstrekken. "GROEMTjr Moderne dameskapsels Kinderen knippen Qoupe knippen Waterfiolven Permanenten Behandeling volgens afspraak op dinsdag en woensdag. Bart Verhallenplein 142 Groenoord - Schiedam Telkenjare ,,nodigt" de fiscus u uit „duidelijk, stellig en zonder voor- behoud", aangifte te doen van het be- lastbare inkomen van u en uw vrouw en het biljet na invulling en ondertekening voor 1 april terug te bezorgen. Met deze rubriek willen wij u behulp- zaam zijn bij het invullen van uw aan- giftebiljet en naar het zoeken van be- lastingbesparingen welke er vaak, zon der dat u het weet, kunnen zijn. Aangifte voor 1 april. De algemene inleveringsdatum voor zowel het aangiftebiljet A (inkomen) als het aangigtebiljet B (inkomen en ver- mogen) is 1 april 1969. Heeft u van de inspecteur een (oranje- rood) Bb-biljet ontvangen voor het doen van een voorlopige aangifte van het inkomen 1968, dan krijgt u, door dit biljet in te vullen en te onderteke- nen en het voor 1 april 1969 te verzenden, automatisch uitstel voor het indienen van de eigenlijke aangifte tot 1 juli 1969. Heeft u geen Bb-biljet ontvangen, dan kunt u de inspecteur voor 1 april 1969 schriftelijk om uitstel vragen. Laat u de inleveringstermijn verlopen, dan kan dat leiden tot een zogenaamde ,,ambtshalve aanslag". Dit is een aan- slag naar een, door de inspecteur, ge- schat inkomen en/of vermogen. In dit geval kan ook uw aanslag met 5 boete wegens te late aangifte worden verhoogd (met een minimum van f 5,en een maximum van f 1.000,—). Dien uw aangifte dus tijdig in, of vraag tijdig uitstel! Verplichting tot het aanvragen van een aangiftebiljet. Indien u geen aangiftebiljet ontvangen hebt voor 1 juli 1969, dan bent u ver- plicht (I), tenzij kan worden aangeno- men dat u geen belasting verschuldigd bent boven het bedrag van de voor- heffingen (loonbelasting e.d.), de in specteur schriftelijk om een aangifte biljet te verzoeken. Aanslag op verzoek. Indien over 1968 aan u geen defini- tieve aanslag Inkomstenbelasting of A.O.W. zal worden opgelegd, terwijl er in 1968 wel loonbelasting, dividendbe- lasting en/of A.O.W. is ingehouden, kunt u in bepaalde gevallen teruggaaf van deze voorheffingen verkrijgen. U dient dan bij de inspecteur een zo- genaamd aangiftebiljet T aan te vra- Het bestuur van de wijkvereniging wil haar leden gratis een gezellige ontspan- ningsavond aanbieden in de grote zaal van „De Rank" op vrijdag 30 mei a.s. Op deze avond zal onze toneelvereni- ging „Groeton" een blijspel opvoeren, genaamd ,,De Poesekater". Daarna zal er gelegenheid zijn tot gezellig samen- zijn en een dansje! Daar deze avond een besloten karakter zal dragen zou de commissie die met de organisatie van de avond belast is, graag ruim van te voren weten hoe groot het aantal mensen is dat deze avond wil bezoeken. Want zouden alle leden met hun echtgenoten komen, dan zou de zaal van de Rank, waar 340 mensen in kunnen, te klein zijn en zou men een 2e avond erbij moeten nemen. Men vraagt daarom alle leden, die van plan zijn met hun vrouw, of alleen te komen, hiervan voor 10 april a.s. mid- dels onderstaande coupon melding te maken. U kunt de coupon inleveren bij de gen. Dit verzoek dient voor 1 juli 1969 ingeleverd te worden. Deze teruggaaf mogelijkheid is vooral van belang voor diegenen die in 1968 slechts een ge- deelte van het jaar hebben gewerkt en in die periode slechts een gering in komen hebben genoten (b.v. werkstu- denten, degenen die in de vakantie ge werkt hebben en degenen die in 1968 in militaire dienst zijn gegaan of uit militaire dienst zijn gekomen). De belastingvrije voet voor de Inkoms tenbelasting bedraagt voor ongehuw- den f 2.880,voor ongehuwden tus sen 40 en 65 jaar f 3.270,voor ge- huwden zonder kinderen en ongehuw den boven 65 jaar f 3.900,—. Dit be drag loopt voor gehuwden met kinder- aftrek nog verder op van f 4.620, (1 kind) tot f 15.000,(10 kinderen). Blijft uw jaarinkomen beneden deze belastingvrije voet, dan wordt de reeds ingehouden loonbelasting teruggeven, mits deze meer bedraagt dan f 25, Ook is deze mogelijkheid van belang voor in 1968 gehuwden. De man wordt over een vol jaar aangeslagen voor zijn eigen inkomsten vermeerderd met die welke zijn vrouw tijdens het huwelijk heeft verkregen. Op dit totaal wordt het gehuwden ta- rief toegepast, terwijl, tot aan de hu- welijksdatum loonbelasting voigens het ongehuwden tarief is ingehouden. Voor de voorhuwelijkse inkomsten wordt de vrouw zelf belast, doch bij een aanslag op verzoek naar tarief- groep II. De teveel ingehouden loonbe lasting (naar tariefgroep I) wordt te- ruggegeven. De T-biljetten worden door de inspecteur bij voorrang behandeld. Behandeling bij voorrang. Indien de van u ingehouden loon- en dividendbelasting, premie A.O.W./ A.W.W. en de door u betaalde voor lopige aanslagen gezamelijk meer dan f 100,hoger zijn dan de door u ver- schuldigde bedragen, kunt u de inspec teur verzoeken uw aangifte bij voor rang te behandelen. Dit verzoek doet u door de zwarte bo- venhoek van bladzijde 1 van uw aan giftebiljet af te knippen. Afschriften. Maak een afschrift van uw aangifte (welke bij de boekhandel verkrijgbaar zijn) en voeg geen bewijsstukken bij uw aangifte. Bewaar de bewijsstukken ook nadat de aanslag opgelegd is: er kan nog een navorderingsaanslag ko men. Vragen. Reakties en vragen van lezers zien wij gaarne, op onderstaand adres, tege- moet, welke dan behandeld zullen wor den in de volgende rubriek, die als hoofdonderwerp heeft ,,De aftrekbare kosten bij inkomsten uit dienstbetrek- king". J. M. de Mos jr. Bachplein 479. onderstaande adressen: Dhr. L. K. Prins, T. Verheystraat 15, tel. 159280; Dhr. B. H. Bongaerds, J. Oreliosingel 78, tel. 158057; Dhr. J. v. d. Slot, D. Schaferplein 90; Dhr. H. Overheul, S. Dresdenplein 129; Mevr. H. v. Mansum, Bart Verhallenplein 177, tel. 352458; bij een der bestuursleden der wijkvereni ging of bij de redaktie van G.A. Omdat onze Toneelvereniging met be- perkte financiele middelen moet wer- ken, moet het vervaardigen van de decors van het nieuwe stuk ,,De Poese kater" ook in eigen beheer gedaan worden. De ideeen en het materiaal zijn voorhanden, doch het ontbreekt nog aan een aantal handige vrijwilligers die een of meer avonden de handen uit de mouwen willen steken bij het vervaar digen der decors. Zijn er mensen die goed met hamer, zaag en verfkwast kunnen omgaan en die willen helpen de avond tot een sukses te maken, meldt u dan onverwijld aan bij een der bovenstaande adressen! Ondergetekende, COUPON Naam: -- Adres: - Zal met (max. 2 per gezin) personen de gratis ontspanningsavond op vrijdag 30 mei a.s. bezoeken in ,,De Rank". Handtekening: WENST U LID TE WORDEN VAN DE WIJKVERENIGING GROENOORD? Neem dan even contact op met: Mevr. G. J. v. d. Spek, Obrechtstraat 86, tel. 15 95 38; Mevr. B. A. M. Luyckx, J. Oreliosingel 27, tel. 15 67 35; Dhr. G. de Jager, Henr. Bosmanplein 125, tel. 15 10 63. U wordt hierna zo spoedig mogelijk bezocht!

Groenoord Akkoorden | 1969 | | pagina 3