CONTACTLENZEN COWTACTEEATS a. De zachte of flexibele contactlens G nti s a an hie dinq Waarom voor contactlenzen naar Ad Pols Bril of contactlenzen voordelen en nadelen Voordelen van contactlenzen t.o.v. bril. Nadelen van contactlenzen t.o.v. bril. De wenningsperiode van contactlenzen. Voor wie zijn contactlenzen bedoeld o Om vooraf voordelen en nadelen tegen elkaar af te wegen moet men wel de prijs hierin een rol laten spelen. In eerste aansohaf zijn contactlenzen gemiddeld veel duurder dan een bril, maar wanneer men dit over een ruim aantal jaren genomen gaat bekijken dan blijikt dat dit zeer weinig uitmaakt. Bij diegenen die een klein beetje rnode- bewust zijn en niet langer dan 2 jaar met dezelfde bril willen lopen blijkt dat gemiddeld contactlenzen goed- ikoper zijn dan een bril. 1. De ogen blijven hun natuuriijke uit- driikking houden. 2. Men voelt zich veel vrijer: een bril geeft vaak ongemaikken. 3. Mef contactlenzen verandert de sterkte van het oog zelden, of nooit. (Dit geldt in de leeftijd tussen 16 jaar en 45 jaar). 4. Het zien met contactlenzen is zeker voor bijzienden veel beter als met de bril. 5. Contactlenzen beslaan niet, druk- ken niet op de neus en kiemmen niet achter de oren. 1. Een bril beschermt de ogen tegen stof en vuiltjes; contactlenzen niet. 2. Een bril kan bepaalde onvolkomen- heden aan het gelaat camoufleren; contactlenzen niet. 3. Een bril zet men gemakkelijker op en af dan dat men contactlenztn inzet of uiithaalt. 4. Contactlenzen kunnen soms vooral in bet begin reageren op de lioha- melijike gesteldheid. 5. Uit hygienisoh oogpunt zal men aan contactlenzen meer aandacht moe- ten geven dan aan een bril. Er zijn nog wel meer voor- en nadelen op te noemen. Deze zijn echter zo klein dat ze verwaarloosd mogen worden. Bij een enquete waar men iedereen na 3 maanden contactlenzen gedragen te hebben de vraag stelde: „Zou u nog naar uw bril terugwillen?" waren de antwoorden: 87 Nee, voor geen goud meer. Ik had er veel eerder aan moe- ten beginnen. 9 Ik had er meer van verwacht, maar ben niet ontevreden. 4 Ja. ik heb toch liever een bril. Wanneer een contactlens voor het eerst op een oog geplaatst wordt zal, oak wanneer deze lens voor 100% past, de cornea minder zuiurstof krijgen. Daarom mag een lens ook nooit gelijk de gahele dag gedragen worden. Wanneer een lens goed past kan deze met gemak voor de eerste keer twee uur lang gedragen worden. Wordt deze lens langer bijv. achit uur, gedragen, dan heeft deze persoon kans op een reaktie op een zuurstofgebrek, zoals we dat noemen. Gedurende deze Wat op die moment izeer in de belangstelling staat is de zachte contactlens; ook wel genoemd de flexibele- of sof(t)lens. Na een lange tij'd experimenteren (vanaf 1961J is men nu zover dat dit stadium voorbij is, ofschoon men niet kan stellen dat het nu al ideaal is. Het is eoht niet zo dat de zachte contactlens de harde zal verdringen; daarvoor zijn de nadelen nog te groot. De nadelen t.o.v. de harde contactlenzen zijn; 1) Lagere gezichitsscherpte 2) Hogere prijs 3) Kortere levensduur 4) Groter infectiegevaar. De voordelen zijn; 1) Snelle gewenningsperiode (plm. 1 week) 2) Bril en lenzen kunnen afwisselend gedragen worden 3) Prakitiisoh geen irritatie. Als men de voor- en nadelen dan tegen elkaar gaat afwegen dan komen de zadhte contacdenzen eigenlijk maar voor twee groepen in aanmerking. 1) Diegnen, die de bril bij de contactlenzen Willen blijven dragen 2) Diegenen, die op de een of andere manier niet aan de harde contactlenzen kunnen wennen. Bij dit laatste moet men zeer voorzichtig zijn. Niet iedereen bij wie harde contactlenzen mislulkken is ongesohilkt voor harde contactlenzen. Er zijn contactlensspecialisten bij wie 4% van hun clienten de lenzen niet kunnen dragen, er zijn er ook waarbij 50% mislukt. Wanneer u denkt voor zachte contactlenzen in aanmerking te komen, ga dan wel naar een ERVARIEN contactlensspecialist. Zeer vaak gebeurd het dan dat a een maand later volledig tot voile tevredeniheid aan HARDE contactlenzen gewend bent. SMETANALAAN 6 - SCHIEDAM - TELEFOON 7013 03 (bij winkelcentrum ,,De Ketel") Lid A.N.V.C. Iedereen die in contactlenzen ge'interesseerd is heeft de mogelijfk- heid een kennismaking met contactlenzen te maken. Deze kennis making verloopt als volgt. U krijgt een volledig vooronderzoek wat ongeveer 20-30 minuten duurt; daarna worden u een paar contactilenzen op sterkte ingezet. Met deze lenzen mag u dan anderhalf uur aan de wandel. Daarna beslist u pas geheel vrij- blijvend of u tot aanschaf van contactlenzen wilt overgaan of niet. Natuurlijik wel graag vooral een afspraak makeri. Amsterdam: Beethovenstraat 12 Telefoon 020 - 76 08 61 Amsterdam; Vrijiheiidslaan 93 Telefoon 020 - 71 90 20 Amsterdam; Javastraat 57 Tellefoon 020-94 89 20 Den Haag: Goudenregenstraat 289 Telefoon 070 - 39 26 14 Haarlem; Gedempte Oude Gracht 72 Telefoon 023 - 31 45 53 D'en Bosch: Visstraat 8 Telefoon 04100 - 4 52 43 Zwolle: Blijmarkt 4 Telefoon 05200 -1 57 22 Alkmaar: Koorstraat 5 Telefoon 02200 -1 12 05 Amstelveen: Galerij 108 b Telefoon 020 - 45 67 96 Admin'istratie contactlenzen; Schiedam; Smatenalaan 6 Telefoon 010 - 70 13 03. 1) Omdat het in Schiedam de enige zaak is met een gediplomeerde contact lensspecialist. 2) Omdat u daar DIE garantie krijgt, die u graag zou willen heibben, maar die verder niemand in Nederland nog durft te geven. aoht uur zal deze persoon niets aan zijn ogen merken. Dat komt pas na ongeveer vier tot zes uur, nadat hij (zij) de lenzen heefr uitgedaan. De ogen gaan flink pijn doen, branden en over- vloedig traneri. Dit kan soms wel een hele dag duren. Om dit mee te maken is echt geen pretje. Veel mensen die dit meegemaakt hebben krijgen een zeer grate angst en aversie tegen contact lenzen. Het meest idea'le sohema om aan con tactlenzen te wennen is om ze de eerste dag twee uur te dragen; de tweede dag 2y2 uur en zo verder iedere dag een half uur langer. Na drie weken draagt deze persoon ze de hele dag. D'it wil niet zeggen dat men na drie weken al aan de contactlenzen gewend is. Dit is heel individueel. De gemiddelde tijd voordat men aan lenzen volledig gewend is, d.w.z. dat men de lenzen praktisch niet voelt en deze geen enkele hinder geven, duurt ongeveer vier tot zes weken. Kan na twee weken een lens met langer dan vijf uur aohter elkaar ver- dragen worden, dan zal deze iens meestal nooit langer dan vijf uur ge dragen kunnen worden. Vaak ligt dc oorzaak bij de contactlens. Laten we vooraf stellen, niet voor ie dereen. We kunnen twee groepen ma ken, n.l.: De medische en de estetische. Mensen met keratoconus, aan staar geopereerd zijnde, met corneadefor- maties (monoculair scheelzien), met hogere rnyopie -8 dioptrien, anisome- tropie (verschil tussen R. en L. groter dan 3 dioptrien), kortweg gezegd men- sen waarbij een bril geen of onvoldoend gesohikt hulpmiddel is, ko^men in de eerste plaats in aanmerking voor con tactlenzen. Deze ..medische" groep zal voor contactlenzen zelden of nooit een probleem zijn. Een uitzondering vor- men de mensen die aan beide ogen aan staar geopereerd zijn. Deze mensen zullen eerder met de huidige asferische cataractbrilleglazen gelukkiger zijn dan met contactlenzen. De voordelen van contactlenzen wegen dan vaak niet op tegen het probleem van het inzetten en bithalen der con tactlenzen. Dichtbij zien deze mensen zonder bril of lenzen totaal niets. Vaak zijn het oudere mensen, die niet het geduld kunnen opbrengen dit te leren. Mensen die aan een oog aan staar geopereerd zijn kunnen altijd, mits niet te oud 70 jaar) en geestelijik nog volkomen in orde, tot aanschaf van een contactlens overgaan. De estetische groep vormt ongeveer 90 van de totale contaetlensmarkt. Algemeen kan gezegd worden, dat mensen ouder dan 40 jaar beter niet aan contactlenzen kunnen beginnen. De leesbril speelt hierbij oak een rol. Dubbelfocuscontactlenzen zijn lever- baar, maar dit is in een zo'n experi- meniteel stadium, dat de kans van slagen zeer gering is. We moeten niet vergeten, dat contactlenzen in de eerste plaats bedoeld zijn als een co-rrectie- middel. Ook mensen met een hogere correctie dan 5 kunnen lenzen beter niet geadviseerd worden. De diikte van de contactlenzen is dan vaak twee of drie maal zo dik als van de negatieve contactlenzen. De gevoeligheid gaat dan echt een rol spelen. Meisjes jonger dan 14 jaar en jongens onder de 16 jaar kan men ook beter contact lenzen afraden. De ogen willen dan nog wel eens veranderen. l-t o n es o o Cu o o n a

Groenoord Akkoorden | 1973 | | pagina 8