De Grote Kerk van Kethel en Spaland. oof HUlUfeh BramnTix SPAARBANK ANNO 1820 Calcine s Een nieuw horloge of een sieraad koopt U bij de vakman Jaarlijkse collede Dierenbeschermirig. Young-Style akkoordjes c a Zaalkerkje Bouwgeschiedenis. Veel kosten. voor Chemisch Reinigen Nappa en Su£de J \J U u LI herenmodes Dr. Wibautplein 15, Telefoon 70 69 05 Hypotheken en persoonlijke leningen worden vlot en coulant verstrekt door de Vakantieweek 2-9 September Vakantie-Oord Dennenhoeve te Nunspeet. foto - film projectors voor dia of film foto Nla T3 l-i O O T3 hi O O OJ o Algemeen bekend mag worden geacht dut Willibrord na 695 te Vlaardingen een Kerk stichtte, die de moederkerk werd van een kapel aan de oever van de Hun ago Als ,,Hargging dit riviertje ten onder door de bouw van Groenoord zij stroomde van de Maas tot de kom van het dorp. De eeiste vaststaande gegevens over de Jaco-bskerk danken wij aan graaf Aarnoud die 985 Flardinga, Hargan en Sche aan de Abdij van Egmond schenkt Nogmaals vinden we die steden terug in haar bezit ait 1085-1120, nu als Harga of Ketel Mochten we omtrent de juiste ouderdom van de kerk in bet duister tasten, door do ro stem Keltic s zijn do fason vqh bouw on horbouwolhciyis bij bonudovitw vast te stellen. Dit dank zij onderzoekingen van Monumentenzorg en de Rotterdamse Oudheidkundige dienst. Zekerheid werd verkregen, dat de huidige plaats niet dezelfde is als van het kapelletje. De kerk blijkt gebouwd op een volgeslibde voor-Romeinse kreek, waarvan de klei aanspoelde tydens een hevige wester- storm in 1164. De oudste bouw zal vermoedelijk uit 1250, als zaalkerkje van 10 bij 19 meter, op de plaats waar nu de zuid- beuk is. Kort daarna zal, door middel van drie muren, tegen de westgevel een toren gebouwd zijn. Weer later 1400 het noordelijk schip, eveneens met koor. Deze koren waren samen zo groot als de begraafplaats nu.. Inmiddels zijn de Hodkse en Kabel- jauwse twisten losgebarsten en nadat de te Schiedam gevangen genomen Hoekse aanvoerders door het dorp Kethel naar Delft waren gevoerd, ont- staat een strijd. Die van Schiedam en Delft trekken zich terug binnen haar poorten, en de geschiedschrijver meldt, „dat op 6 maart 1489 veel sohone huysen in Kethel (zijn) verbrant en berooft". Geen wonder dat pastoor Cornells Aerts in 1494 klaagt, dat zijn parochie van 40 haardsteden vroeger veel rijker is geweest, omdat eenderde is verbrand en even zoveel vee is ge- roofd. In 1514 zijn er 50 huizen en 340 communicanten. Ook de Refor- matie is de Kethelse Kerkgemeenschap niet zonder kleerscheuren doorgeko- men al zijn de stukken over de toe- draoht zeer zwijgzaam. Anders is het met de bouwgeschie denis. Dank .zij een jaar-rekening uit 1569 weten we dat het puin van het oude sacrementshuis uit de kerk werd gevoerd. Ook aan de stenen op het hoogkoor en aan de Iesbanken wordt wat gesdhikt en hier en daar het sacre mentshuis wat gerepareerd. Er is een „steijgering" om het Heylig Sacramentshuis", terwijl Mr. Heyndrick met zijn knechts 102,- ontvangen. „Provisoer en Decaen van Schielant quamen het kerokegoet visiteren''. „Twee Weywater quasten costten 5 stuyvers en lindewaet voer het beelt van onse Lieve Vrouwe 2,- en 5 stuyvers". „Heer Gerrit Jacobs voor clockstelle 6,-, ende toen Mr. Heyman Vincent, Ambachts Heer van de Ketel beluyt worden 6 stuyvers, bier toengehaeld 2 stuyvers 1 oertje." Aan Arent Willems, van „timmeren van 't Vrouwenkoor 13,-". Bij de eerstvolgende gegevens blijkt dan ineens dat de reformatie zich in het Kethelse had voltrokken. De eerste dominee is Cornelis Jans, die in 1591 werd beroepen van West- zaan. Of deze veel eisen stelde, of dat het kerkgebouw gehavend was, we weten het niet. Wei, dat Damis Jans timmerman een proces voert tegen kerkmeester Meyndert Corn, „over 23,- als rest van meerdere som. Idem Jan Aerts decker voor 134,-, voor calck ryet en arbeid." Tevens ontvangt deze over metselarie 77,-, de timmerman 53,- en de smit 23,- In 1595 wordt 4- betaald „voor af- breken van de toorn." Ook de vol- gende jaren zijn er veel kosten en aangezien vele inwoners door de „trou- ble desolaat" zijn", wordt er 1-5 st. impost op de tonne byer geheven. Dat levert in 1596 200 gulden op. (Het drinken ging schijnbaar beter dan het boeren). In 1602 krijgt Jan Dircks, metselaar van Loosduinen, „het leste termijn van toren en buitenwerk, vol- gens obligatie 92,- en 18 stuyvers Hendrik Willem smit, Schiedam, 250,-. Mogelijik staat het jaartal 1601, in de kerk boven de toreningang hier mee in verband. Werd toen soms de originele toren- rnuur gebouwd? en tevens de oude zuidbeuk opnieuw onderhanden geno men? Je zoti het willen veronderstellen want nadien schrijft men soms bij be- graafkosten „nieukerck" of „ouwe Kerk". J. de Raat. (wordt vervolgd). Heel klein staat, in het laatste restje van wat eens een uitgestrekt landelijk gebied was, de Grote Kerk van Kethel. Nog steeds is het de trots van het dorp ondanks dat er op korte afstand gebouwen staan die het ketkje in lengte verre overtreffen en ondanks dat het echte kerkelijke gebied, de polders in de omtrek, is geslonken tot een armzalig stukje land, beklemd tussen flats en wegen. En terecht. Generaties boeren hebben de kerk gebouwd, hebben hem beschermd en hersteld - indien nodig. Met hoevedl moeite vaak, vertelt Jaap de Raat in het hieronder staande artikel, dat al eerder werd geplaatst in de inmiddels gestaakte uitgave „De Sohiedamse Gemeenschap", wier redaktie ons welwillend overname toestond. ook voor Uw lepenlaan 51 - Tuindorp Telefoon 70 50 83 Op 4 oktober a.s. is het weer Wereld- dierendag. Omstreeks die tijd zal de jaarlijkse collecte (n.m van 2 tot 6 oktober) van de Nederl, Vereniging tot Bescherming van Dieren, afd. Schiedam, plaats vinden. Tot nog toe werd er jaarlijks aan deze collecte in Groenoord maar weinig gedaan. Want slechts enkele collectanten bewerkten onze wijk en hierdoor werd eigenlijk nimmer een bevredigend resultaat ver kregen. Nu is er speciaal voor de wijk Groenoord een nieuwe collecte-indeling ontworpen, waarbij Groenoord in 25 sitb-wij.ken is onderverdeeld. De afd. Schiedam van de Ver. tot Bescherm. van Dieren hoopt een 25 enthousiaste dierenvrienden te vinden die (met be- hulD van intekenlijsten) de collecte willen helpen doen slagen. Wij ondersteunen volgaarne dit ver- zoek van de Dierenbesbherming door hier door middel van dit artikeltje aandacht aan te wijden en onze lezers op te roepen bun medewerking aan dit bijzonder goede doel te verlenen. Inlichtingen over een en ander worden U gaarne verstrekt door de Heer J. A. Drenkelford, Ed. v. Beinumlaan 41, telefoon 70 08 50. Wij verwachten van onze andere lezers en leden dat zij tussen 2 en 6 oktober a.s. hun deur voor de collectanten niet gesloten zullen hoqden en de inteken- lijst niet oningevuld voorbij zullen laten gaan. J. v. S. HERENMODE REIGERLAAN 4 HOLIERHOEK VOOR "NET" EVEN BETERE KLEDING De deelnemers van deze week, die eventueel schade aan hun bagage gedurende die tyd hebben bekomen, worden verzocht dit zo spoedig mogelyk en schriftelijk te melden aan de heer G. de Jager, Henr. Bosmansplein 125, telefoon 70 10 65. Alleen serieuze gevalien zullen, na door ons te zijn gecontroleerd worden doorgegeven aan de ver- zekeringsmaatschappij, waar door de Wijkvereniging een schadever- zekering is afgesloten. Na 30 September kunnen geen ge- vallen meer in behandeling wor den genomen. HET BESTUUK. De Zaak van verfrouwen voor Bachplein 598 - tel. 70 42 75 Mgr. Nolenslaan 688 - tel. 70 21 31 Tuinlaan 98 - tel. 26 74 64 SCHIEDAM Ook verhuur van dla- en film projecforen Tarief: Ieder woord of leesteken A 0.10. Het maximum aantal regels is bepaald op 10. Akkoordjes kunnen schriftelijk en telefonisch worden opgegeven bij de redaktie. Tevens bij fa. J. Hipke, huishoudelijke- luxe artikelen en speel- goed in winkelcentrum „DE KETEL". Bij alle, bij ons bestelde geboorte-, verlovings-, huwelijks- en visite-kaar- ten een aardige attentie om uw hele Ieven te bewaren. - „De Magneet", Rotterdamsedijk 279 - 281 - Schiedam Telefoon 26 86 66. Verliefd, verloofd, Getrouwd Gero cassettes - Bavaria serviezen - Leerdam Glaswerk HIPKE - Winkelcentrum „De Ketel" PEDICURE-MANICURE SCHOON- HEIDSSPECIALISTE. Mej. M. Malie- paard, telefoon 70 24 10, Bachplein 444 Schiedam-Groenoord. GERO geschenken kopen bij HIPKE met kans op terugbetaling van het aarikoopbedrag. COSMETICA. Heeft U interesse voor de cosmetica van MOARA SHIRA, be kend van T.V.? Vraag dan inlichtingen: Molensingel 57. Kethel, Tel. 70 41 28. Mevrouw ELS WJJNTJES-VAN VELZE, schoonheidsspecialiste, Griegplein 216, Schiedam, Groenoord, telef. 7111 33. MOULINEX MIXERS vanaf 29,95 bij HIPKE, WINKELCENTR. „DE KETEL" Complete schoonheidsbehandeling be- staat uit: Reiniging en stimuleren van gezicht en decollete, epileren van de wenkbrauwen, comedones en hoorn- pareltjes uitdrukken, massage van ge zicht en decollete, masker en make-up 12.50 met vapozone f 15.50. Rijksgediplomeerd Schoonheidsspecia liste A 4- B, manicure - pedicure ANS BAKKER-SMIT, Lisztplein 161. Behandeling volgens afspraak. Telefoon 70 84 94. Bij geen gehoor overdag bellen na 17.00 uur. Te koop: Mobylette super-luxe, zware uitvoering voor- en achtervering met duozit en bagagerdk /125,- Telefoon 702625 Te koop: Hoge Engelse Mutsaerts fcinderwagen, geheel uitneembaar t.e.ajbod. De Jonge p/a Henkel, Sem. Dresden- plein 113 Te koop: Dames rijbroek, maat 36 - 38 f 45,-, Rijlaarzen maat 36-38 45,- Tel. 70 62 62 Na 6 uur. Mej. Sitton, Fazantlaan 61 TE KOOP diverse kleine akkoordjes voor slechts 10 cent per woord, sukses verzekerd. U kunt ze opgeven bij: HIPKE - Winkelcentrum „De Ketel"

Groenoord Akkoorden | 1972 | | pagina 5