r I e>. Is 4 £2c, tvoont IA. ook (sjioencczbl Sporthuis Hitman A. ]A. Het concert in de Martinuskerk f anno 18207 \z T1 A. M. de Lange Juwelier Boot Rente (pp tot Voor al Uw sport- en campingartikelen en vrijetijdskleding bach inspireert dichters Nogmaals de tombola COMBINATIEPUZZEL Nu eens een ander soort puzzel, nl. een combinatiepuzzel. U moet in vak A de gegeven horizontale omschrijvingen in- vullen. Daarna moet u in vak B de cor- responderende cijfers uit A overnemen. Hierin ontstaat dan een vraag. U moet zowel de oplossing van A als van B inzenden aan onze puzzelredaktie: Mevr. J. de Graaf-Boelen, Diepenbrock- straat 90. Er zullen onder de goede inzenders weer een 3-tal prijzen worden verloot. Inzendingen kunnen worden ingezonden tot dinsdag 17 juni a.s. OMSCHRIJVING a. geleidelijk, b. platboomd binnenvaar- tuig, c. deel van het gezicht, d. uitgaan, e. kramer, f. fiets, g. ooievaar, h. ver- bond, i. schoorsteenkap, j. dompteuse. 25 is pt 2 r 25 23 12 13 2 3 5" 6 7 8 9 10 12 13 IS lb 1/ Id 19 20 21 22 29 11 zs 2b V 28 29 30 23 TET 23 Het door de Wijkvereniging georgani- seerde concert in de Martinuskerk, waarover wij al in onze vorige uitgave schreven, heeft in enkele dagbladen ruime aandacht gekregen. „De Rotter- dammer" en ,,Het Rotterdamsch Nieuwsblad" komen in hun recenties tot vrijwel dezelfde conclusie; ze spreken waarderend over solisten en het ge- kozen oevre, doch beide hebben ern- stige bezwaren tegen het orgel der kerk. ORGEL VERBETEREN Zo besluit ,,De Rotterdammer" met: ,,Het is voor de Wijkvereniging Groen- oord te hopen, dat de kwaliteit van het orgel in deze kerk kan worden verbe- terd, want anders zal men voor concer- ten naar een ruimte met een ander instrument moeten omzien, wil men uitvoeringen op een goed peil kunnen geven. ,,Het Rotterdamsch Nieuws blad" zegt: ,,Zolang de Martinuskerk niet over een behoorlijk orgel beschikt, zouden wij orgelmedewerking in de toekomst ten sterkste willen ontraden: het publiek is er niet mee gediend en de orgelkunst allerminst te moe ten horen hoe het koninklijk instrument niet moet klinken". Beide recensenten geven de begeleidende en solierende organist Kees Bak dan ook alle lof over zijn prestaties op dit niet zo beste orgel. Dat ook het publiek naast zijn enthousiasme over het orgel in zijn geheel sterke kritiek heeft over het orgel, bleek wel uit de talrijke opmer- kingen die hierover op de enquete- formulieren voorkwamen. Men sprak in termen varierend van: Orgel volko- men ongeschikt" tot: ,,Orgelspel vind ik prachtig, maar niet in deze kerkl" UITSLAG ENQUETE Wat de tijdens het concert gehouden enquete betreft, nog in het kort een kort resume der resultaten. In totaal werden 55 formulieren ingevuld. De vraag of men de avond geslaagd vond, werd door alle invullers bevestigend Voor uw Fijne banket en gebak naar Dorpsstraat 19 Kethel Telefoon 26 26 28 11^ MODEL fRANCIS Dr. Wibautplein 15 Telefoon 26 69 05 beantwoord. Ook wat betreft het conti- nueren van de concerten waren alle deelnemers positief in hun antwoord. De vraag aan wat voor soort concerten men dan de voorkeur zou geven, liet zien, dat men eigenlijk belangstelling heeft voor alle genoemde soorten mu- ziek. Er waren 51 stemmen voor soort- gelijke avonden als de eerste, 42 voor orgelconcerten, 39 voor pianorecitals, 37 voor zangkoren en/of vocale solis ten en 43 stemmen voor kamermuziek en/of symphonie-orkesten. Betreffende het oeuvre waren er 50 stemmen voor klassieke muziek, 35 voor populair klassiek en 23 voor mo- derne muziek. Ruim 90% der ondervraagden gaf aan de donderdagavond de voorkeur, daar na volgde de dinsdagavond met 1% en enkele stemmen voor vrijdag, maan- dag en woensdag. De meest redelijke toegangsprijs vond men toch wel f 1,50, doch een 20-tal bezoekers vond f 2,ook betaalbaar. Enkele concertgangers noemden nog prijzen van f 2,50, f 3,en zelfs f 5,-. Meer dan 60% der geequeteerden heeft ook belangstelling voor andere culturele evenementen zoals voor- drachten, lezingen, cabaret, films, etc. Zo spoedig mogelijk zal uit de op de concertavond gerecruteerde medewer- kers een werkgroep geformeerd wor den, die zich met een algeheel cultu- reel programma voor het winterseizoen zal gaan bezig houden. U hoort daar spoedig meer vanl Dit is vaak een begin van een gesprek. Geen wonder de fiats in deze wijk groeien als paddestoelen uit de grond (wel flinke danl) en Groenoord ziet zijn inwonersaantal steeds meer uit- breiden. ,,Dat is toch die wijk waar al die muziekmensen wonen?" ,,Nu ja, waarnaar de straten of pleinen ge- noemd zijn dan, bedoel ik". Zo zou het gesprek verder kunnen gaan en dan komt 't: ,,ln welke straat zei u ook weer?" ,,Sem Dresden plein?" ,,Nooit van gehoord". Hebt u wel van Sem Dresden, Puccini, Henriette Bosman of Vivaldi gehoord? Stel u gerust: u zit niet voor Berend Boudewijn in het programma „Per se- konde wijzer". Toch waardeert u het misschien wat meer te weten over de persoon wiens of wier naam op het straatnaambord prijkt, al was het alleen maar om niet tegenover nieuwsgierige ondervragers met de mond vol tanden te staan. Voorzover er plaats is in ons toch wel veel gelezen wijkorgaan, wil ik trach- ten u op dit gebied iets wijzer te ma- ken, al gaat het dan niet per sekonde. Voor ingewijden begrijpelijk, mag ik dan misschien beginnen met het Bach- plein, qenoemd naar Johann Sebastian Bach. I mGmmi Johann Sebastian Bach werd op 21 maart 1685 te Eisenbach uit een oude Thuringse familie van musici geboren. Zijn vader, Johann Ambrosius, was stadsmusicus en had het lang niet breed. De jonge Bach was 9 jaar toen zijn moeder stierf en een jaar later ontviel hem door de dood ook zijn vader. Toen was het dat zijn oudste broer, Johann Christoph, hem in huis nam, hem zelf muzieklessen gaf en hem 't gymnasium liet bezoeken. Als jonge- ling had Bach een mooi sopraanstem- metje, wat tot gevolg had, dat hij enige jaren later intern in de Michaelis-school te Luneburg kwam. Ondanks zijn stem al vrij spoedig meer mannelijk werd, handhaafde men hem daar nog enige tijd om zijn muzikaie kwaliteiten. In 1703 voltooide hij zijn gymnasiale studies en kreeg hij een plaats als violist in de kapel van Hertog Johann Ernst te Weimar. De baantjes volgden elkaar nu snel op; in 1704 organist te Arnstadt en in 1706 organist te Miihl- hausen. Bach had ook zijn fouten (wie heeft die niet?); hij was autoritair, on- gediciplineerd, weinig paedagogisch en een slecht organisator. Een staaltje daarvan: in oktober 1705 hij was. toen nog organist te Arnstadt kreeg hij 4 weken verlof om te Lubeck naar het spel van Buxtehude te gaan luiste- ren. Hij ging luisteren; geen 4 weken maar 4 maanden! Het spel van Buxte hude imponeerde hem zozeer dat hij moeilijk kon wegkomen. Prompt werd hij bij zijn terugkeer door de Kerkeraad ter verantwoording geroepen. Bach wenste zich niet te verontschuldigen; zijn vervanger had het toch goed ge- daan? De methode van sommige lieden om bij een conflict ,,oude koeien uit de sloot te halen" en de zaak daarmede op te blazen, schijnt niet nieuw te zijn. Allerlei verwijten kreeg Bach naar het hoofd geslingerd, o.a. dat hij zo bui- tenissig begeleidde; die behoeft geen verwondering, want zijn gedurfde har- monieen wekken vandaag de dag nog bewondering. Bach's muzikaal genie was te groot voor zijn tijd. Ook werd hem verweten, dat hij n.b. op een werkdag in de kerk met een vreemde juffrouw (zijn latere vrouw Maria Bar bara Bach (nicht)?) gemusiceerd zou hebben. Dies vloog hij eruit! Oranjestraat 15 Schiedam Telefoon 26 7513 Dat onze grote componist Bach ook dichters tot activiteit kan aanzetten, blijkt uit onderstaand gedicht, dat ons werd toegezonden namens Bachplein- bewoners. Insiders op het Bachplein kunnen wellicht uit het fraaie pseudo- niem de ware naam van de dichter halen, want hij timmert wel vaker aan de weg, al is het dan ook in de be- sloten kring van zijn flat. Het Bachplein is al vaak genoemd, en wordt zo langzamerhand beroemd. Men zou hier eens 6 scholen bouwen, en begon de palen in de grond te douwen. Na twee maal vier en twintig palen en na de heikar veel verhalen, verdween hij met de stille trom, en kwam tot heden niet weerom. Men vroeg zich at: ,,Zou hij weer komen?" De krant die hielp ons uit de dromen. De heikar, die toen was gegaan, zou hier voorlopig niet meer staan. Want door de financiele situatie, vielen de scholen uit de grade. Men zai het zonder moeten doen, er is geen zes en half milioen. Plantsoenendienst, hier ligt een taak, zorg dat U hier nu iets van maakt, Wat planten en nog een paar banken, waarvoor wij U bij voorbaat danken. GERVIN Nadat we de copij voor het vorig num- mer afsloten, kregen we voor de tom bola van de ontspanningsavond nog zo'n groot aantal prijzen van alle kan- ten, dat we ook deze winkeliers en bedrijven nog even willen noemen. U vindt ze hieronder in willekeurige volg- orde: v. Nelle, Caballero, Vlug, De Magneet, fa. Coster, fa. v. Alphen, Timmermans, Janse, Schneider, Schoe- nenbar, Hakkert, Corona, Verboom, Schotman, Co-op, Modern, Fillekes, Senne, Verspeek, Centrum, de Ligt, de Lange, Jasmin. Prijzen Handbaltournooi Voor het jeugd-handbaltournooi, waarvoor op dinsdag 10 juni de finale werd gespeeld, werden de volgende prijzen beschikbaar ge- steld: Eerste prijs: Wisselbeker van de wijkvereniging. Beker die behouden mag worden, eveneens van de wijkvereniging. Bal van Sporthuis Ritman. Tweede prijs: Bal van Sporthuis ter Braak. Standaard van de wijkvereniging. Het sportiefste zevental ontving van de wijkvereniging eveneens een standaard.

Groenoord Akkoorden | 1969 | | pagina 5