laat je rijden! Portret van Ds. B. A. Koek 3te£tmt£ ttt dkoenoorb Voor vrijwel alle woningen in Groen oord geldt het weidse uitzicht. Hoe hoger de etage, hoe verder men ziet! Typisch is, dat dit de mensen een be- paalde vreugde geeft. Daarom warden kerktorens beklommen en heeft Rotter dam zijn Euromast. Groenoord heeft nu zelfs zijn hoge ..Schiedamse Muur" in de Z.-Flats, beklaagd door de mensen wier uitzicht wordt ontnomen, maar die aan de beweners een groots vergezicht ver- schaft. Nu geloof ik dat Kerstfeest ook te maken heeft met een weids uitzicht. Het kind in de kribbe spreekt van lief- de en gerechtigheid, van vrede en geluk. Door de muren van haat en oorlog, honger en ellende wordt het uitzicht hierop voor velen ontnomen. Daarom hebben veel mensen zich op- gesloten in zichzelf en zeggen: „op deze wereld is geen vrede, geen geluk, geen liefde; je moet hard zijn, van fe af bijten, zien dat je er zelf komt want het gaat om je eigen „hachie". Maar het kind in de kribbe, Jezus de Christus, zegt namens God: ..in de ze wereld zal het geluk, de liefde en de vrede zegevieren. „Hij opent voor onze ogen een nieuwe wijze van leven: wint liefde en solidariteit. En zo kan kerstfeest voor ons beteke- nen: een nieuw en weids uitzicht. ,,We shall overcome we walk hand in hand we shall live in peace" Ik wens U goede kerstdagen toe Ds. E. Verwaal. Vanaf de eerste kerstviering in Groen oord in 1958 (toen nog in de noodkerk vddr de boerderij), wordt de geboorte van onze Heer er fleurig uitgebeeld door een kerstgroep. Dit gebruik danken we aan de H. Fran- ciscus van Assisie, die in 1223 in het bos bij Greccio op kerstavond een stal- letje bouwde. Rondom de kribbe plaat- ste hij (in levende beelden!) Maria en Josef, de os en de ezel en de herders. Giotto heeft in de basiliek van Assisie het kerstfeest van Greccio afgebeeld. Ook dit jaar weer zal in de St. Marti- nuskerk het kerstgebeuren worden uit gebeeld en wel zo dat het ook van buitenaf zichtbaar is. Natuurlijk is ieder die (wellicht met de kinderen) naar de kerstgroep wil komen kijken, hartelijk welkom. Doch we vonden het belang rijk dat ook tijdens de uren dat de kerk gesloten is, men gemakkelijk de kerststal kan bekijken. Daarom zal hij worden opgesteld in de doopkapel, langs de Willem Andriessenlaan, en worden de beelden, ('n geschenk van het kerkkoor St. Jan), 's avonds verlicht. Wjj hopen z6 een bescheiden bijdrage te leveren aan een sfeervol kerstfeest in Groenoord. Toch wordt voor Groenoord, geloof ik, kerstmis eerst goed en ,,zalig", wanneer er op die dag in onze om- geving niemand eenzaam is. Men zegt dat flatbewoning vereenzaming in de hand werkt. Nu is het zo, dat velen op de feestdagen er op uittrekken of zelf ontvangen. Maar er zijn situaties waar- in dit niet gaat, zodat er mensen zijn die vanwege het alleen-zijn tegen de feestdagen opzien. Een open oog, een luisterend oor en vooral een waakzaam hart zal deze eenzaamheid ontdekken. Een goed en warm hart zal daar met takt iets aan doen: men nodigt uit of brengt een bezoekje. Op kerstmis zoekt God de mensen, opdat de mensen elkander zoeken Een „Zalig Kerstfeest samen" wenst U Pastoor Wuijster. ZWARTE KERST Achter de ramen stralen de bomen hun lichten neer. De kerstster praalt in rood of wit of goud. De kerstsfeer maakt een ieder haast gelovig. We vinden dat het nu de tijd is om elkander _t'rug te vinden. De oorlogsklok wordt even stilgezet om straks toch weer hard en dood'lijk af te lopen en breekt ruw onze droom Doch, dromen kan ik niet dit jaar, Mijn God, ik kan mezelf niet meer verliezen in die namaaksfeer van vrede en geluk. Mijn kerstboom is verbrand en alle glazen ballen zijn gebroken H. G. Bakker. Als U mij zou vragen welk kerstfeest voor mij persoonlijk het meest heeft betekend, dan is dat, tot mijn eigen verbazing, niet de kerstmis die ik al etend en genietend heb beleefd rondom mijn eigen kerstboom. Nee, wat voor mij een prachtige kerst was, is er een geweest die mij eigenlijk had moeten tegenstaan, niet thuis, geen gezellige huiselijkheid, warmte en lekkere dingen om te eten en te drinken. Ik heb namelijk eens een kerst gevierd, het was ergens in Engeland, in een in- richting voor geestelijk- en lichamelijk gehandicapte kinderen. Als ik nu zo terugdenk, was het niet de inrichting die het mooi maakte.ook niet de kinde ren, ook niet de gedachte mijnerzijds dat ik nu eens een kerstfeest zou be- leven waarvan je altijd hoort. Een kerstverhaal dat gaat over mensen die alleen zijn, die nou net datgene missen wat anderen op dat moment wel hebben, enfin, V kent ze wel, die verhalen die zo'n kille atmosfeer op- roepen in de kerstnacht, die vaak in- druk maken omdat je het zelf zo lekker warm hebt. Met een klein groepje jongelui was ik de kersttijd naar de inrichting gereisd om mee te helpen, gewoon wat mee- helpen omdat er gebrek aan personeel was, maar ook vooral om die kinderen. Van kerstverhaaltjes vertellen was geen sprake, de kinderen konden zelf niet eens spreken, van lekkere hapjes was al evenmin sprake, ja, ze waren er wel, maar alles werd in de kortst mogelijke tijd tot een onsmakelijke moes veran- derd, zodat ik zelf niets door mijn keel kon krijgen, al had men mij gedwongen. En waarom was dat nu een kerstmis die op mij persoonlijk zo'n indruk maakte? Ik geloof omdat het was om dat ik het met mensen beleefde die ik eigenlijk helemaal niet kende en voor al ook omdat we die kinderen een prachtige avond bezorgden, hoewel ik hetzelf niet feestelijk vond en hoewel er geen kind zou zijn die het zich de volgende dag nog zou herinneren. Eigenlijk zouden we kerstfeest eens moeten vieren met mensen die we hele maal niet kennen, we zouden het in een gemeenschap moeten vieren, ge woon samen komen en er iets van maken. En eens niet in onze gezellige, warme kamers. Ieder mens heeft namelijk behoefte aan menselijk kontakt, aan de ene kant is het belangrijk om dit in de huiselijke kring te vieren, aan de andere kant is het ook belangrijk om kontakt te bele- ven met diegenen die niets hebben om te vieren. Vroeger vond ik dit een onplezierige gedachte ,nu niet meer. Ik ben er ook van overtuigd dat het in de gedachte van kerstmis ligt om het te vieren met je naaste, hoe moeilijk dat ook mag zijn op het eeste gezicht. Het is een prachtig idee van de sectie ..Bedrijf en Bedrijfsbevolking" van de Raad van Kerken in Schiedam om te proberen, met een groepje mensen, die bedrijven langs te gaan die nachtploe- gen aan het werk hebben in de Kerst nacht. Het is inderdaad een bescheiden teken van medeleven om ze een geluk- kig Kerstfeest toe te wensen, maar niettemin, van harte gemeend. Het Kerstfeest kan alleen worden ge vierd met de ander, wie dat ook maar moge zijn en waar hij ook maar moge zijn, ik geloof niet dat Christus er iets anders mee heeft bedoeld. Ds. B. A. Koek, voorganger der Nederlandse Protestantenbond, Schiedam. Ds. B. A. Koek is voorganger van de Nederlandse Protestantenbond te Schiedam, met als speciaal werkterrein Kethel/Groenoord. Daarnaast heeft Ds. Koek een speciale opdacht van de Remon- strantse- en Doopsgezinde Broe- derschappen te Rotterdam. Jarenlang heeft Ds. Koek in Enge land gewoond, waar hij ook heeft gestudeerd. De laatste twee jaren was hij werkzaam in Londen als predikant van de Congregational Church en als projectleider ver- bonden aan de organisatie, Toe H. Vooral de East-End van Londen had zijn belangstelling. Ds. Koek heeft zich vooal beziggehouden met het zoeken naar nieuwe we- gen voor de kerkelijke gemeen- te, waarbij wordt uitgegaan van de sociale taak die de kek in onze tijd te vevullen heeft. In Londen, maar ook verder in het buitenland kwam hij vooral in aanraking met problemen als woningnood, rassenhaat, drugad- diction en het jeugdwerk. ,,U zult de kerstsfeer wel erg missen, want hoe kun je nu kerstmis vieren in de zomer?" werd mij van vele kanten toegevoegd, voordat ik in 1963 naar Curasao vertrok. Welnu, dat valt allemaal erg mee. In de eerste plaats is het Kerstfeest naar zijn inhoud gelukkig wel wat meer dan een beetje sfeer en dennengroen. Het feest van Gods omzien naar de mensen is niet aan plaats, seizoen of sfeer gebonden. Maar afgezien daarvan heeft de kersttijd in de tropen toch ook weer een eigen charme. Ook daar kersteta- lages en kerstbomen (meestal uit Cana da) en open winkels tot 9 u. 's avonds. De laatste jaren zag je in de dagen voor kerstmis overal groepjes z.g. ..Aguinaldos", groepen jongelui, die op Latijns-Amerikaans ritme dansen, waar bij ze Venezolaanse Kerstliedjes zingen. In Caracas, de hoofdstad van Vene zuela, waar ik ook wel eens in de dagen voor kerstmis was, waren zelfs hele optochten van luid toeterende, gitaar- spelende jongelui. Ook maakte ik daar z.g. Gaita'smee, kleine groepjes jongens, die op hun „cuatros" (4-snari- ge instrumenten) spelen en daarbij ritmische kerstliedjes zingen, weer iets anders dan de aguinaldos. Al zingend gaan ze de huizen langs om een paar muntstukken te ontvangen. Uiteraard is het voor Europeanen en andere be- woners van koudere streken ook een merkwaardige gewaarwording, dat al les in de open lucht kan plaats vinden. Ik denk aan de oecumenische volks- kerstzang op het Da Costa Gomezplein, te midden van het rumoer van de stad, waar toeristen en anderen buiten op de terrasjes zitten, en de gouverneur een kerstboodschap uitspreekt, achter- eenvolgens in het Nederlands, papia- mento en Engels. Of stelt U een kerst- nachtdienst voor in de open lucht op het oude Fortplein met zo tussen de 1500 en 2000 mensen op klapstoelen, ook weer 3-talig. Om klokslag 12 uur wordt dan onder klokgelui door alien Stille Nacht gezongen. En dan de kinderkerstfeesten van de diverse zondagsscholen. Geen dikke jassen en jacks, maar dunne fel ge- kleurde jurkjes en strikken in het haar en witte bloesjes of jongenscostuums. Grote kerstbomen in de kerken, wel- iswaar met electrische kaarsen, want de ramen in tropenkerken staan altijd wagenwijd open, om wat van de vrijwel steeds waaiende noordoostpassaat op te vangen. Waskaarsen zouden snel uitwaaien I En dan is er het motor- bootje, waarop in de ochtend van de eerste kerstdag enige tientallen men- sen van verschillende kerken door de havens varen om kerstliederen te zingen bij de verschillende schepen. Of de katholieke kerken, die als het ware een wedstrijd houden in het vervaardigen van de prachtigste kerst- stallen. In de stad zijn er in deze tijd meestal vele Amerikaanse toeristen, die met een van de vele Cruiseliners de kou in de VS ontvluchten en de warmte van de Caribean komen zoeken. En op de tweede kerstdag (boxingday) zijn er de picnics van de Methodist- church Anglicanen en andere Engelsta- lige kerkjes aan de een of andere beach. Want zwemmen kun je in de kersttijd evengoed in de zee als in juni of juli Al met al heeft het kerstfeest ook in de Caribean een eigen sfeer, anders dan in Europa, maar met een eigen charme. Ook daar geldt het motto van de Canadese kerken van jaren ge- leden: "Keep Christ in your Christmas", houdt Christus in Uw Kerstfeest, zoals dat ook steeds weer tot ons mag worden gezegd. S. Gerbrandv.

Groenoord Akkoorden | 1969 | | pagina 3