De plastic vuilniszak van „Jantje Beton" m L voormeubelen Lalll PARKWEG201-SCHIEDAM, INGEZONDEN THTRBnEI •s d laardii S Een geluk bij een ongeluk. Beurs ,,Eigenhandig" in Ahoy Lawaai. Een blad voor kruisverenigingen K MXDERZEGELA C TIE 1972 Lid N.B.M. Koop en verkoop Huur en verhuur Woningbeheer Hypotheken Taxaties Alle verzekeringen U Juist toen de laatste woorden van rnijn Herfst-irnpressie waren getypt moest ik op eens denken aan de artikeltjes van rnijn mede-redactrice ,,avk" over de plastic vuilniszak, het spelen, of liever, niet meer kunnen spelen, van kinderen, en aan het cynisch gedichtje van Jules de Corte over Jantje Betonin het nummer van Groenoord-Akkoorden van 11 oktober no. 114. Kunt U zich voorstellen dat my toen een onaangenaam gevoel bekroop, een gevoel van onvoldaanheid en van rnachteloosheid. In deze 3 zaken, de plastic vuilniszakhet niet meer vrij kunnen spelen, en Jantje in onze betonnen wereld, is aangrijpend getekend waar wij in onze maatschappijin ons land, in onze wereld naai toe leven. Naar de vervuiling. Naar de beklemming ook, en naar de volte. o o o o c <u o Jantje Beton mag niet veel, kan ook niet veel.er is voor ihem geen tuimte. Ja hij mag wonen in een flat en rijden in de auto maar is het dat in de allereerste plaats wat Jantje nodig heeft? Jantje en zijn zusje moe- ten spelen, ravotten, vrij, onbelemmerd Oip straten en pleinen, buiten in de frisse natuur, ademend in een zwavel- loze atmosfeer. Leest <U die stu'kjes nog eens goed over en laat ook, en vooral, de spiegel, welike Jules de Corte ons voorhoudt, ons brengen naar de toch wel barre realiteit van nu. Want bet gaat om Jantje van nu en later Als U dit artikeltje zuilt lezen als ver- volg op het voorgaande, wat Herfstim- pressie werd genoemd, kunt U zich afvragen of ik in dat gevoelsmatige gescbrijf niet wat te optimistisch ben geweest. Ben ik dan toch te poetisch geweest? Heb ik geen oog gehad voor de werkelijkheid van nu? Ben ik lucht- hartig voorbij gegaan aan de verpesting van ons millieu en bestond de lang- zame maar totale vervuiling van 'lucht en water dan niet voor mij? Zei het mij dan niets dat er al zovele dier- soorten niet meer zijn en dat zovele bloemen niet meer zijn te vinden? O ja, natuurlijk was ik mij dat tenvolle bewust, maar toch heb ik het aange- durfd om mij met danikbaarheid reken- schap te geven wat er toch nog te Ibeleven is, nu nog wel, aan schoonheid aan kleurenpracht, aan stike. Het kan goed zijn zo nu en dan de realiteit van nu, de barre wereld van Jantje Beton, even te ontvluohten teneinde te ver- ikeren iin <een wereld zoals die had kiunnen zijn, en zoals die zou moeten zijn als dat ons nog lukt Ter illustratie van datgene waar wij het over hebben kan ik niet beter doen dan terug te denken aan zo'n 50, 60 jaren en meer geleden toen de oude- ren onder ons nog heel onschuldig op de schoolbanken zaten en kinderliedjes zongen. Kent U ze nog? Opa en Oma? Er zaten zeven kikertjes al in een boerensloot de sloot is er hier en daar nog wel, met vervuild water, maar de kikkertjes zijn lang geleden ondergegaan, omdat de sloten voor hen onbewoonbaar waren In een groen, groen, knollen- knolilenland daar zaten 2 haasjes, heel parmant wie linteresseert zich nu nog voor 'knoUenvelden? En die haasjes? Misschien straks met kerst Het feest van de vrede maar met een on- geoorloofde slachting onder onze me- desohepselen, de dieren. In 't-stille dal, in 't-groene dal waar kleine bloempjes bloeien Loopt door dat stille en groene dal reeds niet lang een auto-snel-weg, waarlangs alle bloempjes verwelken, verdorren en verdwijnen voor al- tijd Zo zouden nog vele van die oude gezellige liedjes kunnen worden aangehaald om duidelijk te maken in wat voor wereld wij nu leven. De ro- mantisohe werkelijkheid van toen past niet meer bij de schrille realiteit van vandaag met smog-alarm-3, met stank, en dodelijk vergif in onze rivie- ren en binnen-wateren. Wat blijft er over, als we zo doorgaan van onze flora en fauna, van onze zo nood- zakelijke levens-voorwaarden, als water en luoht? In het toneesltuk „Op hoop van zegen", dat binnenkort weer wordt gespeeld, ook in het Passage-Theater dn Schiedam, komen de gevleugelde woorden voor: „de vis wordt duur be- taald". Hij of zij die dit (toneelstuk kent weet wat met deze woorden wordt bedoeld. Deze bekende woorden kun nen zeer zeker in al hun felheid wor den toegepast op datgene wat wij hebben bereikt en wat wij met een ver- zamelnaam onze welvaart noemen. Ja, inderdaad, deze z.g. welvaart is en wordt duur betaald te duur. Het rapport van de Club van Rome spreekt duidelijke taal: wij stinken er in. Onze grondstoffen raken op, water en lucht zijn niet meer voorhanden in Wat vroeg, dat ben ik met U eens maar zo'n kollektie heeft U nog nooit bij elkaar gezien. A'lle mooie plekjes van Schiedam en Kethdl zijn in pentekening ge- bracht en op verschillende ma- nieren uitgevoerd. Gefotografeerd, gekleurd, gedrukt in zwart^wit. Groot en klein formaat. Per stuk en in pakjes van 10. Bij Sigarenmagazijn PONS, Iepenlaan 53, Tuindorp Tel. 71 04 07 lk heb het over kerstkaarten, maar dat wist U natuurlijk al. die samenstelling zoals mens, dier en plant deze van node heeft. En toch wij eisen steeds meer. Wij willen steeds meer hebben en denken dat daar in het geluk voor ons en onze kinderen is te vinden. Maar Jantje Beton, wil geen beton maar speelruimte, waar hij echt kan leven en zich ontplooien; geen folik, geen benzine, geen beton en steen, geen olastic-vuilniszak, maar een sChepnetje om stekelbaarsjes te vangen .als die er nog zijn. Mensen, mensen, mensen, wat 'hebben wij met elkander van onze levensopdracht s?e- maakt? De aarde bebouwen om die te bewonen maar wat zien we? onafzienbare huizenblokken, en langs onze veelgeprezen rivier de Maas, en in onze grote steden (Hoogvliet) enz., wat zien we daar? eindeloze rijen tanks en een nimmer aflatende uitsto- ting van millieu-verontreinigende dam pen. Kunnen wij met elkander daar nog wat aandoen? Waarom heeft men het zover laten komen? Als regeren voor- uit-zien is, waarom zijn dan al reeds lang geleden de benodigde voorzienin- gen niet getroffen? Of hebben wij met z'n alien zoveel willen consumeren dat consumptie en geld de grootmach- ten zijn geworden van onze eeuw, met als gevolg de totale afbraak van de Ieefibaarheid van ons geslacht. Steeds meer fabrieken, steeds meer vervuiling. Waar gaan wij heen Is er nog wat aan te doen? Weer. U het? Een veel gebruikt woord in deze tijd is: mentaliteits-verandering. Doch wie begint? Waar gaan we heen? schreef Henri- ette Roland Hoist, Naar welke donkre kimmen drijft over afgrondige oceanen ons schip? Avonden dalen, morgens klimmen, boven een wereld vol verwarde wanen en verder: De oude waarden, mensheid zwoer ze af, maar zonder waarden kan de mens niet leven, dus heeft zij valse waarden zich verschreven, en al dit vreselijke is daarvoor de straf Het zal je maar gezegd worden. Toch beste mensen, zullen wij, als mensheid iin zijn geheel, en als ieder individu af- zonderlijk, ons op deze woorden moe ten bezinnen. Zonder waarden kan een mens niet leven Wat zijn dan die waarden? Daarover een volgende keer. capk. P.S. Als er onder V zijn die zich nader over die mentaliteitsverandering en over die waarden, die we verloren hebben, willen uitspreken, of van ge- dachte willen wisselen, zou er, als U dat te kennen geeft, misschien een mogelijkheid kunnen worden gevon- den. Het kan goed en nodig zijn niet aan de oppervlakte van het bestaan te blijven, doch dieper te graven, ten einde alzo beter inzicht te verkrijgen over al datgene wat ons beroert m verontrust. Gaarne Uw readies aan Postbus 410. V krijgt dan spoedig bericht. Een bekend gezegde, maar hoe waar, vertel't U het volgende relaas: Regelmatig ga ik met rnijn brommer op pad. Door vele waarschuwingen wijs geworden, had ik mij een helm aangeschaft. 's-Wiinters droeg ik hem trouw, maar als het lekker weer is, wil je dat nog wel eens „vergeten". De dag dat het geluk bij 'n ongeluk bij mij om het hoekje kwam kijken, was het somber weer, dus droeg ik rnijn helm. Door een botsing met een vraehtwagen kwam ik in een zieken- huis terecht. De poli'tie verzekerde mij later, dat de helm mij het leven had gered. Waarmee ik maar zeggen wil wie zich aan een ander spiegelt, spie- gelt zich zacht L. v. R.-H. Van 25 novemiber t.m. 3 december a.s. wordt in de Rotterdamse „Ahoy" weer de Doe->het-zeIf consumentenbeurt „Eigenihandig" gehouden. Deze tweede „Bigenhandig" beurs is nu ruim 2 x zo groot als die van vorig jaar, die zich in een grote belangstelling mocht verheugen, n.m. 50.000 bezoekers. Ook het aantal stands is ruim verdubbeld. Vooral wordt nu aandacht besteed aan het gebied van bouwpakketten tuinhuisjes, douchecabines, zonne- schermen, open haarden, scheidings- wanden e.d. die in handige doe-het- zelf-sets op de beurs te vinden zijn. Naast een z.g.n. demonstratiemarkt (waar bezoekers zelf met gereedschap- pen en materialen kunnen werken) komt er ook een grote tuinafdeling. Er is nu ook mogelijkheid om direct op de beurs te kopen (handig zo dicht tegen St. Nicolaas). Voor liefhebbers dus; van 25 november t.m. 3 dec. a s J.v. S. Als men vuurwerk hoort denkt men aan Oudejaarsavond, dat is nog altijd 31 dec. maar in Groenoord schijnt het eind oktober begin november al te beginnen. Moet dat nu zo 2 maanden duren dan is de aardigheid van Oude jaarsavond eraf, ofschoon dat nu een- maal trad'itie is. Op herrie van voet- zoekers en rotjes ben je dan voorbereid Afgezien van het geld dat je daaraan vespilt, vuurwerk ktijg je niet voor niets, sohrikken baby's en kleine kin deren uit hun slaap wakker met het gevolg schreeuwende kinderen. Wat denkt men van ernstige zieken? Een gezond mens schrikt er nog van. In Groenoord wonen -heel veel jonge ge- zinnen met kleine kinderen. Het zijn niet alleen de jeugdige gasten, maar de groten doen dapper mee. Denk men helemaal niet meer aan zijn omge- ving? Wij wonen hier allemaal dicht op elkaar. Wij zijn zo tegen het lawaai van vliegtuigen, waarom die herrie dan wel? Met een beetje goede wil, ook van de ouders om geen geld voor vuurwerk te geven, kunnen wij het wonen in Groenoord zo prettig rnogelijk maken. Bovendien genieten wij dan des te meer op Oudejaarsavond van het vuurwerk. Groenoord-bewoner. In plaats van de bladen „Gezondheids- zorg, Katbolieke Gezondheidszorg" en ,^Het Oranje-Groene Kruis" komt er nu 1 nieuw maandblad voor deze drie Iandelijke kruisverenigingen samen. De naam van dit blad is „Maatschap- pelijke Gezondheidszorg". De nieuwe uitgave start in januari 1973. Het blad wordt in tijdsChriftformaat gedrukt door Bergman te Tilburg. J. v. S. Kethel groeit, Keehel verjongt, Kethel is weer Kinderrijik Door de Kinderzegel-actie te steunen, biedt U aan instelliingen en instituten, die werken ten behoeve van „Hot kind in nood", (lichamelijke geestelijike of maatschappelijke nood), verruiming van de mogelijkheid deze kinderen te helpen. LOGISCH, dat die actie hier in Kethel goed begrepen wordt! Het kind is de basis van de toekomst. LOGISCH, dat zeer vele huisvrouwen hun tijd geven, om aan U de kinderzegels en uitgebreide collectie Kerst- en Nieuwjaarskaarten te verkopen! LOGISCH, dat elk Kethels pezin en bedrijf zijn bijdrage levert aan deze actie, door zegels en/of Kaarten te kopen hier in ons eigen Postkantoor, of in Schiedam. LATEN WE BEGINNEN BIJ HET BEGIN! GEZONDE KINDEREN, BOUWSTENEN VOOR EEN GEZONDE MAATSCHAPPIJ. UW BIJDRAGE IS EEN BIJDRAGE VOOR HUN TOEKOMST! Namens het Comrnite, Mevr. L. Tettelaar-Mulder. Bemiddeling bij: in onroeriende goederen b.v. Schiedam Lange Haven 9 Tel. 26 81 35 - 26 81 36 Na kantoortijd: (010) 263306-700258

Groenoord Akkoorden | 1972 | | pagina 13