Oecumene in Concreto LICHT Nieuwe Orgel St. Martinuskerk oecumenisch ingewijd En het werd UIT DE SCHOOL GEKLAPT.... Alles er op en er aan Nu begint het pas Muzikaie omlijsting Veel verbeterd Parkeerplaatsen Juwelier Boot Contactavond kleuterschool Geslaagde ouderavond kleuterschool Leuke voordracht Brief van oudervereniging aan B. en W. actiegroep wil werken aan Schiedam-2000 Inveniarisatie Brainstorming Talloze initiatieven K0PIJ Op zondag 9 maart j.l. werd onder overweldigende belangstelling de kerk was tot de laatste plaats bezet het nieuwe orgel van de St. Martinuskerk met een oecumenische dienst officieel ingewijd. In deze dienst gingen voor Pastoor M. Wuyster en Ds. E. Verwaal, terwijl lezingen uit het oude testament en uit het Evangelie van Mattheus, respektievelijk werden gehouden door lector C. Brunt en lector P. J. Middendorp. Pastoor Wuyster belichtte in zijn toe- spraak de beheersing van de moderne mens over veie technieken; de weten- schap en de geneeskunde. ,,De mens is door dit weten, dit kunnen zo beto- verd, dat hij in een roes is geraakt over de door hem ontdekte levens- orde, zo zelfs, dat hij de grond van die levensorde dreigt te vergeten, om heel en al op te gaan in het ontleden en uitpluizen van deze orde zelf". Daarna memoreerde hij in het kort de geschiedenis van de St. Martinus kerk: „Het wonder van wat hier 10 jaar ge- leden begon; pril, klein en landelijk nog, met koeien en hooibergen rond de noodkerk; nu is Groenoord een stad geworden met daar tussenin: een kerk, waar mensen samen hun God ontmoeten". ,,Ze is nederig en simpel weliswaar, zonder pretentie: maar t6ch: met alles erop en eraan: klokken, een kleurrijk venster en nu ook: een orgel". Hij besloot met: Juicht voor de Heer bij de klank van trompet en bazuin, bij de klank der registers van ons orgel, want de Heer heeft het gedaan: ste- nen bouwden huizen, pijpen vormden een orgel, mensen groeiden tot een gemeenschap voor God!" Ds. Verwaal sprak zijn erkentelijkheid uit over het feit dat de Hervormden elke week in de Martinus kerk kun nen kerken. ,,Wij als hervormden voe- len ons hier al helemaal thuis". „We zouden kunnen zeggen: nu is de Mar tinuskerk helemaal klaar, maar ik zou daar onmiddellijk aan willen toevoegen: NU BEGINT HET PAS GOED!" ,,ln deze nieuw wijk staat nu een nieuwe kerk, met alles erin". „Maar die kerk is gebouwd in een nieuwe tijd". Nieuw in de letterlijke betekenis: anders, opnieuw beginnen. ,,We be- hoeven maar te denken aan wat er veranderd is sinds het 2e Vaticaanse concilie in de Katholieke kerk, welke bewegingen er nu aan de gang zijn en evenzeer aan de veranderingen op oecumenisch gebied". ,,We komen steeds dichter tot elkaar". ,,Kortom: er is iets groots gaande, iets waarin we Gods geest mogen beleven, die ons uit de oude verweerde bolwerken drijft naar een nieuwe toekomst". ,,En daar- om, nu deze kerk helemaal klaar is, nu begint het pas". Ds. Verwaal besloot met: ,,lk hoop dat mede door dit orgel wij steeds meer dezelfde liederen gaan zingen en dat zo deze nieuwe kerk een teken mag zijn in de nieuwe tijd!" De inwijding werd omlijst door orgel- spel van de gastorganist dhr. J. Hoo- gervorst en door koorzang van het R.K. Kerkkoor St. Jan, het Kerkkoor der Hervormde Gemeente te Kethel- Groenoord en door het pezamelijke R.K. en Herv. Jeugdkoor o.l.v. de di- rigenten P. L. Zoome-s F. v. Rhijn en M. F. Meyer. Voor do begeleiding der koren zorgden dhr. G. Hagenaars en dhr. G. W. Suyker. We ontvingen de afgelopen maanden van verschillende bewoners klachten en vragen over de verlichting in Groen oord. We stelden ons daarom eens in verbinding met het GTB en kregen daar de toezegging dat aan de verlichting van nog donkere delen van onze wijk alle aandacht zou worden gegeven. Inmiddels is er inderdaad het nodige verbeterd. We memoreerden reeds de verlichting van de P. v. Anrooylaan, de Mozartlaan en de Vivaldilaan met grote lichtmasten van 6 meter hoog. Deze masten, waarvan er nu 80 geplaatst zijn en waarvan er nog 70 zullen volgen, bevatten 2 lampen per armatuur. Ge- durende de nacht wordt hiervan 1 lamp gedoofd, zodat de intensiviteit der licht- mast tot de helf wordt teruggebracht, terwijl toch een totale verlichting der straat wordt gewaarborgd. Vroeger werden de lampen in hun geheel om en om gedoofd gedurende de nachtelijke uren, doch dit gaf teveel donkere en onoverzichtelijke plekken. Tevens werden verschillende voet- paden, Jio nog onverlicht waren, voor- zien van de bekende kleine (toch nog 4'/2 meter hoge) lichtmasten. Ook bij de ingangen van enkele pleinen en op nog donkere hoeken tussen de flats kwa- men deze lantaarns te staan. In totaal heeft GTB er nu 300 geplaatst in Groen oord en er zullen er nog ongeveer 70 volgen. Voorwaar kunnen we nu niet meer spreken van donker Groenoord! Wat betreft de verlichting van de par- keerpleinen zelf, waarover ook ver schillende bewoners vragen stelden i.v.m. diefstal en beschadiging, zoekt men bij het GTB nog naar een oplos- sing. Men geeft toe dat de galerij- verlichting niet voldoende is om de ge- parkeerde auto's op het plein volkomen veilig te stellen, doch het is nog een probleem hoe een of meer masten op het plein te plaatsen zonder de par keerplaatsen of de groenvoorziening daaraan ten offer te laten vailen. Doch zoals al gezegd, e.e.a. heeft beslist de aandacht van de GTB, daar kunt u van verzekerd zijn. MODEL CLAUDIA MODEL FRANCIS Dr. Wibautplein 15 Telefoon 26 69 05 De Openbare kleuterschool aan de Eduard van Beinumlaan (houten nood- school) houdt op dinsdag 25 maart een contactavond. Op deze avond, die om 20.00 uur begint, zullen de ouders het werk van hun kinderen kunnen bekijken en een praatje maken met de leidsters. De ouderavond van de openbare kleu terschool aan de P. v. Anrooylaan op dinsdag 11 maart gehouden, is een overweldigend succes geworden. Meer dan 115 ouders toonden hun belang stelling door hun aanwezigheid. Allereerst luisterde men met grote aan dacht naar een causerie van dhr. C. M. Sluyters, oud-inspecteur bij het lager onderwijs over het onderwerp School- rijpheid. Dhr. S. doorspekte zijn voor dracht met een groot aantal komische voorvallen uit de praktijk. en wist dem- bij het onderwerp zo smakelijk te be- handelen, dat vele lachsalvo's opklon- ken die avond. Na de causerie werden een tweetal kleurenfilmpjes vertoond van het St. Nicolaasfeest en van het Carnavals- feest. Het zien van hun kinderen tijdens deze zeer geslaagde feesten was voor de ouders een leuke belevenis. Hierna was onder het genot van een kopje koffie nog gelegenheid het werk der kleuters te bekijken (en er was speciaal voor de ouderavond heel wat moois gemaakt) en een praatje met de leidsters te maken. Vermelden we verder nog dat aan het begin van de avond 'n verantwoording was gegeven van de financien over 1968 en dat met algemene goedkeuring der aanwezige ouders besloten werd het schoolgeld voortaan 1 x per maand te innen en dat te brengen op f 1,60. De oudervereniging van de Mgr. Bek- kersschool heeft n.a.v. het komende nieuwe schooljaar onderstaande brief aan het college van Burgemeester en Wethouders geschreven Geacht College, Namens het Bestuur van de Ouder vereniging van de Mgr. Bekkersschool, Eduard van Beinumlaan 64, brengen wij, in verband met de scholenbouw op het Bachplein, waarbij ook leerlin- gen van deze school betrokken zijn het volgende onder Uw aandacht. Op het ogenblik is het aantal leerlin- gen, dat zich bij het begin van het schooljaar 1969/1970 voor de nieuw te bouwen R.K. School voor Lager On derwijs zal melden: 130. Dit aantal zal bij een niet tijdig klaar- komen van de nieuwe school op de al bestaande school geplaatst moeten worden, wat tijdelijke verbouwingen en een zeer hoog aantal leerlingen per klas met zich zal meebrengen. Wil men de klassen van de nieuwe scholen al op de begindatum van het schooljaar 1969/1970 formeren het- geen het gunstigste voor de leerlingen is dan zal bij een niet tijdig gereed zijn van de school een noodgebouw geplaatst moeten worden. Het boven- staande zal voor het Openbaar en Protestants-Christelijk Onderwijs niot anders zijn. Aangezien de tijd voor de aanvang van het nieuwe schooljaar nog kort is, vraagt de Oudervereniging van de Mgr. Bekkersschool U al het mogelijke te doen om voor het Openbaar, het Protestants-Christelijk en het Katho- liek Onderwijs in Groenoord-Noord de meest gunstige oplossing van dit pro bleem te vinden. Wij denken hierbij aan het realiseren van een schoolgebouw voor de begin datum van het schooljaar, dat door de drie richtingen van Onderwijs gebruikt kan worden. Vertrouwende dat U goede nota van dit schrijven zult nemen, tekent met verschuldigde hoogachting Bestuur Oudervereniging Mgr. Bekkersschool. In Schiedam-Kethel is dezer dagen een oecumenische werkgroep opgericht, die zich ten doel stelt al die activiteiten te bevorderen, die dienstig zijn om binnen- kerkelijk en in de relatie kerk en stad tot een maximum aan samenwerking te komen. De groep bestaat tot nu toe uit ver- tegenwoordigers van Hervormden, Ge reformeerden en Katholieken. Leden zijn ds. E. Verwaal, H. Walraad, G. Brunt, P. W. van Herk voor de Her vormden, P. van der Giessen en W. H. Bakker voor de Gereformeerden en ka- pelaan W. Stalenhoef s.j., J. J. van Col- lenburg en H. J. J. M. Willemsen voor de katholieken. Tijdens een eerste bespreking werd ge- concludeerd dat het de hoogste tijd is te komen tot inventarisering van de plannen die er bestaan voor het huidige Kethel en de uitbreidingen Woudhoek en Spaland op het gebied van de bouw van kerken, kerkelijke of sociaal-cultu- rele centra met accommodatie voor liturgische vieringen. De kerken zullen in duidelijke samenhang moeten wer ken om hier tot een eigentijdse ge- stalte te komen van haar eigen dienst- bare aanwezigheid in het Schiedam van de komende generaties. De ver- deeldheid van afzonderlijke kerkge- bouwen lijkt een teken aan de wand. Daarom zal nu gepoogd worden, ook in verband met de gesprekken met gemeentelijke autoriteiten, tot een in- ventarisatie te komen om daarna ge- zamenlijk tot verdere planning te kun nen komen. Hierbij moet wel bedacht worden dat deze groep structureel geen represen- tatie is van de kerkgenootschappen. Zij wil duidelijk een actiegroep zijn die brainstormend wil werken om fatale verdeelde beslissingen te voorkomen en het gezicht van de christelijke ker ken wat gaver en met minder scheuren te tonen dan tot nu toe het geval is ge- weest. Daarom was bij deze eerste bespreking de opmerking van ds. Verwaal zeer op- vallend die stelde dat hij bereid is mee te werken om de onlangs gerestaureer- de oude Hervormde kerk in het dorp Kethel ook ter beschikking te stellen van de gereformeerden. Verder gaat de groep werken aan een meer verbreid gebruik van de tekst van het oecumenische Onze Vader, Viet praktiseren van oecumenische diensten op basis van de tekst van het oecume nische ordinarium dat al ontworpen is. En dan niet als extra dienst, maar als dienst in plaats van bestaande katho lieke of hervormde diensten. Ook de aandacht voor bijeenkomsten van gemengd gehuwden in de vorm van gespreksdiensten zal nader worden uit- gewerkt in concrete voorstellen. Maar het komen tot een gezamenlijke dienst van hervormden en katholieken binnen enkele weken bleek op nuchtere, prak- tische gronden nog niet haalbaar. In de diverse colleges der kerken en met de gezamenlijke pastores zal dit onder werp van regelmatige gezamenlijke diensten worden doorgesproken. Andere ideeen die werden geopperd zijn kanselruil in de Martinuskerk goed te realiseren omdat daar al katho lieken en Hervormden samen kerken een centrale agenda voor kerkelijke activiteiten, het uitnodigen van toehoor- ders over en weer in vergaderingen van parochieraden en kerkeraden. Dan nog een concreet puntje: op Palm- zondag zijn enkele katholieke jongeren uitgenodigd met hun palmpasen te ko men bij de belijdenis die dan door her vormde jongeren plaats vindt in de Martinuskerk. voor het volgende nummer, dat op 3 april verschijnt, moet UITERLIJK 27 maart in het bezit zijn van de redaktie, J. Oreliosingel 91

Groenoord Akkoorden | 1969 | | pagina 5