Muziekonderwijs voor de jeugd &Zo, we out (A ook in tfzeenoczd? Bekkersschool won ween J25ierenvviend) I Jeugdig ballet op openbare les Bed te koop?? Autorijschool Groenoord Erkend door A.N.W.B. Telefoon 15 9115 magneet diukwetk tieki lei.: 2686 66-2661 78 voor al Uw drukwerk Juwelier Boot Voor diegeneri onder onze lezers die kirtderen hebben die gei'nteresseerd zijn in het bespelen van een muziek- instrument en voor de kennis van de muziek in het algemeen, volgen hier- onder enige gegevens die wij ontvingen inzake de lesmogelijkheden aan de Schiedamse Muziekschool, gevtestigd aan de Lange Nieuwstraat 183. Op een later tijdstip zullen we u nog atten- deren op de inschrijvingsmogelijkhe- den van het nieuwe cursusjaar. OOK LES IN KETHEL EN GROENOORD Het onderwijs aan de Muziekschool kan vanaf 6 jaar worden genoten. Voor kinderen van 6 en 7 jaar is er Kinder- ritmiek, een vorm van spel en bewe- ging op muziek. Het reageren op muziek en het leren ritmisch bewegen wordt spelenderwijs geleerd. In de Dependance van de Muziek school (Vlaardingseweg 21zijn dit jaar 2 klassen op woensdagmiddag 2.00 2.45 uur en 2.453.30 uur. Aan de Lange Nieuwstraat (hoofdge- bouw) is een klas van 4.155.00 uur. Vanaf de derde klas lagere school kan elk kind deelnemen aan de Algemeen Muzikale Vorming (AMV) deze cursus duurt 3 jaar en wordt afgesloten met een proef van bekwaamheid en bij slagen hiervoor met een getuig- schrift. In 12 verschillende scholen wordt dit onderwijs dit jaar gegeven. Voor Groenoord is hiervoor de be- schikking verkregen voor een lokaal in de Willem Gehrelsschool; voor Kethel wordt het gegeven in de Burg. Ver- veenschool en in de Dependance (zie boven). Na goed volbrengen van het 1e jaar (A-klas) met overgang naar het 2e jaar (B-klas) mag de leerling overgaan op een keuze-instrument in ruil voor de blokfluit, die in het eerste jaar door de school als instrument is voorgeschre- ven. In de A-klas wordt dus tweemaal per week lesgegeven, in de B en C klas eenmaal per week lessen van steeds 60 minuten tenzij men de blokfluitles graag voortzet; dit is dan alleen mogelijk aan de Lange Nieuw straat. De vorderingen m.b.t. het instrumentaal onderwijs worden om de drie jaar of- ficieel gecontroleerd door een perio- dieke proef eventueel gevolgd door Getuigschrift. Als de AMV-opleiding is voltooid en enige vaardigheid op het keuze-instru ment is verkregen, moet elke leerling gaan deelnemen, gedurende enige jaren, aan een vorm van samenspel in klein- of groot groepsverband. Op de zaterdagen 14 en 21 juni wer- den door de Groenoordse balletleer- lingen van Tosca Balm, openbare lessen gegeven in zaal 6 van gebouw Arcade. Zeer veel ouders en familie- leden van de leerlingetjes maakten van die gelegenheid gebruik om eens te zien hoever de jeugdige danseressen gevordterd waren. BEELDJES IN TUTU Onder leiding van hun enthousiaste en kundige lerares Saskia Kooymans toonden de meisjes de passen en oefeningen die ze wekelijks in het Trefcentrum leren. Ook een Russisch dansje was ingestudeerd en gaf leer- lingen en toeschouwers veel voldoe- ning. Aan het einde der ,,voorstel- ling", die ruim een uur duurde, kre- gen alle kinderen met een keurige buiging een lolly aangeboden. De lera res werd door de kinderen bedacht met een boeket bloemen. Speciaal voor deze openbare les had- den alle meisjes wit satijnen tutu's aan, die door de moeders zelf ge- maakt waren. Menig zweetdruppeltje had dit nauwgezette werkje gekost, doch het resultaat was bijzonder ver- tederend. Als kleine ,,dametjes de Onze voorspelling ten aanzien van de winnaar van het jeugdhandbaltournooi is inderdaad uitgekomen. Want in een faire en spannende strijd won het A- zevental van de Mgr. Bekkersschool in de finale met 41 van de Juliana- school. GROTE BELANGSTELLING De belangstelling voor deze finale, die was mede dankzij het prachtige geleid werd door dhr. J. J. M. Verzijden, weer bijzonder groot. Vooral in aan- merking genomen het feit dat de hand- balsport meestal maar bescheiden aan- dacht krijgt zowel van publiek als van sportpers. Er heerste een gezellige stemming op het speelveld, waaraan de muziek die de bandrecorder van dhr. v. d. Touw leverde, mede debet was. Na de prijsuitreiking door de vice- voorzitter van de wijkvereniging dhr. J. J. Levens bleef een gedeelte van het publiek nog wat napraten op het veld. De juist passerende wandelaars van de Vlaardingse avondvierdaagse zorgden voor een gezellige en wisselende ach- tergrond. Rijks V.A.M.O.R gediplomeerd insfrucfeurs. R. Haan, Bachplein 269, Groenoord - Schiedam ballet" ruisten de kinderen in hun sa tijnen pakjes met veel wite tule afge- zet door de zaal. Balletstudio Tosca Balm kan terugzien op zeer geslaag- de middagen, die volgend jaar beslist herhaald zullen worden in de eigen studio aan de Grote Markt. Hebt u een bed te koop of een fiets, een caravan of een kinderwagen? Of zoekt u juist zoiets en vindt u het zo bezwaarlijk om naar de andere kant van Schiedam te moeten om daar te gaan kijken en om daarmee het ge- kochtte naar Groenoord te transporte- ren. De oplossing is een advertentie in onze rubriek Kleine Akkoordjes". Die advertentie komt dan onder ogen van uitsluitend mensen in Groenoord en Kethel. Het tarief van zo'n adver tentie is f 2,50 voor 5 regels. Elke regel meer kost f 0,60. U moet deze advertenties opgeven aan de redaktie van G.A. We vervolgen hieronder de biografie over Johann Sebastian Bach, waarmede Wim Schrijver in ons vorige nummer begon. Door een vergissing onzerzijds verzuimden we bij het eerste artikel de naam van de auteur te vermelden en een vervolg op dit artikel in het vooruitzicht te stellen. Onze excuses hiervoor. Wijk Groenoord is een OORD van pleinen, En't GROEN gaat er nu ook verschijnen. En aan de heelheel prille bomen, Zag men de jonge blaadjes komen. Van oudsher neemt men nu al aan, Dat, als er ergens bomen staan, of ze klein zijn, of al groot, Juist daar licht hondje graag zijn poot. Maar't baasje kijkt lang naar T.V. En neemt daarna zijn hondje mee. Het arme beest staat haast op kiappen, en plast in liften, hal of trappen. En heeft het baasje dan fatsoen, want't beest, dat kan er niets aan doen, Dan ruimt hij't op, zoals het hoort, Zodat er niemand zich aan stoort. Dus verrast uw hond u eens een keer, Wees dan een dame,- of een heer, Ruitm het dan op, dat voorkomt stank, Namens huismeester en bewoners, Dank. Gervin MODEL CLAUDIA Dr. Wibautplein 15 Telefoon 26 69 05 JOHANN SEBASTIAN BACH Volgende baantje: organist te Muhl- hausen, voor die tijd goed betaald: 85 gulden 's jaars (I) en in natura: ko- ren, vis en hout. Bach hield het hier ook maar kort uit. De kerkmuziek was erg verwaarloosd en Bach was er de man niet naar bij gebrek aan organi- satietalent om daar in korte tijd ver- andering in te brengen. Hij geloofde er zelf niet in en aanvaardde al spbedig de betrekking van hoforganist en kamermusicus van hertog Willem Ernst te Weimar. Financieel ging hij er goed op vooruit; in 1713 had hij reeds een jaarsalaris van f 225, Hij klom op tot concertmeester, maar de desillusie kwam toen in 1716 de kapelmeester Drese stierf. Bach reken- de er op diens plaats te zullen in- nemen; het geviel echter anders. Drese's zoon werd benoemd. Bach nam dat niet en eiste ogenblikkelijk ontslag. De ,,hoge heren" namen dat Sip hun beurt ook niet en lieten Bach een maand in arrest houden! Jammer voor die „hoge heren" want al spoedig vond Bach in Cothen een broodheer in vorst Leopold. Weliswaar kreeg hij een bescheiden baantje van kapelmeester, wat op zichzelf weinig aantrekkelijks had. Want aan het hof, dat Gerefor- meerd was, werd niet aan kerkmuziek gedaan en men beschikte slechts over een onbeduidend orgel. Hoofdzakelijk moest Bach kamermuziek van de v'orst leiden, doch B's geniali- teit werd wel door de vorst hogelijk gewaardeerd, zodanig dat er tussen beiden een hartelijke vriendschap groeide. Bach had nu veel gelegenheid tot com- poneren, er waren geen spanningen met zijn werkgever en die jaren in Cothen zouden onverdeeld gelukkig genoemd kunnen worden, ware het niet, dat zijn vrouw kwam te overlijden. Ge lukkig voor onze Bach vond hij 11/2 jaar later een tweede, ideale vrouw in Anna Magdalena Wiilken. Dit was niet alleen een goede huisvrouw, doch ook een goede moeder voor haar 4 stiefkinde- ren (3 zoontjes uit B's eerste huwelijk waren reeds overleden), maar ook voor haar eigen 13 nakomelingen en dat zonder kinderbijslagl). Anna M. Wiilken was echter bovendien een goede steun voor haar echtgenoot in zijn werk, vporal met het in 't net schrijven van diens composities. De historie verder volgend moet ver- meld worden, dat Bach goede vader zijnde aan de opvoeding van zijn kinderen ging denken toen deze groter gingen worden. Pogingen om in Ham burg toen nog het muzikale centrum van Duitsland een plaats als orga nist te verkrijgen mislukten. Toen de cantor van de Thomas-Kirche te Leip zig gestorven was, deed B., na lang aarzelen lagere functie en het gemis van zijn vorstelijke vriend) een poging de open gevallen plaats in te nemen. Het gevolg was dat hij daar op 5 mei 1723 werd benoemd. Nu, na bijna 2'/2 eeuw, kunnen wij over deze benoeming niet genoeg verheugd zijn, want hoewel hij voor zijn kin deren Cothen, waar hij toch gelukkig was, ruilde voor Leipzig hier in Leip zig, waar Bach tot zijn dood bleef, ont- stonden Bach's schoonste kerkelijke werken, welke hij uit hoofde van zijn functie moest componeren, zoals can- tates, passies en motetten. Was Bach enerzijds autoritair, anderzijds was hij in wezen zeer bescheiden. Hij bewon- derde Handel zozeer, dat hij poging op poging deed hem te ontmoeten, wat hem nimmer gelukte. Hij had zoveel waardering voor werken van anderen, als Palestrina, Frescobaldi, Lotti, Tele- mann, Keiser e.a., dat hij daarvan ko- pieen maakte, om zich daar volko- men te kunnen inleven. Wilt u nog een bewijs van zijn bescheidenheid? Op zijn partituren placht hij steeds te schrijven ,,S.D.G." (Soli Deo Gloria, God alleen de eer) of „J.J." (Jesu juva, Help Jezus). Op 28 juli 1750 overleed de grote componist-organist Johann Sebastian Bach, een schat van composities na- latend, zoals de Johannes-" en de ,,Matthaus-Passion", 200 kerkelijke cantates, het zgn. ,,Weihnachts-Orato- rium", Kerst-, Paas- en Hemelvaart- oratoria; de grote B-moll-mis, het 5- stemmig Magnificat", het ,,Wohltem- perierte Klavier", de Goldberg Va- riationen", vele fuga's, sonate's, toc cata's, concerten enz. enz. Eerst drie- kwart eeuw na zijn sterven, door de uitvoering van de ..Matthaus-passion", onder leiding van de toen 20-jarige Mendelssohn, begon de grote roem van Bach als componist. Veel meer is er over Bach te schrijven, vooral over zijn nagelaten werken. Zo iets zou een bibliotheek kunnen vullen, maar dat is voor vakmensen. De uitvoering van zijn werken, voor- zover ik die heb mogen meemaken, hebben altijd op mij een diepe indruk gemaakt. Ik eindig dan ook met in mijn hoofd de klanken van het koraal uit de cantate no. 147 Jesu, joy of man's desiring". Wim Schrijver. (Auteursrechten voorbehouden)

Groenoord Akkoorden | 1969 | | pagina 3