deS ANWB xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Toneelgroep »GROETON« mef thriller »Beau Rivage« t SPAARBANK ANNO 1820 Gladde weg - Pompend remmen H KXKHXKKXXXXXHXKKXXKKXK jj G5G700 H Op zaterdag 6 januari a,s. hopen wij in de I! welbekende zaal ,,De Rank" te Kethel een uitvoering te geven van de thriller ,,Beau Rivage' Uiteraard is het niet leuk oni bij voorbaaf le vertellen, wat er in dit spannende stuk allemaal gebeurd. Q 8 p o o o o a. n a Hypotheken en persoonlijke leningen worden vlot en zonder afsluitprovisie verstrekt door de GIRO BOOMPLANTAKTIE Schiedam-Noord Raden maar! Kort historisch overzicht van ons woongebied. Meer aandacht voor Schiedamse Cadeaubon. Reeds gedurende enkele jaren geeft de Schiedamse Gemeen- schap geschenkbonnen uit, die uitsluitend bij Schiedamse winkeliers inwisselbaar zijn. Zoals de S.G. ons mededeelt is de verkoop van deze bonnen de laatste twee jaar enorm gestegen. Kerstzangavond weer bijzonder geslaagd De jaarlijkse kerstzangavond, die de wijkvereniging ditmaal organiseerde op zaterdag 23 december j.l. is weer een groot sukses geworden. Al was de opkomst (vanwege interes- sante T.V. die avond??) wat minder groot dan vorige keren een zeer groot publiek genoot toch van goede zang der ge- zamenlijke koren en zong zelf uit voile borst de bekende kerstliederen mee. Dank voor medewerking. Autorijschool GROENOORD Lest nu ook in Morris-Mini TELEFOON 70 91 15 of 15 97 52 Tocih willen wij wel iets van de sfeer vertellen. Beau Rivage is de naam van een grote suikerplantage in een van de zuidelijike staten van Amerika, een deel waar veel olie in de grond zit. Hier- door groeit er een conflikt tussen de feodale oude bezitsters van de plantage en de modern ingestelde jongere gene- ratie. Hiermede is in het kort de ach- tergrond gesohetst van de hele gesohie- denis rond Beau Rivage. Maar alvorens de plantage haar uiteindelijke bestem- ming krijgt, gebeurd er heel wat. Al spoedig wordt U geoonfronteerd met geheimzinnige sterfgevallen, 's-nachts klinken uit de arbiedersverMijven de voodoo drums met hun angstaaniagend gedreun. Mysterie, spanning, boven- natuurlijke gebeurtenissen wisselen af met humor en tragiek. Meer kunnen wij U helaas niet vertellen. Komt U zelf maar kijiken op 6 januari 1973. Wel dagen wij U uit om in de pauze van de voorstelling ons te vertellen wie volgens U de dader of daders zijn van de d'oor u aanschouwde misdaden. Voor de juiste detectifs onder U zullen wij dan een aardig prijsje verloten. (Aangenomen, dat meerderen van U het raden). Daar wj er op vertrouwen, dat weer veel Schiedammers de weg naar ons Inal HYI Fi IHI nn ft Houdt bij nat en glad weer rekening met verandering van wegdek. Juist bij een lichte opvriezing kan kei- bestrating spiegelglad worden. Inhalen op tweebaanswegen blijft bij de huidige weersomstandigheden gevaarlijk. Vermijd bruusk optrekken, evenals sterk remmen of scherp sturen. Pas uw snelheid aan bij op- en af- ritten en op en onder viaducten. Tijdig en geleidelijk remmen, niet te dicht achter een voorrijder kruipen, geleidelijk naar links gaan bij in halen, het niet te snel naderen en ingaan van bochten zijn alle punten, die het slipgevaar reduceren. Veilig Verkeer Nederland adviseert de weggebruikers zolang de wegen glad en nat zijn om pompend en in cadans te remmen. De wielen wor den hierdoor niet geblokkeerd, waar- door de kans op doorglijden wordt tegengegaan. zullen vinden hebben wij de toegangs- prijs voor onze voorstelling weer ui- terst laag kunnen houden. Voor f 2,50 hunt U een kauri bekomen op onder- staande adressen. Boerderij ..Landvreugd" Mevr. L. Bonneur, Joh. Straussplein 345, tel. 70 40 34; Mevr. M. Meyer, Sem. Dresdenplein 70, tel. 70 39 56; Mevr. R. v. d. Slot, Dirk Schaferplein 90, tel. 70 48 53; Dhr. B. van Wyngaarden, lepenlaan 80, telefoon 70 20 95; Dhr. H. Pluym, Borodinlaan 10, telefoon 70 45 62. En natuurlyk 's-avonds aan de zaal. Tot ziens op zaterdag 6 januari 1973 in „De Rank". Tekenlng uit Bomen en Heesters In kleuren van Meulenhoff - Nederland - Amsterdam. Hij staat tussen het bosplantsoen achter de S-flats, is bekend om zijn mooie witte bast en daardoor een van de meest bekende bomen. Het is de Berk. Berkeboomplantaktie of plant-een-boom-aktie. Volgens het boekje (Bomen en Hees ters in kleuren van Dr. W. P. Postma en J. van der TuimMeulenhoffs natuur- gidsen), dat twee soorten berken be- sdhrijft, is de treurberk de bekendste. De treurberk bezit een onregelmatige kroon met in kleine bogen overhan- gende takken en een niet doorgaande stam. Hij staat veel op begraafplaat- sen, maar ook op andere plaatsen is het een fraaie boom. Treur dus niet. Het vreemde is dat de hierboven be- schreven treurberk eigenlijk Pnieelberk heet. De echte treurberk, die reoht heeft op deze naam, is over het alge- meen bekend als berk. D'eze boom zdet er wat vrolijker uit ondanks zijn af- hangenid'e takken. Zijn stam is op- gaand en zijn takken hangen sierlijk. Hij groeit op zandgronden, hoeft niet gesnoeid te worden, vraagt geen aan dacht, maar is zeker aandacht waard. Het bout is bruikbaar als timmerhout en in de meubeknakerij. Kijk maar naar de moderne meubelen. -Daarnaast wordt het hout heel prozaisch gebruikt voor banden rond vaten en turfmolm. De berk draagt groen bruine katjes. De echte treurberk wordt twee huizen hoog, de prieelberk daikhoog. Deze boom is heel geschikt voor de buiten- zijde van windkering, evenals de grau- we es, de wilde liguster, de meidoorn, d'e wilg en de Witte Aibeel. lets meer ibinnen in de tuin bunt u es, esdoorn, eik en allerlei vorm van kreupelhout plaatsen. Om het min of meer volledig te maken: Er bestaat Berkewijn, een soort duitse champagne. Het is een drank die gegist is uit het voorjaarssap van de ber'ke- ■boom. lets heel anders: berkezwam, een buisjeszwam die uitsludtend op berken groeit, zie van Dale. En dat was bet dan. Uw steeds meer boomvererende A. v. K. n rilBft RHOMPI AMTAVTIC A ..In het verleden ligt het heden ..in het nu wat komen zal." Bilderdijk. Zeker, wy alien, die in Groenoord, Kethel of Bijdorp en orngeving wonen, zijn ingezetenen van de stad Schiedam. Daarmede vertellen we U natuurlijk geen nieuws, maar heeft U er 'weleens bij stilgestaan dat de wijken in deze buurt, waar zich thans atom nieuwbouw be- vindt, zo'n dertig jaar geleden uit percelen weiland bestonden, die tot een der oudste woongemeenschappen van Nederland behoren? Werkelijk, Kethel, zoals de naam van het toenmalige dorp luidde, is zeer oud. Aanvankelijk schynt de ecrste naam van het dorp Hargha geweest te zijn, genoemd naar het riviertje „,de Harg". Hargha moet bij een van de - destijds veelvuldig voorkomende <- overstromingen weggespoeld zijn. Overigens heeft men elders in deze orngeving even- eens oeroude restanten van bewoning blootgelegd. Ter plaatse van de huidige Margriethal heeft men althans in 1961 overblijfselen ge- vonden van enige boerderijen, daterend ongeveer 300 jaar vodr onze jaartelling. Omstreeks het jaar 980 na Christus is er sprake van het dorp Hargha. dat inmiddels verbouwd, ook wel met de naam Kethel wordt aangeduid. Het grondgebied behoorde tot de landgoederen van de Abdij van Egmond. Omstreeks het jaar 1700 behoorden tot Kethel enige polders, met name de Harg- en de Abtspolders. Het gehele complex vorrnde de Ambachtsheerlijkheid Kethel en Spaland. Zoals bijna alle dorpen in die tijd is Kethel en Spaland zeer lang een ambachtsheerlijkheid geweest, waarover een ambachtsheer in zekere mate het bestuur uitoefende. Gedurende de achttiende eeuw verwierf de familie de Braauw hier de heerlijke rechten, later de adellijke familie Gevers. Heerlijke rechten kent men thans niet meer, het ..recht van collatie" - dat is sanctioneren van door betreffende kerkelyke gemeenten beroepen predikanten - is zeer lang van toe- passing gebleven, namelijk tot 1848, toen Thorbecke's Grondwet daar een einde aan maakte. Als zelfstandige gemeente, ingevolge de Gemeentewet van 1851 (eveneens van Thorbecke) heeft Kethel en Spaland bestaan tot 1941. In genoemd jaar is zij door Schiedam geannexeerd. En alzo zijn wij alien thans Schiedammers. In hoofdzaak geput uit de Nieuwe Schiedamse Courant van 1954. Omdat er echter regelmatig klachten waren dat niet alle winkeliers de bon aannamen heeft de S.G. gemeend de nodige maatregelen ihiertegen te nemen en aan deze geschenkbon wat meer publiciteit te geven. Alle Schiedamse winkeliers zijn nu hierover aangeschre- ven en verzooht in de toekomst deze bon te accepteren. Een model ge schenkbon vergezelde bet schrijven met het verzoek deze duidelijk zichtbaar in bun winkel te plaatsen ten teken dat ook daar deze bon wordt geaccepteerd. Door rniddel van een bijgevoegde vra- genlijst wordt tevens nu een overzicht verkragen welke winkeliers de ge schenkbon aannemen. Hierdoor zal straks het publiek beter worden geln- formeerd in welke zaken (en in welke NIET) de bonnen inwisselbaar zijn. Wij geloven dat door deze maatregelen van de Schiedamse Gemeenschap de bonnen die populariteit zullen krijgen, die zij zeker verdienen. Hartelijk dank, namens de wijkvereni ging aan alien die weer geheel belan- geloos hun gewaardeerde medewerking verleenden en die vele uren van hun vrje tjd offerden voor voorbereidin- gen, organisatie en repetities. Het was weer groots! Rest ons nog te vermelden dat de op- brengst van de collecte die aan het slot der avond gehouden werd een bedrag opleverde van f 340.23. Een bedrag dat voldoende was om de kos- ten van de avond te dekken, zodat we zonder schulden aan de voorbereidingcn van de zangavond 1973 kunnen be- ginnen t.z.t. Voor een goede veranfwoorde opleiding R. HAAN naar Uw rijbewijs W. HAAN BACHPLEIN 269 Groenoord SCHIEDAM Rijks V.A.M.O R.- M.l. gediplomeerd instructeur

Groenoord Akkoorden | 1973 | | pagina 3