ilerl'stimpreiiie ANWB SPAARBANK ANNO 1820 Oi.. voormeubelen llv OUlIll PARKWtG 201SCHIEDAM Bejaardensoos 't Praethuys naar Weens IJsrevue POSTZEGELVERZAME- LAARS OPGELET o *a o U Autorijschool GROENOORD Lest nu ook in Morris-Mini TELEFOON 70 91 15 of 15 97 52 „PMLSiE PAKKEV Hypotheken en persoonlijke leningen worden vlot en zonder afsluitprovisie verstrekt door de G 01 13 M 0 JA 1 14 O 0 c 01 14 Terwyl deze regels aan het papier worden toevertrouwd verkeren wij nog in de nadagen van een verlate zomer. Maar al steeg de thcrmomieter dan tot een behoorlijk aantal grade/1 en was het goed toeven in de war me zonne- straien toch is het herfst Ik werd er op die warme zondag op mijn balcon heel duidelijk op gewezen door de bladeren van de geraniums, welke stonden te pronken met prachtige kleuren. De rode bloemen waxen voorbij, bijna voorbij, maar het rood van de bloemen is achter gebleven in de bladeren. Deze herfst-tinten maakten duidelijk dat het toch herfst is, en dat er nu keel veel tnoois in de natuur is te beleven wonder van leven en vreugde maar er is ook her grote, het ontzagwekken- de, hemel en aarde, sterren en pla- neten, melkwegstelsels, bet ganse heel- al, tot ons sprekend in zijn majestu- euse grootheid en ondoorgronde'lijk- heid. Kijk mensen, de bewondering voor dit alles is de poezie van ons leven, dat geeft diepte aan ons nueh- tere bestaan, kleur aan ons vaak zo dorre leven De iherfst, de bladeren van de gerani ums vertelden het is gekomen en wordt gevolgd door de winter. Zo gaat dat in de natuur, zo gaat het eveneens in het leven van ons mensen. Is de ouderdom te ervaren als de win ter van ons leven? Het lijkt alles zo dor, en het is het ook wel, als de ibomen ontbladerd zijn, als vruchten en bloemen zijn verdwenen, buiten al- Ehans, als de ijzige wind blaast door de kale takken en het water verstijft in de greep van koning winter. ■Maar toch in de dorre dode na tuur sluimeren krachten, sliuimert le ven, dat wacht dat waoht, op de warmere zonnestralen welke alles weer wek'ken tot nieuw leven en zo is de kringloop van de natuur weer ge- sloten. Als de winter van het elven daar is kan het wel triest zijn, als men als oudere eenzaam is en vergeten. Maar er kan ook veel dankbaarheid zijn en levenswijsheid, als men terug kan zien op een goed en werkzaam leven, als kinderen ons levenspad met hun zorg verlichten, als allerwege alles wordt gedaan om het ons, ouderen, naar de zin te maken en onze levensavond daadwerkelijk perspectief te geven. Het is een vreugde te zien en te be leven dat zovelen zich bereid verklaren lets voor de ouder-wordende mens te doen. Ik denk hier vooral aan het kort geleden geopende Dienstencentrum aan de Nieuwe Damlaan. Een uniek ge- beuren, een aanwinst voor heel Schie dam. Een talrijke schare gastvrouwen stelde zich disponibel zodat men van start kan gaan en alles kan doen het de bezoekers naar de zin te maken. Ondanks veel pessimisme over de gang van zaken in Schiedam, is dit tot- standkomen van dit gebouw een grote pluim waard op de hoed van hen, die deze schepping hebben mogelijk ge- maakt. Daardoor wordt de winter van hen, die bejaard zijn, weer aanzienlijk minder kil en danker. Lente zo mer herfst en winter Wij, bewoners van Schiedam-Noord, verkeren in de toch wel bijzondere omstandigheid dat wij zoveel natuur binnen ons bereik 'hebben, ik bedoel het Beatrix-park. Wat zal daar straks een bonte sohakering van1 herfst- tinten te bewonderen zijn. Of lis bet zo dat de moderne mens niet meer mede- leeft met de gang van de seizoenen? Ecbt mee-leven. Mee-beleven. Wij zijn zo ijselijk nuchter geworden, het lijkt er wel op of ons gevoelsleven niet meer open staat voor bet jaarlij'ks gaan en komen van nieuwe seizoenen, nieuwe jaargetijden. Rondom-ons snelwegen, autobanen, as- fa.lt en beton, rijidend blik en uitlaat- gassen. Maar waar lis de binding ge bleven met de natuur? Het is alles zakelijfcheid, berekening, proza. En, mag ik U vragen, is nog poezie Het zal wel een zeldzaamiheid zijn als er onder U zijn die nog gevoel hebben voor mooie poezie, goede gedichiten, uitgesproken tere en verheven gedach- ten welke, gecomprimeerd tot een ge- dicht, ons innerlijk leven kunnen ver- rijken. Moeten wij nu somber worden in de herfst? Er zijn er die de neiging tot melanoholie in zich voelen opko- men, die het valen van de blaren er varen als een trieste boodschap dat ales aan de vargankeldjkheid onder- worpen is. Willem Kloos, U kent hem tooh, zei het zo: De bomen dorren in het laat seizoen, en wachten roerloos de nabije winter. Wat is dat alles stil doodstil, ik vind er mijn eigen leven in, dat heen gaat spoen Inderdaad. kan de herfst deze gedach- ten wekken, vooral ook als men het gehele leven van ons mensen eigenlijk in seizoenen kan indelen. De jeugd is dan de lente, sprankelend, hoopvol, levensblij en vol verwachting. De jeugd die rij-pt naar de volwassenheid. Leren en spelen, spelen en leren, zich voor- bereidend op de taak die wacht, als men volwassen is, de zomer van het leven. Als het goed 'is draagt de mens dan profijt van datgene wat hij in de lente van zijn leven beeft verzameld. De zomer van het leven de tijd waarin men het geleerde in praktijk kan brengen en waarin men verder groait naar een rijper mens. Maar, beste mensen, na de zomer komt toch de herfst ook in ons mensen-be- staan. Reden tot somiberheid? Wel- neen. De iherfst is ook het binnenhalen van de oogst bet rijpingsproces komt tot zijn boogtepunt levens- wijsheid en levensblijheid kunnen de virucbten zijn, welke in lente en zomer zijn vergaderd en bewaard voor later. Maar men kan het ook, als dichter, anders zien: lk keek in de gouden heerlykheid van een najaarslaan, het was, of ik goudene deuren wijd zag openstaan. Het werd my, toen ik binnen ging, Of ik door gouden gewelven liep ik aarzelde even, ik ademde diep, diep van bewondering Bewondering. Dat is het sleutelwoord van een dankbaar leven. Bewondering verwijst naar het wonder, dat ons bu rner en altijd omringt als wij het maar kunnen en wiillen zien. In het groot en in het klein, grote en in het hole kleine een een 'klein kind dat U toelacht vanuit zijn Wieg bet is alles tesamen een grassprietje een bloem, een zaadje zo gaat dat eeuwen en eeuwen door en wij mensen in deze tijd, zullen trachten deze gang van de getijden zinvol te begeleiden. De herfst en de winter kunnen sombere gedachten oproepen maar al wordt het stiller in de natuur, al wordt het vroeger donker, al gaan onze mannen in de donker weg en keren om- geven door de duisternis 's-avonds weer naar huis terug, tooh zijn er lichtpunten, waar men naar toe kan leven. Straks verzorgt de wijkvereni- ging het Sint-Nicolaasfeest zodat er dan vreugde zal zijn voor de kinderen en nog later gaan wij ouders en kinderen samen het kerstfeest tege- moet, het feest van huiselijkheid en stil geluk. Ons kerstfeest heeft als voorganger het z.g. Zonnewendefeest. In de oudheid beleefde men de kortste dag (21 december) als een keerpunt in het bestaan. De duisternis zal wijken het licht komt. Na de winterse koude komt de milde zachtheid van de lente Zo is het en zo zal het zijn im.mer en altijd capk. Voor een goede veraniwoorde opleiding R. HAAN naar Uw rijbewijs W HAAN BACHPLEIN 269 Groenoord SCHIEDAM Rijks V.A.M.O.R.- M.I. gediplomeerd insfrucfeur De man, die ik nnoest spreken, was er niet en zou over een uurtje terugkomen. Wat doe je dan wanneer je met veel pijn en moeite een parkeergaatje voor je auto hebt gevonden. ]e laat je wagentje fyn staan en gaat de omgeving een beetje verkennen. Zo kwam ik vanzelf terecht in een smal oud straatje. Het was er stil, maar ik wist dat t er s-avonds bepaaldelijk druk kan zijn. Het was zo'n typisch Haags buurtje, waar ruitentikkende dames tot in de kleine uurtjes van de nacht hun zeer lucratieve bezigheden plagten te verrichten. Op de hoek van het straatje was - volgens de wat ver- weerde letters op de ruit - cafe .Modern" gevestigd. Een felkleurig bordje voor 't gordijn schreeuwde dat de koffie al lang klaar was. Dat gaf me de.moed naar binnen te stappen. Binnen deed het slordig bijeengegaard meubilair de cafenaam geen eer aan en toe ik op een tafeltje een kopje bruinig drab zag staan. was ook het verlangen naar koffie zoek. De jlink uit de kluiten gewassen kastelein zat een kruiswoord- raadsel oplossend aan een tafeltje. Achter de tapkast stond een hoogblonde mevrouw haar aandacht te verdelen tussen het bier- tappen en het dichthouden van haar telkens royaal openvallende blouse. Een gastarbeider, die als bijverdienste voor kelner speelde, bracht de consumpties naar een paar onduidelijke figuren die ern- stige pogingen in het werk stelden het biljart te rermoorden. De kelner bleek de welluidende naam Pedro Romeros de Casilla Martinez Gordinaz te bezitten, waarom iedereen hem dan ook ..Piet" noemde. Ik bestelde een pilsje terwyl ik keek naar een morsig mannetje dat, vlak bij me. druk aan't praten iwas met de bardame. die zwaar vooroverleunend af en toe begrijpend knikte. De man droeg een veel te lange jas, die byna al z'n knopen miste, maar wel vol vlekken zat, zodat het evenwicht daardoor weer aardig hersteld was. De man kwakte wat bibberig een borreltje achterover en zei ..Kijk, daarom kom ik hier. Al die sjieke bars met die ievenslustige stoeipoezen achter de kist, da's allemaal niks. Als je daar om 'n Bokma vraagt, komme ze wel met 'n vierkante fles an. maar ze flikkeren d'r wel wat anders in". t De kastelein die peinzend het Lat'ynse woord voor het slaslakje zat te bedenken. keek op en zei ..Dacht j'y nou heus, Jaap, dat je dat kan proeven?" ..Jazeker" antwoordde die resoluut. ..Ik ben nou 62 en ik drink al 55 jaar een borreltje, zal ik 't niet weten" ..Dan ben je al vroeg begonnen" knikte de blonde juf iiefjes waarbij d r grote oorbellen als kerstversiersels heen en weer slingerden. De kroegbaas hees zich moeizaam uit de stoel, ging achter de tap kast staan en zei nadrukkelijk ,,Zalle we's wedden om vyfentwintig piek, dat je 't niet kan proeven?" .Direct" snoof jaap. Er werd - onzichtbaar voor japie - een jenever ingeschonken. De kastelein vroeg ..Van wie is dat", waarop de kenner prompt „Van Bokma antwoordde. Er volgde een oude genever waartegen ..Olifant werd gezegd, toen een vieuxtje dat van Eloryn bleek te zijn en hoe meer er werd ingeschonken, hoe meer 't gezicht van de cafehouder afzakte en hoe zwaaieriger jaap werd. Omdat de eigenaar naar een ander hoekje van de bar schommelde, begreep ik dat d'r wat ging gebeuren. Hij kwam terug met een glaasje gelig vocht, dat ouwe jaap naar binnenklokte. Hoestend en yverig druppels spattend zei 'ie hygend „Wat maak je me nou? Da's verdorie slaolie!" ,,ja. maar van wie?„ grinnikte de kastelein pesterig. Woedend smeet jaap wat geld op de kist en verdween de deur met een klap dichtsma kkend. ..Wat is 'ie gauw angebrand" zei de slokkiesbaas, ,,'t is anders zo'n kalm mannetje". juist toen ik weg wilde gaan, werd de buitendeur opetigegooid en smeet Japie een grote vuilniszak met 'nkwalijk riekende inhoud midden in de zaak op de grond leeg. Voordat hij wegrende riep hij naar de verbaasde kastelein ,,Vuile viezerik!" JAVAS. De leden van de bejaarden-soO'S gaan zaterdag 25 november naar de Weense Ijsrevue in Abo- te Rotterdam-Z. De bus vertrekt om half 2 vanaf de CO-OP en 10 over half vanaf het 3de blo'k op het Badhplein. We zijn om half 7 weer thuis. Diegenen, die zich niet hebben opge- geven en toch graag mee willen raad ik aan zaterdagmorgen 25 november mij nog even te bellen, misschien zijn er uitvallers. Telefoon 70 95 38. Mevr. G. van der Spek. Te koop: Kinderzegel blok 1966. Kinderzegel blok 1967. De opbrengst komt ten goede aan de bej.soos. Gaarne bieden per telefoon voor woensda-g 29 (.november. De hoogste bieder krijgt ze. Mevr. G. van der Spek. telefoon 70 95 38.

Groenoord Akkoorden | 1972 | | pagina 3