Boerderij Landvreugd Historie en vernieuwing van het orgel in de Grote Kerk te Schiedam (slot) Sociaal Cultured trefpunt voor iedereen Dia avond Met is vrijdagavond; in de soosruimte van Boerderij Landvreugd is het oergezeilig. Er wordt gepraat aan de bar en er wordt gedanst op vlotte muziek, die de sfeervolle ruinite tot in alle hoeken vult. Tientallen Groenoorders ontspannen zich hier na een drukke en inspannende werkweek. De beheerder van de boerderij, dhr. Crama, zijn zoon en medewerkers doen alles oin het de gasten naar de zin te maken en dat lukt hen prima, ledere bewoner, inks lid van de wijkvereniging, kan hier iedere vrijdagavond terecht. Regelmatig organiseert de sooscommissie wijnavonden, bingo-avonden en natuurlijk op 3 maart het Carnavalsfeest e -a o s o o Jong en oud. Stille schakers. Steeds repareren. Kom eens langs. LAAT UW BUURMAN DE TAKKEN KRIJGEN. 6 5 6 7 0 0 Hulde? Zeer slechte restauratie. Oude Orgelkas. Uitbreiding registers. Besfuur Foto-club Open Deur 01 T3 hi O 0 1 O OJ Dit is een facet van wat er in Land vreugd gebeurt; maar de activiteiten die er plants vinden zijn zeer veelzijdig. Laten we eens een gewone week onder de loep nemen. De oohtend na de vrijdagse soosavond is d'e boerderij bevolkt door tientallen kinderen in de leeftijd van 5 tot 12 jaar. Ze knutse- len, tekenen, verven, knippen, boet- seren en doen velerlei spelletjes, onder deskundige leiding. Deze instuif is iedere zaterdag van 10 tot 12 uur en kost per kind slechts een kwartje. Een lidmaatsohap van de wij'kvereniging is niet nodig; ieder kind kan hier zo binnenlopen. Dit instuifwerk wordt gesponsorred door de wijkvereniging en de gezamenlijke kenken. Fn een aparte zaal zijn een aantal .jongens van der jeugdpoistzegelclub van de wijkvereniging bezig met hun grote hobby, onder leiding van de heren de Graaf en Perdaeims.D'it ge beurt eens per 4 weken. Dezelfde zaterdag is er 's-avonds een groot feest in de boerderij. Een trou- werij wordt er uitfbundig gevierd. Het bruidspaar heeft voor die gelegenheid de boerderij afgehuurd en op de tonen van een bandje gaan tot oiep in de nacht de benen van de vloer. De gehele organisatie van zo'n bruiloft of een receptie is in handen van dhr. Crama en zijn staf, die voor alle hapjes en dranikjes kunnen zorgen die je maar bedenken kunt. Menig bruidspaar is dan ook z6 enthousiast over de sfeer volle ruimte en de goede bediening dat ze het aan vele kennissen en yrienden doorvertellen. Zondagsavonds barst de boerderij van het beatgeweld. De 14 daagse disco- dansavond van de oudere jeugd trdkt vele tientallen meisjes en jongens, die et steeds ontzettend fijn plezier heb- ben. Voor deze disco-soos moet men lid zijn van de wijkvereniging en een ispeciale lidmaatschapskaart steeds kunnen tonen. De maandag laat weer een heel ander foeeld zien in andvreugd. Om de 14 dagen komen tientallen bejaarden van de bejaardensoos der wijkvereniging bijeen. Ze praten wat, kaarten of sjoe- len en bereiden de speciale activiteiten voor, 'zoals de bejaardentocht, de be- jaarden-vakantie, het kerstfeest enz. Ook deze bejaardensoos veriheugt zich in een grote en warme belangstelling. Om 8 uur 's-avonds wordt er ook ge- kaart, maar dan georganiseerd. De kla/verjas- en bridgevereniging van de wijkvereniging legt er menige kaart op tafel, onder het genot van een praatje, een borreltje of een hartig hapje. Ook is de Toneelgroep „Groeton" van de wijkvereniging die maandagavond present in Landvreugd om er te repe- teren. Het gehalte van de toneelstuk- ken en het spelersmateriaal zijn in de 5 jaar van het bestaan volledig vol- wassen geworden. Ook op de donder- dagavonden repeteert Groeton, die er best nog wat leden (vooral Heren) kan bij heibben. Hebt U belangstelling? Ga er dan eens kijiken! De dinsdag- avond is de avond der stilte. De schaakvereniging Groenoord, waarvan het aantal leden inmiddels tot zo'n dikke 40 is opgelopen, sohaakt er in competitieverband en dan is het edht wel stilte geboden. Banbezoekers kun nen die avond dan ook niet worden toegelaten, tenzij ze muisstil hun bor reltje drinken. Zoals we reeds in ons vorige artikel schreven, ging het rmet het prgel na 1726 snel bergafwaarts en brak een periode aan van eindeloze reparaties. Tenslotte vergadert ook het hoofdbe- stuur der wijkvereniging regelmatig op de dinsdagavond en bespreekt er vele belangrijke wijkzaken. Op de woensdagavonden is er eigenlijk niets speciaals in Landvreugd. Het is ook niet zo'n geschikte avond voor clubs of vergaderingen want regelmatig teistert op woensdagavond de Europa- cupkoorts het land en krijg je geen ihond het huis uit van het scherm vandaan. Donderdags zien we weer het beeld van vele vergaderingen; van ihet hoofdibestuur der wijkvereniging, sectievergaderingen met bijv. politie, schoolhoofden, vergaderingen van de beheerscommissie enz. Ook zijn er die avond bijv. typecursussen, cursussen in spreekvaardigheid geweest om nog maar iets te noetnen. U ziet uit deze beknopte opsomming wet dat boerderij Landvreugd als soci aal- en cultureel trefpunt voor de be- woners van Schiedam-Noord niet meer is weg te denken. Alleen zou dhr. Crama nog zo graag eens wat meer mensen willen zien, die zo maar eens binnen lopen, een borreltje drinken en een praatje maken. Als V dan reke- ning houdt met de in dit artikel ge- noemde besloten bijeenkomsten, zoals de schaakclub en de disco-avond, dan kunt U 's-avonds eens wat nieuwe contacten leggen met Uw wijkgenoten in plaats van steeds maar naar de ge- biedenden en overheersende kijkkast te star en GIRO B OO MP L ANT A KT IE KAMEROEN. Dit land komt u beslist bekend voor; doch voor alle zeikerhaid willen we u hiierover wat meer vertellen: het is skids 1960 onafhankelijfce republiiek mat tropische regenwoiuden in het zuii- den, dat via savannen, in aniden woes- itijnsiteppen in het noorden overgaat. De Bantoe- en Soedatinegers vormen ite zamen met Hianitisohe groepen de bevolfcing, die in landbouw en vee- teelt haar bestaan tracht te vinden. Kameroen was echter vededen jaar ook het middelpunt van de inzameil- acdie voor het ziekenhuiis in het rede- lijk centraal gelegen plaatsje Foum- ban, waar dr. Weemhoff momenteel werkt en binnenkort vervangen wordt door dr. P. Hoornsitra. Dat deze aotie is gesikagd kiutit u via zien op donderdag 1 maart a.s. om 8 uur des avonds in „De Rank". Dr. P. Hoor.nstra, die binnenkort als arts naar dit land vertrekt heeft op zich genomen deze din's, waarin u o.a. de opbouw van het ztekenJhuis, het dorp en zijn inwoners en praohtige natuuropnamen van dit land kunt zien, met een praatje te begeleiden, waardoor u een goede indruk van het leef- en werkklimaat in Kameroen zult krijigen. U komt toch ook? M. W.-P. In het jaar 1775 - aldus Ds. J. G. Jansen in zijn boakje over de Grote Kerk - had men besloten tot de bouw van een geheel nieuiw orgel maar men kwam hierop terug en de kerkmeesters lieten het oude orgel in 1778 weer resitaureren. Waarom men toen geen nieuw instrument heeft laten houwen is niet bekend. Was dit miissohien toen ook al een kwestie van financien of vond men het orgel nog niet slecbt genoeg? Dat het zich wel degialijk in een slechte toestand bevond blijkt uit het fait, dat de orgdbouwer die de restauratie moest uitvoeren in zijn rapport sdhreef: ,,Het pijpwerk zoodanig verdestrueert gevonden dat het vee'leer na een ge- ruineerd als gerenoveert Orgiel geleek". Oak in de 19e eeuw volgt de ene repa- ratie na de andere. Men heeft zelfs de orgel'kas in die tijd eens wit laten schilderen. EindelMjik in 1915 neemt men weer het besluiit het gehele instrument te laten restaureren. Die opdracbt wordt ver- leend aan de firma Standaart te Rotter dam. Als het orgel gereed is wordt het onder grote belangstelling op woens- da;g 17 december 1919 tij'dens een spe ciale dienst ingewijd. De toenmalige predlikant Ds. Tonsbeek braoht in zijn toespraak hulde aan de firma Standaart en wekte de gemeente op tot grote dankbaarheid. Die dank- baarheid bleek eohiter van korte duur want tegelijik brak de critiek los, en terecht, want wat was er van deze „reStauratie" terecht gekomen? Het gehele inwendige was vernield. De wind- en springladen waren ver- dwenen, evenals de inhoud van het positief en de primitieve, zeer karak- teristlieke speeltafel. Achter het 16e en 17e eeuwse orgelfront was een geheel nieuw instrument geplaatst. In plaats van tinnen orgelipijpen werden zinken en blikken pijpen aangebracht. Waar- devolle materialen waren vervangen door waardeloze hetgeen tot gevolg had, dat dit „gerestaureerde" orgel geen lang leven was beschoren. De heer Jacq Bdkkers - orgamist van de Grote Kerk - zei tijdens een intervieuw in 1967; „Het huidiige orgel is wind- ziek, de registers spreken slecht aan en de membratnen zijn verdroogd. Alles ds even beroerd". En zo zaten we dan tot eind 1972 met dit, zacht uitgedrukt, zieke en be- roerde instrument. Er zal dus nu in de oude orgelkas een geheel nieuw orgel door de firma Flentrop te Zaandam worden gebouwd. - Met als adviseur een orge'lcommissie van de Ned. Herv. kerk te Schiedam. - Het zal echter wel een geheel ander instrument worden d>n het Standaart- orgel uit 1919. De uit dit orgel histo- riische frontpijpen van Hoofd- en Rug- werk alsmede een aantal pijpen van het register Octaaf 4' in het pedaal en een register Q.uintadeen zuffien in het nieuwe orgel worden geibruikt om zoveel mogelijk als uiitgangspunt te dienen ,voor het vaststellen van de mensuren; van het nieuwe pijpwerk. Dit alles zal U wellicht meer als Latijn dan als muziek in de oren klinken doch voor de „kenners" onder U is dit wel interessant am te weten. Er zal bij de bouw naar worden ge- streefd, dat de klank zoveel mogelijk kn overeenistemmiing zal zijn met die van d'e oud-nederlandse orgelbouw., hoewel het ook weer geen reconstructie zal worden van hat orgel zoals diit cot 1919 was. Daarvoor is ons bovendiien veel te wainig van dit instrument be kend. Om die klank te verkrijgen wor den de nieuwe pijpen vervaardigd van orgelmetaal met een hoog loodgahalte. Zo nodig worden de platen waaruit sommiige pijipen worden gemaakt met de hand gehamerd. Het beoogt ook niet, dat het nieuwe instrument een dispositie zal krijigen gelijk aan de orgels uit de tijd van orgelbouwer Hendrik Nijhoff (zie vorig artikel) die naar alle waarschijinldjkheid het oor- spronkelijke orgel heeft gebouwd. Bij de samenstelling van de nieuwe dispositie - aldus de orgefcotnmissie - is aansluiring gezocht bij die, welke is overgeleverd door Joachim Hess in zijn dispositie-verzameling van 1774. Hess vermeldt daarin 30 registers terwijl bet nieuwe orgel er 37 zal omvatten. Behoudens een enkele wijzigiing zal de dispositie van het nieuwe instrument dus uitgebreider zijn dan die welke Hess van het Schiedaimse ongel heeft opgetekehd. Wij hebben getradht U in twee arti- ike<len een en ander over het wel en wee van het orgel van onze Grote Kerk te vertellen. Ondanks alle technische details die er noodgedwongen in ver- meld werden, hopen wij bij U belang- steMing te hebben gewekt J. D. Naschrift redactie. Wij danken de Heer J. Duinkerke voor zijn met vakmanschapgeschreven beide artikelen en met hem hopen wij dat onze lezers inu wat meer weten over het orgel in onze Grote Kerk en wat wetenswaardigs hebben opgestoken. Uit het igeschrevene is wel gebleken dat de restauratie van het orgel veel, zeer veel geld vergt. Voor hen die dit be langrijke werk willen steunen, ,elke gift is van harte welkom op gironummer 209460 t.n.v. Spaarbank anno 1820 te Schiedam met vermelding van ..Orgel Grote Kerk". Rekeningnr. 81.30.66.840. In afwijking tot het in ons vorig num- mer gepubliceerde bestuur, ziet het buidig bestuur van onze afd. „Foto- ctub" er nu als volgt uit; Hr. E. Kind, voorzitter; Hr. W7 Cranneman, secre- taris; Hr. Konijinenburg, penningm.; en Hr. P. Pons, teohnisch adviseur en contactma-n Wijfcvereniging. Zoals reeds eerder medegedeeld4 is de ledenCoename zeer succesvol verlopen en is het maximum aantal leden (30) bereikt en kunt U zich - helaas - niet meer als lid aanmelden. J.v. S. Vindt U ook dat Groenoord1 een slaap- stad is? Toch wordt U van tijd tot tijd uitgenodigd om ook op zondag eens iets nut tigs te doen! Speciaal voor U die nooit of zelden in de kerk komt, zingt het R.K. Kinder- koor van B. van Rij'cboven en komt ds. A. v. d. Most uit Rotterdam - scbip- pecspredikant - U vertellen over „Er bomt een scbip geladen." Probeert U zondag 4 maart a.s. eens wat eerder uit bed te komen. De dienst begkLt 's-morgens om half 10 in de Martinuskerk, W. Aindciessenlaan 65. U zult er eoht geen spijt van hebben! De Open Deur-Gommissie.

Groenoord Akkoorden | 1973 | | pagina 7