Sporthuis Kitnian Wie zijn de Crusaders? Bejaardenzorg Groene Kruss Bach lesle muzikale dorst met een KOFFIE-KANTATE" Bekkersschool winnaar jeugdtournooi Eerst zweefmodellen Wereldkampioenschap Bouwlokaal in Groenoord Handhaven in eigen woning Nog dames gevraagd Voor al Uw sport- en campingarfikelen en vrijetijdskleding Protestsong m J* r- Benauwde zege Op orize beeldpuzzel in het vorige nummer kwamen een aanzienlijk aan- tal oplossingen binnen, die uiteraard allemaal goed waren aangezien er maar 1 oplossing mogelijkwas. Uit deze goede oplossingen werden door de jury de volgende prijswinnaars getrok- ken: 1e prijs: Sander Jansen, Burg. Knappartlaan 254 Hij heeft inmiddels een mooi boek ontvangen. 2e prijs: J. G. Collignon Vivaldilaan 97 Ontvangt een auto-gereed- schapskoffer. 3e prijs: Mevr. A. v. d. Drift-llmer, Sweeiincksingel 22 Krijgt een bon voor een heer- lijke taartl In ons volgende nummer zult u weer een nieuwe puzzel aantreffen; dat wordt dan een wat moeilijker Combi- natiepuzzel. Velen van ons zullen op Koninginnedag op de velden aan de Valeriusstraat de wedstrijden hebben gezien van lijnbestuurde modelvliegtuigen. Aan deze wed- strijden nam een aantal prominente wedstrijdvliegers uit het gehfele land deel, o.a. de zes-voudige nationale kampioen L. v. d. Hout uit 's-Hertogenbosch. De organisatie van deze wedstrijden was in handen van de enige luchtvaart- club die onze stad rijk is, n.l. de Schie- damse Luchtvaartclub The Crusaders. Deze momenteel 20 leden tellende club bestaat in September van dit jaar pre- cies 10 jaar. Daarom leek het ons leuk eens de schijnwerper te richten ;op deze enthousiaste vliegtuig-modelbou- wers. In de eerste jaren van het bestaan bouwde men alleen eenvoudige zweef modellen, om het te gebruiken mate- riaal te leren bewerken. Langzamer- hand is men meer ingewikkelder mo- dellen gaan bouwen, waaronder de lijn bestuurde motormodellen. Vanaf de oprichting in 1959 zijn The Crusaders aangesloten bij de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, afd. vliegtuigmodelbouw- sport. In de zomermaanden worden er door de K.N.V.v.L. nationale wedstrij den georganiseerd, waaraan alle in Nederland aangesloten clubs (69 to- taal) deelnemen. Aan het einde van het seizoen wordt tijdens een der laat- ste wedstrijden gevlogen om het kam- pioenschap van Nederland. Daarnaast zijn er enkele selectiewedstrijden, waaruit de vliegers geselecteerd wor den die uitgezonden worden naar de wereldkampioenschappen. Vorig jaar zijn Nederlandse viiegers op 2e en 3e plaatsen geeindigd, wat een zeer goede prestatie is, in vergelijking met de grotere landen, zoals Amerika, Engeland en Duitsland enz., waar de keuze uit de vliegers veel groter is dan in Nederland. Op de wereldkam pioenschappen spreekt ons land wel een woordje mee: Een van de leden van The Crusaders is na de eerste selectiewedstrijden op de 4e plaats geklasseerd. Hij maakt dus een rede- lijke kans om na de tweede selectie- wedstrijd uitgezonden te worden naar de wereldkampioenschappen. Wat waarschijnlijk weinigen weten is dat de club haar bouwlokaal heeft in de kelder aan de Diepenbrockstraat 79. ledere woensdagavond en zaterdag- middag wordt er daar door de leden onder leiding aan de modellen ge- bouwd. Voor dit jaar is er een club- competitie georganiseerd, waaraan alle jonge leden kunnen deelnemen en waaraan enkele aardige prijzen zijn verbonden. leder die belangstelling heeft voor de vliegtuigmodelbouw is van harte welkom in het bouwlokaal. Jongens vanaf 12 jaar kunnen lid wor den. Bij voldoende deelname (min. 4) organiseert men een bouwcursus, zodat in het begin de modellen onder goede leiding gebouwd worden. De contri- butie van The Crusaders kan beslist geen bezwaar zijn want deze bedraagt slechts f 2,25 per maand. We vermelden tenslotte nog even het adres van de secretaris van The Cru saders. Dit is dhr. L. C. Pieters, Gou- denregenlaan 9, tel. 37 26 91. Op 1 maart j.l. is de afdeling Bejaar denzorg van het Groene Kruis afd. Kethel en omstreken in werking getre- den. Deze bejaardenzorg is een uit- breiding van het werk van de gezins- verzorging. Deze afdeling gezinsver- zorging kreeg de laatste tijd steeds meer te maken met het verlenen van hulp aan chronisch zieken en bejaar- den. Deze hulp kon niet altljd via de gezinsverzorging worden verleend, om- dat in deze gezinnen geen volledige dagverzorging nodig was. Door aan bejaarden en chronisch zie ken nu een, twee of drie halve dagen per week hulp te verlenen, wordt het deze groep nu mogelijk gemaakt om zelfstandig te blijven en zich in eigen milieu te handhaven. Sommige bejaar den zijn reeds voldoende geholpen, wanneer zij een ochtend per week door een bejaardenhelpster worden bijge- staan. De doelstelling van de bejaar denzorg is dus het handhaven van be jaarden en chronisch zieken in eigen omgeving en woning! De financiering van de bejaardenzorg geschiedt op ongeveer dezelfde wijze als die van de gezinsverzorging. Rijk en Gemeente betalen een gedeelte van de salarissen e.d. (subsidie). Het ge- zin, waar hulp wordt geboden, betaalt een bedrag naar inkomen (retributie). Hulp krijgt men uitsluitend wanneer de bejaarde thuis is. De afdeling bejaardenzorg staat evenals de afd. gezinszorg, onder lei ding van mevr. G. H. v. Hees, P. v. An- rooylaan 18, tel. 15 69 69. Haar spreek- uur is iedere morgen van 08.30 tot 09.30 uur. Aanvragen om hulp voor be jaarden en chronisch zieken kunnen worden gericht aan dit adres, telefo- nisch zowel als schriftelijk. Tenslotte: Zijn er dames, die zich een of meer- dere halve dagen per week ter be- schikking willen stellen om de bejaar den te helpen bij hun huishoudelijke taak? Het uurloon bedraagt momenteel f 3,50 bruto. Dames die hiervoor inte- resse hebben kunnen zich wenden tot Mevr. G. H. v. Hees, tel. 15 69 69 of tot Mevr. L. C. Jongste-Quartel, Schie- damseweg 7, tel. 26 58 51. Oranjesfraat 15 - Schiedam - Telefoon 26 7513 Door de eeuwen heen is koffie een veel besproken en bezongen drank ge- weest. Is het in onze dagen bijvoor- beeld Rita Corita met haar „Lekker bakkie koffie", enkele eeuwen geleden was het de grote Johann Sebastiaan Bach (1685-1750), die ongetwijfeld de belangrijkste bijdrage aan de koffiemu- ziek leverde door het componeren van zijn Koffie-Kantate. Eigenlijk is dit muziekwerk te verge- lijken met een hedendaagse protest- song", want op humoristische wijze verhaalt Bach door middel van speelse noten het protest van het zwakke ge- slacht tegen het in die tijd dreigende koffie-drinkverbod voor dames. ,,Voor vrouwen is het drinken van die geheim- zinige zwarte drank uit den boze", zo zeiden de heren der schepping toen- maals en slurpten hun kopje koffie behoedzaam leeg. Bach's compositie is ook in onze tijd nog een geliefd repertoirestuk, al is de inhoud ervan maar weinig bekend. De Koffie-Kantate kwam in 1732 tot stand en werd voor de eerste maal in Leipzig ten gehore gebracht. In Duits land is het muziekwerk beter bekend onder de titel ,,Schweigt stille, plaudert nltht", zoiets in de trant van ,,Mond dicht, klets niet". De Koffie-Kantate is geschreven voor sopraan, tenor, bas en strijkorkest. De tekst ervan werd ont- leend aan een gedicht van Piccander bekend door zijn Parijse fabels dat Bach zodanig imponeerde, dat hij de dichter verzocht om een nieuwe Kantatetekst voor hem te willen schrij- ven. Hierin zou de ,,koffiezucht" der dames eens danig aan de kaak moeten worden gesteld. Het resultaat werd een komisch werkje, waarin een vader pro- beert zijn dochter van de nieuwe dui- velse koffiedrinkgewoonte af te helpen. Bach had de reputatie een man zonder humor te zijn, maar de luchtige, vro- lijke muziek met zijn geestige inslag bewijst, dat hij het ook in het komische genre tot ongekende hoogte had kun nen brengen. In zijn Kantate treedt vader Schlen- driaan op, die zijn dochter Lieschen van het slechte koffiepad probeert af te brengen. Hij dreigt er voor te zullen zorgen, dat zij geen man zal krijgen. Maar vaders invloed is niet van blij- vende aard, want als behalve Lieschen KANTATE Nr. 2(i fiuHer-fUevW' Schwtigt stille, plaudert nicht SitenCei fctuutez I Ktiwcme'iii? litit T<« Partituur van de Koffie-Kantate ook haar moeder en grootmoeder zich heftig blijven verzetten en als klap op de vuurpeil de voor Lieschen gevon- den bruidegom eveneens een verwoed koffiedrinker blijkt te zijn, moet de vader zich gewonnen geven. En zoals te verwachten was eindigt de Koffie- Kantate met een ,,eind goed, al goed": gezamenlijk drinkt men de koffie onder het zingen van: Koffie drinken is zo knusjes lekkerder dan 1000 kusjes, zoeter dan de beste wijn, Koffiedrinken is zo fijn. Koffiedrinken kan slechts sieren en nu gaan we bruiloft vieren Na een spannende eindstrijd, waarin nog verschiliende van de meespelende elftallen kanshebber waren voor de finale, kwamen voor die finale tenslotte uit de bus de Burg. Verveenschool (die vorig jaar het tournooi won) en het A-elftal van de Mgr. Bekkersschool. Onder aanvoering van een zeer talrijk publiek (geschat werd ca. 600) traden de finalisten tegen elkaar in het strijd- perk. Als scheidsrechter fungeerde de bekende eredivisie-arbiter dhr. H. v. d. Veer, grensrechters waren dhr. Groten- dorst en dhr. v. d. Vlist. De zenuwen speeiden beide partijen zichtbaar parten. Het spel werd daar- door wat rommelig, doch er stond ten slotte nogal wat op het spel Nadat de strijd gelijk op was gegaan, lukte het de Bekkersschool tenslotte tbch een doelpunt te maken. Woeste huldigingstaferelen a la Europa Cup waren het gevolg. De Verveenschool zette daarna een fel offensief in om via een gelijkmaker een besiissing met strafschoppen te forceren, doch slaag- de hierin niet. Het bleef 10 voor de Bekkersschool, die daarna uit handen van commissaris v. d. Hagen de wissel- beker mocht ontvangen. Deze wissel- beker, beschikbaar gesteld door IJs- salon La Venezia werd vorig jaar door de verliezende partij gewonnen. Het winnende elftal kreeg ook nog een leren bal ten geschenke, geschonken door Sporthuis Ritman. Voor de ver- liezers was er een beker, beschikbaar gesteld door de wijkvereniging, bene- vens een bal, gegeven door Sporthuis ter Braak. Beide elftallen kregen tij dens deze huldiging uitbundige toe- juichingen van het publiek. Tenslotte werd aan het elftal van de Dr. Sauerschool nog een beker uitgereikt die door de fa. Coster was uitgeloofd voor het sportiefste elftal uit het tour nooi. De sportcommissie van de wijkvereni ging kan weer terug zien op een zeer geslaagd tournooi.

Groenoord Akkoorden | 1969 | | pagina 3