Tuinen en nog wat. mmmmmmmx 0507OO &hve.MSchccl tfeedezcni) HHHHWHHHHHHMMHKKHHKHM Coupeuse (Denkt en schenkt u aan de boomplantaktie?) GIRO BOOMPLANTAKTIE Het onlstaan van een tuin. Funktie (wat klinkt dit woord zwaar bij al dat ijle groen) van de tuin. De tuin en zijn bewoners. maakt cxclusieve dameskleding Telefoon 71 06 90 Tuin-bewoners-huis- omgeving. Een avekannetje. ZWEMLES EN TRIMMEN voor Volwas- senen, donderdag 21.15 uur in SPORT- FONDSENBAD, Burg. Knappertlaan, Schiedam. U kunt zich melden per telefoon 37 98 61 of iedere donderdag in het Sportfondsen- bad. Kantoor: Abel Tasmanlaan 392, Vlaardingen. Er wordt druk gebouwd in Schiedam-Noord. En er verryzen met alleen flats maar ook eengezinswoningen met TUIN. Voor- en achtertuin. Dat is nog eens wat anders dan een balkon of wat planten in pen pot. Ik zou me kunnen voor- stellen dat je vol verbazing naar zoveel grond staat te kijken, vierkante meters, kaalzomaar in eigen bezit. Wat imoet je daarmee? Waarschynlijk vraagt ook de meest geroutineerde balkon planter(ster) zich dat af. Zo'n vraag werd vroeger niet gesteld. Een tuin was een stuk grond, je gebruikte bet, je genoot ervan. Door een eeuwenlange ontwikkeling werd de tuin tot een kostbaar bezit. Er ontstond pas behoefte aan het be- schermen van een stuk grond toen de ene mens bij de ander zijn voedsel ging roven. Voedsel groeide niet overal even goed. Het werd tijd dat men een gunstige omgeving schlep waarin planten gekweekt konden worden voor prafctisch gebruik. Hetkken of bomen, die tegelijkertijd de indringers weg- hielden en een windwerende funktie hadden, baikenden de terreinen af. Op deze stukjes kuTtuurgrond midden in de ongerepte natuur kwam lang- zamerhand ook de sierplant te staan, naast de voedings- en geneeskrachtige planten. Hoe de tuin eruit zag hing af van de eigenaar, de tijd waarin hij leefde, het landschap waarin hij woonde en het klimaat. Grofweg is het uiterlijk van een tuin te onderscheiden in; de geometrisohe tuin waarin de vorm belangrijiker is dan de planten en de landsohappelijke tuin waarin de vtije vorm van de natuur overheerst. In Nederland en vooral in het westen ontstonden steeds meer kultuurgron- den. Steden en dorpen groeiden uit, groeien nu bijna aan elkaar vast. Er is een natuur- en landschapbescher- ming, toch ervaart de mens dat het landschap steeds meer gekultiveerd en gelndustrialiseerd wordt. De mens gaat zich meer en meer van de natuur ver- vreemden, de techniek neemt een steeds grotere plaats in. De mens krijgt toch steeds meer behoefte aan rust, stilte. Hij zoekt nu het park, de tuin waar je het gevoel krijigt met de natuur te zijn. Daarom is de tuin, trouwens al het groen, steeds kostbaarder. De tuin, stadstuin, moet de mens de kans geven om uit te rusten, om zich te ontspannen. Dat kan op veel ma- nieren: passief door lekker te zonnen, te kijken naar de omgeviing; aktief door in de tuin te werken, te sporten, te spelen, te feesten. Daarnaast biedt een tuin sohooniheid, zowel door de planten afzonderlijk als door de tuin in zijn geheel. Dekoratief en funktioneel kunnen beide een plaats krijgen. De tuinbeziitter legt het aksent Hij bepaalt wat hij met en in de tuin wil en daarna kiest hij een vorm, de beplanting en de materialen. Materiaal vond ik in: Tuinen deel 11 van G. J. Pannekoek en J. Schip- per B.N.T. uitgevery Kosmos Amsterdam - Antwerpen 1962). Het is duidelijk: zoveel hoofden, zo veel zinnen. Dus 100 mensem 100 ver- schillende tuinen. Ik vond een globale indeting die ik in het kort weergeef; 1. De tuin voor de liefhebber(ster). Een liefhebber wil veel aan zijn tuin doen, hij wil kweken, zaaien, spenen en planten. Hij wil eksperimenteren met vaste planten, £en jarigen en dt aanleg. Hij heeft altijd ruimte tekort, het gazon is klain, de paden smal; stapstenen. Hij kan en wil mooie, soms zwalkke heesters, het fijnere soort vaste planten. Soms heeft hij een speciale liefhebberij, rozen, rots- tuin, fruittuin, kruidentuin. De aanleg is vaak kostbaar, maar het is zijn hobby, hij heeft het er voor over en laat liever iets anders schieten. 2. De tuin met weinig onderhoud. De bezitter geeft er niet veel om of heeft gewoonweg geen tijd. Zijn turn moet er goed uitzien, dus sober zijn. Dat kan als de tuin goed ingedeeld wordt. Grote groepen heesters, vaste planten, en weinig zorg vragende bloe- men vullen de randen om het niet hard groeiende gazon. De paden zijn ver- hard, de planten winterhard, de bloe- men hoeft men niet te binden, af te dekiken of te vervangen. Bij degelij-ke aanleg zijn onderhouds- kosten beperfct. 3. De representatieve tuin. Deze tuin is het visitekaartje, hij maakt indruk op bezoekers. Meestal moeit het huis voordelig uitkomen door de kleuren van de bloemen en het tot in de puntjes verzorgde gazon. De paden kunnen van natuursteen zijn, een pergola of beeldhouwwerk is hier op zijn plaats. Bloemborders staan steeds in bloei, de heesters zijn blad- vast. Zo'n tuin kost geld, vooral om- dat hij als een geheel aangelegd zal worden. 4. De tuin voor gezin met grote kinderen. Deze tuin moet er gastvrij uitzien, je moet er kunnen spelen, feesten. Dus veel zitgelegeniheid, een beschut hoekje ruimte en een stevig gazon. Heesters en bloemen moeten bekend zijn en opvallend. Mocht 6en van de gezins- leden een meer dan oppervlakkige be- langstelling hebben voor tuiniieren dan zal hij een eigen domain moeten zoeken, ver van ballen en feesten. De aanleg moet niet kostbaar zijn, maar wel zorgvuldig. 5. De tuin voor het gezin met Heine kinderen. Zo'n tuin moet tegen een stootje kun nen. Als de tuin groot is dan is het plezierig om een speelgedeelte en cen siergedeelte aan te leggen. Vooral geen hoekjes waar kinderen dwars doorheen lopen, geen vijver met praoh- tige bloemen of de sohommel en zand- bak naast uw bloemenbed. Een „avon- tuurlijtk" terrain is het eirtde, kinder- tuintjes, huisdierenplekjes eveneens. De aanleg moet degelijk zijn, niet te veel onderhoud vragen en ook nog te- gemoet komen aan ouderlijke wensen. 6. De tuin voor bejaarde mensen. Onderhoud is soms een moeilijk punt. Daarom moeten hier planten staan die vertrouwd zijn en gemakkelijk te onderhouden. Goed loopbare paden, een rustig p'lekje en een kleine hoek voor bijzondere dingen zoals fijne groenten en kruiden maken deze tuin tot iets eigens. Het gazon moet niet te groot zijn om het maaien te be- perken. Vaak vinden echte tuinliefheb- bers het fijn als er ruimte is voor snijbloemen, kamerplanten, bloembak- ken en rozen. Dit alles is mogelijk zonder al te hoge kosten. Tuin-bewoners kwam al aan bod. Om dit artiikeltjie niet ellenlang te laten worden zal ik kreetsgewijs nog enkele punten naar voren brengen. Tuin-huis. Vodr de indeling van een tuin moet men rekening houden met: de plaats van het huis, de vertrekken die aan een tuin grenzen, de beschut- ting, de hoogte van het huis en de aamwezige beplanting. Tuin-omgeving. List de tuin in de du-inen, het bos, de hei, in weiland, ibouwland of in de stad? Voor Schie dam geldt voornamelijk het laatste. De tuinen zijn begrensd door andere tuinen, bouwwerken en straten, ze zijn een afgesloten eenheid. Een echte natuurtuin zal gauw misstaan. De keuze van materiaal en de ongedwon- gen groepering van groen moet een beetje de sfeer van natuur weergeven. Daarnaast kan men aandacht beste- den aan blinde muren, inkijk, verkeer en geluidshinder. Met dit alles rekening houdend kan men een geweldige tuin kreeren. Wat, waar en waarop, later. Boomplantaktie - Boomplantaktie - Afctie - Plant - Boom. A.v.K. Dag Schiedam-Noorders, Groenoord-Akkoordenlezers. Sirtds kort ben ik lid van de Wijkvereniging. Zomaar, iwat impulsief na 316 jaa>' flatervaring, buitenshuis iwerk en kennissen in andere steden. Ik bad het nooit gedacht, gezien myn grondige hekel aan verenigingen, vaste tijden en taken. Nooit gedacht en toch igekregen. Liever gezegd: op de hals gehaald. Ik weet niet of ik er torn lachen of huilen moet. Het antwoord wil ik >u besparen. Je kornt er toch niet nit. Als je dan uiteindelyk bij de wijkvereniging zit - in alle varianten van aktief tot passief - is het bijna onmogelijk je af te sluiten. Je geeft soms een knipoog tegen de flats, de lijn 53. Je doet het omdat verhaaltjes vertellen dat zoiets soms helpt, omdat mensen soms gaan lachen. Maar al ben je een ras optimist, je weet ergens in je achterhoofd of tenen dat tverhaaltjes jalleen maar aardig zijn, dat wensen niet zomaar in vervulling gaan, dat roze dromen je oppeppen, maar ook, dat verwerkelyking werken vraagt. Zit u ook wel eens te dagdromen, ziet u ook wel eens de ideale samenleving? Stel je voor: mensen praten dan niet meer over kontakt en kommunikatie, maar hebben het gewoon. I Je wordt soms verdrietig. Het iwoordje gewoon" is \hier nauwelijks van ttoepassing. We, liever gezegd ik, heb de bibber in myn knieen als ik op huisbezoek ga, ik wil niet .moeilijk doen, maar doe het. Gek, we zijn toch allemaal mensen. Waarom, waardoor durf ik niet, u niet misschien? Waarom ben ik bang myn gezicht te ver- liezen? Waarom verkies ik het niet gewoon en probeer dat te aksepteren. Waarom ben ik niet spontaan als een ontmoeting met anderen fijn is. Mensen-samenleven. Het is maar imoeilijk. Een vereniging waar je je by aansluit omdat je jets graag doet, iets voor ogen hebt, neemt een gedeelte van ide mens ontmoet - barrikades weg. Je zit in een groep, je wilt allemaal hetzelfde, je hebt iets gemeen. Er is 'ontspanning ten misschien kun je werken aan een samenlevingsideaal. Ik ieef in hoogien ilaag of roze en zwart. Dat zal ,u niet interesseren. Misschien wel het grijs. En dan "zeg ik: er moet toch Wat 'te doen, te beleven, te voelen zijn in bij v. een flat van 7 hoog met op elke verdieping 7 gezinnen. Zomaar grijs, mensen met vergelykbare rozen en zwarten en grijzen en blauwen. Dan moet er langdurig, oppervlakkig, diepgaand of zeldzaam kontakt \mogelyk zijn. Zomaar grijs, %o bijzonder, zo gewoon. Is de drempel hoog dan is er misschien een gaatje in de wijkvereniging. Schiedam-Noorders: of (en wordt daarom niet te boos) lieve mensen. kom als iu aarzelt uit uw eigen huisje, ga \kaarten, toneelspelen of desnoods een schoenveter ruilaktiviteit op touw zetten. Ik ga slapen, het is ,al morgen en dan moet ik weer aan het werk. Ik hoop slaperig dat we het hier goed hebben, SAMEN LEVEN. Als ik eens wat win |- dat gebeurde nooit - dan moet er een feest komen zonder zaal, met alle soorten muziek, met iedereen, in vrieskou of kwakkelweer, gewoon met mensen. De draad van het verhaal is zoek. Een samenvatting: laat u zelf zien, probeer blij te zijn, anderen daarin te betrekken. We willen immers blijven I even} Misschien de wijkvereniging? A.V.K.

Groenoord Akkoorden | 1972 | | pagina 11