V 77 Sporthuis Kittnan Woont U ook in Groenoord? f anno 182(T\ Rente tot Os to Ojfste Voor al Uw sportarfikelen winfersportkleding verkoop en verhuur ski's en skischoenen BRIDGE Op BROOD van VLUG Secreiariaal Wijkvereniging Juwelier Boot Van Selms slagerijen Oranjestraal 15 Schiedam Telefoon 26 7513 Op 15 dec. 1969 werd de speelruimte in het Trefcentrum door de bridgers onbenut gelaten. Een 30-tal onzer brid gers leverden 'n verwoede doch spor- tieve strijd tegen een gedeelte van de bijna 200 uitgenodigden in een grote zaal. van Vroom Dreesmann te Vlaardingen. Dit bedrijf stelde voor het paar, dat als eerste eindigde in zijn lijn een „volle" haas ter beschikking, terwijl de als tweede eindigenden zich van het bezit van een fazant verzeker- den. Het deed ons als bestuur buiten- gewoon veel genoegen, dat aan het einde van de avond (die door de goede organisatie van de bridge-club Vlaar dingen, vrij vroeg was afgelopen en waarbij de bekwame leiding van de gerenomeerde heer Aarnoudse ook te bespeuren was) 8 onzer bridgers met een prijs naar huis gingen. De eerste prijs veroverden de heren: Janisch-v.d. Kraan Jr. en papa v.d. Kraan en schoonzoon Sanstra. Dus grotendeels een familieaangelegenheid. Het was wel jammer, dat in de lijn van papa 2 koppels dezelfde aantal punten be- haalden. Er werd geloot, waarbij onze bridgers helaas genoegen moesten ne- men met de tweede prijs. De tweede plaats bezetten de heren van Harten en Spiekman en het echtpaar Brusse. Onze felicitaties. Wij hopen in de toe- komst aan meer van dergelijke evene- menten mee te kunnen doen. En laten wij er op vertrouwen, dat weer zulke eclatante overwinningen zullen wor- den geboekt. Op 22 dec. 1969 is Kerst-Bridg-Drive en Klaverjas-wedstrijd gehouden. We krecen wel de indruk, dat, wie ook maar aanwezig kan zijn, er ook inder- daad was. Ook de vier bridge-lerende dames bevonden zich onder de aan- Biografische gegevens opduiken is vaak minder eenvoudig dan men denkt. Men stuit maar al te dikwyls op tegenspra- ken. Nu we in de wyk Groenoord een Chopinplein ryker zijn geworden, voel ik me gedrongen voor degenen, die van de grote pianist-componist Chopin nog minder weten dan ik, een korte levensbeschryving te geven. Frederic Francois Chopin was geen Fransman, doch een Pool. Hij is n.l. op 22 februari 1810 te Warschau gebo- ren. Van oorsprong was zijnn vader, Nicolas Chopin, Fransman, doch deze vestigde zich reeds in 1787 als leraar Frans in Warschau. Hij huwde daar met de Poolse Justine ICrzyzanowska, af- komstig uit een zeer muzikale familie. Aanleg. Reeds vroeg bleek de muzikale aanleg van de jonge Chopin. Bekend van hem is o.m. dat hij als jongen van vijf jaar wezigen. In zijn proloog liet de voor- zitter horen, dat hij de moed van de dames bewonderde. Zij kwa- men, uiteraard, als laatst geplaatste op de ranglijst, doch dat hadden wij hen reeds voorspeld. Niettegenstaande dat hebben zij de seance als een bele- venis ervaren, waarop zij in prettige zin terug kunnen blikken. En - wie weet - worden over geruime tijd die- genen, die nu met een glimlach de daden aan de bridge-tafel beluisterden, door diezelfde dames verslagen. Er mag misschien wel uit de school ge- klapt worden, dat een koppel dier dames de voorzitter en zijn partner (schrijver dezes) een prachtig gedou- bleerd 3 sans atout afdwong, die zij grandioos tot een goed einde brachten en voor hen voor dit spel een „top" opleverde. Het doet weinig ter zake, wie er als eerste, tweede enz. uit de bus kwamen. Het ging er om dat er met plezier, totaal weg uit de wedstrijdsfeer, ge- speeld werd. In dat opzicht en in alle andere opzichten menen wij te kunnen constateren, dat de avond weer een succes is geweest en dat diegenen, die liever geen mensen buiten de vereni- ging mee wilden laten doen, volledig aan hun trekken hebben kunnen ko- men. Trouwens, niet een ging met lege handen naar huis. Dit was de laatste keer, dat wii ge- bruik hebben gemaakt van het Tref- centrum. De voorzitter heeft de heer Huisjes en zijn medewerkers bedankt voor de goede zorgen waarmede hij ons omringd hesft. Schriftelijk willen wij dit nogeens bevestigen. Op maandag 5 januari 1970 zal de deur van boerderij „Landvreugd" voor ons worden geo- pend. Wij hopen u alien daar te ont- moeten. Wij wensen u en uw gezin toe, dat 1970 u zelfs meer in goede zin zal brengen dan u er van verwacht. F. V. .komt rr.en TERUG." Vlug's Bakkerijen Broersvest 45 - Telefoon 26 06 25 Bezorging door de gehele stod. eens 's nachts in het ouderlijk huis naar beneden ging en op de piano ver- scheidene stukken speelde, die hij van zijn moeder had gehoord. Nadat hij van zijn oudste zuster enige tijd les had gehad, werd hij al spoedig overgedra- gen aan Adalbert Zywny, een voortref- felijk paedagoog en kunstenaar, groot vereerder van Bach. Aanleg alleen voldoende? Van grote kunstenaars zijn we gewoon te denken aan „aangeboren aanleg". Maar de jonge Chopin heeft de techniek in zijn vingers niet cadeau gekregen. Hij heeft heel wat vingeroefeningen moeten maken; hij ging zelfs zover, dat hij met houten wiggen tussen zijn vingers geklemd ging slapen. Gelukkig ontdekte hij bijtijds, dat dit middel erger was dan de kwaal. Wie zijn prachtige muziek hoort kan bijna niet geloven, dat Chopin over zijn vinger- techniek nimmer tevreden is geweest. Aan een jeugdvriend schreef hij nog twee jaren voor zijn dood: „Ik heb nog altijd mijn lange neus en mijn onont- wikkelde vierde vinger". Jeugd. Chopin had verstandige en onbaat- zuchtige ouders; zij hebben hun enige zoon niet als wonderkind geexploiteerd. Zijn zwakke gezondheid zou dit ook niet hebben kunnen verduren. Tussen de jongens van eigen leeftijd groeide hij op in een pensionaat. Dit wil niet zeggen, dat de muziek-minnende wereld altijd van Chopin's jeugdige talent ver- stoken is gebleven, want op 8-jarige leeftijd trad hij als pianist op bij een weldadigheidsuitvoering. Allerliefst zag hij er uit in z'n fluwelen buis en witte kraag. Toen zijn moeder, die niet mee kon, hem na afloop vroeg hoe het ge weest was en wat de mensen het mooist hadden gevonden, antwoordde hij: .,Mijn kraag, moeder". Maar de wereld is vol lof over hem, vooral de adelijke Poolse dames. In 1820 wordt onze jeugdige pianist voorgesteld aan de be- roemde Italiaanse zangeres Angelica Catalani; haar verwachtingen worden ver overtroffen; een gouden horloge met de inscriptie: „Donne par Mme Catalani a Frederic Chopin, age de dix ans" is haar bewijs van waardering. Studie. In 1821 komt Chopin onder leiding van Jozef Eisner, directeur van de opera en 't conservatorium te Warschau. Als hij op 16-jarige leeftijd eindexamen gym nasium heeft gedaan, gaat hij zich, op aanraden van genoemde Eisner, geheel aan de muziek wijden. Hij had ook andere talenten, als tekenen en mi- miek, maar de muziek ging voor. Kunstenaar en Amor. Gevoelige jongen als Chopin was - blijkbaar gemeengoed van bijna alle grote kunstenaars - stond hij al heel vroeg in vuur en vlam voor het schone geslacht. Als eerste in de rij van beken- den stond Constantia Gladkowska, een operazangeres, die, behalve met Cho pin, ook met enkele Russische officie- ren flirtte. Deze ongelukkige liefde en de intense studie veranderde het karak- ter van de vrolijke kwajongen, die Chopin was, volkomen; hij werd prik- kelbaar en melancholiek. In 1829 krijgt hij de gelegenheid met enkele vrienden naar Wenen te reizen. Buiten zijn wil laten vrienden hem daar een piano- concert geven. Twee dagen voor het concert tekent hij in zijn dagboek aan dat hij twijfelt aan zijn liefde voor Constantia en dat hij naar de dood verlangt. Het concert werd voor hem een ongehoord succes; Chopin is weer volkomen omgeslagen. Hij is zo ent- housiast, dat hij aan zijn ouders be- richt, dat hij zo minzaam is ontvangen door vorst Lichnowsky en dat dit zijn entree in de grote wereld is. Terug in Warschau vervalt hij weer in zijn oude kwaal. Intriges tegen zijn leermeester. Eisner, vervalste recenties uit Wenen en vooral de onbetrouwbare Con stantia, vergalden zijn leven. Vlucht. In 1830 ontvlucht hij het hem te klein geworden Warschau, om daar - over- eenkomstig zijn voorgevoelens - nooit meer terug te keren. Kort na zijn aankomst in Wenen verneemt hij de tijding van de Poolse opstand tegen de Russen. In Wenen is men anti-Pools: hij kan er geen voet meer aan de grond krijgen. Via Salzburg, Miinchen en Stuttgart, vlucht hij naar Parijs, wat zijn tweede vaderstad zou worden. Parijs, tempel der muze. Hij wordt daar met achting ontvangen. Spoedig verkeert hij in de hoogste krincen; hij komt in contact met Liszt, Meyerbeer, Mendelssohn, Berlioz, Schu mann. Hiller en Bellini. Zijn Constantia was hij nog niet vergeten. Niet zodra hij vernam dat zij was getrouwd of hij viel in de armen van een andere ge- vaarlijke vrouw .gravin Delfina Po- tocka, een zangeres van naam. Welis- waar was zij de enige vrouw die Chopin's liefde oprecht beantwoordde. maar anderzijds had zij een polygame natuur. De verhouding duurde dan ook maar kort en werd gevolgd door een nog kortere verloving met Maria Wod- zinska, die plotseling trouwde met een neef van Chopin. Door toedoen van Liszt - angstig geworden door de char- mes van zijn geliefde, gravin d'Agoult, ten opzichte van zijn vriend Chopin - komt laatstgenoemde in contact met de romanschrijfster George Sand, pseu- doniem voor Aurore Dupin, echtgenote van baron Casimir Dudevant, die zij echter in 1831 reeds had verlaten. Liefde of charitas. Treurend om Maria liet Chopin zich dra door George Sand veroveren. Spoe dig werd de liefde echt, die - naar mate Chopin's gezondheid slechter werd - echter veranderde in charitas. Acht jaar lang verzorgde George Sand, alias Aurore Dudevant - Dupin, de grote kunstenaar; anderzijds liet ze hem lijden door haar avonturen met ande- ren. De jaren 1838-1845 echter waren de vruchtbaarste van Chopin's schep- pend kunstenaarschap; toen werden de Fantasie in f, de Polonaise in as, de Sonates in bes en b, tal van Nocturnes e.a. geboren. Laatste levensjaren. In 1845 kwam het tot een breuk toen Chopin partij trok voor Aurore's doch- ter Solange; hij kon kiezen: 6f de vriendschap van Aurore 6f de vriend- schap van Solange en haar man, een beeldhouwer. Dit laatste verkoos hij, doch hij overleefde het slechts vier jaren; toenemende tuberculose en ar- moede sloopten hem sneller en sneller. De hulp van zijn leerlinge Jane Sterling mocht hem niet meer baten. Op 17 okt. 1849 kwam 'n einde aan Chopin's korte, doch veel bewogen leven. Zonder einde. Waar geen einde aan is gekomen en m.i. nimmer zal komen, is aan het grootmeesterschap van Chopin. Nu - 120 jaren na zijn dood - worden zijn werken nog gespeeld op de grote con cert-podia. Geen pianist, noch uit de oude, noch uit de moderne school, die zich niet in diens werken heeft verdiept en getracht hem te evenaren, althans te begrijpen. Een schat van pianower- ken - hij schreef alleen voor piano - heeft hij ons nagelaten; ballades, con- certen, nocturnes, etudes, polonaises, preludes, scherzi, sonates, mazurka's en walsen, en - niet te vergeten - zijn Fantasie in f. Wim Schrijver. (Auteursrechten voorbehouden). In onze vorige uitgave hebben we het vertrek van onze secretaresse mevr. Luyckx medegedeeld. Door de haast waarmede haar vertrek gepaard ging, was het niet moge- lijk direct een nieuwe secretaresse te vinden. We zijn echter zo ge lukkig dat onze medewerkster mej. J. J. Ter Borg, B. Zweersplein 70 de secretaresse-taak voorlopig op zich heeft willen nemen. U kunt echter gemakshalve en i.v.m. wel- licht latere mutaties in het secre- tariaat al Uw correspondentie voor de Wijkvereniging vanaf he- den het beste richten aan WIJKVERENIGING GROENOORD, BOERDERIJ LANDVREUGD, SWEELINSKSINGEL 7, SCHIEDAM MODEL CLAUDIA Dr. Wibaufplein 15 Telefoon 26 69 05 Voor een lekkere maaltijd me) vlees Noordeinde 3 (Dorp) lei. 268140 lepenlaan 74 (Tuindorp) lei. 26 7039 Kethel

Groenoord Akkoorden | 1970 | | pagina 7