akkoorden Uit de lengte of uit de breedte INHABE '69 WALDO n void SCHIEDAM fetid* aspecten van de systeembouw. l ro'W Groenoord in de boisingdermeningen Geen improvisaiie herkenbare plaaisen Voornaamste bezwaren Vele attracties EJw rijbewvijs .JASMIN" Van Selni's slatjerijen .V. Boerenleenbank Schiedam/Kethel Gebrek aan begeleiding „We leven in de tijd van vrouw Holle"; deze fraaie uitspraak van Toon Hermans is een gemeenplaats en een waarheid als een koe, die ook geldt voor de tegen- woordige woningbouw. Wie, zoals de bewoners van Groenoord, dagelijks kan zien hoe voortvarend in enkele jaren woningen voor duizenden mensen worden ge- bouwd, begrijpt dat er niet meer sprake is van een geleidelijke ontwikkeling ten opzichte van de traditionele woningbouw, maar van een ware revolutie. Een van de namen van deze omwenteling is „systeembouw", de herhaling van bijna of geheel gelijke bouweenheden, die steeds minder op de bouwplaats en steeds meer in de fabriek worden vervaardigd. We hoeven niet ver van huis te gaan om te bemerken, hoe improviserend en onsystematisch men vroeger bouwde; het oude dorp Kethel, de binnensteden van Schiedam en Delft, zelfs vrij nieuwe villawijken bieden allerminst het beeld van gelijkvormigheid en recht- lijnigheid. Integendeel, ze lijken orga- nisch en rustig gegroeid te zijn, de problemen van het bouwen waren dan ook eenvoudig genoeg om overzien te worden. De uitbreiding verliep traag, wat erbij gebouwd werd kon de zaak niet voor vele generaties bederven. Dat men het toch in veel gevallen heeft gedaan (de volgestouwde slop- penwijken), is grotendeels te wijten aan de behoefte om zich te houden aan veelal denkbeeldige grenzen als dorps- en stadsgrenzen, wallen en muren. Wat heeft dat met onze, zelfs nog niet vol- tooide wijk te maken, kan de ongedul- dige lezer vragen. We willen toch niet meer terug naar die goeie, maar ge- lukkig voorbije tijd? Nee, het bouwen volgens een systematische, industriele produktiemethode is noodzakelijk, als we de geweldige bevolkingsgroei willen bijhouden met de woningbouw; het ont- werpen van een hele wijk, groter dan de vroegere steden, vereist een ver vooruitziende blik en een strakke lei- ding. Improviseren is nauwelijks moge- lijk. En daar wringt nu de schoen. Enerzijds dreigt namelijk het bouwen volgens systeem en planning de rijke schakering van de samenleving, die door de architektuur ruimtelijk uitge- drukt moet worden, te verwaarlozen, anderzijds moet men door de dwang van de omstandigheden tbch tot impro- visatie overgaan. Aan de systeembouw hebben we te danken, dat we voor een redelijke huurprijs een redelijke woning krijgen en dat veel woningen in betrekkelijk korte tijd gebouwd kunnen worden. Maar het gevolg was, dat het woon- probleem verschrompelde tot een wo- n/ngprobleem: de ruimte in de woning heeft zoveel aandacht gevraagd, dat de ruimte buiten de woning letterlijk en figuurlijk uit het gezichtsveld is ge- raakt. Binnen de woningen vinden we een geweldige verscheidenheid: de een doet het klassiek, de ander modern, de een geeft de voorkeur aan een rijk interieur, de ander kiest de sobere toer, kortom, ieder wil zijn woning een eigen, herkenbaar karakter geven. Buiten bevinden we ons maar al te vaak in een soort niemandsland. En we kijken al verrast op als we in die rechtlijnigheid en eenvormigheid een duidelijk herkenningspunt vinden, zoals in onze wijk het Jndianenfort" aan de Peter van Anrooylaan. Hoe men daar ook over mag denken, men ziet daar duidelijk, dat er ook buiten geleefd en gespeeld wordt, dat de ruimte niet slechts zakelijk en efficient gebruikt kan worden (b.v. als parkeerplaats), maar als grillig en avontuurlijk beleefd kan worden, een stukje humor tussen goed geoliede woonmachines. Een mo- gelijkheid om te ontsnappen aan de massale eenvormigheid, waartoe de systeembouw bijna dwingt, is hiermee gesuggereerd: geef aan de secundaire bebouwing (scholen, winkelcentra, kerken, en andere gemeenschapsge- bouwen) een eigen, herkenbaar ge- zicht. Laat daar efficientie niet de enige maatstaf zijn. Van deze mogelijkheid zal niet iedereen verrukt zijn: de eco- nomen niet, omdat het nog steeds goedkoper is de gouden eieren onder de systeemkip te blijven weghalen, de ontwerpers niet omdat ze in een min of meer beschermd jachttterrein wor den opgesloten. Het belangrijkste bezwaar blijft echter bestaan: we hanteren slechts lapmid- delen, als ieder door systeembouw en hoogbouw gewonnen vierkante meter weer volgebouwd wordt met het argu ment, dat de grond duur is en op efficiente wijze gebruikt moet worden. De curveprijs, de wenken en voor- schriften van „Den Haag" negeren het feit, dat mensen niet pas achter de voordeur gaan leven, en dat de bui- tenruimte op een niet gemakkelijk te omschrijven, maar zeer reele wijze de levensgewoonten en het woonplezier van de stedeling bepalen. Er moet par- keerruimte zijn voor automobielen en speelruimte voor kinderen, maar de laatste is helaas veel minder dan de (vervolg op pag. 3) Zoals al in bijna alle dagbladen is be- kend gemaakt, zal de INHABE dit jaar toch door gaan. Van 12 t/m 19 april zal de 1500 vierkante meter van de Sporthal Margriet een groot aantal middenstanders uit het Rijnmondgebied (doch de meesten natuurlijk wel uit Schiedam) laten zien wat ze de con- sument te bieden hebben. Shows van Modehuis Marlen en van Sporthuis Ritman zullen 2 maal per avond gehouden worden en de bekende entertainer Theo Moens zal geregeld met standhouders een praatje maken en de verschillende attracies aankon- digen. De Rijnmondband zal de ope ning van deze Inhabe nieuwe stijl muzi- kaal omlijsten. Er zijn nog een proot aantal attracties aan deze Inhabe verbonden, zoals een kleurwedstrijd voor de jeugd, de ver- kiezing van de vitaalste bejaarde van de beurs, een ,,campinghoek" van de K.N.M.T.P. enz. ledere 1.000e bezoeker krijgt een geschenk. De toegangsprijs van de Inhabe is f 1en de openingstijden zijn: van 13.00-17.00 uur en van 19.00-23.00 uur. Op zondag zal de beurs geopend zijn van 13.00-18.00 uur. Hoewel de Inhabe juist voor de bewo ners van Groenoord en Kethel van het allergrootste belang is omdat in deze wijken een winkelstand praktisch ont- breekt, vond de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad, onder wier auspicien de beurs wordt gehouden het kennelijk niet nodig de redactie van Groenoord Akkoorden van gegevens te voorzien. -Alle bovenstaande gegevens zijn dan ook afkomstig uit de plaatselijke nieuws- en advertentiebladen! dan naar: AU TORI J SCHOOL V A.M.O R. en N.B.A. ge- dipl. en erkend. Lest met Fiat 850 en Fiat 850 Abarth Bachplein 114, Tel. 353291 Schiedam b.g.g. 262385 of 159373 Voor een lekkere maalfijd mef vlees Noordeinde 3 (Dorp) tel. 268140 lepenlaan 74 (Tuindorp) tel. 26 70 39 Kethel A TELEFOON 15 3655 - 2624 30 le Jaargang no. 24 3 april 1969 Verschijnt ledere veertien dagen Orgaan van de wijkver. Groenoord e.o., verspreiding huis aan huls Secretariaat: Bart Verhallenplein 26, tel. 15 71 03 Redaktie: B. D. Roza, J. Orellosingel 91, tel. 15 82 47 Uitgave: „De Magneet" v.o.f., Drukkers-Uitgevers Rotterdamsedijk 279-281 - Schiedam, tel. 26 86 66 - 26 66 70 Advertentie-redaktie: J. J. Levens jr., Joh. Straussplein 332, \^JTel. 26 86 66, na 18.00 uur 15 69 67 Spaarbank Gezinsrekeningen Alle bankzaken Zwaluwlaan 101, telef. 26 53 25 Nieuwlandplein 56, tel. 15 8183 De Schiedamse Gemeenschap, het or gaan van de gelijknamige stichting heeft de voorplaat en 5 pagina's van het maartnummer gewijd aan Groen oord. In een artikel met als kop „Groen- oord in de botsing der meningen" geeft de in Groenoord wonende redacteur van Tijd/Maasbode dhr. H. Willemsen zijn visie op de leefbaarheid van Groen oord. De redactie van S.G. spreekt in een kanttekening de wens uit dat het met een 6-tal mooie foto's geillustreer- de artikel readies zal opleveren van personen die er een andere mening over de Schiedamse planologie op na houden. We hadden het artikel van dhr. Willem sen gaarne in zijn geheel in ons blad overgenomen, ware het niet dat het qua lengte een veel te groot gedeelte van ons blad zou opeisen. Het artikel is zo'n eenheid, dat het overnemen van gedeelten eruit ook niet mogelijk is zon- der die eenheid te verstoren. De voor naamste punten die aan de orde komen zijn de recreatie, de winkelstand, de stedebouwkundige aspecten en de wijk- sociologie. De grote draad die door het artikel loopt is dat de consequentie van het wonen in Groenoord van ge- meentewege nooit begeleid is geweest. Als voorbeeld daartoe wordt Vlaardin- gen genoemd, waar onder voorzitter- schap van de burgemeester een onder- zoek is begonnen naar de leefbaarheid in die stad onder het motto ,,Bouw mee aan Uw stad". Diegenen onder onze lezers die het hier besproken artikel graag zouden willen lezen om aan een eventuele dis- cussie in ,,De Schiedamse Gemeen schap" deel te nemen, kunnen zich voor een exemplaar van het blad in verbinding stellen met de redactie van S.G., Plantage, Schiedam.

Groenoord Akkoorden | 1969 | | pagina 1