Biedermeier-muziek in Groenoord. d^oot Wie^heeft films van Schiedam? Een nieuw horloge of een sieraad koopt U bij de vakman Toch Kerstfeest?? dupont makelaardij VtJURWERK Als we het over kulcurele manifestaties in onze wijk hebben, denken we eigenlijk zelden aan war in de kerken aan kultuur wordt bedreven Toch is dac nogal wat, Zo hebben aiie kerken van Kethel en Groenoord een eigen zangkoor dat wel niet op de eerste plaats ,,kultuurbeoefening" in het vaan heeft geschreven, maar dit toch wel vaak brengt. Recreatieruimfe SibeliuspSein wordt 15 dec. geopend. De recreatieruimte van de Rijnmondflat aan het Sibelius- plein, waarover we in onze uit- gave van 25-10-'72 al uitvoe- rig schreven, zal dan nu toch eindelijk op feestelijke wijze in gebruik worden genomen. Dat zal gebeuren op vrijdag 15 dec. a.s. met een receptie, die van 16.00 tot 18.00 uur zal duren. Deze receptie zal zijn voor ge- nodigden, zoals funktionaris- sen van A.B.P. - Zomerhof- Muys, leveranciers, pers, e.d. Om 8 uur 's-avonds gaat dan de zaal voor de eerste inaal open voor de bewoners van de Rijnmondflat, die op hun ge- mak, met een zacht achter- grondmuziekje alles kunnen bekijken. Om 9 uur die avond kunnen ook de bewoners van het Griegplein en het Chopin- plein een kijkje koinen nemen in de nieuwe behuizing van hun Sibeliusburen. Zolder-Theater In de Teerstoof" Programma t.m. 23 december 1972 Dr. Wibautplein 15, Telefoon 70 69 05 o Rode draad. Lid N.B.M. Bemiddeling bij: Koop en verkoop Huur en verhuur A Woningbeheer Hypotheken Taxaties Alle verzekeringen in onroerende goederen b.v. Tegenstellirigen. HiPKE VERKOOP START Zo heeft het koor „St. Jan Baptist" van de St. Martinusparochie in Groenoord een composite in studie die er zijn mag: de befaamde PASTORALMESSE in F-dur, op. 147 van Anton Diabelli. Diabelli werd in 1781 in Mattsee ge- boren en kreeg zijn muzikale opleiding o.a. van Michael Haydn. Diabelli trok naar Wenen waar hij tot zijn dood bleef wonen. Aanvankelijk voorzag hij in zijn levensonderhoud als pianoleraar bij de aristocratie, maar later stichtte hij een uitgeverij die hem o.a. in aan- raking braoht met de muzikale groten van zijn tijd als von Beethoven, Schu bert en Hummel. Voor zijn uitgeverij schreef hij ontelbare arrangementen van toen populaire muziekjes, alsmede piano-sonates voor beginnelingen, die nog steeds worden gebruikt. Zijn mu- ziek was in elk geval van ztilk een ge- halte dat von Beethoven zijn ..Kleine Wals" benutte voor zijn 33 variaties op. 120. Tooh girtg Diatbelli's voorliefde uit naar de kerkmuziek. In tegenstelling met het gema'k waarmee hij profane muzieik produceerde, staat zijn accuratesse waar hij voor de eredienst compo- neerde. Onder de 15 volledige missen die hij sChreef neemt de PASTORALMESSE in F-dur op. 147 een bijzondere plaats in. Niet alleen was Diabelli's muziikaliteit gerijpt en op een hoogtepunt gekomen, maar ook gaf het karakter van het kerstfeest zijn kinderlijke en gevoel- volle vroomheid volop gelegenheid zich rnuzrkaal te uiten. In 24 dagen schiep hij de PASTORAL MESSE in F-dur voor 4 zangstemmen, violen, viola, klarinetten of hobo's, fagotten, trompetten, pauken en orgel. De „herders-mis" ademt van het begin tot het einde kerststemming, uitge- drukt in volkseigen melodieen, die de mis zo populair hebiben gemaakt, dat zij, na de eerste uitvoering in de nacht- mis van 1830 in de Sankt Peter te Wenen, elk jaar in meerdere kerken van Wenen, Salzburg en Miinchen wordt gezongen. Met deze PASTORALMESSE van de bij uitstek ..Biedemeiercomponist" Diabelli zal het koor van de St. Martinuskerk o.l.v. zijn dirigent H. Rancuret de mid- dernachtmis van Kerstmis omlijsten. Het koor wordt hienbij geassisteerd door een onkest van een 15-tal strij- kers, blazers, paukenist en organist. Deze brok kultuur, ingebouwd in het grote geheel van de kerkelijke viering als de nachtmis toch elk jaar weer voor ontelbaren is, zal zeker velen aantrek- ken, vooral ook omdat in de St. Mar tinuskerk ook in de kerstnacht alle plaatsen vrij zijn. Dat van deze compositie, in Groenoord geheel door amateurs uitgevoerd, wij- ding en stichting zullen uitgaan en zo meewerken aan het zalig kerstfeest voor alien die ervan zullen genieten is het oogmerk en de wens van alien die aan de PASTORALMESSE hun krach- ten geven. Nieuwstraat 12 Schiedam Vrijdag 15 december 21.00 uur: JOOST NUISEL, Kamerpopensemble. Zaterdag 16 december 14.30 uur: Poppentheater HENK ABBING, .Spanning en pret met de maanraket' Zaterdag 16 december 21.00 uur: Pantomdmetheater CARROUSEL, „Wazzeltavv". Vrijdag 22 december 21.00 uur: Marionettentheater LUCAS GOUD- ZWAA'RD 'Variaties voor twee alleen' Zaterdag 23 december 14.30 uur: Poppentheater PULGINELLA, „Boom in Bolland". Zaterdag 23 december 21.00 uur: JULES DE CORTE. De avondvoorstellingen beginnen om 21.00 uur (de foyer gaat al om 20.00 uur open!I) en de toegangsprijs be- draagt f 4.50. De zaterdagmiddagvoor- stellingen van het poppentheater be- ginnen om 14.30 uur, duren tot ca. 16.00 uur en kosten f 2.50. Vooral voor de poppenvoorstellingen is reser- vering gewenst. Dat kunt U doen tot vrijdag 16.00 uur bij de V.V.V.'s van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. In Schiedam ook telefonisch onder nummer 26 60 00. Daarna kunt V op zaterdag vanaf 13.30 uur aan de zaal terecht. Telefonisch is In de Teerstoof bereikbaar onder nummer 26 43 56, zaterdags na 13.00 uur en 's-avonds na 20.00 uur. o re 9 O o o o l-t Q. re d Als U deze regels onder ogen krijgt zal het spoedig Kerstfeest zijn. Vele men- sen in vele landen bereiden zich ef op voor straks Kerstfeest te vieren. Kunnen we eigenlijk nog wel van har.te dit feest vieren? Onze binderen, ja, die nog wel, die staan nog heel dicht bij dat prille begin. Een kindje, moeder Maria, Jozef, een kribbe, een stal, een os en een ez>el. Maar velen van ons, grote mensen, kunnen wij ons nog verheuigen met die eenvoudtge herders en ons verwonderen? Omdat eenvoudigen verstaan, wat door geen ingewikkeld zoeken, noch lezen in geleerde boeken begrepen wordt of nagegaan, zijn herders, toen, in deze stal geknield, en hebben 't kind aanbeden, dit is 2000 jaar geleden en nog weet elk het overal. Kerstfeest is het feest van de eenvoud, van de armoe, van een onschuldig kind in een wereld van praohit en praal en van geweld. Ook toen. Want zo staat erhet geschiiedde in de dagen van keizer Augustus". Ook toen al, de keizer van het Romeinse Rij'k en een kind in de kribbe, dat betekent, geweld en macht aan de ene kant en de prille eenvoud aan de andere kant. In een tijd van bezetting, overheersing, maoht en geweld, klinkt er een totaal ander geluiid, komt er een totaal an dere orde. Een wonderlijke tegenstel ling treedt hier naar voren, macht tegenover machteloosheid, keizerlijke pracht en praal teg enover armoede, tirannie teg enover dienstbe- toon, organisatie teg enover t ederheid, de keizer tegenover het kind. En nu? Is het nu zoveel beter, zo anders? In de voortschrijdende geschie- denis, door de eeuwen heen, heeft deze tegenstelling, steeds bestaan, en is blijrven bestaan tot op de dag van heden. Wereldrijken kwamen en gin- gen, beschavingen bloeiden op en ver- diwenen, tel'kens stonden nieuwe mach- ten op welke streefden naar heer- sdiappij en overwicht. Ook onze vaderlandse geschiedenis geeft daarvan voorbeelden, vooral ook onze koloniale overheersing. De diverse kerkgeschiiedenissen trekken een rode draad van maoht en dood door tal van landen. Zie naar Ierland. De strijd om de meeste te zijn, de maohtigste, de rijkste, is nog niet volstreden. In tal van landen woedt nog de strijd om de macht. Denk aan Vietnam. Tooh Kerstfeest? En de on-ontwikkelde gebieden dan? De derde wereld? Waar honger en ellende nog aan de orde van de dag zijn. De vele, o zo velle, kinde- ren in tal van landen, die honger en gebrek lijden en ziek zijn. En dan wij, als rijike landen Toch Kerstfeest Terwijl wij nog verkeren als in de dagen van keizer Augustus. Wat moe- ten wij nu met dat prille begin, met dat gans andere? Of moeten wij eerlijk Schiedam Lange Haven 9 Tel. 26 81 35 - 26 81 36 Na kantoortijd: (010) 263306-700258 bekennen dat wij daarmede in onze welvaartstaat geen raaid weten. Toch zou het kind in de kribbe het keerpunt moeten zijn. Een ander begin. Vrede op aarde, blijdschap voor alien. Ook in 1972. Hoe zou het tooh komen dat wij nu nog steeds leven als in die dagen van keizer Augustus, met onze talrijke tegenstellingen. Weet U het? Er zijn talrijke antwoorden te geven en het zal wel zo zijn dat een ieder de ander de schuld ervan geeft dat het nog steeds niet is zoals het na dat eerste begin had moeten zijn. Zou het misschien daaraan kunnen worden toegeschreven dat wij teveel over dat kind in de kribbe hebben ge- praat, teveel hebben getwist over onze eigen opgebouwde stelliingen, belijde- nissen en dogma's, en te weinig hebben gedaan wat van ons werd verlangd. Als die oude en nieuwe tegenstellingen ons oprechit gaan benauwen, dan ja dan zal zeker het I'icht doorbreken en kan er vrede komen en bekommer- nis met de mens in nood. Tooh Kerst feest in 1972 Geeft U zelf maar hett antwoord. Ik wens U alien, lezers en lezeressen van onze Groenoord-Akkoorden een gioed Kerstfeest, en voor straks een gdukkig 1973. Capk. In verband met een te organiseren filmimiddag of -avond over Schiedam worden films gezoobt, waarop met name de Schiedamse binnenstad te zien is. De officiele instanties zoals stedelijk archief en filmarchieven leverden slecbts weinig op, maar ongetwijfeld bestaan er nog vele filmpjes van ama teurs waarop b.v. de Dam, Hoogstraat en havens te zien zijn. Iedereen die nog filmpjes heeft over Schiedam wordt vtiendelijik verzocht deze in bruikleen af te staan voor een geslaagde filmdag over Schiedam. Maak ook Uw kennissen attent op deze oproep. Materiaal of tips over films kunt U inleveren op het bureau van De Sohiedamse Gemeensohap, Over- schiesestraat 1. R. H. Pil'.ard. MAANDAG 18 DECEMBER

Groenoord Akkoorden | 1972 | | pagina 13