11 Wat gebeurt er met onze huur? Zebrapaden anno 182(r Rente (^)tot Concert Orpheus: gevarieerd en van uitstekend gehalte! Autorijschool GROENOORD 1000e deelneemster „Moeders voor Moeders" St. Xicoluas. Goed stemmenmateriaal Dirigent als bariton IVin Selnis slagerijen Deel I. Verhoging Servicekoslen Opbouw der verhoging Reinigingsrechten (vervolg van voorpag.) .Op BROOD van VLUG komf men TERUG." Vlug's Bakkerijen Broersvesf 45 - Telefoon 26 06 25 Bezorglng door de gehele sfad. Krijg ik een cadeautje Zwarte Piet, vindt je me onhan- dig Nou, waarmee dan wel Zeker gisteren met die dropjes of verleden week, met de klink van de bel. Zwarte Piet, krijg ik nu nog een cadeautje? En wat pepernoten toe En een chocolade poppetje? Of een chocolade koe? Nou zeg Piet, kijk me niet zo c an ik heb toch geen kwaad gedian? Alleen maar in de shot gevallen en m'n jurk opengehaald met ballen. Zwarte Piet, krijg ik nu nog een cadeautje? Ik deed toch niets? ]a? Dank je wel, Sinterklaasje, Dank je wel, Zwarte Piet Marjan Wasman. Op dinsdag 18 november vond dan eindelijk het zo lang verwachtte eerste optreden in Groenoord plaats van het Kon. Schied.-Mannenkoor ..Orpheus". Helaas staken de weergoden die avond wel een spaak in het wiel, want regen en harde wind noodden nu niet bepaald tot een uitje (vooral voor de bewoners van Kethel was dat een bezwaar). Wellicht daardoor bleef het aantal bezoekers (125). ver beneden de verwachtingen. de hij dat als zebra-paden niet intensief gebruikt worden ze juist ongelukken verwekken omdat de automobilisten dan toch denken dat er op het moment dat hij langs komt er geen voetgangers zullen zijn. Dhr. Willems van Beveren heeft toen na lang met ons van gedachten te hebben gewisseld, ook toegezegd een aantal wensen van ons door te geven aan het gemeente bestuur. Echter van enkele zal hij adviseren ze beslist niet te Iaten uitvoeren, omdat hij en, na zijn betoog ook wij ervan overtuigd waren dat deze juist onge lukken zouden kunnen veroorzaken. Waarschijnlijk worden dan nu aange- legd de zebra-paden bij de Cooperatie, de Mozartlaan en later als de gehele verkeerssituatie goed is, ook bij de bushalten aan de Beatrixlaan. Niet aangelegd worden de zebra-paden bij de scholen aan de Ed. van Beinum- laan en bij de school aan de Laan v. Bol 'Es. Ten aanzien van deze oversteek-plaat- sen zegde dhr. Willems van Beveren ons toe, ons alle medewerking te ver- lenen bij het opleiden van verkeers- brigadiertjes als deze daar aangesteld kunnen worden. Het bestuur heeft dan ook nu een beroep gedaan op de hoof- den van de diverse scholen in Groen oord om met elkaar te komen tot het instellen van een dienst van jongelieden die hun mede-schoolgenoten veilig de weg over loodsen. Wij hopen en vertrouwen dat dit binnenkort gerealiseerd wordt en dat daarmede een aantal zeer gevaarlijke verkeerssituatie's in Groenoord zijn opgelost. Verder is afgesproken met de heer Willems van Beveren, dat wij in de toekomst herhaaldelijk kontakt met hem zullen onderhouden en dat wij dan eventuele andere problemen rus- tig met hem kunnen bespreken. De wegblijvers al dan niet vanwege het weer) hebben die avond heel wat gemist. Want Orpheus bracht een bij- zonder gevarieerd en goed gebracht programma, dat bij iedereen erg in de smaak viel. Voor het eerst gestoken in het nieuwe concert-uniform, donker- groen Colbert en leverkleurige panta- lon, zong Orpheus onder de bezielende leiding van dirigent Chris Verhoog als eerste (en volgens ons beste) werk: Quatre petites prieres van Francis Poulenc. Vervolgens werden twee wer- ken van Alph. Diepenbrock t.w. Veni Creator en Tibur op zeer kundige wijze vertolkt. De grote kwaliteit van het stemmenmateriaal van Orpheus kwam vooral in deze twee moderne zang- werken goed tot uiting. Van de roman- ticus Robert Schumann werden een viertal zeer korte werkjes virtuoos uit- gevoerd. Al deze liederen werden a capella gezongen. Voor de Trosterin Musik van Anton Bruckner, ook een bijzonder fraai koorwerk, dat oorspron- kelijk met orgelbegeleiding is geschre- ven, kreev Orpheus de hulp van de vaste pianiste mevr. Henny Moser. Landerkennung van Edv. Grieg besloot het programma v6or de pauze. In die pauze werden weer vele gezellige con- tacten gelegd tussen bezoekers onder- ling en de koorleden en het bestuur van Orpheus. Het deel n& de pauze was van wat lichter gehalte. Via werken van Getry. Dvorak en Archangelski kwam het koor bij een drietal negro-spiritual terecht. Helaas zaten deze werkjes er bij het koor niet zo goed in als de grote wer ken van vo6r de pauze. Gelukkig werd deze wanklank volledig weggewerkt door een drietal heel leuke oude volks- liedjes. Deze vrolijke muziekjes tover- den een glimlach op de gezichten der toehoorders. De klapstukken van de avond (voor ht publiek althans) had Orpheus echter voor het laatst be- waard n.l. het Soldatenkoor uit Faust van Charles Gounod en de finale uit de 2e acte van La Forza del Destino van Guiseppe Verdi. In het laatste werk werd de baritonsolo op bijzonder fraaie wijze vertolkt door de dirigent dhr. Chris Verhoog, bij gebrek aan een „echte" bariton. De sopraan-partij werd gezongen door een leerlinge van dhr. Verhoog mevr. van Vliet, die voor deze ene solo helemaal uit Moordrecht was gekomen. Alle hulde voor haar presta- tie. Chris Verhoog, die alle nummers van een korte en vlot gebrachte inlei- ding voorzag, viel aan het eind der avond een ethousiast applaus ten deel, waarin hij zijn uitstekende koor vol ledig liet delen. Ook de pianist en de sopraan werden in de hulde betrokken. Uit reacties van bezoekers en het be stuur van Orpheus na afloop bleek duidelijk dat men het niet bij deze ene keer wil laten. Graag komt Orpheus nog eens een keer terug, wellicht met een programma afgewisseld met in- strumentale solisten. We hopen dan echt dat de Martinuskerk helemaal vol zal zijn, want afgezien van het minder goede weer op 18 november vinden we op een wijk van ruim 12.000 inwoners, 125 bezoekers (waarvan nog een fors aantal familieleden van de zangers) toch wel erg weinig. Voor een lekkere maaltijd mef vlees Noordeinde 3 (Dorp) tel. 268140 lepenlaan 74 (Tuindorp) tel. 26 7039 Kethel Zoals U bekend zal zijn, zullen in de eerstkomende jaren huurverhogingen plaats vinden. Maar wat U niet weet is hoeveel U meer zult moeten betalen en waarom. We zullen proberen deze ingewikkelde materie in een aantal ar- tikelen onder de rubriek „Wat gebeurt er met onze huur?" aan U uiteen te zetten. De onderwerpen van deze rubriek zul len wij trachten in de onderstaande volgorde te behandelen 1) Verhoging van de servicekosten 2) Berekeningswijze en jaarlijkse af- rekening van de kosten van de cen- trale verwarming. 3) Opbouw van het maandelijks dor U te betalen bedrag. Onderwerp 1 VERHOGING SERVICEKOSTEN. Uw huur bestaat uit een tweetal on- derdelen welke zijn a) kale huurprijs en b) de servicekosten. Onder deze ser vicekosten worden verstaanstroom- kosten van de galerijverlichting en de keldergangen, het stroomgebruik van de installaties welke in de flat aanwe- zig zijn, zoals het centrale antenne- systeem en bij de hoogbouwflats, de lift en hydrofoor (apparaat om de waterdruk op de verdiepingen op peil te houden). Verder zijn er de kosten van kleinen reparaties, zoals het vervangen van kapotte lampen etc. Ook de kosten verbonden aan het schoonhouden van de gemeenschappelijke ruimten in de flat, zoals de stookruimte. kelder gangen, trappenhuizen en de stortko- kers met de daarbij benodigde schoon- maakmaterialen, benevens de salarissen van de huismeesters zijn een onderdeel van't totale bedrag aan servicekosten. Ingaande 1-1-1970 zullen de vergoe- dingen voor bovengenoemde service kosten voor een groot aantal gemeen- tewoningen in Groenoord vrij sterk ver- hoogd worden. Het gaat hier om 1092 woningen die ruw aangegeven zijn ge- legen tussen de Mozart- en Vivaldilaan en de Laan van Bol 'Es. Deze verhoging der servicekosten was voor ons aan- leiding eens met de directeur van de Gemeentelijke woningdienst dhr. Titu- laer en een finantieel medewerker de heer v. Schijndel te gaan praten en te vragen waarom die verhoging nood- zakelijk was en hoe het servicebedrag precies in elkaar zit. Voornoemde heren waren zo vriendelijk ons alle gewenste inlichtingen te geven. Het huidige bedrag aan servicekosten voor de betrokken flats is 18.33 voor de hoogbouw en 6,20 voor de laag- bouw. Dit waren geschatte bedragen, die bij het begin van de explotatie der woningen tot stand kwamen. Uit de exploitatie-overzichten over de jaren 1966 t/m 1969 is gebleken dat deze bedragen te laag zijn. Opgemerkt moet worden dat ons is gebleken er geen enkel bedrag als winst in deze over- zichten is opgevoerd, want winst wil de Op maandag 24 november werd in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Ksrk- weg in Kethel de l.OOOe deelneemster in 1969 gehuldigd van de actie „Moe- ders voor Moeders", Het was onze wijkgenote mevr. v. Dorp- Scholte, Eduard v. Beinumlaan 55, die die eer te beurt viel. De huldiging vond plaats tijdens een bijeenkomst van de R.K. Vrouwenbond, waar door een me- gemeente met de servicekosten beslist niet maken. Het is dan ook redelijk dat de geleden verliezen over bovengenomi- de periode gedurende de komende zes jaren zullen moeten worden opge- vangen. Dit resulteert in een verhoging van de servicekosten van 0,60 voor de hoogbouw en 0,30 voor de laagbouw- woningen. Verder staat vast dat wan- neer de servicekosten niet verhoogd zouden worden, er wederom verliezen zullen optreden. Omdat de woningdienst nu een betsr inzicht heeft in de exploitatie is zij thans in staat om vrij nauwkeurig een raming van het verlies over 1970 te maken. Om dit verlies te voorkomen is het nodig dat de servicekosten nog eens verhoogd worden met 1,20 voor de hoogbouw en 0,60 voor de laag- bouwwoningen. Dit brengt de verho ging per woning totaal op voor hoog bouw 1,80 en voor laagbouw 0,90 per maand. Nogmaals, de bovenge noemde 0,60 en 0,30 zijn inhaal- bedragen. De bewoners van de laagbouwwoningen betalen reeds gedurende een aantal maanden een hoger bedrag voor de huur van hun vuilnisemmers. Het is dan ook niet meer dan redelijk dat ook aan de bewoners der hoogbouwflats de reeds door de woningdienst be- taalde meerkosten voor de containers worden doorberekend. Want ook bij dit onderwerp blijkt dat reeds gedu rende de jaren 1966 t/m 1969 een asn- zienlijk verlies is geleden. Dit nadelig saldo zal worden ingelopen d.m.v. ten verhoging van 0,35 per maand gedu rende zes jaar. Verder zal ter voor- koming van verdere verliezen voor de vuilafvoer der hoogbouw het rmni- gingsrecht verhoogd worden met f i.L5 per maand. Resumerend gaat dit voor de bewoners van de hoogbouwwoningen betekenen dat hun servicekosten zullen worden verhoogd met 3,30 per maand 0,60 inhaalbedrag serv.kosten, f 1,20 voor komen verlies servkosten, f 0,35 in haalbedrag reinigingskosten en 1,15 voorkomen verlies reinigingskosten.) De laagbouwwoningen gaan in totaal 0,90 meer aan servicekosten betalen 0,30 inhaalbedrag serv.kosten en 0,60 voorkomen verlies serv.kosten. We beseffen dat dit in het bijzonder voor de hoogbouwbewoners een on- aangename mededeling is, die en rikse aanslag op hun portemonnaie bete- kent, maar hier staat dachten wij te- genover dat zij in de bevoorrechte po- sitie verkeren een lift te hebben en dus niet elke dag trappen behoeven te lopen en dat ze ook het grote gemak van de vuilstortkokers hebben en dus niet met zware vuilnisemmers behoeven te sjouwen. In ons volgende artikel hopen we nader in te gaan op de problematiek rond de berekeningswijze en de jaarlijkse af- rekening van de centrale verwarmings- kosten. We hopen dan tevens een ant- woord te geven op de vragen welke reeds gesteld zijn in G.A. van 13 november j.I. dewerker van n.v. Organon uit Oss, van wie de aktie „Moeders voor Moe ders" uit gaat, een lezing over de in- houd en achtergronden der aktie werd gehouden. Mevr. v. Dorp werd venast met een taart en bloemen namens Organon, terwijl een bekende winke- lier van baby-artikelen uit Schiedam een prachtige reiszak aanbood. Voor een goede veranfwoorde opleiding naar Uw rijbewijs Rijks V.A.M.O.R. en A.N.W.B. gediplomeerd insfrucfeur Lest in Fiat 850 - Opel Kadett Fast Back - Opel Rekord R. HAAN - BACHPLEIN 269 - Groenoord - SCHIEDAM Telefoon 15 9115 - 15 97 52

Groenoord Akkoorden | 1969 | | pagina 3