Eerite paal voor bank en apotheek HIPKE Breng eens een zonnefje! „Space Dimensions" Instuif gestopt tot na de zomer WOONT U OOK IN GROENOORD? ALEXANDER P. BORODIN Toename van werkzaamheden. Recept gelijk mee. Noodzakelijke voorzieningen. zouden in Groenoord niet misstaan! Kommunicatie en kleur. Koninginnedatj Van Sehns slagerijen Twijfels. Musicus of chemicus. Kwaliteit ten koste van kwantiteit. Musicus van klasse. Juwelier Boot Aan de Zwaluwlaan werden kort na elkaar twee eerste palen gestagen voor een gezamenlijk bouwwerk van de Boerenleenbank Schiedam - Kethel en Apotheek Kethel. De paal van de Apotheek was op maandag 13 april, de allereerste; die van de bank op donderdag 16 april, de tweede eerste van de in totaal benodigde 48 palen van het project. Tot de bouw van dit bank-apotheek- gebouw werd besloten omdat zowel de Boerenleenbank als de Apotheek Kethel met een groot ruimtegebrek zaten. De Boerenleenbank, nu nog gevestigd ca. 200 meter van de plaats der nieuw- bouw, werd 11 jaar geleden gesticht en is door een grote toename van werkzaamheden en personeel veel te klein geworden. Een verantwoorde uit- breiding van het bestaande pand bleek niet mogelijk. Het nieuwe pand zal voldoende ruimte bieden voor zowel klanten als perso neel. Het zal geheel worden onder- kelderd, bestemd, voor kluizen en archiefruimten. De begane grond-ver- dieping zal worden gebruikt als loket- en administratieve ruimten; op de bovenverdieping treffen we de ruimten aan voor speciale afdelingen. Tevens is er woonruimte voor de directie aanwezig. Ook voor Apotheek Kethel zal de nieuwe ruimte soelaas geven aan veel ruimtenood. Hoewel ogenschijnlijk de huidige apotheek in het winkelcentrum aan de Schiedamseweg het werk wel aan kan, zal het apothekers-echtpaar Honore Schnebbelie-van Kalmthout een zucht van verlichting slaken als eind van dit jaar de nieuwe apotheek klaar zal zijn. Want door gebrek aan ruimte in de bestaande apotheek moest men vele jaren een zeer groot deel van de receptenfabricage (de zogenaamde halffabricage) onderbrengen in de ge- bouwen van Apotheek Evers aan de Lange Haven. Apotheek Kethel streeft er n.l. naar om bijna alle recepten onmiddellijk te kunnen afgeven. Mo- menteel kan men op 80 der recepten wachten en die wachttijd is gemiddeld slechts 2 a 3 minuten. Een ideale situ- atie dus voor het oubliek, dat hiermede verlost is van het vroeger onvermijde- lijke terugkomen na enkele uren om het recept af te halen. Dit fabrieks- matig voorbereiden van vele soorten recepten eist een zeer grote dienst- ruimte en een aangepaste magazijn- ruimte. En die ruimte krijgt men in de nieuwe apotheek er bij. De ver- koopruimte voor het publiek zal niet zoveel groter worden dan ze momen- teel is, doch dat is ook niet nodig. Het nieuwe pand van bank en apotheek wordt gebouwd door het Schiedamse aannemersbedrijf D. Baron n.v. onder architectuur van het architectenbureau C. C. van Kluyven te Schiedam. Men denkt de bouw eind 1970 gerealiseerd te hebben. Dan zullen we in Groenoord en Kethel beschikken over zowel een volwaardig bankgebouw als een effi- ciente en hedendaagse apotheek, die beiden de verdere groei van Groen oord, Spaland en Woudhoek nog lange tijd zullen volgen. En laten we hopen dat dit eerste gebouw aan de Zwaluw laan, dat nu nog in een open vlakte ligt, snel zal worden ombouwd door het geplande winkelcentrum, de nieuwe Gereformeerde kerk en andere nog hard noodzakelijke voorzieningen, zoals medisch centrum, wijkgebouw, cafe- restaurant etc. Laat de gemeente spoed maken met de uitwerking der plannen en de uitgifte van de grond! In het Stedelyk museum is tot 10 mei een ruimtelijk objekt te zien, dat onder de naam Space Dimensions" wordt gepresenteerd. Het is een bouw werk bestaande uit hoger en lager gesitueerde vlakken, soms in een soort trapvorm, doorgangen, platforms. Alles in felle afstekende kleuren. Het objekt in het museum is nog maar een prototype, gemaakt van hout, doch in definitieve vorm wordt aan poly ester gedacht. De ontwerpers van dit ruimtelijke object, de nederlandse kunstenaars Truus Wilmink, Arjen Toet en Coen Wilderom zien in hun objekt vele kommunikatiefunkties voor jong en oud. Men zou er kunnen akteren, mu- siceren, ontmoeten, spelen, lezen, uit- rusten, dansen, eten, enz. Zo'n object - of meerdere - zouden we eens graag geplaatst zien in Groenoord, op £en der saaie parkeerpleinen. Het zou niet alleen voor alle bovenstaande hande- lingen en vele andere, geschikt zijn, doch ook een bijzonder kleurige noot vormen tussen het grauwe beton der flats. Maar voorzichtige schattingen van museumdirecteur Paalman leer- den ons dat voor een objekt in de kleinste vorm toch minstens een be- drag van ca. 30.000 gemoeid zal zijn. En dat zien we ons gemeentebestuur nog niet zo gauw uittrekken op de t6ch al zo wankele begroting. En zou den we er in de wijk voor met de „pet rond gaan", dan zou dat momenteel neerkomen op zo'n kleine 2.00 per Groenoorder en dat lijkt ons wel wat teveel gevraagd. Al met al echter vin- den we Space Dimensions een belang- rijk facet in de ontwikkeling van de funktionele recreatie-mogelijkheden in moderne buitenwijken. Gaat U eens kijken in het museum, of U dat met ons eens bent! De dames Vis en den Uyl, die namens de wijkvereniging meer dan 30 lang- durig zieken, bejaarden en invaliden zo af en toe een bezoekje brengen en een bloemetje of ander aardigheidje mee- brengen, zouden het zo ontzettend fijn vinden als nog veel meer Groenoordse gezinnen lid werden van de wijkver eniging. Want hoe meer leden onze vereniging telt, hoe meer geld er in kas komt en dan kunnen er n6g meer mensen regelmatig blij worden ge maakt die zich in hun ziekte of ouder- dom zo eenzaam voelen. Daarom, ook al klaverjast U niet, schaakt U niet, speelt U geen toneel of hebt U geen kinderen in onze creche, wordt tdch lid van wijkvereniging Groenoord, om met Uw contributie o.a. de prachtige actie van de dames Vis en den Uyl financieel mogelijk te ma ken. Wat we verder allemaal nog met Uw geld doen hebben we U al in vorige nummers uitvoerig verteld. Het lid- HUISHOUDELIJKE- LUXE ARTIKELEN, SPEELGOED Winkelcentrum „De Ketel" Schiedam - Tel. 35 04 09 Jonker Fransstraat 26 Rotterdam - Tel. 13 69 94 Deze week ontvangt U onze KADOSKOOP mel vele ideeen voor MOEDERDAG 10 MEI GELAKTE PRESENTEERBLADEN MOOIE DeCORS 3.95 BLOEMSPROE1ER „SUN" 4.SO ALS MOEDERDAGAANBIEDING T.V. KAN 19.95 MET GRATIS FILTER (waarde 1.50) FONDUESTEL kompleet met 4 vorkjes 27.SO 's-OCHTENDS GEOPEND VAN 9.00 - 13.00 UUR. MASKERS vanaf 25 ct LAMPIONS vanaf 45 ct TOETERS vanaf 25 ct FEESTHOEDJES vanaf 25 ct VLAGGETJES, PARASOLS, WERPBALLETJES, SERPENTINES, ENZ., ENZ. maatschap kost 1.50 per gezin en voor personen boven de 65 jaar 1.- per maand. U kunt U aanmelden bij alle bestuursleden van de wijkvereni ging (hun adressen vindt U in dit num- mer) en ook bij de dames Vis en den Uyl, resp. J. Oreliosingel 21 en 67. Voor een lekkere maaltijd met vlees Noordeinde 3 (Dorp) tel. 268140 lepenlaan 74 (Tuindorp) tel. 26 7039 Kethel ,,]awel, ik woon ook in Groenoord en wel in de Borodinlaan"zou het antwoord kunnen zijn. De „Groenoor- ders" weten door hun mini-lynbaan wel waar de Borodinlaan is, maar wie Borodin was, dat zullen er maar wei- nig weten. Tot mijn spyt moet ik be- kennen, dat het my niet gelukt is het leven van Borodin uit te kammen. Laat ik beginnen met zijn geboorte- datum: volgens de een is hij geboren op 31 oktober 1833 (te Petersburg), volgens de ander op 12 november 1834; de ene schrijver laat hem over- lijden op 16 februari 1887, de andere op 28 februari van dat jaar. De een noemt hem Borodin, de ander weer Borodjien. Zijn wettige vader was Porfyry Borodin; zijn natuurlijke diens meester, prins Lukas Ghedenow. Al was Alexander P. Borodin een wat men in de volksmond noemt „onecht" kind (een foutieve uitdrukking, want alle kinderen zijn echt, dus moet men spreken van „onwettig") toch heeft het hem bij zijn opvoeding - die geheel door zijn moeder werd verzorgd - en zijn studie aan niets ontbroken. Reeds vroeg bleek en zijn muzikale en zijn wetenschappelijke aanleg. Op 9-jarige leeftijd schrijft hij een kleine polka en, enkele jaren later, even charmant een fluitconcert en een strijktrio. Hij gaat echter op staatskosten in het bui- tenland medicijnen studeren en brengt het zelfs op den duur tot hoogleraar in de chemie aan de medische academie te St. Petersburg. Toch blijft de mu- ziek zijn grote voorliefde hebben. In 1862 komt hij in kontakt met Bala- kirev. Het volgend jaar trouwt hij met Catharina Protopopova, een uit- stekend - niet beroepsmatig - pianiste. Door haar maakt hij kennis met de, werken van Chopin en Schumann. De burgelijke functie van Borodin maakt hem op muziekgebied weinig produktief. Zijn scheppingen getuigen echter van een grote ernst en gedegen kennis. Aangespoord door Balakirev begint hij een symphonie te schrijven, wat hem jaren kost. Hij werkt lang- zaam. Zijn tweede strijkkwartet vergt hem 6 jaren. De opera Vorst Igor, zijn voornaamste werk, kost hem 18 jaren en was bij zijn dood niet eens gereed. Borodin behoorde met Balakirev, Moessorgski, Rimsky-Korssakov en Gui tot wat met in de muziekgeschie- denis noemt het „machtige hoopje" Zijn heengaan was niet alleen een ver- Iies voor de muziek, doch ook voor de wetenschap. (nadruk verboden) Wim Schrijver De instuif die iedere zaterdagmorgen van 10 tot 12 uur in Boerderij Land- vreugd werd gehouden, is na 25 april gestopt tot nd de zomer. Want we mogen aannemen dat nu het weer toch wel zo aangenaam zal worden, dat de jeugd buiten haar vertier kan zoeken. We zullen U tijdig vertellen wanneer we weer opnieuw beginnen na de zomer. Overigens mag gesteld worden dat de instuif een overweldigend sukses is geweest de afgelopen maanden. Er liggen in Landvreugd nog vele mutsen, sjaals, portemonnaies en an dere kinderzaken, die zijn achterge- laten en nooit werden afgehaald. Mist U nog iets, komt U dan kijken of het erbij is. We zullen het ca. 14 dagen bewaren, daarna wordt het weggedaan! MODEL CLAUDIA Dr. Wlbaulplein 15 T*lefoon 26 69 05

Groenoord Akkoorden | 1970 | | pagina 3