PETER HEBING de Stain ANWB voor meubelen Torenflat. SPAARBANK ANNO 1820 Chopinplein. Op bezoek bij Op eigen manier aan het werk voor de wijk. Levensloop. Tropen. Israel. Jeugd primair. Broer. Werk. Figuratief. Tegenstander van de contra - prestatieregeling. Maatschappelijk geengageerd. Geen ruimte. Jeugd. Schets. Aanvragen huursubsidie tot 30 September. Is het wat? Maar die keukens! Hypotheken en persoonlijke leningen worden vlot en coulant verstrekt door de Autorijschool GROENOORD TELEFOON 70 91 15 of 15 97 52 Wij dachten dat het goed was,U op geregelde tijden een bewoner van Schiedam- Noord voor te stellen. Met zijn/haar werk, geiachten, meningen Nu is een ieder ons lief, ieder persoon is op zijn eigen manier belangrijk, maar veelal kotn je tochterecht bij de meer opvallende figuren. We nemen deze heer de heer Peter Hebing op de korrel, vooral oyndat Hbing een bewogen mens is, mt grote aandacht voor zijn omgeving. Voor een ieder die hem ontmoet een opvallend mens, niet door zijn uiterlyk. dat in niets weergeeft waarin de kunstenaar zich in deze tyd wil uiten, maar door zijn grote dosis gevoeligheid die hem zich doet vastbijten in bepaalde onderwerpen welke hem na aan het hart liggen. Hebing is daarom een discutabel man, er zijn er die hem niet zullen begrijpen, anderen zullen hem kunnen aanvoelen Voor de wijk heeft hij op zijn eigen manier heel wat gedaan. Velen Uwer zullen hem nog kennen van de „aktie Peter van Anrooylaan", waar uit de noodweg resulteerde. Aan diezelfde laan verzorgt hij met grote ijver zijn toalkon. Het verdriet hem, dat hij bij de wijkvereniging nooit in de prijzen gevallen is voor het mooiste balkon en hoopt daarom op toekomstige balkon- akties van ons. Het liefst zou hij aan alle balkons in Groenoord een afspie- geling willen zien van zijn ijver op eigen erf. Verder geven hij en zijn bu- ren het goede voorbeeld door het plantsoen voor hun flat regelmatig schoon te houden van papier e,d. en voor het blokje woningen no's 5-50 het onkruid tussen de rozen weg te wieden. Aan de hoeken van de flat heeft men wel eens op eigen initiatief boompjes gezet. Dit vanwege de vo gels, die op het graszaad en de rozen- bottels afkomende, bij schrik opvliegen en dan, eens vogels eigen, de boom in willen, daarvoor dan over de P. v. Anrooylaan moeten en dan dikwijls aangereden worden. Door bomen aan de kant van hun flat zou dit voorko- men kunnen worden daoht Hebing. Maar de plantsoenendienst haalde de bomen weg. Verder heeft Hebing vissen als rietvoorns, meervallen, bliek, baars, gekweekt en ze in de wa- teren van Groenoord uitgezet. In het Beatrixpark vliegen een serie vogels als vimken, sijsjes, zanglijsters en ijsvogels, die hij in de winkels kocht en daarna de vrijheid liet in 'het park. Wij kunnen niet anders zeggen dat we de grootste waardering hebben voor dit soort particuliere initiatieven. Geboren in Loon op Zand. Vader en rnoeder "grotestadsmensen", daardoor vreemdelingen in het kleine plaatje. 9 kinderen, waarvan Peter op een na de oudste, vader slechte ogen, rnoeder ziekelijk. Vader schilder, in die tijd van voor de oorlog zeker geen vetpot. Door dit alles harde jeugd. Peter be- sohilderde als jongen klompen, waar- bij na de oorlog als extra verdienste kwam, het beschilderen van de leren jacks van de Canadezen met indianen. De daarmee verdiende sigaretten wer- den verkocht. Met toestemming van zijn ouders verliet de X6-jarige Peter zijn ouderlijke woning om zijn ouders niet te belasten met zijn verdere op- leiding. Pakte velerlei baantjes als lasmaatje, Classificeerder, kreeg in Delft en Noordwijkerhout een oplei- ding in psychiatrische verpleging, volgde de vrije academies in Den Haag, Wenen en Parijs. Werd in Brazilie gegrepen door de ellende der melaatsen. In vele delen van Brazilie heeft men melaatsenkam- pen van de missie, maar N.O. Brazi lie is vergeten gebied, zegt Hebing. Daar vonden onlangs ook die ont- dekkingen van genocide op de Indianen plaats. De melaatsen daar hebben ei gen gemeenschappen, waar Hebing een aantal jaren hielp. Kon het na een zware inzinking niet meer bol- werken. Verbleef erikele jaren in India, waar hij ook veel sociaal werk deed. Kwam dan naar Holland terug. Trok toen in 1967 de Juni-oorlog in Israel op uitbreken stond, als vrijwilK- ger naar Israel. Heeft daar hard ge- werkt in het gouvernementshospitaal in Tellesjemere. Stond erop da wij in dit verband zonden vermelden dat hij aldaar vele voorbeelden heeft gezien, hoe humanistisoh, de Joden voor hun tegenstanders waren. Een grote ver- gevensgezindheid en idealis-me. Dit verzoek wegens de slechte pers die Israel tegenwoordig veel krijgt. Ver der wist Hebing nog te vertellen hoe hij heeft gezien hoe Egypfiisahe sol- daten met kettingen om de enkels aan hun tanks, of met kettingen om de polsen aan het stuur van hun voer- tuig vastzaten. Ook valt te vermelden dat Hebing Hebreeuws spreekt. Ziet als belangrijkste opgave in het Ieven het openstaan voor anderen. Mensen, volkeren, gemeenschappen bouwen al te graag scheidsmuren om zich heen. Gevraagd naar de jeugd; de kinderen moeten primair gesteld worden. In Groenoord zijn veel te wei- nig reele voorzieningen voor het kind. De oudere jeugd zoekt de mystiek, •die de kerken in moderne bezetenheid de deuren uitgegooid hebben, op al- lerlei manieren weer te heroveren. Zou verder de zgn. 1% regeling op meerdere gebouwen toegepast willen zien. Zou dan die grote grijze vlakken aan de zijkanten van de flats op willen schilderen. Heeft nog naweeen van vroegere pers- puiblikaties over broer Wilhelmus. De ze ondertekende zijn schilderijen, ter- wijl Peter in het buitenland was, met Peter. Haalde ondertussen allerlei an- dere dingen uit, werd veroordeeld, la ter ingesloten in een psychiatrische inrichting. In de pers van die tijd werd echter steeds de naam Peter ge- noemd. Peter probert dit nu al jaren recht te krijgen, vooral door de in- vloed die dit nog heeft op de verkoop van zijn werk. Want, zoals de meesten onder ons, moet Peter Hebing ook centjes ver- dienen. Dit doet hij dan door de kunst. Alhoewel gespecialiseerd in portret- ten.sohildert hij ook graag haven- en zeegeziohten. Hij werpt zich daarbij ook op litho's, houtsneden en etsen. Bezoekers van de boerderij Land- vreugd zullen gezien hebben hoe zijn werken, die hij daar exposeert, de wanden verlevenidigen. Je moet de dingen schilderen zoals ze zijn, figuratief dus, zegt Hebing. Ik heb daar wel eens kritiek over gehad van andere kunstenaars, maar schil deren is werken aan jezelf, niet in ex- tase voor je eigen kunstwerk, je moet van deze weteld zijn. Daarom moet je er op uit trekken, om mensen, sche- pen, de sfeer er omheen te schilderen en niet thuds blijven zitten. Om 04.00 uur des morgens trekt Hebing er al op uit, want 's morgens heb je de mooi ste havengezichten. Kunst is 10% in- spiratie en 90% transpiratie, zegt hij. Kunst komt voort uit een samenvat- ting van diverse kwaliteiten. Een kunstenaar moet zoveel mogelijk oog in oog met zijn onderwerp staan om het echte spanningsveld te krijgen. Daarom ben ik zo'n tegenstander van de contra-prestatie-regeling, zegt He bing. Door met allerlei sociale hulp de kunstenaar bij te staan, krijgt hij geen levenservaring. Een kunstenaar moet, als elk mens, z'n moeilijke le- vensweg hebben met alle zorgen en vreugden vandien en niet als een soort rentenier met af en toe een ex- tase. Want zo komt hij te zeer bui- ten het gewone leven te staan. En een kunstenaar moet uit het echte Ieven peuren, desnoods dit Ieven een aantal jaren vooruit zijn, maar er nooit echt buiten staan. Wij kunnen de heer Hebing hier wel aanvoelen. Door de gehele geschie- denis heen heeft de kunstenaar ge- werkt in opdracht. Van de vorst, de kerk, de rijkaard, de besohermheer, of door een eigen roeping waarvoor hij zich dan bewust dikwijls grote opofferingen moest getroosten. Maar nooit vrijblijvend, zoals nu veel r,e- beurd. Gesteund door de grote ano- nimicus, de Staat. Vandaar de vele probeerseltjes, die in de kortst moge- iij'ke tijd dikwijls weer verdwijnen. De heer Hebing vindt dat een kunste naar maatschappelijk geengageerd dient te zijn, daar krijgt hij zijn er- varing door. Voor de juiste portretten moet hij een innerlijk contact kunnen leggen met zijn onderwerp. Wil hij een ha ven schilderen dan moet hij voortdu- rend naar die haven trekken om de juiste sfeer te voelen, te ruiken. En nogmaals, hij moet er hard voor wer ken. Hebing is eig'enlijik nooit tevreden. Een schilderij van een haven, waarop o.a. prachtig een sleepboot was weer- gegeven, ging hij op bepaalde punten weer veranderen na enkele vragen aan mij, daar ik mijn werk in de haven heb. Hebing heeft weinig ruimte om te schilderen. Heeft sinds 1952 in Schie dam gevraagd om een atelier, maar kreeg niet het goede. Hoopt altijd nog eens een goede ruimte te kunnen huren van de gemeente. Had verder, maar daarin staat bij niet alleen, bezwaren tegen de belas- ting, die geen rekening houdt met de kosten van het door hem gebruikte materiaal. Aan het einde van het gesprek vroeg de heer Hebing aandacht in Groen- oord-Akkoorden voor zaken als de kunstkla-s in het gemeentemuseum. De kunst zou in Groenoord meer ge- integreerd moeten worden, in de Jioer- derij zou ook iets op gezet moeten worden en op de scholen. Wij gaven hier een schets van een be woner van Schiedam-Noord. Getracht werd door de woorden van de betrok- kene zo precies mogelijk weer te ge ven U een juist inzicht te versohaffen. J. F. Het ministerie van Volkshuisvesting heeft besloten, mede in verband met de effectueriing van de huurharmoni- satie, de termijn voor aanvraag huur subsidie met drie maanden te verlen- gen. Moest dit voorheen voor 1 juli worden ingedient, nu kan dit tot 30 September a.s. Scbiedamse ingezete- nen kunnen hun aanvragen indienen bij de afd. Algemene Zaken van het gemeentesecretarie, Stadhuis, Grote Markt te Schiedam. J. V. S. Aan het Beethovenplein heeft de ge meente een torenflat laten bouwen, welker woningen zij nu moet zien te slijten. Het zijn 100 tweekamerwoning- en en 60 driekamerwoniingen. In de pers komt men grote advertenties tegen waar de (met kapitale letters) VOORLOPIGE huurprijs wordt ver- meld, zijnde voor de twee kamers 358,- twee kamers met grotere keu- ken 363,- en de drie kamers 375,- De flat inkomende, vonden wij de de hal in het midden maar niks. Dat is eigenlijk in elke flat, maar in zgn. torenflat ligt de zaak inhet midden en krijgt geen licht van buiten. De kamers van de flats zijn wel leuk, met grote balkons. De madelflat is uiterst smaakvol ingeridht door de firma Bouwmeester, van de Darn. Eehter hebben de flats een heel groot bezwaar, je hoort het elke vrouw zeggen die binnenkomt; de keuken. Met alleen een raam in de hoogte aan de kant van de kamer. Wat be- tekend; altijd kunstlicht. En een goede afzuigkap. J. F. Wij danken de vuilnisdienst van schie- dam, netter gezegd de V.R.O.M. na- plein zeer, dat zij direct na het uit- mens alle bewoners van het Chopin- komen van de vorige Groenoord Ak- koorden, waarin wij klaagden over het vele en hinderlijke zand aan be- doeld plein, deze hindernis heeft weg- geschept en weggezogen. J-F. Voor een goede verantwoorde opleiding R. HAAN naar Uw rijbewijs W. HAAN BACHPLEIN 269 Groenoord SCHIEDAM Rijks V.A.M.O.R. - M.I. gediplomeerd instrucleur

Groenoord Akkoorden | 1972 | | pagina 3