Geef een boom kado! voorAL BANKZAKEN ..JASMIN" BEN GO. 5e jaargang no. 115 25 oktober 1972 Uitgave en advertentie-exploitatie. BOOMPLANTAKTIE SCHIEDAM-NOORD. U las het al: GROENOORD IS GOED Groenoord ver- dient zijn naam, overigens Kethel, Tuindorp en omstreken zijn ook goed voorzien. We hebb enheel wat bomen, struiken en planten die onze straten, velden en tuinen versieren. We hebben ook heel veel variaties. Als leek zou je kunnen zeggen: we hebben hoge bomen, ronde kruinbomen, smalle bomen, wijde bomen, bloesembomen, bloemen- en bessenstruiken, bollen en bloembakken van licht tot donkergroen, van bruin tot rood- geel-oranje van bladverliezend tot groenblijvend. Wat doet een boom? Nog groener. de bank voor iedereen Wie volgt? Toekomstplannen. Geef een boom kado. BIJL SUPER- ENKABE MARKT UW RIJBEWIJS? Bachpl. 114, Schiedam Lest met Fiat 850, thans ook met Opel Kadett Spec. Aan alle mensen in Groenoord die van gezelligheid houden! Klacht over geparkeerde vrachtauto's. Wat is er aan de hand met de panden Schiedamseweg 47 en 497 GROENOORD akkoorden Orgaan van de Wijkver. Groenooid e.o. te Schiedam, Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis. Corresp adres Wijkver. Groenoord: Poscbus 410, Schiedam. - Betalingen Wijkver.: 4.50 per kwartaal; f 18.00 per jaar, c.n.v. Penningmeester Wijkvereniging Groenoord. - Giro 26 75 85, Schiedam. Redaktie: J. v. Schaverbeke, Bachpl. 189 tel. 703518 Medewerkers: B. D. Roza, tel. 708247; C. A. P. Kortrijk, telefoon 704172; Mevr. A. van Kan, telefoon 704762. „De Magneet", Drukkers - Uitgevers, Rotterdamse- dijk 279 - 281, Schiedam. Tel. (010) 26 86 66 - 26 66 70. Na 18.00 uur J. Levens jr., Joh. Straussplein 332, Telefoon 70 69 67. Tegenwoordig praat men er meer en nieer over. Niet alleen het huis waarin je woont is belangrijk maar ook de omgeving. Je kan zeggen: hoe groener hoe beter. En dat betekent voor ons: Hulde aan de Plantsoenendienst, want ze zijn lang niet karig geweest. Wat doet een boom voor zijn omge ving? Erg veel, o.a.: een boom levert zuurstof, een boom (haag van bomen) houdt geluid tegen, een boom biedt huisvesting voor dieren, een boom verlevendigt de straat, een boom geeft schaduw, een boom betrekt mensen bij de natuur en een boom heeft en geeft sfeer. Daarom wordt 'het noodzaak dat we ook de boom - het groen - betrek- ken in ons miljeu bewustzijn - dat we wat zuiniger worden op onze planten- en dierenwereld, onszelf. In de bundel „Bladwijzer" van Treeske Blase en Anneke Elokmann wordt ver- teld dat een honderdjarige kastanje m£er zuurstof levert dan duizend tienjaar oude bomen. Kun je nagaan wat er even gedachteloos omgekapt wordt om plaats te maken voor een parkeerplaats, een winkelcentrum, een symmetrisohe verdeling. Gelukkig hoef je een boom niet meer in stukjes te hakken maar kun je hem ook laten overplanten naar een, volgens ons, meer geschikt plekje. We hebben al heel wat bomen, we hebben groen, we willen het nog groener. En zo is de grote BOOM PLANTAKTIE geboren. De wijkvereniging, haar leden, wij allemaal, zitten in een bijzonder jaar. We gaan vieren dat we zoveel al zo- lang samen hebben, er samen aan wer- ken. Daar hoort versiering bij. Die versiering moeten de honderden door Schiedam Kethel Zwaluwlaan 111 - Telef. 70 51 55 Nieuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 54 - Telef. 26 21 60 uw ons bijeengespaarde bomen worden. Groenoord - liever gezegd Schiedam- Noord moet groener dan ooit worden. Hoe gaat dat in zijn werk? Heel een- voudig. De wijkvereniging heeft een giro geopend op naam van Boomplant- aktie Schiedam-Noord, giro nummer 656700. Op deze girorekening staat al een aardig bedrag. De wijkvereniging deed de eerste stap en stortte zoveel dat hiervoor twee driemeterhoge mei doorns geplaatst kunnen worden. Het begin is gemaakt. Wordt u langzamerhand ook enthou- siast? Ziet u het al voor u? Het zou erg leuk zijn als u met uw gift ook een suggestie gaf over de plaats waar u graag een boom geplant wil hebben en bet soort. De plantsoenendienst zal dan proberen uw wensen te vervullen. Bedenk echter wel dat elke boom een ander soort grond, wind en licht vraagt Een boom is kostbaar en tegelijkertijd valt dit erg mee. De prijs hangt af van de grootte en het soort, het ple- zier hoeft u niet te foetalen. Een jonge boom kan er uitzien als een uitgeschoten bruine boon. Dat staat erg leuk voor uw raam - maar het valt nauwelijks op in een straat. Een beetje boom is al gauw 2 a 2y2 meter hoog. Zo'n boompje kost met planten, de verzorging die het tot nu toe kreeg, de steunpaaltjes, het aankleden met tegels e.d. al gauw 50.-. Dit zijn de goedkoopste. De gemiddelde prijs ligt hoger. De Plantsoenendienst, of liever gezegd de mensen die daar met hart en ziel aan groei en bloei werken zal een lijstje voor ons samenstellen, waar in ook tuinsuggesties en informatie over „Geef elkaar een boom". Er is veel te doen met groen en bloe men. Ook in tuintjes kan een boom bloeien. Alle tuintjes zouden een eigen gezicht kunnen hebben, een kombinatie vermengd met de straatbep'lanting. Het hoeft echt niet zoveel geld te kos- ten. De straten kunnen „vergroend" worden - de balkonnen kunnen mee doen. Overal bomen. Weet u overigens dat Groenoord e.o. veel verschillende soorten heeft. Kent u ze of vindt u alles het zelfde? Een wandelingetje kan u veel wijzer maken. Maar daar- over, met informatie over het hoe, waar en wat, later in de Groenoord- Akkoorden. Die bomen, die er komen met uw en- thousiasme en hulp, kunnen op veel manieren bij elkaar gespaard worden. „Geef een boom kado"'is een kreet die waarheid moet worden. Vroeger had men in sommige streken de goede gewoonte de geboorte van zoon of dochter te vieren met het planten van een boompje. Is dit idee missohien een suggestie? Ook het ope- nen van een zaak, het vieren van huiselijke jubilea, het winnen van de voetbaltoto, het slagen voor een eksa- men, de komst van Sinterklaas kan aanleiding zijn. Alle beetjes helpen, hoewel er geen bezwaar tegen is als iemand een hele boom kwijt wil. Noord-Schiedammers, laat u kennen van uw beste kant. We zullen u regelmatig op de hoogte houden, zodat ieder weet hoeveel bomen we rijk geworden zijn. De start is gemaakt. De meidoorns hoeven alleen nog maar geplaatst te worden op een gunstig tijdstip. D'e rest is erg eenvoudig. U kunt gireren op 656700 f.n.v. Boom- plantaktie Schiedam-Noord. Hopelijik groeit deze aktie uit tot een geweldig groen geheel. Helpt u mee? P.S. Kent u de meidoorn? (geschonken door de wijkvereniging). De meidoorn heeft verschillende familieleden name- lijk: de rode (in stadswijken), de witte (de wilde), de oosterse (de bijzondere) en de gevulde meidoorns (meeldraden veranderen meestal in kroonbladeren). Ze bloeit in mei en juni en krijgt rode of witte bloemen. De gewone meidoorn heeft bloemen die bestaan uit een hartje en 5 bloemblaadjes. Er zitten altijd een aantal bloemen bij elkaar. De bloei, het tijdstip is afhankelijk van de winter en lente, en duurt twee, drie weken. Maar dan is de koek nog niet op. Een paar maanden later, in de herfst, zit ze vol bessen. De oosterse meidoorn heeft geelrode bessen, de andere rood-oranje-achtig. Een mei doorn kan uitgroeien tot een flinke boom met een wijde, ronde kruin en een stamhoogte van 2 - 3 meter. avk. xie advmrtentie ACUTERPA GUM A Dan naar BOVAG-ryschool V.A.M.O.R., BOVAG en N.B.A. ge- diplomeerd en erkend. Telefoon 70 32 91 b.g.g. 70 23 85 Heeft u ook al gemerkt dat we naar de winter gaan. 's-Morgens is het nauwelijks licht als u het huis uit gaat en als u 's-avonds tegen zessen thuiskomt is het al niet veel beter. Toch heeft deze tyd zijn plezierige kanten. Lekker thuis bij de T.V. of een boek of misschien ,,Mens erger je niet". Dan opeens heeft u ook hier ge- noeg van en wilt u eens iets anders. Waarom gaat u dan bij v. 18 NOVEMBER niet eens naar ..Landvreugd"De wijkvereniging organiseert die avond een BINGO-AVON D. Natuurlijk met leuke prijzen in een gezellige sfeer. U bent al eens geweest? Dan komt u zeker. U was er nog nooit? Probeert u het dan eens, als vari- atie op T.V., boek, krant, enz. De aanvangstijd is 20.30 uur. De sooskommissie. Van bewoners uit de omgeving bereikte ons een klacht over 1 (soms 2) gapar- keerde grote vrachtauto's aan de Harg- singel-de Biestraat. Bij controle zagen wij ter hoogte van tehuis „de Harg" inderdaad een zeer grote vraohtauto op de kleine doorgang over de singel geparkeerd staan en wij moeten helaas zeggen dat dit nu niet zo'n fraai ge zicht is. Hoewel er aldaar geen par- keervenbod geldt en er in feite dus geen overtreding is, lijkt het ons toch wel beter een dergelijk grote wagen elders te parkeren. Misschien wil de eigenaar-chauffeur zijn buurtgenoten een plezier doen en zijn wagen (ook al is er moeilijk zo dicht bij een plaatsje te vinden) op een meer daarvoor ge schikt terrein te stationeren. Daarvoor dan bij voorbaat dank. Wie vorige week woensdag vanaf de Ziwaluwlaan de Schiedamseweg opkeek ontwaardde tot zijn verbazing aan de overzijde een met hout dichtgespijkerd raam met daarop een met zwarte let ters gekalkte uitroep „Is dit geen schande?" We wisten niet of het een schande was en we zijn daarom eens op onderzoek uitgegaan. We stuitten daarbij op enkele merkwaardige feiten. Zo'n veertien dagen geleden ging de bewoner van pand 49 naar een bejaar- dentehuis en vrijwel onmiddellijk daarna werd de woning (1 van twee onder 1 kap) zeer provisorisch dicht gespijkerd. Toen enkele dagen later bleek dat er 's-nachts ongewenste gas- ten in het huis waren geweest, werden op gemeentelast de ruiten vernield en de gehele woning hermetisch dicht- genageld. Vervolg pag. 9

Groenoord Akkoorden | 1972 | | pagina 1