HENFLI WELKE a* 'er WIL ONS HELPEN IN BOERDERIJ LANDVREUGD Polygonum - Hydropiper nieuwe gerefor- meerde predikant voor Groenoord- Kethel Landvreugd en zijn hislorie De poldervaart heeft afgedaan D E T.V. MONTEUR VOOR GROENOORD E.O. RADIO Alles zelf doen Diensten bewijzen Janet uit de groenoordflat Op BROOD van VLUG .komt men TERUG." Nieuw kerkgebouw Kaasprodukfie Cenfraal recreatiepark Juwelier Boot -3 D WAARB0RGV008VAKKUNDIGHEID Bij ons geen hoge reparatiekosten. Lange Kerkstraat 86, Tel. 157143-262996. Op vertoon van deze advertentie F 2,50 reductie Ook 's avonds helpen wij u uit de nood. Eigen service-dienst 3 mnd. garantie op rep. Dag en nacht bereikbaar vervolg van voorpagina in „De Doelen" en het hoogtepunt van dat feest was beslist wel het optreden van de Schiedamse cabaretgroep. Dit grote sukses gaf de Hydropipers zoveel extra roem, dat de aanbiedingen nu van alle kanten toestromen. De jongelui gaan dan ook een zeer drukke tijd tegemoet. Want naast optreden met het bestaande programma wor- den regelmatig nieuwe nummers aan het repertoire toegevoegd. Alle teksten en liedjes worden zelf gemaakt en ook de belichting van de nummers en de aankleding ervan wordt door de leden van Polygonum zelf gedaan. Vooral de belichtingsapparatuur die men gebruikt is bijna professioneel. Men treedt op in een basiskostuum; de meisjes in een rode rok met witte blouse en geruite spencer; de jongens zijn gestoken in knickerbocker, witte blouse en eveneens een geruit vest. Al naar gelang nodig worden voor de verschillende nummers kleine attribu- ten gebruikt om een bepaald accent aan zo'n nummer te geven. Bovenstaand vignet uit de recente campagne van de SIRE (Stickling Ideele Reclame) komt U zo af en toe tegen in personeelsadvertenties van de bedrijven, die er prijs op stellen voor een bepaalde junctie een medewerker aan te trekken uit de groep gepensio- neerden.Die bedrijven stellen - en vol- gens ons terecht - dat zeer veel van die gepensioneerden zich best nog graag verdienstelijk willen en kunnen maken Want het is een groep mensen met veelal een byzonder groot verantwoor- delijkheidsgevoel en een grote accura- tesse. Sommige van die gepensioneerden wer- ken om daarmee in een wat confor- tabeler financiele positie te komen, doch anderen willen alleen graag wat om handen hebben en vinden het fijn nog wat te betekenen in de maatschap- pij. De geldelijke beloning vor hun werk interesserd hen niet zozeer. Juist tot die groep mennsen, voor wie alleen het bezig zijn belangrijk is, willen we ons als wijkvereniging eens wenden. Want er zijn voor de vele activiteiten die we als vereniging organiseeren nog veel mensen nodig, die behulpzaam kunnen zijn bij allerlei werkzaamhe- den. Het huidige aantal medewerkers met voldoende vrije tijd is momenteel veel te klein. Daarom doen we een be- roepop U „65 mensen" die graag nog iets om handen hebben en genoeg hebben van het altijd maar thuis zitten. Zowel administratief als organisato- risch kunt U de wijkvereniging grote diensten bewijzen. U helpt dan mee de leefbaarheid in onze wijk te vergroten. Stap nu eens over die „geen zin drem- pel" heen en neem eens contact op met het bestuur der wijkverenigning of de redactie van G. A. De adressen vindt U elders in dit blad. We kunnen de Groenoorders die van plan zijn naar „De Rank" te komen al wel vast verklappen dat ook onze wijk een „veeg uit de pan" zal krijgen, in de traditionele „busscene" waar allerlei personen en toestanden ge- hekeld worden. En het nummer „Janet uit de Groenoordflat" is al wijd en zijd beroemd. U kunt zelfs een kleine strip tease verwachten die avond. Redenen genoeg dus om zaterdag 31 januari in „De Rank" te gaan kennismaken met de enthousiaste cabarettiers die het in zo korte tijd al zo ver schopten dat ze op de jeugddag 1969 van de bond van Ger. Jeugdverenigingen in de Houtrusthallen in den Haag uit de 24 deelnemende cabaretgroepen de 4e plaats bezetten. En mocht U nog steeds nieuwsgierig zijn naar de betekenis van die vreemde naam Polygonem Hydropiper, wel het betekent strikt vertaald „Veelhoek van waterpeper". De groep zocht een gekke naam en aan de hand van de encyclo pedic kwam men op „hydro", water, piper betekent peper en polygonum is veelhoekig. De waterpeper is een on- deugend plantje, dat zich uitstekend thuis voelt in de moeras van Neder- land. Net zo goed voelt Polygonum Hydropiper zich thuis in cabaretland zo is wel gebleken. Vlug's Bakkerijen Broersvest 45 - Telefoon 26 06 25 Bezorglng door de gehele stad. Naar wy vernemen heeft Ds. Nierop, momenteel Gereformeerd predikant in Nijkerk, het beroep dat de Gerefor- meerde kerk van Schiedam op hem heeft uitgebracht, aangenomen. Ds. Nierop is 46 jaar. getrouwd en heeft vijf kinderen. Hy staat in zijn huidige gemeente Nijkerk, nu vijf jaar. Ds. Nierop zal de geestelijke zorg krij gen over de wijken Groenoord en Ke- thel. Tot nu toe hadden de vier andere gereformeerde predikanten in Schie dam verschillende delen van Groen oord en Kethel onder hun hoede, doch na Pasen zal Ds. Nierop deze taak over- nemen. De juiste datum van de kerke- lijke bevestiging van Ds. Nierop is nog niet bekend. Ds. Nierop zal overigens met zijn tijd beslist wel raad weten, want de gereformeerde gemeente in onze wijken groeit snel en zoals be kend, zijn de plannen voor een nieuw kerkgebouw, ter vervanging van de houten noodkerk „De Ark" aan de Zwaluwlaan, in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. Ds. Nierop zal zich dus met de begeleiding van deze kerkbouw en de financiele acties ter verwezenlijking ervan moeten gaan bezig houden. Nu boerderij Landvreugd eindelyk klaar is en op 24 januari zijn poorten officieel opent, is het wel eens leuk om in de historie te duiken en eens te zien hoe de situatie vroeger was rond de boerderij, waarop het geslacht Zonneveld generaties lang het boeren- bedrijf uitoefende. Ndg woont een boer Zonneveld met zijn vrouw in het woon- huis dat bij de tot wijkcentrum omge- toverde stal behoort. Voor de ouderen onder de Schiedam- mers zal Landvreugd altijd een herin- nering blijven aan een Kethel en Spa- land uit tijden van v66r de Tweede Wereldoorlog. Toen leidde het noordelijk gelegen deel van de Schiedamseweg nog tussen de weilanden naar de dorpskom van deze kleine agrarische gemeente. Rechts het Koolaspad naar de molenboerderij Korpershoek (die nog bestaat). De Blauwe Brug lag in die tijd heel wat hoger dan nu, met sterk glooiende afritten iets waaraan, vooral bij een modderig pad, boer en paard een vre- selijke hekel hadden. Later is de brug gereconstrueerd. Zij kwam toen lager op het water te lig- gen, waarbij het brugdek meer werd gericht op een rechtstreekse aanslui- ting met het na-oorlogse Tuindorp Dit betekende tevens het einde van het doorgaande scheepvaartverkeer op de Poldervaart. Links van de Schiedamseweg lag boer derij Groenoord, waar de nieuwe wijk naar is genoemd. Hier stroomde de Harg, een onderdeel van de polderwe- tering. Tussen de Harg en de wetering lag de Laan van Bol'es, die aansluiting gaf op de Vlaardingseweg en verbinding tussen Vlaardinger-Ambacht en het centrum van Kethel en Spaland. Een stuk eigen weg die zijn naam „Laan" dankte aan de dubbele rij iepebomen. Heel wat Schiedammers zochten hier 's zomers verkoeling. Te midden van het groen lag hier dan boerderij Landvreugd als een oase van rust en vredigheid. Het was de laatste boerderij van Kethel, waar tot het bit- tere einde de kaasproduktie in stand is gehouden. De namen Landvreugd en Laan van Bol 'es zijn dus bewaard gebleven. Hij zal moeten verdwijnen. Er is lang over gepraat, het voor en tegen zorg- vuldig overwogen, waarna de „commis- sie Poldervaart" uiteindelijk heeft moe ten adviseren de vaart op te heffen. De Poldervaart loopt van de Delfse Schie naar de Vijfsluizen. Dit is een lengte van 5500 meter. De gemiddel- de breedte van de vaart is 30 meter en de officieele diepte bedraagt 2,60- N.A.P. Op sommige plaatsen is deze diepte uitgesleten tot 3.25-N.A.P. De kaden bestaan grotendeels uit puin en kool-as en zijn daardoor zeer poreus en rusten bovendien nog op sommige plaatsen op een zeer slappe bodem. Uit dit alles blijkt dat de vaart een zorgenkind is waaraan zeer veel aan- dacht besteedt moet worden om on- heil te voorkomen. Men denke slechts aan de mogelijkheid van dijkdoorbraak. De vaart speelt echter ook een be- langrijke rol in de waterhuishouding van het hoogheemraadschap van Delf- land. Hij verbindt het gemaal aan de vijfsluizen met de belangrijke boezem van Delfland, de Schie. Zulk een belangrijk kanaal kan men niet zonder meer opheffen. Er moeten de nodige voorbereidingen getroffen worden. En daaraan wordt reeds inten- sief gewerkt. De reeds gebouwde ge- rnalen bij de spuisluis in Schiedam en bij de park-sluizen in Rotterdam gaan de taak van het gemaal bij de Vijfslui zen overnemen. Tal van andere voorzieningen moeten nog getroffen worden. De waterhuis houding in Schiedam zal grondig moe ten worden gewijzigd. Sommige be staande singels zullen moeten worden verruimd, anderen zullen moeten wor den gegraven. De nieuwe polder-bema- ling hangt nauw samen met de nieuwe rioolbemaling. Het rioolwater van Schiedam zal naar mag worden ver- wacht in een gemeenschappelijke af- valwaterzuiverings installatie van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis worden gezuiverd en op de Nieuwe Waterweg geloost. Doordat in de toekomst de thans nog gescheiden gedeelten van gemeente zullen zijn samengevoegd zal de bestaande be- lemmering voor een samenhangende stedebouwkundige ontwikkeling van het gehele gemeentelijke gebied zijn weggenomen. Voor het woongebied Kethel betekent dit een belangrijke uitbreidingsmogelijkheid en ten aan- zien van de recreative voorzieningen in Kethel-Zuid en het Prinses Beatrix- park betekent deze samenvoeging het ontstaan van een groot, centraal ge legen en goed bereikbaar recreatie park, met een stedelijk verzorgend karakter. Het grootste deel van na de opheffing vrijkomende grondoppervlak- te zal evenwel, zij het in aangepaste vorm, voor de recreatie behouden kun nen blijven. MODEL CLAUDIA Dr. Wibautp! ein 1 5 Telefoon 26 69 05 met wat onderhoudswerkzaamheden. 5 halve dagen per week, tegen betaling. Aanmelden schriftelijk aan de beheerscommissie van Boerderij Landvreugd, Sweelincksingel 7.

Groenoord Akkoorden | 1970 | | pagina 3