TIPS <d}uweliez c^Soot voor een goede vakantiegezondheid Een nieuw horloge of een sieraad koopt U bij de vakman DE VAKCENTRALES BOOS OVER HET MILIEUBELEID HULPSEKRETARIE HIPKE Luxe-, Huishoudelijke artikelen, Speelgoed Winkelcentrum „de Ketel" - Tel. 704076 - Schiedam Vroom en Dreesmann Verkoper (bedden) Hygiene Koelen Verhitten DE BEL AN GRIJKSTE REGELS. ZO RIJDT U VEILIG NAAR UW VAKANTIEOORD. »Breng eens een Zonnetje!« ,,'t CENTRUM" Dr. Wibautplein 15, Telefoon 70 69 05 Het overlegorgaan van het NVV, NKV en CNV Zuid-Holland- Zuid heeft in een verklaring gesteld, dat ondanks een hele serie toezeggingen van allerhande funktionarissen en dergelijke per- sonen, tot op heden niet veel is gedaan om die toezeggingen waar te maken. Zij zeggen daarom dat na de smogperiode van september/oktober vorig jaar niet gezegd kan worden dat door de overheid en het bedrijfsleven al het mogelijke gedaan werd om de situatie te verbeteren. Overtreffende trap. Vlaardingen. J. F. Wil je meer gewaardeerd worden dan een doorsnee verkoopster Wij zoeken een: LEUK MEISJE Leeftijd 16-18 jaar. ter assistentie in de verkoop. Goed salaris en een prettige werksfeer. vraagt voor haar pand Veerplein te Vlaardingen een leeftijd vanaf 21 jaar, met verkoopervaring en assortimentskennis. Solliciteren na telefonische afspraak onder telef. nummer 14 88 44 Dhr. Hoefsloot. Vakantie, dat is lekker luieien voor de een en voor de ander erop uit en de wereld verkennen. Voor de eennu eens niet zelf je eten kiaarmaken, voor de anderfyn z'n eigen potje koken Het enige vervelende dat ons allemaai in de zomer wel eens kan overkomen is zo'n iastig buikgriepje of een zgn. „zomer- diarree". Vooral als we vanwege het buitengebeuren" wat minder op hygiene lettenslaan de salmonellabacterien, die meestal de oorzaak van de narigheid zijn, toe. By hoge (zuidelyke) temperaturen vermeerderen deze bacterien zich snel; de kans op voedselvergiftiging is dan groot. Helaas ziet voedsel dat besmet ismet salmonellabacterien, er dikwyls normaal uit, ruikt goed en smaakt uitstekendHoud daar rekening mee en wees vooral voorzichtig het vlees. kip. vis, melk, ys, raawe groente en water. Als u dan nog weet dat de Salmonella bacterien zich by 0° C niet meer vermeerdert en by 80° C doodgaat. liggen de maatregelen ter voorkoming van zo'n nare voedselvergiftiging voor de hand vermindert de kans dat bet voedsel wordt besmet met ziekteverwekkende bacterien. maakt, dat er geen massale vermenig- vuldiging kan plaatsvinden van de enkele bacterien, waarvan de aanwe- zigbeid nauwelijks te vermijden is. doodt de salmonellabacterien en maakt in de meeste gevallen ook de bacteriele vergiften onwerkzaam. - Houd het besmettingsgevaar zo klein mogelijk door een goede hygiene. Was uw handen goed na het gebruik van het toilet, v6or u gaat koken en v66r u gaat eten. - Was keukengerei en vaatwerk af in heet sop, ook als u kampeert en spoel het niet in dat sprankelende beekje of heldere meertje, waarvan het water wel eens minder zuiver is dan zo op het eerste gezicht lijkt. - Niet alle water is drinkwater In Frankrijk bijvoorbeeld, staat nogal eens „eau non potable" op water- pompen of bij kranen, ook in hotels. Dat water is geen drinkwater, dus ook niet geschikt voor het wassen van groente en fruit. Twijfelt u in het buitenland aan de kwaliteit van het drinkwater, drink dan, net als uw gastheren, het goedkope mine- raalwater (met of zonder prik). - Was groente en fruit in zuiver water. Bent u daar niet zeker van, was ze dan in water dat tenminste 10 minu- ten gekookt heeft. Fruit dat daai- voor in aanmerking komt, kunt u beter schillen. - Gebruik schone handdoeken en laat geen vuile thee-, hand- en vaat- doeken slingeren. Spoel ze na ge bruik in een sopje uit en droog ze vlug, liefst in de zon. - Houd medekampeerders, die buik- pijn en/of diarree hebben. buiten de keuken en druk ze op het hart bun handen veel en goed te wassen, zeker na gebruik van het toilet. - Bewaar etensresten koel, want bac terien vermeerderen zich bij lage temperaturen niet of nauwelijks. Kampeert u en heeft u geen koeikast, bewaar dan geen restjes. Een koeltas is gfefen koeikast en kan er beslist niet voor gebruikt worden. - Uw eten is betrouwbaar als u het snel aan de kook brengt (100° C) en het een kwartier laat doorkoken. Eet daarom bij warm weer of in een warm klimaat geen rauw of half- rauw vlees, dus geen tartaar of bief- stuk. Onze Zuid-europese buren doen dit van huis uit al nietl Proef ook geen rauw gehakt en zorg voor heel schone handen als u gehakt aan- maakt. - Kook op warme dagen 's avonds de melk door, of het nu losse melk is, dan wel flessemelk uit een aange- broken fles. In de landen rond de Middellandse Zee is het verstandig om losse en gepasteuriseerde melk altijd v6or het gebruik te koken. De veestapels over onze grenzen zijn nl. niet gegarandeerd t.b.c.-vrij. - Eet geen onverpakt ijs, dat in een karretje langs de weg verkocht wordt; de salmonellabacterien zijn er nog doller op dan u. En al ver meerderen deze bacterien zich bij de lage temperatuur niet, hun aantal is zo al groot genoeg. Verpakt ijs en schepijs uit een sdhone, .druk be- zochte winkel leveren meestal geen beziwaar op. - Neem geen vacuum verpakt vlees of vleeswaar mee op reis. Deze ver- pakking verlengt de houdbaarheid niet of weitiig. Ongekoeld en in een warme omgeving is deze zelfs min der lang houdbaar dan de datum op de verpakking aangeeft. Juist omdat zij zich in vacuum ibevinden, hebben de giftige salmonellabacte rien bij hogere temperatuur kans om zidh te vermenigvuldigen omdat daarbij de ..concurrence" van an- dere bacterien ontbreekt. Levens- middelen in blik zijn w61 houdbaar. - Zorg dat u, voordat u een lange rit begint, voldoende uitgerust bent en uw maag niet leeg is. Een goed ont- bijt betekent altijd een goed begin. - Tijdens de rit vermindert, haast onmerkbaar, uw concentratievermo- gen. Pauzeer daarom elke 2 uur ten minste 10 minuten. Strek de benen en laat uw auto volstromen met frisse lucht. Eet een kleinigheidje, b.v. een vrucht of een boteiham. - Eet 's middags en 's-avonds liefst op de gewone tijd. Een opkomend hon- gergevoel betekent dat uw concen- tratievermogen en dus uw reactie- vermogen afneemt. U wordt moe en nerveus, het gevaar voor ongevallen wordt groter. - Drink als u zelf rijdt, nooit alcohol- houdende dranken, maar vruohte- sap, mineraalwater of melk. Tegen koffie, thee en coca-cola bestaat, mits in matige hoeveelheden ge bruikt, geen bezwaar. - Eet niet te zwaar, vermijd over- dadige en vette maaltijden. VOORLICHTINGSBUREAU VOOR DE VOEDING I.aan Copes van Cattenburch 44, Den Haag. Telefoon (070) 18.30.44* In de afgelopen maand hebben wij weer diverse giften binnen geikregen. Een heer van het Baohplein 25,- Een mevr uit oud Kethel 5,-- Een mevr. van het Bachplein 3,~ Totaal 33,- Wij zeggen deze mensen langs deze weg hartelijk dank. En hopen dat velen dit goede voorbeeld zullen volgen. Mevr. de Jager is met vakanitie, gedu- rende deze periode kunt U Uw giften aan mevr. Vis, Oreliosingel 21 geven. U mag haar ook even bellen onder nummer 70 24 74 zij komt ze eraag even halen. Rijwiel- en Bromfletshandel Noordeinde 2, lei. 7068 74, Kethel Tevens het adres voor alle huishoudelijke- electrische artikelen. In de verklaring wordt wat spottend opgemerkt dat gedurende de smog periode najaar 1970 de staatssecreta- ris Kruisinga foij ons kwam en de Rijn- mondsaneringscommissie vervroegd in- stelde. In 1971 kwam niet een secre- taris, maar zijn baas, de minister zelve met name de heer Stuyt. Deze beloof- de vervroegde invoering van de Wet op de luchtverontreiniging. En wel voor januari 1972. Dit is echter nog steeds niet gebeurd. Het Overlegor gaan verwacht nu in 1972 de minister president die dan, wie weet, van alles zal beloven te vervroegen. De gemeente Vlaardingen is het met bovenstaande geheel eens. De gemeen- tebesturen van Schiedam en Maassluis hebben nog geen standpunt bepaald. Nu is de gemeente Vlaardingen wel het meest de sigaar, moet gezegd wor den. Door het aannemen van de zgn. stanknorm" zou in de Broekpolder wel eens geen woningen gebouwd kun- nen worden. Alls men de stapel opge- spoten zand ziet, wat reeds op die polder ligt, kan men een beetje begrij- pen hoeveel centjes dit Vlaardingen zal gaan kosten. Verder zal de Holywijk als uiterste norm beschouwd worden. D.w.z. de Noordelijkste grens van Vlaardingen. Om dus dan maar van de rest niet te spreken. Geen wonder dat men in VVlaardingen de pest in krijgt. De chef van de afd. bevolking in schie- dam, de heer Noordzij is tevreden over het aantal mensen dat gebruik maakt van de hulpsecretarie in het postkan- toor aan het Jac. Urlusplein. Wij hadden hem dat al kunnen voor- spellen, want wij mensen weten wel wat goed is en maken daar gauiw ge bruik van. En een instelliing als een hulpsecretarie in Schiedam Noord, wel- ke een lange gang naar het ietwat verre Schiedam bespaart, is een goed ding. J. F.

Groenoord Akkoorden | 1972 | | pagina 11