ANWB WL 'i n SPAARBANK ANNO 1820 Cfagll voor meubelen CM£ Oldlll PARKWEG 201 SCHIEDAM Gemeentelijke voorzieningen TRIMMEND VOORBEELD Poldervaart. De Woelwaters Gelezen dat staatssecretaris van der Stee het maar een erg rechtvaardige zaak vindt dat de door de gemeenten te besteden gelden via de centrale bronnen van de Grote Baas, het Rijk gaan. De staatssecretaris ziet wel als bezwaar dat door het zo grote overwicht van de uit de centrale bronnen komende gelden de afweging van nut en offer verstoord wordt. En dat zou dan goed zijn. Onbegrijpelijk. Sociaal onrechtvaardig. Geen volgelingen. Flafbouw in Schiedam-Noord. Wat anders. Wat gaan ze kosten? Geen lift. Jammer. Centjes. Nogmaals jammer. Geschenk van Spaarbank wordt in bomen omgezet. Bij de opening van het nieuwe filiaal van de Spaarbank Anno 1820 aan het Louis Zimmer- mannplein heeft de directie van de Spaarbank aan burge- meester H. Roelfsema een be- drag van 2.500 ter hand gesteld te besteden aan de openbare groenvoorzieningen in Groenoord. Een gebaar dat zeer is gewaardeerd! Op voorstel van de afd. Plant- soenen van de dienst van Ge- meentewerken is besloten om het bedrag te gebruiken voor het planten van twintig bomen langs de Jozef Oreliosingel. Het worden grotere bomen dan normaal en ze worden in- tanen, geplant bij de aanleg van plantsoenen in de nieuwe wijken; een variatie ook van diverse soorten als platanen, populieren, elzen, wilgen, eventueel ook enkele essen en meidoorns. Het ligt in de be- doling de bomen nog dit jaar in het komende plantseizoen, dat in oktober a.s. begint, te planten. Hypotheken en persoonlijke leningen worden vlot en coulant verstrekt door de Autorijschool GROENOORD TELEFOON 70 91 15 of 15 97 52 Dames let op Maar zegt hij, waar de gemeenten wel heel duidelijk de noden ervaren waar- in zij zonden willen voorzien, zien de- zelfde gemeenten niet welke offers er in andere sectoren moeten worden ge- bracht om daarin te voorzien. Men heeft wel het belastinggebied van de gemeenten wat verruimd, door de heffingen op het onroerend goed ge- heel naar de gemeenten over te heve- len, maar de centrale overheid blijft tooh in het gehele voorzieningenpakket niet een vinger in de pap houden, maar praktisch de gehele hand, zo niet beide handen. En dat ziet de staatssecretaris als ui- terst rechtvaardig. Was het anders dan zouden de grote gemeenten alles op- slokken. Nu is het zo, zegt hij, dat in streken waar de bevolking gemiddeld minder verdient dan b.v. in het wes- telijk deel van ons land, het voorzie- ningsniveau eerder hoger is. Dit zou dan ook weer komen door b.v. de extra injecties ter bevordering van de werk- gelegenheid in deze streken. M.a.w. wij zitten hier in het westen, in de randstad boven op elkaar, door ons aantal en door de aanwezigheid van de industrieen waaraan we ons werk kun- nen Ieveren, verienen we het meest, maar om den wille van de rechtvaar- digheid en de werkverdeling krijgen anderen meer voorzieningen. De redenering van de staatssecretaris komt ons dan ook erg onbegrijpelijk voor. Wij hebben knullen van fabrle- ken voor de ramen, welke zich via hun geuren, hun lawaai en hun plaats zeer goed aan ons kenbaar maken, wij hebben op elke paar meter woongebied drukke autowegen. Wij wonen op ui- terst dure grond, wegens de gesteld- Iheid der bodem en door de zgn. infra- structuur (o.a. de aanleg van wegen, viaducten, bouwrijp maken etc.). Door die dure grond moeten we op en onder elkaar wonen en betalen hoge huren. Maar andere gebieden in den lan.de, waar men de zegeningen van industrie en aanverwante zaken niet heeft, waar nog wat natuur overge- bleven is, waar alles nog een beetje schoner blijft, waar men door de klei- nere aantallen wat ruimer kan wonen, waar de grond beduidend goedkoper is, daar krijgt men een hoger voorzie- ningsniveau. En dat is rechtvaardig, zegt de staatssecretaris. Wij zien het eohter niet zo. Lieden, die het door hun betere inkomsten, door hun baan, (onderwijzers b.v.) of andere gelukkige omstandigheden kun nen betalen, vertrekken meer en meer naar de gebieden bedoeld door de heer v. d. Stee. Want daar is het leven ibeter. En de minder verdienende, de door zijn baan gebondene, blijft achter. Om de economie van het land te ver- beteren door zijn werk. En heeft hij vakantie, dan ka-n hij gaan ruiken aan de voordelen die de andere gebieden hebben en krijgen. J. F. vervolg van voorpagina. In 1948 kwam de Rijke weer naar Hol land terug, was nog een tijd lang pa rachutist en eindigde zijn militaire carriSre tenslotte als officier bij de Luchtmacht. Het valt dus te begrijpen dat zijn funktie als chef-huismeester, die hij nu 3 jaar vervult, hem lichamelijk ge- noeg ruimte laat voor zijn sportieve es capade?. Het gebeurt maar een heel enkele keer dat zijn dag zo vol zit, dat het hard lopen er bij in moet sohieten! De Ryke's echtgenote vindt al dat ge- port van haar man wel best; zelf houdt ze van lange wandelingen en ze vindt dan bij bijvoorbeeld een strandwandeling een enthousiaste part ner in haar man. Al zou hij de afstand natuurlijk eigenlijk liever hardlopend wfleggen, maar hij houdt zich (fn! De beide collega huismeesters, van het (Grieg- en Sibeliusplein zijn aan hun sportende chef al lang gewend en ook de bewoners van zijn flat vinden het niet vreemd meer hem alles hollend te zien doen. Af en toe suggereert een der bewoners met een angstig groeien- de "autobuik" wel eens om met de Rijke te gaan meelopen, doch het is tot nu toe nog steeds bij mooie voor- nemens gebleven. Daarom zien we de forsgebouwde at- leet in korte broek en poloshirt voor- lopig nog wel in eenzaamheid zijn rondjes araaien over de dijk en door het park. En wie weet, is dat nog maar het beste ook, want zouden we hem wel kunnen bijhouden die doordouwer de Rijke B. R. In het zuiden van Woudhoek worden binnenkort 10 blokken flats gebouwd van drie en vier hoog. Ze worden ge bouwd rond de 196 eengezinswoningen waar men al mee bezig is en waar al zoveel over gepraat en geruzied is. Nu moet gezegd worden, dat bedoelde flats er wat anders uit gaan zien dan al die diingen die we al als flats ken- nen. Er worden vijf blokken van vier en vijf van drie hoog gebouwd, zonder onderbouw. Waardoor de onderste woningen direct op de grond zijn ge- legen. Deze woningen krijgen daarom een tuin (hoe bestaat het). De bovenste krijgen een zolder. Het dak wordt afgedekt met pannen, waardoor de zaak wel een heel vriendelijker aan zicht zal krijgen als de normale flats. D-e flats zijn ontworpen door het archi- teotenbureau Leo de Jonge, welk bu reau al meer woningen van een af- wijkend type heeft gebouwd. Zulke bureaux moest je meer hebben. Men heeft ons voorgerekend dat de huur gemiddeld 277,10 zal worden. Dit als nettohuur, inclusief de vaste lasten van oentrale verwarming en het antenne- systeem. Voor deze tijden een lekker laag huurtje, gezien wat er gaboden wordt. We zullen daarom hopen dat het waar is en blijft. De flats worden onderverdeeld in 97 drie-kamerwoningen, 83 vier-kamer en 2 vijif-kamer woningen. Bij het trappen- huis komt de bergruimte voor elke woning. De flats krijgen geen lift. J. F. Het zal vele Schiedammers, maar ook veel anderen aan het hart zijn gegaan. De zeer, zeer oude Poldervaart kreeg de eerste voorbode van haar eindje. Twee dammen, vlakbij de Blauwe Brug en de Sportlaan, luiden het begin van het einde in. Deze dammen zijn nodig voor het ons zo bekende riool dat men aan het leggen is. En toch vinden wij het erg jammer dat de Poldervaart weg zal moeten. zoals reeds zo veel in Schiedam ver- dwenen is, waar men nu spijt van heeft. Neem b.v. eens boerderij Groen- oord. Toendertijd (nog maar erg kort geleden) vond men het een beetje gek een boerderij midden in een woonwijk te hebben. Landvreugd lag langs een rijksweg, dus aan de rand van de be- bouwing, kon daarom blijven. En be- antrwoordt nu niet erg aan het doel. Het is geen centrum, het ligt voor velen te ver weg. Groenoord had idt- aal gelegen. En was een veel mooiere boerderij. Nu gaat het bij de Poldervaart weer eens niet om het aanzicht. Men steit zich zelfs voor, door grote stukken op te nemen in de recreatie, dat het ge- heel een mooier aanzicht te geven'is. Missohien kan het wel waar zijn. Ons doet het eohter denken aan die lieden die b.v. aan de Oude Maas mooie stukken griend vol storten met zand om er parkjes van te maken, met bank- jes en ligweiden. Het argument voor het dempen van de Poldervaart is nu eohter dat het Onderhoud te duur zal zijn. De kaden zijn te zwak en het verbeteren kosc te veel centjes. En tooh, ondanks die centjes, bijven wij zeggen: het is jammer. En, alhoe- wel vertrekkend uit Schiedam, zouden wij toch de eohte Schiedammers en al diegenen die wat vertrouwd geraakt zijn met Schiedam willen aanraden: denk er nog eens over. Wie weet, is er toch nog wel een andere weg. J. F. Dit is de naam, die we gegeven heb ben aan de peuters van 2 tot 4 jaar, die sinds een kwartaal hun tijd door kunnen brengen in het Trefcen- trum bij de St. Martinuskerk, die dan" van 9.00 tot 11.45 uur als peuter- speelzaal gebruikt wordt. Dit alles gedurende alle sohooldagen. We beginnen met iets creatiefs. Daarna gaan de kinderen spelen met met het aanwezige speelgoed. Na ongeveer een uur gaan we in een grote kring samen iets drinken aan- gevuld met een k'leine lekkernij. Als ze dan zo uitgerust zijn, gaan we liedjes zingen en in de kring spellet- jes doen. Tegen 11.45 uur worden de jasjes aangedaan en gaan de peuters met mamma weer mee naar huis. Wij hopen U door dit kleine over- zicht een beeld gegeven te hebben van ons wel en wee. Wij maken U er tevens op attent dat er na de vakantie weer gelegenheid zal zijn om kinderen op te geven. Tot besluit wensen wij U een pret- tige vakantie toe, welke voor de Woel- watersloopt van 3 juli tot 12 aug. Mevr. C. Veldboer Mevr. C. v. Slobbe, tel. 70 08 13. Ml- THEKEH Voor een goede verantwoorde opleiding R. HAAN naar Uw rijbewijs W. HAAN BACHPLEIN 269 Groenoord SCHIEDAM Rijks V.A.M.O.R. - M.I. gedlplomeerd instrucfeur Geen geleur aan de deur Maar even bellen 70 50 83 en Uw stoomgoed wordt eventueel gehaald. Zo nodig in 1 dag klaar. lepenlaan 51 - Tuindorp Telefoon 70 50 83

Groenoord Akkoorden | 1972 | | pagina 3