De geschiedenis van het R.K. Kerkhof in Kethel Ennnnnnc 13 mei MOEDERDAG ANWB VERZEKE- RINGEN SPAARBANK ANNO 1820 BOOMPLANTAKTIE -o o o o c o U Begraafplaats was unicum Kerkhof werd opgeknapt HOUD DE SCHORS IN ERE 6 5 67 00 Doe UwJVoordeel, ook met Alle verzekeringen, de meeste zelfs met aantrekkelijke kor- ting, worden verzorgd door de Algemene Ledenvergadering op 24 mei ZET EEN BOOM OP 65 67 00 Autorijschool GROENOORD Lest nu ook in Morris-Mini TELEFOON 70 91 15 of 15 97 52 Gouden Gids vergeet Schiedam Afhalen VISAKTEN organiseert weer Europoortrit SCHIEDAM-NOORD (Giro 656700) (Vervolg van G. A. d.d. 28-2-1973) Het is vreemd, dat na enkele aantekeningen daterend van 1827, vrijwel niets meer in het kerkarchief over het wel en 'wee van ons kerkhof, op schrift wordt gevonden. Eveneens is onduidelijk waarom het eerdergenoemde grafboek na een aantekening Ivan 27.12.1834 geen verdere, inschrijvingen bevat. Pas in 1851 legt de oude pastoor Tersmetten een nieuw grafboek aan, dat tot cfc 1960 is bijgehouden. C V T3 u O Een feit is, dat na Cotijn's dood in 1833, weinig is gedaan om het kerk hof voor desolatie te behoeden. Mis- schien kan het volgende hier een verklardng voor zijn: Toen in 1820 de begraafplaats in gebruik werd ge- steld was dat een unicum. Immers Kethel is een van de eerste Neder- landse gemeenten geweest, die zich mocht verheugen op het bezit van een begraafplaats voor Rooms-Ka- tholieken. Het R.K. Kethel bezat dus een soort van monopoly, zij het echter niet voor lang. Werden in de eerste 20 jaren van zijn bestaan vele Katholieken van buiten de ge- meente Kethel op ons kerkhof be- graven, na het in naburige gemeen ten sticbten van dergelijke begraaf- plaatsen liep dit aantal met grote sprongen terug. Zo vonden alhder in 1832 maar liefst 92 begravingen plants, terwijl dit aantal slechts twee jaren later tot 30 terugliep. Hierdoor is begrij- pelijik, dat het Katholiek Kerkbestuur lang zoveel niet aan begrafenisrech- ten inde als voorheen het geval was. En hier nu Mgt waarschijndijk de oorzaak voor het slechte onderhouden van ons kerkhof: er was gewoon geen geld genoeg om het goed te doen. Over de situatie, waarin het kerkhof in het einde der vorige eeuw ver- keerde, heeft pastoor Koevoets het volgende genoteerd: „Het kerkhof be- vond zich in een treurigen toesandt bij mijne komst alhier (1888). Geen enkeie boom stond op of rondom het kerkhof. Noord-Oost was het geschei- den van de moestuin door eene heg; Zuid-West door eene bouwvallige muur; West-Noord van den open- baren weg afge^Ioten door een heg en sloot; op het kerkhof zelve geen enkel grassprietje". Pastoor Koevoets voelde aan zijn water dat diiit niet kon. Lees dan verder, wat hij er aan deed: „Rondom het kerk hof werden populieren geplant. Aan de Oost-Zuidzijde iepen-boomen en -beufcen. Het kerkhof zelve geleegd van een aantal kisten.(dit was in jaren niet gebeurd), opgehoogd en met graszoden bedekt; hardsteenen renten geplaatst ter onderseheiding van rang en graven; eenige treur- willigen en treurbeuken op het kerk hof geplant; aan de Oost-Zuid- en West-Zuidzijde een dubbele haag ge- poot; 't pad rondom het kerkhof gedekt met grant; een steenen kruis met ohritusbeeld geplaatst op een hardstenen voet" en ihet oude vermolmde, houten kruis weggegooid. In 1908, pastoor Koevoets was toen reeds enkele jaren dood, werd het prdestergraf gemaakt. Het was pas toor L. J. Weve die, na eerst een ge- ruime tijd elders op het kerkhof te zijn begraven, als eerste daarin werd bijgezet. Aad van der Tang GIRO BOOMPLANTAKTIE De Wijkvereniging houdt zijn jaarlijkse algemene ledenvergadering op 24 mei a.s. in Boerderij „Landvreugd". Deze vergadering is voor al onze leden van bijzonder belang, mode omdat op die avond gedeeltelijk een nieuw bestuur zal worden gekozcn. Noteert U de datum in Uw agenda en houdt deze avond vrij. 24 mei aanvang 20.00 uur. GIRO BOOMPLANTAKTIE Er zijn mensen die .Moederdag" maar een commercieele toestand vinden, een dag die uit de brein van handige zakenlieden is ontsproten. Misschien is dat ook wel zo en toch is moederdag in de loop der jaren uigegroeid tot een echte gedenkdag. En o.i. terecht; want a'.s er ten miskend be,roep is, is het wel die van .Jtuisvrouw"Ook al rnoeten deze vrouwen op formulieren als be roe p „zonder" invullen, weet ieder uit ervaring toch wel dat ..moedCr" zijn geen sinecure is. Want wie maakt per dag ztweel werkuren, wie legx per dag zo'n groie afstand af, wie is last- en pakdier, wie moet naast de kokerij ook de afwas nog doen, wast, strijkt, verstelt, poetst. is kinderoppas, verpleegster en opvoedkundige? Overdreven zoudt U denken? Nee, zeker niet, alleen beseffen de meeste kinderen (en ook volwassenen) dit pas wanneer de waardering dikwijls te laat kotnt. Maak daarom van 13 mei a.s. een echte felestdag voor Moeder. Zonder al te vtel moeite kan men die dag wat werk uit haar handen nemen en verwen haar ook eens met een leuk cadeautje. (Koopt U dat dan wel bij onze adverteerdetrs?). J.v.S. Voor een goede veranfwoorde oplelding R. HAAN naar Uw rijbewijs W. HAAN BACHPLEIN 269 Groenoord SCHIEDAM Rijks V.A.M.O.R. - M.I. gedlplomeerd Insfructeur De laatste jaren steeds meer bekender „Gouden Gids" (door handige business- mensen uitgevonden Iandelijke adres- sengids) voor Rotterdam - Schiedam 1973-'74 is weer uit en is misschien in- middels wel door U ontvangen. Nu wordt deze gids (in samenwerking met de P.T.T.) gratis aan alle telefoon- abonnees verstrekt en we kunnen wat dat betreft dus maar weinig pretenties hebben. Toch vinden wij het een rare zaak dat Schiedam er in de nieuwe uitgave wel z£er bekaaid van af komt. Vergeten we even de mededeling van iemand die het verwonderde dat de voorpagina bestond uit 16 oude gevel- stenen (waarvan maar liefst 11 uit Am sterdam!) waarbij geen enkele uit Rotterdam. Wat dat betreft kwam ook Schiedam hierbij niet voor. Vreemder nog is dat vooraan in het boek 4 pagina's informatie Wordt ge- wijd aan (bijzondere adressen in Rot terdam (gemeente-instellingen, zieken- huizen enz.) en wederom geen enkele aan Schiedam. Een extra pagina wordt levensgroot gewijd aan de telefoon- nummers van G.G.D., Brandweer en Politie. Het verhaal wordt eentonig, maar weer NIETS van Schiedam. Voorheen kregen we nog een paar pagina's toegemeten (zij het met enkele fouten/onvolkomenheden), nu zijn we domweg vergeten. Wel zagen we en kele dure advertenties van Sohiedamse zaken! 't Is maar goed dat met mede- werking van de Wijkvereniging in Groenoord de GELE GIDS is verspreid, weest U er maar dubbel zuinig op. J. v.S. Acrobatiek in topvorm door: de COMO BROS. - 11 mei. Voor het nieuwe visseizoen '73-74 kun nen de verschillende verigunningen met incang van 1 mei worden afgehaald. Hiertoe bestaat bij het hulpkantoor van de gemeentesecretarie aan het Jac. Urlusplein gelegen-heid op elke werk- dag van 8.30 tot 12.00 uur. MINI EN MAXI bekend van T.V. nu in Passage-Theater op 11 mei. Een groot bedrag aan centen kwam deze 14 dagen door onderstaande per- sonen bijeengespaard weer binnen en wel van: Mevr. P., Joh. Wagenaarstraat 250 MeVr. J., Toon Verheystraat 941 Fam. K„ Toon Verheystraat 250 Fam. S., Bahplein 505 Mevr. v. L., v. Beethovenplein 229 Fam. K., Straussplein 478 Fam. B. en S., Molensingel 315 Fam. 0., v. Beethovenplein 741 Fam. V., Alb. v. Raalteplein 374 Fam. R., Griegplein 140 Dr. Sauerschool klas 4 578 Fam. W., Bachplein 685 Totaal 5486 Heel hartelijk dank daarvoor. In een maand haalden wij nu 1260 centen op. Goed voorbeeld doet goed volgen. Mag ik Uw bijdrage de volgende keer er ook bij vermelden? Mevr. de J. In samenwerking met het gemeentelijk Havenibedrijf organiseert de RET dit jaar weer z.g.n. Europoortritten. Vanaf het Centraal Station gaat de bus via de industrieen naar het historisch stadje Brie'lle, waar een uur wordt ge- pauzeerd. Vandaar gaat de tooht via de Maasvlakte naar „Eurorama". Behalve een zeer interessante film kan daar ook de havententoonstelling wor den bezichtigd. Langs het recreatiegebied de Brielse Maas gaat de reis ten slotte naar het Metro-station Zuid. Met een gratis metrokaartje kunt U de terugreis naar het Centraalstation ondernemen. De gehele tocht - met inbegrip van de pauzes in Den Briel en Eurorama duurt ongeveer 6 uur. Volwassenen beta'len 7.50; kinderen tot I4 iaar 5-°° voor de rit. Houders van Rotterdamse bejaardenpassen (waar blijven de Schiedaimmers weer? red.) betalen 5.- Verdere informatics worden verstrekt door de RET informatiepost te Rotter dam (Stationsplein - tel. 13 75 38). J.v.S. Met een gift van 10.- van een be- woner, die onbekend wenst te blijven. is het totale bedrag dat tot 30 april voor dit doel is binnen gekomen ge stagen tot 936.33. Wij mogen aannemen dat de giften ge- durende de zomermaanden wat minder talrijk zijn, waarom het o.i. het beste is dat 'de eerst volgende vermelding eind augustus of begin September zal plants hebben. Noohtans laat U niet weerhouden en als U wilt gireren gaarne op gironum- mer 65 67 00 of op Amrorekening no. 40-72-93-736 t.n.v. Boomplantaktie Schiedam-Noord. De Penningmeester.

Groenoord Akkoorden | 1973 | | pagina 3