Contactlens Nieuws. voor meuoelen PARKWEG 201-SCHIEDAM Voor wie zijn contactlenzen bedoeld? De contactlens. De contactlens op het oog. GRATIS AANBIEDING. De geschiedenis van de contactlens De zachte of flexibele contactlens. De wenningsperiode van contactlenzen. Bril of contactlenzen voordelen en nadelen. Voordelen van contactlenzen t.o.v. bril. Nadelen van contactlenzen t.o.v. bril. O o- o o a- S Laten we vooraf stellen. niet voor iedereen. We kunnen twee groepen maken, n.l.: De mediscfae en de estetische. Mensen met keratoconus, aan staar geopereerd zijnde, met corneadefor- maties met hogere myopie -8 dioptrien anisometropie (verschil tussen R. en L, groter dan 3 dioptrien), kortweg ge- zegd mensen waafbij een 'bril geen of onvoldoend gesehikt hulpmiddel is, komen in de eerste plaats in aanmer- king voor contactlenzen. Deze "medische" groep zal .voor con tactlenzen zelden of nooit een ipro- bleem zijn. Een uitzondering vormen de mensen die aan beide ogen aan staar geopereerd zijn. Deze mensen zullen eerder met de huidige asferische cataractbrilleglazen gelukkiger zijn dan met contactlenzen. De voordelen van contactlenzen wegen dan vaak niet op tegen het probleem van het inzetten en uitfaalen der con tactlenzen. Dichtbij zien deze mensen zonder bril of lenzen totaal niets. Vaak zijn het oudere mensen, die niet het geduld kunnen opbrengen dit te leren. Mensen die aan een oog aan staar geopereerd zijn kunnen altijd, tmts niet te oud 70 jaar) en geestelijk nog volkomen in orde, tot aanschaf van een contactlens overgaan. De estetische groep vormt ongeveer 90% van de totale contactlensmarkt. Algemeen kan gezegd worden, Jat mensen ouder dan 50 jaar beter niet aan contactlenzen kunnen beginnen. De Ieesbril speelt hierfoij ook een rol. Dubbe'lfocus-contactlenzen zijn lever- baar, maar dit is in een nog zo'n experimenteel stadium, dat de kans van slagen zeer gering is. We moeten niet vergeten, dat contactlenzen in de eerste plaats bedoeld zijn als een cor- rectiemiddel. Meisjes ionger dan 14 jaar en jon- gens onder de 16 jaar kan men ook beter contactlenzen afraden. De ogen willen dan nog wel eens veranderen. De huidige cornealens heeft ongeveer een diameter van 9 mm en is gemaakt van polymetamethylcrylaat. Dit is -een 'kunststof die ligt tussen perspex en plexieglas. De leek denkt vaak dat contactlenzen allemaal hetzelfde zijn. Dit is niet waar. In contactlenzen bestaan zeer grote kwaliteitsverscbillen. In alleen al de manier van fabrikage kan een zeer groot verschil zitten. De 2 methodes die meestal gebruikt worden zijn: 1. persen 2. draaien. Voor geperste contactlenzen heeft men een mal nodig, waartussen het materi- aal in zijn vorm geperst wordt. Ge- draaide contactlenzen worden van een staaf (pijp) te gebruiken materiaal in een ruw model contactlens als op een draaibank gedraaid, daarna wordt deze bijgeslepen en gepolijst. De nadelen van geperste Lenzen ten opzichte van gedraaide lenzen zijn er nog al wat. 1. Standaardmaten of oonfectielenzen. Het is ondoenlijk voor ieder oog apart een mal te maken. In de praktijk is dit niet zo'n groot nadeel, omdat ie- mand die contactlenzen heeft niet kan weten dat er misschien wel lenzen 'kunnen zijn, die veel beter passen. 2. Optisch zijn deze lenzen nooit 100% zuiver. Dit is in de praktij'k oak geen nadeel. Wat men niet kent,' mist men ook niet. 3. Spanning van het materiaal. Dit is wel het grootste nadeel. Deze lenzen zijn niet spanningvrij, dus kunnen veranderen met alle gevolgen vandien. De belangrijkste voorwaarde waaraan voldaan moet worden. is dat de lens, nooit het oog mag afsluiten. De cornea haalt de zuurstof die zij nodig heeft voor het grootste gedeelte uit her traanvocht. Wanneer het traanvocht, steeds ververst kan worden blijft de zuurstofvoorziening van de cornea gehand'haafd. Na het inbrengen van de lens zal de zuurstof van het traan vocht tussen lens en cornea binnen korte tijd verbruikt zijn. De tijd hier- voor kan van een half uur tot vijf uur varieren, al naar gelang de aard van afsluiting. De cornea krijgt na deze tijd geen zuurstof meer. Gelukkig gaat het oog flink pijn doen, zodanig zelfs dat de lens er wel uit moet. Dit is de meest voorkomende oorzaak, wan neer men de lenzen niet langer dan maximaal vijf uur kan verdragen. Vaak wordt dan geheel ten onrechte tegen deze mensen gezegd, dat ze te gevoelige ogen vooi( contactlenzen hebben. De top van de cornea mag de contactlens nooit raiken. Gebeurt dit wel dan ontstaat erosie wat zeer pijnlijk is. Het zou allemaal zeer simpel zijn, als de cornea citkelvormig zou zijn. Dat is zij echter niet. De vorm is hyperbolisch Een sterk overdreven voorbeeld van de rnoeilij'kheid. De cornea is hyperbo lisch, de lens cirkelvormig. Het mid- den-gedeelte van de contactlens sluit niet af. De totale lens wel. We kunnen de diameter van de contactlens echt niet te klein maken. We moeten niet vergeten, dat een contactlens op de eerste plaats bedoeld is als een ge- zichts-hulpmiddel. Om deze moeilijk- heid te omzielen bestaat de contact lens uit zones. De optische z6ne, zone die ongeveer 3/4 van ^de totale diameter beslaat dient voor de correctie van het ame- trope oog. Zone b. dient uitsluitend voor de zuurstofvoorziening van de cornea. De randen van de contactlens is het meest belangrijke gedeelte van een contactlens. Deze bepaalt of een lens te dragen is of niet. Deze zone kan op zich zelf weer uit meerdere zones bestaan. De kwaliteit van een contactlens wordt voor een zeer groot gedeelte door deze zones bepaald. Bij gedraaide contactlenzen kunnen deze zones naar eigen inzicht in elke gewenste vorm en maat ge maakt worden. Bij geperste lenzen uiteraard niet. De volgende moeilijkiheid is dat het traanvocht voor een groot gedeelte uit vet bestaat. Dit vetgehalte is weer afhankelijk van de stofwisseling. De stofwisseling van het oog kan veran deren bij gebruik van bepaalde medi- camenten, kalmerende middelen, ver- dovende middelen en bij verandering van hormonen in het menselijk li- chaam. Indirect heeft dit ook weer invloed op de contactlenzen. Wanneer een contactlens op het oog stil blijft zitten, zal binnen korte tijd de opening tussen lens en cornea dicht zitten met vet en ontstaat er een zuurstofgebrek. De lens zal daarom moeten bewegen. Dit gebeurt door de knippering van de oogleden. Wanneer de lens door een knippering mee omhoog genomen wordt, wordt het traanvocht de lens en cornea uitgeperst. Door zijn ge- wicht zal de lens nu weer gaan zakiken en weer vers traanvocht tussen lens en cornea gaan bevatten. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat de diameter van de contactlens kleiner moet zijn dan de diameter van de cornea. De ge middelde diameter van de cornea is mm, van de contactlens 9 mm; de optische zone is 7 mm. Iedereen die in contactlenzen geinteresseerd is heeft de mogelijkheid een kennismaking met contactlenzen te maken. Deze kennismaking verloopt als volgt. U krijgt een volledig vooronderzoek wat ongeveer 20-30 minuten duurt; daarna worden u een paar contactlenzen op sterkte ingezet. Met deze lenzen mag u dan anderhalf uur aan de wandel. Daarna beslist u pas geheel vrijblijvend of u tot aanschaf van contactlenzen wilt overgaan of niet. Natuurlijk wel graag vooraf een afspraak maken. De eerste die serieus over contactlenzen dacht was Leonardi da Vinci in 1508. Zij.n principe ging uit van een halve glazen bol gevuld met water, welke, wanneer men het gezicht erin dompelt en de ogen onder water open't. optische effecten veroorzaakt. De eerste echte contactlens wordt toegeschreven aan John F. Her- schell (1845). Hij zocht namelijk naar een oplossing om astigmatisme te kunnen corrigeren. Deze lenzen waren van glas en hadden geen sterkte, of deze lenzen ook werkelijk gedragen zijn is niet bekend. De eerste lenzen die werkelijk ge dragen zijn worden toegeschreven aan A. Eugen Fick (1888). Tot 1947 toen K. M. Tubhy, een Amerikaanse optometrist, de eerste cornealens (11 mm 0) maakte, waren contactlenzen zuiver experimenteel en alleen maar bedoeld voor mensen met oogafwijkingen of ziektes, die met andere hulpmiddelen onmogelijk geholpen konden worden. Pas na 1955 toen de Engelse optometrist Norman' Bier de meercurvige cornealenzen ontwikkelde, is de contactlens aan zijn opmars begonnen. De afgelopen 17 jaar heeft de teohniek van de contactlens een stormachtige vooruitgang meegemaakt. In 1968 kwam de Percon contactlens; een lens waarvan de rand zodanig was gevormd, dat zij een optimale stofwisseling yan het oog toelaat, wat resulteert in een aanzienlijk vehbeterd draagcomfort. Het succes van Percon is mede te danken aan het feit dat slec'hts gediplomeerde en ervaren specialisten, de overal in Europa geregistreerde „Percon" mogen gebruiken. Wat op dit moment zeer in de belang- stelling staat is de zachte contactlens. Deze lens is niet nieuw. In 1961 expe- rimenteerde Prof. Dreifuss uit Praag reeds met deze lenzen. Dit experiment is nooit meer dan een experiment ge- weest. De huidige zachte contactlens die hard gefabriceerd wordt, wordt in een bepaalde vloeistof zacht ge maakt. Het suggestieve voordeel is natuurlijk de zachtheid van het mate riaal. De nadelen zijn zeer groot. Het gelatine-achtige materiaal van de zach te lens kan vele besmettingshaarden bevatten, die potentieel een gevaar voor het oog kunnen inhouden, door- dat de bacterien en schimmels zich in de lens kunnen vormen, ook al door de temperatuur van het oog. Deze lenzen dienen dan ook dagelijks ge- steriliseerd te worden. Als men ziet hoe de gemiddelde hygiene met con tactlenzen bij het pulblie'k nu is, zullen ongelukken niet uitblijven. Een ander groot nadeel is dat deze lenzen, in verhouding tot de gewone contactlenzen ongeveer 6 maal zo duur in aansohaf en gebruik zijn, als men ook rekeni.ng met de levensduur houdt. Maar het grootste nadeel op dit mo ment is dat men met de zachte con tactlens 20% minder ziet als met de harde. Wanneer een contactlens voor het eerst op een oog geplaatst wordt zal, ook wanneer deze lens voor 100% past, de cornea minder zuurstof krij- gen. Daarom mag een lens ook nooit gelijk de gehele dag gedragen worden. Wanneer een lens goed past kan deze met gamak voor de eerste keer twee uur lang gedragen worden. Wordt deze lens langer, bijv. acht uur, gedragen, dan heeft deze persoon kans op een reaktie op een zuurstofgebrek, toals we dat noemen. Gedurende deze aoht uur zal deze persoon niets aan zijn ogen merken. Dat komt pas na onge veer vier tot zes uur, nadat hij (zij) de lenzen heeft uitgedaan. De ogen gaan flink pijn doen, branden en overvloedig tranen. Dit kan soms wel een hele dag duren. Om dit mee te maken is echt geen pretje. Veel mensen die dit mee gemaakt hebben krijgen een zeer grote angst en aversie tegen contactlenzen. Het meest ideale schema om aan contactlenzen te wenmen is om ze de eerste dag twee uur te dragen; de tweede dag 2y2 uur en zo verder iedere dag een half uur langer. Na drie weken draagt deze persoon ze de hele dag. Dit wil niet zeggen dat men na drie weken al aan de contactlenzen gewend is. Dit is heel individueel. De gemiddelde tijd voordat men aan len zen volledig gewend is, d.w.z. dat men de lenzen praktisch niet voalt en deze geen enkele hinder geven, duurt onge veer vier tot zes weken. Kan na twee weken een lens niet langer dan vijf uur aChter elkaar verdragen wor den, dan zal deze lens meestal nooit langer dan vijf uur gedragen kunnen worden. Vaak ligt de oorzaak bij de contactlens. Om vooraf voordelen en nadelen tegen elkaar af te wegen moet men wel de prijs hierin een rol laten spelen. In eerste aanschaf zijn contactlenzen ge- middeld veel duurder dan een bril, maar wanneer men dit over een ruim aantal jaren genomen gaat bekijken dan blij'kt dat dit zeer weinig uitmaakt. Bij diegenen die een klein beetje mode- bewust zijn en niet langer dan 2 jaar met dezelfde bri'I willen lopen blij'kt dat gemiddeld contactlenzen goed- koper zijn dan een bril. 1. De ogen blijven hun natuurlijke uitdrukking houden. 2. Men voelt zich veel vrijer: een bril geeft vaak ongemakken. 3. Met contactlenzen verandert de sterkte van bet oog zelden, of nooit. (Dit geldt in de leeftijd tussen 16 jaar en 45 jaar). 4. Het zien met contactlenzen is zeker voor bijzienden veel beter als met de bril. 5. Contactlenzen beslaan niet, druk- ken niet op de neus en klemmen niet achter de oren. 1. Een bril beschermt de ogen tegen stof en vuiltjes; contactlenzen niet. 2. Een bril kan bepaalde onvolkomen- heden aan het gelaat camoufleren; contactlenzen niet. 3. Een bril zet men gemakkelijker op en af dan dat men contactlenzen inzet of uithaalt. 4. Contactlenzen kunnen soms vooral in het begin reageren op de licha- melijke gesteldheid. 5. Uit hygienisch oogpunt zal men aan contactlenzen meer aandacht moe ten geven dan aan een bril. Er zijn nog wel meer voor- en nadelen op te noemen. Deze zijn echter zo klein, dat ze verwaarloosd mogen worden. Bij een enquete waar men iedereen na 3 maanden contactlenzen gedragen te hehben de vraag stelde: „Zou u nog naar uw bril terugwillen?" waren de antwoorden: Nee, voor geen goud meer. Ik had er veel eerder aan moeten beginnen. Ik bad er meer van verwacht, maar ben niet ontevreden. Ja, ik heb toch liever een bril. n O n s o o t

Groenoord Akkoorden | 1972 | | pagina 4