Sweelincksingel is Sweelinksloot Woont U ook in Groenoord? 77 Groesbeekse tehuizen hebben Uw hulp nodig! anno 182(r Rente (#)tot °ogste Gladde weg? pompend remmen Jan Pieterszoon Sweelinck „De Schakel" zoekt hulp Betekenis ingezien Mengeling van namen Betekenis drieerlei Juwelier Boot Veel gewone jongens en meisjes komen thuis liefde en (bege-)leiding te kort, worden verwaarloosd. Deze achter- stand inlopen is een zware opgave. In een nieuwe opvoedingssituatie poogt men hen hierin te helpen: in onze internaten verblijven ca. 125 meisjes en jongens die dit ondervinden. De kinderen gaan gewoon naar de scholen in Groesbeek en Nijmegen. Bij opleidings- en beroepskeuze adviseert de psycholoog. Van de oudere verzorgden vonden hon- derden in de afgelopen jaren nieuwe werk- en ontplooiingskansen in het bedrijfsleven, eigen werkplaatsen of particuliere gezinnen. OOK GEHAND1CAPTEN Ja, mensen met een moeilijk of over- gevoelig karakter, met net te weinig eigen capaciteiten om zichzelf te kun- nen redden, die steeds maar weer hun hoofd stoten in onze veeleisende maat- schappij. In een beschutte omgeving kunnen zij Ieren hun mogelijkheden op een vruchtbare wijze te gebruiken. EN CHRON1SCHE ZIEKEN De langdurige zieken vinden in een der tehuizen een zusterschaar gereed om hen te verplegen en zo veel moge- lijk te mobiliseren. De tehuizen zijn kleine verzorgingscen- tra, die - net als particuliere huizen - willekeurig verspreid liggen tussen de beboste heuvels van Groesbeek. Ieder huis draagt een eigen karakter en een eigen sfeer, overeenkomende met het oorspronkelijke milieu van de verzorgden en gericht op het blijvend deelnemen van de betrokkenen aan het normale maatschappelijke leven. Het vorige jaar kwamen er verzorgden uit alle provincies van Nederland. Het werk van deze protestantse instelling vindt zijn oorsprong in het Evangelie; vanzelfsprekend wordt dus iedereen zonder onderscheid van gezinte opge- nomen. Een prachtig werk, maar ook hier is geldnood. Wilt U hen helpen? Geef een of meerdere uren aan dit werk door met intekenlijst de bewo- ners van Groenoord en Kethel te vra- gen om een kleine bijdrage. Deze aktie wordt gehouden in de week van 23 tot 28 februari 1970. Inlichtingen bij: Mevr.M. Steenbergen Vivaldilaan 103 telefoon 15 7130 /o Jan Pieterszon Sweelinck, de middeleeuwse componist van grote faam, gaf zijn naam aan een der twee singels die voorkomen in Groenoords stratenlijst. De an- dere is de J. Oreliosingel, genoemd naar Jozef Orelio, een 20e eeuwse opera en concertzanger. De muzikale band is echter de enige die beide singels bindt, want de J. Oreliosingel en goed onderhouden water, met fraaie taluds, de Sweelincksineei wordt gevormd door een half droge siuoi, vol metallerlei afval en soms zelfs kada- vers van dode dieren. INFECTIEGEVAAR Bij de opening van boerderij Land- vreugd moesten alle genodigden over een dam een slootje over en ze zagen links en rechts de rommel liggen, die werkelijk een ontsierend element vorm- de in tegenstelling met het opgeknapte erf van de boerderij. Voor die genodigden was het maar een korte confrontatie met een uit oogpunt van hygiene en aestethiek onmogelijke situatie.doch voor de bewoners van de Sweelincksigenl en de omliggende straten is die stinksloot al meer dan vijf jaar een doom in het oog. Spelen- de kinderen lopen er door, gaan met de rommel die er in ligt sjouwen en hebben de kans op een infectie van ratten, muggen etc. Want 's zomers heeft ongedierte vrij spel in een half dichte en begroeide sloot als deze. De bewoners hebben er al heel vaak over geklaagd bij allerlei gemeentefunctio- arissen. Het enige wat tot nu toe be- reikt werd is dat het metershoge on- kruid vorig jaar voor het eerst gemaaid werd en nu regelmatig ook wordt weg- gehaald. Doch de vieze sloot blijft met alle gevaren van dien. Nu onze boerderij Landvreugd zo mooi is opgeknapt en als opvangcentrum voor wijkbewoners en gasten van bui- ten de stad gaat fungeren, vinden de bewoners en wij onmiddelijke actie om aan de vieze situatie een eind te maken dringend gewenst. Als het geld ont- breekt om de sloot te vervangen door een echte singel, laat dan de sloot in ieder geval gedempt worden als dat uit oogpunt van waterhuishouding ten- minste mogelijk is. En als demping niet mogelijk is, dan is regelmatig schoonhouden van de sloot en bijhou- den der kanten toch wel het allermin- ste wat gedaan kan worden. De bewoners wachten het spanning af of het bezoek van zoveel functio- narissen en hun blik op de sloot ge- holpen heeft! Naar aanleiding van de tientallen dodelijke slip-ongelukken van de laat- ste weken adviseert het Verbond voor Veilig Verkeer alle weggebruikers met klem de volgende regels in acht te nemen: Houdt bij nat en glad weer reke- ning met verandering van wegdek. Juist bij een lichte opvriezing kan keibestrating spiegelglad worden. Inhalen op tweebaanswegen blijft bij de huidige weersomstandigheden gevaarlijk. Vermijd bruusk optrekken, evenals sterk remmen of scherp sturen. Pas Uw snelheid aan bij op- en af- ritten en op en onder viaducten. Tijdig en geleidelijk remmen, niet te dicht achter een voorrijder kruipen, geleidelijk naar links gaan bij inha len, het niet te snel naderen en in- gaan van bochten zijn alle punten, die het slipgevaar reduceren. Het Verbond adviseert de wegge bruikers zolang de wegen glad en nat zijn om pompend en in cadans te remmen. De wielen worden hier- door niet geblokkeerd, waardoor de kans op doorglijden wordt tegen- gegaan. remmen Zaterdag, 24 januari j.l., heeft op een even originele als geestige wijze de ope ning plaats gevonden van ons, wykcen- trum .Landvreugd" aan de Sweelinck singel. Lezers, die gewoon zijn mijn rubriekje te volgen, begr'ypen al waar ik heen wil. Wie was Sweelinck. Ja, een componist of zo, zullen ze zeggen. ,,Nogal wiedes" is mijn antwoord, want U vindt in de wijk Groenoord allemaal componisten of uitvoerende kunstenaars. Toch lijkt het my interes- sant wat meer van Sweelinck aan de weet te komen, want zijn naam zal in onze wijk in de toekomst wel wat meer genoemd worden. In „15 Beschrijvingen van de loopbaan van Groote Nederlanders" van R. M. Borgeesius kwam ik - de voor mij wel interessante - tekst tegen. ..Sweelinck, wiens betekenis in de negentiende eeuw werd ingezien, of beter, opnieuw werd begrepen, nadat zijn tijdgenoten hem hadden vereerd en zijn nazaten hem hadden vergeten, heeft standbeelden gekregen en straten en pleinen zijn naar hem genoemd. Dit laatste echter zegt niet veel, straten en pleinen heb ben namen nodig, en een verdienstelijk burger of een gewaardeerd langvoogd, burgemeester of geleerde vindt zijn naam al gauw vereeuwigd op naam- borden. Het is belangrijker dat Swee linck thans van genoeg betekenis wordt bevonden om nasporing te doen naar zijn leven en werken, en dat op gedenk- dagen zijn muziek vol pieteit wordt gespeeld". Nasporingen hebben mij geleerd, dat Jan Pieterszoon Sweelinck werd geboren omstreeks mei 1562 te Deventer. Zijn vader was Peter Swybertszoon (die had niets met Swiebertje te maken, hoor!) en ziin moeder Elsken Sweling, dochter van de stadschirurgijn Johan Zwelinck. Bij de uitgave van zijn eerste werk, een bundel chansons, neemt Jan Pieters zoon de naam aan van Sweelinck (een mengeling van de namen van zijn moe der en zijn grootvader). De familie Swybertszoon-Sweling zal omstreeks^ 1564 naar Amsterdam zijn verhuisd. want bekend is dat Sweelinck's vader van dan jaar af tot in 1573 organist is geweest van de toen nog rooms- katholieke Oude- of St. Nicolaaskerk te Amsterdam. Vroeger werd vrij alge- meen aangenomen, dat Sweelinck zijn muzikale vorming heeft opgedaan in Venetie en dat hij als volleerd kunste- naar naar Amsterdam is teruggekeerd. Het klinkt wel mooi, maar de waarheid is, dat S. zijn eerste lessen kreeg van zijn vader, vervolgens van de laatste pastoor van de Oude Kerk te Amster dam, Jakob Buyck, en verder van Jan Willemszoon Lossy, de Haarlemse or- gannist en „schalmeyspeelder". S. heeft zijn vaderiand nooit verlaten; trouwens hoe zou hij, want reeds op 15-jarige leeftijd volgde hij zijn vader op als or ganist van de Oude Kerk te Amster dam, waar hij dagelijks het orgel - voor en na de predikatie en ook ten genoege van de ochtend-wandelaars - bespeelde. Wel zijn de werken van Engelse vir- ginalisten - waarvan hij afschriften ver- kreeg - van grote invloed bp hem ge weest, terwijl zijn gedegen studie van het theoretische standaardwerk „Isti- tuzioni harmoniche" van Zarlino, de beroemde kapelmeester aan de San Marco (Venetie) hem, zowel bij zijn composities als bij de door hem gege- ven lessen, van groot nut waren. De betekenis van Sweelinck is drieer lei: ten eerste als componist van in- strumentale muziek, ten tweede als die van vocale muziek en ten derde als pae- dagoog voor orgel en compositie. S. heeft ontzettend veel gecomponeerd. Om een indruk te krijgen van die hoe- veelheid: De vereniging voor Neder- landse Muziekgeschiedenis heeft van 1894-1900 tien delen van zijn instru- mentaal werk bij een gebracht, slechts een percentage van alles wat hij com- poneerde. Zijn volledig oeuvre is op geen stukken na voor het nageslacht bewaard gebleven, in tegenstelling tot zijn meesterwerk, de 4-8 stemmige toonzetting der psalmen on de Franse teksten van Marot en de Beze. Het vierde en laatste boek kwam tot stand in 1621, het jaar waarin deze grote Ne- derlander op 59-jarige leeftijd ontsliep. Wim Schrijver. (nadruk verboden). De leidsters van de meisjes - klub "DE SCHAKEL" kennen te weinig mensen, die ze zouden kunnen vragen hen te helpen bij het klubwerk, Daarom, mevrouw, via deze weg vra gen wij U dringend er eens over na te denken of U Uw krachten en tijd zou kunnen geven aan dit stuk werk van de Ned. Herv. Kerk. Of misschien zijn er ook onder de jongeren geinteresseerden, die deze klub - aktiviteiten van nabij zouden wilen leren kennen. Marlies Poot (Toon Verheystraat 149, tel. 15 99 23) en Marianne Willeboord- se (Bachplein 239, tel. 35 38 26) geven U graag de nodige inlichtingen. NOG STEEDS hebben verschillen- de leden van onze wykvereniging hun contribute over het jaar 1969 nog niet betaald ondanks aan- sporingen van onze penningmees- ter en artikelen in ons blad. We zouden deze leden willen vragen nu toch per omgaande hun be- taling te willen verrichten op GIRONUMMER 2 6 7585 t.n.v. Penningmeester Wykvereniging Groenoord. Stelt men op het lid- maatschap der wykvereniging geen prijs, laat ons dat dan a.u.b. ook weten, dan kunnen we U uit onze administrate afvoeren. MODEL CLAUDIA Dr. Wibautplein 15 Telefoon 26 69 05

Groenoord Akkoorden | 1970 | | pagina 3