En daar ga je dan. fSi Boerenleenbank voorAL BANKZAKEN .JASMIN" Files bij verkeerslicht in Groenoord. Disco-soos »DEFARM« VERZEKERINGEN 5e jaargang no. 110 16 augustus 1972 Uiigave en advertentie-exploitatie. Waarom dan? Erfpacht. Is erfpacht verstandig? de bank vopr iedereen Toch kankerend weg? Men verlaat Schiedam. De grote trek. Groenoord. Slaapstad. BMJL SUPER- ENKABE ifARKT UW RIJBEWIJS? Bachpl. 114, Schiedam Lest met Fiat 850, thans ook met Opel Kadett Spec. LANGE RIJ We weten wel, dat de verkeerslichten-installatie op de kruising Churchillweg - Laan van Bol'Es slechts een tijdelijke is en t.z.t. de definitieve, meer regelbare lichten volgen. Niet zo moeilijk te veranderen. Op 10 September aanstaande zal in Boerderij ,,Landvreugd" om 19.30 uur het nieuwe sei- zoen van de Disco-soos "DE FARM" geopend worden, met medewerking van de Kaja dis- cotheek. Lidmaatschap is ver- plicht. De minimum leeftijd is 16 jaar. De kosten van het inschrijfgeld voor een seizoen bedragen 2,50 per per soon. Neem bij de eerste inschrijving gelijk even twee pasfoto's mee die hebben we nodig voor de legitimatiekaart. De toegangsprijs per avond is 2,50. Tot ziens op zondag avond 10 September. De Societeitscommissie. GROENOORD akkoorden Orgaan van de Wijkver. Groenoord e.o. te Schiedam Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis. Corresp. adres Wijkver. Groenoord: Postbus 410, Schiedam. - Betalingen Wijkver.: f 4.50 per kwartaal; 18.00 per jaar, t.n.v. Penningmeester Wijkvereniging Groenoord. - Giro 26 75 85, Schiedam. Redaktie: J. v. Schaverbeke, Bachpl. 189 tel. 708518 B. D. Roza, telef. 70 82 47. „De Magneet", Drukkers - Uitgevers, Rotterdamse- dijk 279 - 281, Schiedam. Tel. (010) 26 86 66 - 26 66 70 Na 18.00 uur J. J. Levens jr., Joh. Straussplein 332, Telefoon 70 69 67. (Advsrtsntie) Als U deze regels leest, ben ik al uic Schiedam vertrokken. Met een zekere weemoed. Want gedurende de vele jaren die ik in Schiedam woonde, voelde ik me steeds erg betrokken by Schiedam en haar gebeuren. Vooral v66r de uit- breidingswoede heb ik Schiedam en omgeving zo moot gevonden. Deze verbon- denheid deed me ook diep duiken in de geschiedenis van Schiedam, waarvan vele artikeltjes over ,,zu>art nazareth", de branderijen en de rode neuzen v. d. Ende, het dorp Kethel, de familie Lansbergen ook later in Groenoord-Akkoor- den getuigden. Heel wat keertjes heb ik langs de Lange Haven gewandeld. door de Hoogstraat, door het verdere oud-Schiedam. En vroeger lange fiets- tochten over de Oude Dijk en door de polders van Kethel. Dat was de laatste tijd wat aan het verminderen door de uitbreidingen van Schiedam en Vlaardingen en de hinder van het auto-verkeer. Maar toch zijn er, gelukkig, nog heel wat mooie en rustige plekjes te vinden in Schiedam en omgeving. Daarom, vanwege de herinneringen en het nog aanwezige, ga ik met weemoed weg. Waarom ga je dan weg, goede vriend, als Schiedam je zo na is, zult U af- wachtend vragen, waarbij U denkt: wedden, nou gaat hij katten. Stank, lawaai, slechte bouw, e.d. Zijnde de argumenten van zovelen die weggaan. Toch zou ik dat zo weinig mogelijk Wiillen doen. Het is waar, het stinkt hier wel eens vanwege de industrieen, er zijn wel eens smog-perioden, de wijk Groenoord is niet al te best opgezet, de flats zijn gehorig, er komen steeds meer drukke verkeerswegen, steeds meer vliegtuigen. Maar overal is er wat en veel van de genoemde zaken zijn best overkoombaar, zijn in de goede richting om te buigen. Ook hier in Schiedam. Want elke gemeente heeft haar problemen, net als de men- sen die ze bewonen. De een heeft dit, de ander dat. En de hemel is steeds ergens anders, het goud steeds op de straten van een andere plaats. Tot je merkt dat het niet zo is. De hoofdoorzaak die mij Schiedam deed verlaten is gewoon dat ik, na vele jaren in een flat te hebben gewoond, eens een keertje in een woning op de grond wilde wonen. En omdat men het in Schiedam verstandig acht de grond onder de woning niet te ver- kopen, maar te verhuren in de vorm van erfpacht en tevens door het feit dan vrije woningen in Schiedam wel zeer hoge huren gaan doen, moest ik wel naar een andere gemeente. Is het nu werkelijk zo verstandig van Schiedam de grond slechts in erfpacht uit te geven? De idee die er achter Schiedam Kethel Zwaluwlaan 111 - Telef. 70 51 55 Nieuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 54 - Telef. 26 21 60 uw vereniging heeft getracht hier een houten brug te krijgen. Maar nee, waar beton is, komt nog meer beton. Zie je nou wel, hij gaat toch kanikeren, zult U opmerken. Nee, toch niet, want het voorgaande was slechts als voor- beeld aangepakt. Want wat in Groen- Zie vervolg pag. 3 steekt, is in dit dicht bevolkte land wel goed. Maar dan moet het landelijk gebeuren, niet slechts in enkele ge- meenten. Zoals Schiedam. Je moet wel erg graag hier willen blijven als je 100,- en straks 200,- per maand aan huur voor je grondje wil gaan betalen in het besef dat voor vele anderen, 66k in Schiedam van vo6r de erfpacht, de „eigen grond" alsmaar in waarde stijgt. Wat is dan het resultaat? Dat men Schiedam verlaat. In de maand juli waren er 242 meer gaanders dan komers en elke maand zijn het wel zo'n 200 gemiddeld. Want als je toch eenmaal koopt, koop je liever ook je grondje. En liefst een huisje, dat nog niet omringd is door hoge flats, maar door bomen, of polders als het even kan. En als het dan nog even kan, buiten de overheersende Z.W. lucht- stroming waarin de gaven van de industrie. Nou is die grote trek naar het lande- lijke ook weer niet alles. Dat is het ook weer niet helemaal. Namaak- stadswijkjes rond oude stadjes en dorpen, reeds van verre lelijk. Ondanks alle deskundigen, ondanks al het ge- praat. En alleen omdat de bestaande grotere gemeenten de zaak niet aan- kunnen. En daardoor de grote trek van de drukke flat naar het rustige doorzonwoninkje veroorzakert. En daardoor het landelijke steeds meer bederven. Over het bovenstaande zijn al hele rijen <boeken geschreven, door mensen die gestudeerd hebben om te weten. Ik heb dat niet, dus ik weet wat dit betreft niets. Slechts mijn ervaringen, in o.a. Groenoord, heb ik. En daar vraag ik, door mijn niet-weten, waar om geen centrum, geen middelpunt. Waarom is b.v. de boerderij Groenoord niet bewaard gebleven, welke prachtig centraal gelegen zou hebben. Waarom niet wat meer Iaagbouw, geen nor- male wegen? Geen geluiddichte flats, want hoe is het in vredesnaam moge lijk dat als er in de recreatieruimte van het Chopinplein op de 13e etage b.v. gedanst wordt, men het op de 5e etage nog kan horen? Van Groenoord heeft men bewust of onbewust een slaapstad gemaakt en het lijkt wel of men nooit wil leren. Het laatste bewijs hiervoor is de aan de gang zijnde bouw van de betonnen brug voor het Griegplein. Uw wijk- Auto-verzekering Nieuwe stijl. Reeds vanaf f 100,- per jaar is uw auto W.A. verzekerd. No-claim korting tot 40 10 aanvangs no-claim voor hen die pas gaan rijden. H.H. ambtenaren speciaal tarief. Elders verdiende no-claim wordt direct overgenomen. Tevens verzorgen wij voor U persoonlijke leningen. 2e hypo theken en auto-financieringen. Uw xim advo rtentie ACBTERPAGIAA Dan naar BOVAG-ry school V.A.M.O.R., BOVAG en N.B.A. ge- diplomeerd en erkend. Telefoon 70 32 91 b.g.g. 70 23 85 of 70 70 87 Hoewel wij met de huidige situatie zeer tevreden waren, blijkt ons in de praktijk dat het verkeer komende uit de richting stad en linksafgaande (Laan van Bol'Es) met moeilijkheden te kampen heeft. Hier komt snel een filevor-ming voor, die daardoor het verkeer dat van de rijksweg 20 af- komt nodeloos ophoudt. Op gezette tijd is er weliswaar een politieagent aaruwezig om de ,,1'inks-afgaanders" te beduiden, dat zij dit (gelijk met groen ..rechtuit") kunnen doen, doch deze politieman is er tijdens de spitsuren niet altijd. Zolang de Churchilliweg in zuidehjke rijrichting niet voor het verkeer is opengesteld, lijkt het ons weinig moeite geven bovengenoemde situatie te wijzigen. Zelfs zonder ingrijpende technische veranderingen. Wanneer men het signaal voor linksaf buiten werking stelt (lampen verwijderen of zwart maken) en via een schabloon „groen/rechtuit" verandert in „groen rechtuit en linkaf" - 2 pijltjes dus - is het leed geleden. (Natuurlijk moet er dan ook nog iets aan 1 oversteek- plaats worden gewijzigd). Doet zich een andere situatie voor dan kan een en ander weer zeer snel en zonder kosten in de oude toestand worden teruggebracht. Het bevordert oJi. een snellere door- stroming van het verkeer en de agent komt voor andere zaken vrij. J. v. S.

Groenoord Akkoorden | 1972 | | pagina 1