en Spaland (4) voor meabeien FflRKWEG 201SCHIEDAM Porfret van een school. INGEZONDEN n Alle verzeltering'eii: Ilypotliekeii Financiering^ 11 Kast opgeeist. Zorgenkinderen. Klokken weggevoerd. Kinderen en onderwijzers". Naschrift redaktie: ,,!k wandelde door Groenoord (4). Naschrift redactie. voor Chemisch Reinigen Nappa en Su&de V0(a herenmodes Kethel en Spaland. ASSURANTIEKANTOOR A. IVil<llei) Ij II Bachplein 248 - Schiedam - Telefoon 70 61 58 Een buitengewoon mooie afsluiting vormt nu een lambrizering met bank aah de noordwand. Deze werd samengesteld uit restanten van het afgevallen voorstuk van de Scheepenebank, met een lambrizering die voorheen de scheiding vormde tussen voor- en achterkerk en samengesteld was uit delen van oude banken. In haar randversiering zijnook wapens van Kethel (een pot), en van Spaland (een spade vergezeld van 2 roosjes). Deze en ook het andere meubilair werd ontdaan van imitatie-eiken verflaag en toont nu weer het mooie eiken-wagenschot. Tot dit bezit hoort ook de oude arohiefkast. Door de merkwaardige in- deling der deuren, nl. een hele en een onder en bovendeur, 'het is mij gehikt haar ouderdom vast te stellen. Zij is gemaakt in 1632 door Jan Thonis van Osoh, tot bewaring van "des Ambags-, Heilige Geests- ende Kerckestucken." Zij betalen respectievelijk de helft, een en nog een vierde tot een bedrag van 89 gulden. Haar oorspronkelijke plaats was het ambachtshuis, naast de oude pastorie. Bij afbraak van dit oude gemeentehuis in 1891 werd deze kast opgeeist door de kerkvoogden, met de daarin aanwezige stukken. Als we nu de blikken wat hoger slaan zien we 4 koperen kaarsenkronen. Twee ervan dateren uit 1681; dan be taalt de kerk een vierde part van vier kronen. Buitengewoon jammer is het dat men in 1873 er 2 opruimde om nieuwe petroleumlampen te kunnen betalen. Zij brengen 60 cent per kilo op, totaal 34,35. Dank zij een milde gift werd in 1955 het aantal weer op vier gebracht. Verder zien we naam- lijsten van predikanten op borden die in 1903 geschonken werden door ds. J. P. de Bie. Wei oud, vermoedelijk uit 1700, is het Tien geboden bord, het heeft met een frontespies voorheen gesierd, boven de torendeuren gestaan, tot het plaats moest maken voor het orgel. Orgel en klokken zijn voor de kerk- gemeenschap altijd zorgenkinderen ge weest. In 1854 kan men bijvoorbeeld geen 800,- betalen voor een Serafine- orgel, en het zal tot 1884 duren dat een nieuw orgel wordt besteld bij E. Leichel te Hummelo, dat geplaatst wordt tegen de noordwand op de plaats van de Wet. Maar dan doet men het ook goed. Afgezien van de kosten voor een nieuwe gaanderij be- loopt het instrument 3250,-. Dit orgel is nu volledig gerestaureerd en aangepast, door C. H. van Oosten, en wel op een dusdanige manier dat het ook bijzonder geschikt blijkt voor het geven van concerten. Van de klok zijn de oudste gegevens uit 1559, dan betaalt men als rest van een oude rekening 23,- voor de "clocke die ghevalle ware weder te stellen". In 1595 is er een hele staat van "Vuytgeeff de Clocke en Toorn aengaende". De kerckmeesters kopen dan een klok in Ten Berg en de paro- chianen geven "ten befaouwe van clock vuyrwerek (uurwerk) en toorn 115,12 stuyvers en 11 penningen. Het waag- gel-d voor de klok bedraagt te Schie dam f 0,11 stuyvers en 4 penningen. Het feit dat men over het le derde part van de klok 205,- betaalt, duidt op een behoorlijk bedrag. Een nieuwe weerhaen met vergulden kost in 1603 23 en 10 stuyvers, terwijl in 1609 18,-wordt betaald voor bord en wijzer. Dank zij de Stad- en Dorpbeschrijver weten we dat er in 1793 twee klokken waren en een ten opsohrift had "Camperia (klok) in Betel". Dit was de grootste en deze werd vernieuwd in 1820. Het kleine klokje (volgens Monumentenzorg van 1752) wordt ge- smeed in 1834, omdat het gebroken was. Later blijiken zij niet te harmo- nieren, in 1936 wordt er besloten de kleine te vergieten. Niet lang daarna worden zij gevorderd door de Duitsers, in 1942. Zij gingen en kwamen niet terug Gelukkig is al voor het einde van de oorlog een fonds voor nieuwe luid- klokken, terwijl de opdracht in 1947 wordt toevertrouwd aan Van Bergen te Midwolde, nl. een Gis-as klok, Heel klein staat, in het laatste restje van wat eens een uitgestrekt landelijk gebied was, de Grote Kerk van Kethel. Nog steeds is het de trots van het dorp ondanks dat er op korte afstand gebouwen staan die het kefkje in lengte verre overtreffen en ondanks dat het echte kerkelijke gebied, de polders in de omtrek, is geslonken tot een armzalig stukje land, beklemd tussen flats en wegen. En terecht. Generaties boeren hebben de kerk gebouwd, hebben hem beschermd en hersteld - indien nodig. Met hoeveel moeite vaak, vertelt Jaap de Raat in het hieronder staande artikel, dat al eerder werd geplaatst in de inmiddels gestaakte uitgave „De Schiedamse Gemeensohap", wier redaktie ons welwillend overname toestond. Een schoolgebouw is voor volwassenen vaak niet meer dan een aantal klas- lokalen in 2 lagen op elkaar gestapeld. Hoeveel kinderen er achter die muren schuil gaan weet men dikwyls niet. Welnu. de redaktie van ,,De Noten- balk", het huisorgaan van de W. Gehrelsschool heeft dat voor ons eens haarfijn uit de doeken gedaan in haar septemberuitgave. Leest U maar even meel Er zijn nu 243 kinderen op onze school: 133 jongens en 110 meisjes. De oudste jongen is 12 jaar; Hij is geboren op 26 januari 1960. Het oudste meisje is 9 maanden jonger, zij moet nog 12 worden: op 19 September. Onze jongste leerling is pas 5 jaar. Op 24 September wordt ze zes. Er zijn drie onderwijzeressen op school en vijf onderwijzers. De grootste klas is (helaas) de eerste klas: er zitten 36 kinderen in. Maar ook de tweede en de vierde klas tellen veel kinderen (33 en 34). De twee derde klassen, de vijfde en de zesde klas hebben alle vier precies 29 kinderen. De kleinste klas is de klas van mynheer Broere (24 kinderen), maar dat is dan ook een combinatie (10 vijfde klassers en 14 zesde klassers). Nu ja, vliegen is nu ook weer niet nodig, want daarvoor is het te dichtbij. Wij bedoelen het Passage-Theater in Schiedam. U zult wel gelezen hebben dat men in Schiedam plannen heeft uitgewerkt om de Schiedammers maar ook de Groenoorders 's-avonds van de buis weg te halen en hen een gezellige avond te bezorgen in het Passage- Theater. 580 kg en een Ais-foes van 450 kg. Dan, op 4 juni 1948 worden de nieuwe luidklokken in gebruik genomen. Weer klinken klokken over Kethel. Weer met het oude opschrift van de grote klok, "Vivos Voco - Mortuos Plango - Fausta Nuntio": "De levenden roep ik - De doden betreur ik - De vreugde verkondig ik". Ook tussen glas en beton. J. de Raat. (einde). Geaohte Redaktie, Buiten Uw wij'k woonachtig heb ik soms het genoegen Uw blad „Groen- oord-Akkoorden" onder ogen te krijgen en ik moet U zeggen dat ik het qua streven en inhoud bizonder waardeer. Niets dan lof voor de gemeenschaps- gedachten die de grondslag voor elke wijkvereniging moet zijn en door U voor nieuwe- zowel als oude Kethel- bewoners wordt nagestreefd, alsook het pogen de lezer in kennis te stellen met de geschiedenis van het oude Kethel en Spaland. Wie sohets echter mijn verbazing toen ik er attent op werd gemaakt, dat in Uw blad een artikel met tekeningen van mij was geplaatst. D'it te doen zonder overleg met de auteur is onjuist en niet elegant. Tevens had het bij overleg mogelijk kunnen zijn over de originele tekst te beschikken, want door onoordeelkundig inkorten van de als eindredakteur van het S.G. maandblad optredende jour nalist Hans van der Sloot, heeft het- artikel niet alleen aan lee&baarheid in- geboet, maar zijn er ook fouten ge maakt. Dat begint al bij de aanhef „de steden Flardinga, Hargan en Schie". Mat je klompen (om in Kethelse termen te blijven) kan je aanvoelen dat dit kolder is, Hargan (Kethel) zowel als Schie (Overschie) hebben nooit op stadsreohten kuinnen bogen. Meerdere onjuistheden volgen, voeg daar nog bij enkele fout gedrukte getallen en U begrijpt dat de aandachtige lezer aan de comtnissaris denkt, zo van „hij kan me nog meer vertellen". Dit, mijn jaren lang onderzoek in oude, vaak bijna onleesbare geschrif- ten ten spijt. Tooh zou er nog iets goed gemaakt kunnen worden, nl. als de vlam van Uw belangstelling voor het oude Kethel zich over heel Schiedam zou verspreiden, zodat er middelen gevon- den kunnen worden voor het uitgeven van een boekje over de kerk, wat ik graag aan het eind van volgend jaar zou willen laten verschijnen. (En zo mogelijk ook nog eens over Kethel en Spaland in het algemeen). J. de Raat. Zoals U in de omkaderde inleiding in ieder artikel over „De grote Kerk van Kethel en Spaland" al kunt lezen, gaf de toenrnalige direkteur van de Schiedamse Gemeenschap ons toe- stemming het artikel uit „De Schie damse Gemeenschap" over te nemen, natuurlijk wel met bronvermelding. Ook mochten we over de cliche's be schikken. We dachten daarmede aan onze verplichtingen voldaan te hebben, doch realiseren ons nu dat het tdch beter was geweest ook even contact met Jaap de Raat op te nemen, vooral nu blijkt dat er in het artikel van des- tijds onjuistheden voorkomen, die bij een contact met de auteur eruit ge- haald hadden kunnen worden. We bieden Jaap de Raat hiermede onze excuses aan en vinden het fijn dat hij zo sportief reageert door ons een van zijn gedichten ter plaatsing aan te bieden. We hopen in de toekomst nog eens vaker artikelen van zijn hand te mogen opnemen, want we weten dat er bij veel bewoners van Kethel en Groenoord grote belangstelling voor bestaat. In Groenoord-Akkoorden van 11 okto- ber j.l. las ik: ik wanddde door Groen oord en zag dat het goed was. De Wandelaar „Capk" is op zijn wan- deilng zeer zeker niet in de Willem Pijperstraat geweest, want dan had hij gezien dat het daar niet goed was. Dan had hij gezien dat het aldaar een grote bende is, die veroorzaakt wordt door leeg fust en afval van groente en fruit. Ledige dozen en papierrommel verontsieren de omgeving waarvan wij als bewoners van de bejaardenwonin- gen het meest te lijden hebben. Veel Maohten bij politic hebben tot nu toe geen verbetering gebracht. Integen- deel. Bedoelde romrnel hebben wij te danken aan het levensmiddelenbedrijf van Simons, die in een winkel die veel te klein is voor zo'n bedrijf, bedreven wordt. Onze hoop en wens is, dat wij langs deze weg, Uw hulp middels „G.A." veriost worden van deze erger- nis. Met vrienddijke groeten, A.K. Helaas ontvingen wij Uw schrijven te laat voor onze vorige uitgave, zodat wij eerst heden Uw brief kunnen publi- ceren. Bij onderzoek is ons gebleken dat de door U bedoelde ontsiering inderdaad bestaat en wij hopen met U van ganser harte dat door opname van Uw brief verbetering zal intreden. J. v. S. ook voor Uw lepenlaon 51 - Tuindorp Telefoon 70 50 83 Dorp, dat reeds tweemaal onderging (door vloed van water, vuur en vlam en zoveel maal weer bovenkwam) verdwijnt ten derde door onteigening. Als Harga ontworsteld aan de baren, ontbost, bedijkt en ge'irrigeerd, waardoor de welvaart werd vermeerd en water week voor landhectaren. Men zwoegde, maaide, geslachten lang, steeds weer een andere generatie, tot dat het spook de annexatie ban-bliksem werd van ondergang. Met schaamt'loos geld, te kort gerneten en stemmen zoet gevooisd, gepaaid, wordt men bekocht ofwel bekaaid; (is geen waardering voor al 'tzweten). Bonte erven door die vloek bezocht werden begraafplaatsen van illusie en na veel wrijf, geschrijf en ruzie heet het „in der minne aangekocht" Dan bouwt men over gras en granen een nieuwe stad, met blokken woongenot. De landman schreit ten hemel en verzoekt zijn God berusting na al 't leed en tranen. Jaap de Raat, Westpolderstraat 13b, Kethel. brand - inbraak - storm - glas - automobiel - motorrijwiel - bromfiets - ziekenhuiskosten arbeidsongeschiktheid - huisvrouwen invaliditeit - ongevallen - wettelijke aansprakelijkheid - enz. Alle vormen van levensverzekeringen, studie- en pensioenverzekeringen.

Groenoord Akkoorden | 1972 | | pagina 9