Lekkers uit de Weitas. £en tieaal qeschenk DE BRANDENDE STAD J. S. VAN LEEUWEN En toen bleef de klok stille staan" VROOM DREESMANN De recepten zijn voor 4 personen. Peper van haas, konijn of fee. Eend met druiven. Konijn met zure paprikasaus. Fazant met ananas. DA AN VAN DER ZEE PRACHTIG GEBONDEN F 24.50 BOEKHANDEL Torenflaf Bachplein voor bejaarden? Gezondheidszorg Kefhel-Groenoord week 20 - 25 november: week 27 november - 2 december; Mijmeringen van een Groenoorder. Het jachtseizoen is open. Eend, konijn, haas en ander wild zijn weer verkrijgbaar. Omdat het klaarmaken van wild niet roor iedereen dagelijks werk is volgen hier een paar lekkere en eenvoudige recepten, die bovendien niet alledaags zijn. 1 kg haas, konijn of ree in stukken gesneden, 50 g boter of margarine, 1 ui, 1 sinaasappel, laurierblad, kruid- nagel, y2 dl. azijn, aroma, suiker, zout, peper, bloem (100 g champignons). Wrijf de stukken wild in met zout en peper. Smelt de boter of margarine en laat hierin het vlees aan alle kanten bruin worden. Maak de ui schoon, snijd hem klein en laat hem zachtjes meebakken. Voeg het sap van de sinaasappel en zoveel water toe, dat het vlees bijna onder- staat. Doe hierbij laurierblad, kruid- nagel en azijn en laat het geheel zachtjes gaar worden in 1 h 2 uur. Voeg de laatste 10 minuten desgewenst de schoongemaakte, gewassen en in plakjes gesneden champignons toe en laat die meestoven. Maak de saus dun aan met aange- mengde bloem en voeg aroma en sui ker naar smaak toe en laat de saus ongeveer een kwartiertje doorkoken. Deze „peper" kan ook heel goed ge- maakt worden van resten haas, konij'n ree of donker gevogelte. De stooftijd is dan 20 minuten. 2 wilde eenden, 600 g witte druiven, 50 g boter of margarine, peper, kaneel, zout, 1 eetlepel azijn of citroensap. Wrijf de eenden in met peper en zout. Ontpit de druiven en bestrooi ze met peper en kaneel. Vul de eenden met 350 g van de druiven. Maak buikholte dicht door het vel met houten prikkers aan elkaar te prikken. Smelt de boter of margarine en braad hierin de eenden bruin en gaar in 45 h 60 minuten. Houd enkele druiven achter voor de garnering. Voeg 10 minuten voordat de eend gaar is, de azijn of citroensap en de rest van de druiven toe. Maak de jus op smaak af met wat kaneel. Leg de eenden op een schaal en garneer met enkele halve druiven. Geef de jus er apart bij. 1 wild konijn, 100 g ontbijtspek, 2 dl wijnazijn, 2y2 dl bouillon, 2 paprika's, 50 g rozijnen, 1 teentje knoflook, 1 grote ui, 40 g boter of margarine, 2 eetlepels bloem, 1 eetlepel zoute ketjap of aroma, paprikapoeder, peper, zout. Wrijf de stukken konijn in met zout, peper, paprikapoeder en fijngeknepen knoflook. Snijd het ontbijtspek in stukjes. Smelt de boter of margarine en bak hierin met het ontbijnspek het konijn bruin. Laat het daarna met het deksel op de pan gaar worden in 1 A 2 uur. Voeg na uur de azijn, de klein- gesneden, schoongemaakte paprika's, de schoongemaakte, kleingesneden ui en de gewassen rozijnen toe. Laat dit alles mee gaar worden. Haal de gare stukken konijn uit de pan en voeg de bouillon toe. Meng de bloem aan met water en bind hier- mee de saus. Maak de saus op smaak af met de ketjap, schep een gedeelte ervan over het konijn en geeft de rest er apart bij. 1 fazant van 1 kg 200 g bardeer- spek (vers spek) in plakken, y2 blik stukjes ananas, 50 g boter of marga rine, peper, zout, sap van 1 citroen. Wrijf de fazant in met peper en zout, wikkel er het spek omheen en bind dit met enkele touwtjes vast. Laat de boter of margarine lichtbruin worden. Braad er de fazant 1 uur in, tot hij gaar en bruin is. Als niet alle spek is weggesmolten, verwijder het dan en laat de fazant alsnog bruin worden. Laat de helft van de stukjes ananas en een gedeelte van het ananassap =fc 15 minuten meesudderen. Maak de jus af met het citroensap en garneer met de rest van de ananas. De roman over het Schiedamse leven rond 1900 thans weer verkrijgbaar. Voorzien van een 30-tal fotoo's en een plattegrond uit 1900. Broersvest 44 SCHIEDAM Telefoon 26 81 52 Het torenflat aan het Heyermansplein (we spreken gemakshalve maar van Bachplein, daar de andersgenoemde naam nog niet zo bekend is) zal in de toekomst zeer waarschijnlijk wor den verbouwd voor huisvesting van bejaarden. In een bespreking hebben deskundigen de mogelijkheden voor huisvesting van bejaarden bekeken. Zonder ingrijpende verbouwing blijkt dit mogelijk te zijn, zodat over niet al te lange tijd het torenflat als be- jaardentehuis gebruikt zou kunnen worden. We schreven al eerder over de reeds beruchte torenflats (voorzover maandag t,m. vrijdag 8.00-8.30 uur v.rn.: Zr. van Dalen afwezdg i.v.m. vakantie Zr. Gielen telefoon 70 57 74 Zr. Rademaker telefoon 71 01 31 Zr. Wagenaar telefoon 70 90 90 Zr. Smink telefoon 70 53 53 •uitsluitend zaterdag 25 november 8.00-8.30 uur v.rn.: telefoon 71 01 31 maandag t.m. vrijdag 8.00-8.30 uur v.rn.: Zr. van Dalen afweziig i.v.m. vakantie Zr. Gielen telefoon 70 57 74 Zr. Rademaker telefoon 71 01 31 Zr. Wagenaar telefoon 70 90 90 Zr. Smink telefoon 70 53 53 uitsluitend zaterdag 2 december 8.00-8.30 uur v.rn.: telefoon 70 53 53 J? Onlangs verwisselden wij (mijn vrouw en ik) voor 2 weken van woonplaats. Wij streken tieer in het o zo gezellige en groenrijke Schiebroek. Het is ons daar reuze goed bevallen, zo goed, dat wij daar ons gaarne zouden vestigen. Maar daar gaat het nu eigenlijk niet om. Waarom dan wel? zult U vragen. Zoals U weet is ons land rijk aan kerktorens en in die torens zitten vaak klokken. Ik bedoel nu niet klokken van het carillon maar tijdklokken. Ik heb mij wel eens afgevraagd waarom moet er eigenlijk in een kerktoren een klok zijn. De torenspits wijst naar boven. naar de hemelblauwe of bewolkte kernel en u'il dus een teken zijn van een gerichte aandacht naar andere dingen dan die van deze tijd. Maar daar gaat het nu eigenlijk ook weer niet om. Waarom dan wel? zult U wederom en met ongeduld vragen, zeg nu eindelijk eens waar dat gemijmer naar toe gaat. Ik zal het U zeggen: die tijdklok in die toren stond stil en het bleef maar twaalf uur steeds maar twaalf uur Ik sprak mensen die zich daaraan ergerden, je moet toch kunnen zien hoe laat het is en als een toren- klok je dat niet meer zegt waar blijf je dan. Waarom doen ze daar niets aan. Als men wat te mopperen te kla- gen of te kankeren heeft is het altijd waarom doen ze dat of doen ze dat niet. Het is of zijn altijd de ongrijp- bare "ze". En wat nog het ergste is, dat ik eerlijk moet bekennen dat het mij op de duur ook ging hinderen dat het steeds maar twaalf uur bleef. Maar op datzelfde moment dacht ik: is het nu eigenlijk wel zo belangrijk die tijd zo exact zo precies zo alom- tegenwoordig te weten Maar ja we hebben het druk "alsmaar" druk Men leeft bij de gratie van de tijd en van de agenda. Hebt U er wel eens over nagedacht hoezeer wij door de tijd in beslag worden genomen. Overal klokken, overal worden we attent gemaakt hoe laat -het wel is. Is dat dan werkelijk zo belangrijk? Laten wij ons niet te veel dicteren door de klok en bepaalt zij niet het jachtige rythme van ons bestaan? Hebt U wel eens iemand ontmoet die echt de tijd voor U had? Voelde U dit niet als een verademing. Weet U wat mij in mijn werkzaam leven wel eens is opgevallen? Dat vele mensen menen het altijd maar druk te hebben om daardoor het noodzakelijke werk aan anderen over te laten. Want, is het vaak ook niet zo, dat men, hoe meer men inderdaad doet hoe meer men ook krijgt toebedeeld? Want w:e niet steeds zegt het druk te hebben arbeidt gestadig voort, terwijl zij die zeggen het o zo druk te hebben ZjCh aan allerlei onttrekken ook ten op- zichte van dienst aan de medemens. Als wij beroep op iemand doen is maar al te vaak het stereotiepe antwoord: ja maar ik heb het al zo druk. Maar meestal durf je dan niet te vragen, waarmee dan wel? Met uw eigen be- langen? Uw eigen zaken? Uw eigen prive-bestaan? Wat zijn vaak de mooi- ste ogenblikken van het leven? Zijn het niet die als wij tnaling hebben aan de tijd als de tijd overgaat in iiet onvergankelijke, in de stille uren waarin men niet meer vaart op het compas van de tijd maar beland zijn in de bedding van het tijdeloze. „Als ge maar in 't drukke leven ,,'t Eigen leven niet vergeet Hoe laat is het? Waar is de klok??? Laten wij traohten paal en perk te stellen aan ons door de klok opgejaagd bestaan, en proberen wij, wie wij ook zijn, tijd te maken voor onze eigen stilte, tijd te maken voor hem of haar die onze tijd nodig heeft. Want echt innerlijk geluk kan alleen maar ontstaan en opbloeien als wij het niet te druk hebben met ons zelf. Capk. we weten waren wij zelfs de eersten die hierover in het geweer kwamen) en we willen er daarom nu niet veel meer over zeggen. Het spreekt vanzelf dat we onze be jaarden een prettig en goed tehuis toewensen en we weten uiteraard dat er een tekort aan dergelijke tehuizen is. Maar we weten zelfs nog beter dat er ook een groot tekort aan goede en betaalbare woningen voor jongeren is. Wellicht dat daar nu eens in de nabije toekomst rekening mee wordt gehouden. J. v. S. Wij vragen voor ons pand Vlaardingen een Leeftijd vanaf 18 jaar. Voor de ontvangst en doorvoer van goederen. Beschaafd uiterlijk i.v.m. winkelkontakten en enige ervaring in goederenbehandeling is gewenst. Solliciteren bij de personeelsdienst Veerplein in Vlaardingen op maandag, dinsdag of donderdag van 10.00 -16.00 uur of na tele- fonische afspraak.

Groenoord Akkoorden | 1972 | | pagina 5