Sport huis Hitman o Ei, ei een eik. Ook in Schiedam-Noord. Weet u waar? Soorten. Met de eik kun je alle kanten op. Schaalt- vereniging GROENOORD WELKOM DS P. MAGRE Weihnachtsoratorium in ST. JANSKERK. y2 De klaverjasveren. GROEN OORD organiseerd op 21 dec. een Kerstdrive die gehouden zal worden in Boerderij ,,Land- vreugd", Sweelincksingel 7. Het inschrijfgeld bedraagt 1.75 per persoon en is voor iedereen toegankelijk. U kunt zich opgeven per koppel bij Dhr. J. van Schie, Schubert- plein 203, telefoon 70 83 61. Dhr. A. v. Buuren, Sent. Dres- denplein 90; en aan de zaal Boerderij „Landvreugd". De wedstrijd begint om 8 uur. HET BESTUUR. Dr. G. W. Kentie in Groenoord. NIEUW stop KERST- EN NIEUWJAARSKAARTEN stop VAN KETHEL EN SCHIEDAM stop IN PEN- TEKENING EN FOTO stop IN PAKJES VAN ZES stop EN LOS stop BI] SIGARENMAGAZIJN PONS IEPENLAAN 53 - SCHIEDAM KETHEL TELEFOON 71 04 07 stop. l-t o n o o O O Ht Q- Tekenlng ult Bomen en Heesters In kleuren van Meulenhoff - Nederland - Amsterdam. ■piajdsjsA jeep ua jaiq ua uiajd -3auo jaq do ajaA 'sjey-z ap jajipv Op een vooriichtingsfolder van N.V. Boorokwekerij ..Udenhout" vond ik het volgende: Mens, Iik ben de warmtebron van uw haard tijdens de koude winternacht. De vriendelijke koelte gedurende de bete zomer. Ik ben de lessenaar in uw huis. De plank van uw tafel, het bed waarin ge slaapt en het hout waarvan ge uw boten maakt. Ik ben de steel van uw houweel, de deur van uw kamet, het hout van uw wieg en uw doodkist. Ik ben het brood der goedheid en de bloem der schoonheid. Verhoor mijn bede: vernietig mij net. „Bede" van een eik. Onze haard is over het algemeen ver- vangen door centrale verwarming, bet ■houten bed, de houweel en de wieg zijn meestal gemaakt van ander mate- riaal. Maar een eiken kast, dekenkist of tafel doen ons toch demken aan warrnte, sfeer en gezelligheid. Wie houdt er niet van knappend houtvuur, de speciale geur en smaak van op houtskool geroosterd vlees. Het mag dan lijken alsof de huidige mens efficientie op de eerste plaats zet, door de achterdeur komt levend materiaal naar binnen. Niemand schaamt zich meer voor zijn keus voor gezelligheid en dat betekent dat we o.a. ook voor de eik terechte belangstelling mogen hebben. De latijnse naam voor eik is Quercus. De soorten zijn: robur, frainetto, cer- ris, palustris, petraea, rubra, robus ..Fastigiata" of in volgorde van op- somming: - Inlandse eik, die de meeste mogelijk- heden biedt. Hij staat op pleinen, in parken, als de'koratie in het landschap als beschutting en without in wind- keringen en als bosaanplant. Als die lekker groeit wordt hij 40 meter hoog, de bladeren zijn aan de voet hartvor- mig, de bladsteel is korter dan 1 cm., de bladschijf is niet symmetrisch ge- lobd. De katjes (mannelijk) zijn han- gend, met veel bloempjes. De bloemen (vrouwelijk) zitten aan het eind van de takjes. De eikels zitten bijeen aan een steel, soms met z'n vijven. Hij bloeit in mei. De vorm van de kruin lijkt op een rechthoelk, staande op de smalle zijde. - Hongaarse eik. Hij heeft een groot blad en is in veel parken te vinden. - iMoseik, winterhard en vol lederach- tige bladeren die pas laat in het voor- jaar afvallen. De vorm van de kruin lijkt min of meer op een gelijkzijdige driehoek. - De Moeraseik, lijkt op de Ameri- kaanse eik, maar bezit dieper ingesne- den bladeren, een zeer rechte stam, een doorgaande sp.il en een aan de vorige eik gelijkvormige kruin. - Een Wintereik ortdersoheidt zich van de Inlandse eik door zijn regelmatiger vorm en meer ingesneden bladen. - De Amerikaanse eik heeft als tweede naam Rode eik. Hij is vaak te zien in bossen en wegen. In het najaar heeft hij felgekleurde bladeren. Een 30 meterhoge boom met glad grijze stam moet wel opvallen. Zijn eikels zijn tot 2 cm. groot. Tweederde steekt uit het napje. Zijn kruinvorm lijkt weer op een driehoek. (Tussen letterlijke en figuurlijke haak- jes: Dit gewrocht werd gemaakt tijdens de Amerikaanse verkiezingen). Voetbal Zaalsporten voor al uw sportartikelen Oranjeitraaf 15 Schiedam Telefoon 26 7513 Grote sortering badgoed en vrije tijds kleding. Badminton Hockey - De laatste behoudt dezelfde naam, lijkt op een Inlandse eik, maar zijn silhouet is zuilvormig. Zelfs dieren ontlenen bun naam aan de eik bijv.: eikeblad, een spinnende vlinder; eikebladroller, een insekt dat zijn eitjes in een opgerold eikeblad bergt; de eikegalwesp legt haar pop- pen op het blad van een eik. En dan heb je naast de laurierkrans de aikekrans, een romeinse hoogge- waardeerde burgerkrans. Eikels zijn leuk om mee te spelen. In de herfst kun je ze overvloedig vinden. Zoek alleen eikeltjes zonder beesten- gaatjes en verrotte plekken. Met lucifers, knopspelden, mesjes, naald en garen kun je beesten, poppe- tjes en kettingen maken. De hoedjes zijn weer te gebruiken om allerlei ver- sieringen te maken. Desnoods verf je ze met plakkaatverf en maak je ze waterafstotend met vernis of blanke nagellak. Takken met door de herfst gekleurde bladeren zijn een geweldige aanvuliing bij een boeket. Ook als ze alleen in e enipot staan kunnen ze heal dekoradief zijn. Waarschijnlijk is het mogelijk om eikels te eten. Varkens doen het in elk geval. Ik durf u echter geen recept aan te bevelen. Deze „eikel" opsomming is niet uit- puttend. Fantasierijke geesten komen vast op originele toepassingen. Bedenk wel steeds of u verstandig gebruik maakt van alle eiikeboomgeneugten, plant een eik. Boomplantaktiie planten. aktie - een boom - A.v.K. Zondag 3 december j.l. was het een grote dag voor de Herv. Gemeente Kethel-Groenoord. Op deze dag werd Ds. P. Magre door Ds. S. Gerbrandy in zij.n ambt bevestigd, waarna Ds. Magre zijn intrede deed in zijn nieuwe gemeente. Het was een feestelijke dienst in de St. Martinuskerk, waar behalve bovengenoemde predikanten ook pastoor M. Wuijster en Ds. J Nierop aanwezig waren en een werk- zaam aandeel hadden in deze dienst. Het is een reden tot dankbaarheid dat op deze oecumenisohe wijze de nieuwe predikant aan zijn gemeente kon wor den verbonden. Bovend'ien vedleende het Kerkkoor Groenoord zijn gewaardeerde mede- werking. Alles werkte mee om deze dienst tot een wijdimgsvolle gebeurtenis te maken. Vooral ook door de grote opkomst van de gemeente. Wij wensen Ds. Magre veel zegen op zijn werk en hopen dat hij en zijn vrouw zioh hier thuis zullen gaan voelen. Wij roepen U, Ds. Magre, een hartelijk welkom toe. Op dinsdag 19 december a.s. zal door het ToonkunsDkoor uit Schiedam met medewetking van het Gew. Orkest voor Zuid-Holland de Weinaohtsoratorium van J. S. Bach worden uitgevoerd. Solistische medewerking wordt o.a. verleend door Jennie Veeninga, sopraan Paul Soholtmans, tenor; Gornelis Schell bas en Tijn van Eijk, olavecimbel. Ddrigent is Aad van der Hoeven. De kaarten a 7.50 zijn te verkrijgen bij V.V.V. Schiedam en op de adressen Lanige Nieuwstraat 119a en 69; Laan van Spaland 4 en voorzover voorradig 's-avonds aan de kerk. Aanvang 20.00 uur. J. v. S. Onze vereniging is in de R.S.B.-com- peti'Die de laatste twee weken weer zeer succesvol te werk gegaan. Groenoord 1 behaalde een 7-3 overwinning ten koste van Onesim.us uit Rotterdam. De 7 punten kwamen tot stand via overwinninigen van de heren Dortland, Reismann, Rusch, Boogaard, F. de Groot en van Troost, en remise van de heren Schoonderwoerd en A. de Groot. Het eerste team staat nu heel sterk bovenaan de ranglijst. Het tweede team herstelde zich voor- treffelijk van de nederlaag in de tweede wedstrijd en won nu met 6-2 van H.V.O. 4. Hier kwamen de overwinnm- gen van Mevrouw Berghuis en de heren v. d. Ster, Fick, v. d. Steeg, v. d. Veen en Bouts. Hier willen we vooral nog een compliment geven aan de mensen, die als invaller hun eerste R.S.B.-wed strijd maar gelijk met een overwinning wisten te bekronen. In de huishoudelijke competitie is de spanning rond de zesde plaats nog steeds om te snijden en vele leden ilopen met standenlijsten op zak om de zaak maar goed in de gaten te houden. STAND'EN: Groep 1 1. J. Dortland 2. J. Rusch 3. A. de Groot 4. D. Boogaard 5. J. Reismann 6. J. Schaeben 7. F. de Groot 8. J. Schoonderwoerd 9. J. Zwart 10. J. van Troost 11. G. Henkelman 12. R. Helsinger Groep 1. D. 2. P. 3. B. 4. M. 5. J. 6. M. 7. C. 8. J. 9. M. 10. A. 11. G. 12. A. v. d. Veen Bouts van Wijngaarden van Soest Meeder Fick Groeneveld Smits Buokers Eenhuizen Onvemvaciht van Mastrigt Groep 3 1. E. v. d. Steeg 2. J. Groen 3. Mevr. J. Berghuis 4. A. v. d. Ster 5. F. Heym 6. T. Ruurman 7. L. Mulder 8. J. Renskers 9. J. Beech 10. N. van Seters 11. R. Berghuis 12. F. Scbouten 13. P. Steenbergen 14. P. de Jonge 15. D. Bakker 16. J. Bakkers 17. L. v. d. Broek gesp. pnt. 10 8 9 7 10 7 8 5 6 4y2 7 4 8 3V2 8 3 y2 8 3% 8 2 8 iy2 10 gesp. pnt. 10 9 9 6% 10 6% 10 5yi 9 5 9 4% 10 4% 9 4 8 3 10 3 7 2 9 iy2 gesp. pnt. 11 10 11 9 10 8 11 7% 11 7 12 6% 10 5 12 5 8 4 8 4 10 4 10 4 7 3 9 2% 10 2% 11 2 10 1 Klaverjasver »GR0EN00RD« e.o. Naar aanleiding van ons vorig bericht in de G.A. omtrent het werven van nieuwe leden hebben zich alweer enige leden opgegeven. Toch zou ik noch gaarne willen zien dat er 10 a 12 nieuwe leden bij mij komen opgeven. Dus laten wij ons best doen. Hier volgt nu de stand van de ge- speelde wedstrijden over de maand November: gesp. punten C. A. de Koning 4 19992 J. van Schie 4 19840 H. Perdaems 4 19437 S. Peul 4 19434 Mej. R. Smits 4 19275 Dhr. de Koning 4 19138 L. Heinsbroek 4 18865 A. Haring 4 18783 J. J. van de Heiden 4 18633 Overdijk de Lange 4 18561 T. H. Martveld 4 18441 A. van Buuren 4 18358 W. P. H. van de Heiden 4 18104 Mevr. Verhoew 4 18061 Dhr. Kemperman 4 17863 Dhr. Moonen 4 17823 Dhr. Schenk 4 17659 Dhr. Verhoev 4 17488 Dhr. van de Berg 4 17433 Overdijk Goedkoop 4 17285 Mej. Duivenbode 4 17275 Mevr. Roos 4 17249 Dhr. Holierhoek 4 17195 Mevr. van de Berg 4 17023 Mevr. de Koning 4 16487 D'E WEDSTRIJDLEIDER. Sedert 1 december j.l. is Schiedam- Noord een arts rijker geworden. Sinds die datum heeft de Beer G. W. Kentie, zich als huisarts in onze wijk gevescigd Totdat het voor hem bestemd-e pand van Rijkpad 3 (Woudhoek) gereed is - hetgeen medio februari 1973 zal zijn - houdt deze arts tijdelijk praktijk in een van de apartementen van ,,De Harg", Hargplein 100. Spreekuren zijn van 8-9 uur 's-morgens en volgens af- spraak. In tegenstelling tot wat abusievelijk in de Gids voor Schiedam-Noord is ver- meld, is deze arts te bereiken onder tefefoonnummer 71 02 19. Wellicht kunt U dit, ter voorkoming van abuizen, in vermelde gids wijzigen. Wij zijn met de vestiging van een derde arts in ons steeds uiitbreidende wijk bijzonder blij en vanaf deze plaats heten wij Dr. G. W. Kentie van harte welkom. v. S.

Groenoord Akkoorden | 1972 | | pagina 17